*

Αποστολέας Θέμα: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )  (Αναγνώστηκε 102079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flouda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι καινούρια στο forum. Θέλω να κάνω κάλεσμα στους αποφοίτους αυτου του τμήματος της Φιλοσοφικής , ώστε να μαζευτούμε εδώ και να συζητήσουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, τις πληροφορίες που έχουμε μαζέψει από διάφορους φορείς και το επαγγελματικό _ή όχι_ αδιέξοδο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2013, 10:02:04 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:28 »

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2008, 07:15:33 μμ »
Δε νομίζω ότι πρέπει να τα βλέπουμε όλα τόσο απαισιόδοξα, flouda.
Το Φ.Π.Ψ βέβαια μπορεί να μη σου δίνει τις τόσες πολλές γνώσεις γνωστικού αντικειμένου, αλλά τουλάχιστον παρακολουθείς πολλές διδακτικές, που είναι χρησιμότατες και στη σχολική τάξη και στο διαγωνισμό του ασεπ.
Άλλωστε, το γνωστικό μπορείς να το καλύψεις αν ενδιαφέρεσαι με προσωπικο διάβασμα και αν αρχίσεις να ασχολείσαι με μαθήματα, αναγκαστικά θα το αποκτήσεις.
Δε θεωρώ ότι οι απόφοιτοι των άλλων τμημάτων έχουν πολύ καλύτερο μέλλον από εμάς. Όλοι το ίδιο πασχίζουμε είτε για τη δημόσια εκπαίδευση, είτε για ιδιαίτερα και φροντιστήρια και για όλους το ίδιο δύσκολο είναι.
Δεν πρέπει να απογοητευόμαστε λοιπόν.. :) :)
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος peny2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2008, 11:42:02 μμ »
    Καλησπέρα! Είμαι πτυχιούχος του Φ.Π. του ΑΠΘ. Και ναι η αλήθεια είναι ότι, όταν τέλειωσα τη σχολή, δεδομένου ότι δεν κάναμε πολλά πράγματα στο γνωστικό, θεωρώ πως λίγο προόδευσα σε σύγκριση με τις γνώσεις που είχα όταν έδινα εξετάσεις στο Λύκειο. Ωστόσο, στη σχολή κάναμε πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και πρακτική εξάσκηση σε σχολεία, πράγμα που είναι πάρα πολύ χρήσιμο όταν αργότερα καλείσαι να διδάξεις στο σχολείο. Η πρακτική εξάσκηση με βοήθησε πραγματικά πάρα πολύ σε βαθμό που ποτέ δε φοβήθηκα να μπω στην αίθουσα και να διδάξω (το πρωταρχικό σοκ της τάξης-όπως το λένε- ή το άγχος της διδασκαλίας το πέρασα όταν δίδαξα πρώτη φορά στα πλαίσια της πρακτικής εξάσκησης).
   Πιστεύω, ότι αυτό το αρνητικό του Φ.Π ή Φ.Π.Ψ. (όχι και τόσο καλή επιστημονική κατάρτηση) μπορεί να ισοσταθμιστεί με προσωπικό διάβασμα. Άλλωστε ένας φιλόλογος - όπως και κάθε καθηγητής- χρειάζεται πάντοτε να διαβάζει. Εξάλλου, και η κατακτημένη γνώση χρειάζεται επανάληψη για να μην ξεχαστεί. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ένας καλά καταρτισμένος στο γνωστικό αντικείμενο δάσκαλος ή καθηγητής αλλά χωρίς παιδαγωγική επάρκεια τα καταφέρνει λιγότερο καλά από έναν μέτρια καταρτισμένο αλλά καλό παιδαγωγό. Σημασία, δεν έχει μόνο πόσα ξέρεις, αλλά πόσα από αυτά μπορείς να τα περάσεις στα παιδιά.
   Νομίζω, ότι λίγο πολύ όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα (καλή ή κακή) με τα υπόλοιπα 12 τμήματα που βγάζουν φιλολόγους. Από τη στιγμή που το πτυχίο μας αναγνωρίζεται εξίσου δεν βρίσκω κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Εμείς δυσκολευόμαστε στην αρχή περισσότερο στο γνωστικό (πολύ λιγότερο όμως στο παιδαγωγικό όπου γράφουμε καλά και στα παιδαγωγικά και τη διδακτική του ΑΣΕΠ χωρίς πολύ διάβασμα). Οι του κλασικού και των άλλων τμημάτων δυσκολεύονται περισσότερο σε θέματα παιδαγωγικής (πολύ λιγότερο όμως στο γνωστικό όπου και γράφουν καλά στην α΄ θεματική ενότητα χωρίς πολύ διάβασμα). Ο καθένας στον τομέα του, λοιπόν. Πάντως όλοι χρειαζόμαστε συνεχή προσπάθεια και διαρκή ενημέρωση σε θέματα γνωστικού παι παιδαγωγικού περιεχομένου, προκειμένου να γινόμαστε καλύτεροι εκπαιδευτικοί.
   

Αποσυνδεδεμένος Tryphon Odin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2008, 05:21:20 μμ »

Δυστυχώς κι εγώ είμαι ένας ακόμα πτυχιούχος του ΦΠΨ Αθήνας, όλα μέσα στην σχολή ωραία όταν βγαίνεις έξω και πας να δουλέψεις, όλος ο κόσμος μου φαίνεται έχει τελειώσει ένα φιλολογικό κάπου στην πατρίδα μας. Δεν λέω, ωραίο αντικείμενο η φιλοσοφία και η φιλολογία και τα παιδαγωγικά και η ψυχολογία, αλλά παιδιά έχει πέσει πείνα... Έτσι αποφάσισα κι εγώ παιδιά να αφήσω τα θεωρητικά, πέρασα μολις τέλειωσα με κατατακτήριες σε ένα οικονομικό τμήμα (Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου Οικονομικών Επιστημών) και ένα χρόνο πριν τελειώσω έχω και δουλειά και αύριο μόλις πάρω το πτυχίο μου θα έχω όλα τα επαγγελμτικά δικαιώματα κατοχυρωμένα. (οικονομικό επιμελητήριο κ.λ.π.)
Κακά τα ψέμματα συνάδελφοι, τα πράγματα έιναι δύσκολα, έιναι τόσοι πολλοί οι φιλόλογοι που παντού βλέπεις και έναν.
anything you say, will be used against you

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:28 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2008, 07:56:35 μμ »
Με  πάτε 10 χρόνια πίσω με τη συζήτηση που ανοίξατε ,συνάδελφοι .Τότε αποφοίτησα απο το Φ.Π.Ψ Αθηνών,  έχοντας επιλέξει απο το τρίτο εξάμηνο την Παιδαγωγική  κατεύθυνση .Η αλήθεια είναι πάντως, πως πρώτη μου επιλογή ήταν το κλασικό της Αθήνας  αλλά τώρα αισθάνομαι απόλυτα ικανοποιημένος και δικαιωμένος για όσα μου 'δωσε αυτά τα τέσσερα ,γεμάτα χρόνια που το παρακολούθησα.
     Διαβλέποντας  εξ αρχής το γνωστικό έλλειμα σε μαθήματα όπως τα αρχαία ,εξάντλησα όλες  ανεξαιρέτως τις επιλογές μου  σε μαθήματα  απο το κλασικό .Σε κάθε περίπτωση όμως χρειάστηκε  να καλύψω τα οποιαδήποτε κενά με πολύ επίμονο διάβασμα κάτι που συνεχίζεται και θα συνεχίζεται ,γεγονός που ισχύει για όλους τους υπεύθυνους  συναδέλφους. .Θα συμφωνήσω με τους  συναδέλφους σχετικά με την άρτια παιδαγωγική-διδακτική  μας κατάρτιση που σήμερα θεωρείται εκ των ουκ άνευ στο σύγχρονο σχολείο –υποδοχέα μαθητών με πολλά προβλήματα . Το ίδιο  ισχύει όμως και για τους αποφοίτους των άλλων φιλολογικών τμημάτων. Πιστεύω ακράδαντα πως επαφίεται στην  προσωπική μας  αντίληψη  ,διορατικότητα και υπευθυνότητα να καλύπτουμε τα γνωστικά ,παιδαγωγικά και  ειδικής διδακτικής φύσεως κενά μας. Όλοι μας θέλουμε  να είμαστε αποδοτικοί σε όσα δίνουμε  καθημερινά στα παιδιά. Είναι σίγουρο πως η προσφορά μας στο σχολείο δεν είναι βραχυπρόθεσμα μετρήσιμη  όπως σε άλλους επαγγελματικούς  κλάδους. Τα αποτελέσματά της θα είναι ορατά σε βάθος χρόνου και εξαρτώνται απο τον μαθητή που θα  αναγνωρίσει  την όποια θετική επίδραση που κάποτε ως δάσκαλου του ασκήσαμε.
     Ναι , το Φ.Π.Ψ  δίνει στον απόφοιτο του  «όπλα»  και  «εργαλεία»  που είναι ζητούμενα στη σύγχρονη τάξη ,πέραν του ούτως ή άλλως γνωστικού κομματιού της εκπαίδευσης . Τρία χρόνια τώρα  μέσα σε τάξεις ως ωρομίσθιος και αναπληρωτής , αναγνωρίζω όλο και περισσότερο τι μου έδωσε  και πόσα με ώθησε με προσωπική μελέτη να γνωρίσω αυτό το Τμήμα της Φιλοσοφικής.
    Σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση τα πράγματα είναι δύσκολα όπως και για όλους τους αποφοίτους  των Φιλολογικών Τμημάτων .Πολλοί
συνάδελφοι «εγκαταλείπουν» το όνειρο   εν μέσω των  χαοτικών κοινωνικών συνθηκών που απαιτούν   την άμεση εξυπηρέτηση των αναγκών μας.Άλλοι εμμένουν με τίμημα την μακροχρόνια «υποδούλωση» στα φροντιστήρια  στα οποία όλοι μας σχεδόν όλοι μας αφήνουμε την ικμάδα των   δυνάμεων  και των ονείρων μας που υπο άλλες συνθήκες θα δίναμε στους μαθητές μας  στο δημόσιο σχολείο .Ο οικογενειακός προγραμματισμός μένει πίσω,  τα χρόνια φεύγουν , η φρεσκάδα της νεότητας μας αντικαθίσταται απο την «άλλη» ,την ελληνική  νοοτροπία και  πολλά άλλα. Ο ΑΣΕΠ   είναι «μια κάποια λύσις» αλλά με τον ανταγωνισμό που αναμένεται να ενταθεί τα επόμενα χρόνια ,   ο πολυπόθητος  διορισμός θα είναι –δυστυχώς – πολύ δύσκολη υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2008, 05:28:54 μμ »
Κι εγω απόφοιτη του Φ.Π. στο ΑΠΘ. Τελικά για όλους υπάρχει μια θέση στον ήλιο. Με πολύ κόπο θα διοριστώ με την δευτερη φουρνια τον Σεπτέμβρη. Μην απογοητεύεστε λοιπόν. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Καλή επιτυχία στους ήρωες που δίνουν και ξαναδίνουν ΑΣΕΠ! Κούραγιο! :)
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος m@r@k1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2008, 03:42:23 μμ »
νομιζω οτι ειστε οι πλεον καταλληλοι να λυσετε την απορια μου...
τωρα θα παω 3η λυκειου κ θελω να περασω ψυχολογια...
σκεφτομαι τη σχολη ΦΠΨ ομωσ ακουγονται πολλα αρνητικα κ δεν ξερω ποια απο αυτα ισχυουν..
αν παρω ως κατευθυνση την ψυχολογια θα εχω επαγγελματικα δικαιωματα μετα?
εχω ακουσει γ παραδειγμα οτι δεν θα μπορω να ανοιξω ιατρειο...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2008, 03:48:41 μμ »
Aπό ΦΠΨ θα βγεις φιλόλογος με κατεύθυνση ψυχολογίας.Δε θα μπορείς να δουλέψεις ως ψυχολόγος..Για να βγεις ψυχολόγος θα επιλέξεις μόνο καθαρόαιμα τμήματα ψυχολογίας!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος m@r@k1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2008, 04:13:52 μμ »
κ το προγραμμα ψυχολογιασ που σου χορηγει πτυχιο ψυχολογιασ ισοδυναμο προσ τα πτυχια των αλλων τμηματων ψυχολογιασ των αει? στην ιστοσελιδα του ΦΠΨ το βρηκα αυτο κ με μπερδεψε ακομα περισσοτερο..

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2008, 04:31:30 μμ »
από το φ.π.ψ(πρόγραμμα ψυχολογίας) βγαίνεις ψυχολόγος. Από το φ.π.ψ σκέτο χωρίς την παρένθεση πρόγραμμα ψυχολογίας βγαίνεις φιλόλογος.

Αποσυνδεδεμένος m@r@k1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2008, 04:34:05 μμ »
και το παιρνω σαν κατευθυνση ετσι?
ευχαριστω πολυ παιδια...

Αποσυνδεδεμένος PaSxaLak0s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2009, 12:59:10 μμ »
Τώρα δίνω πανελλήνιες και σκεφτόμουν να δηλώσω Φ.Π.Ψ στην Αθήνα.......εκτός από φιλόλογος νομίζω βγαίνεις και ψυχολόγος με ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τις καθαρά σχολές ψυχολογίας...δηλαδή μπορείς ν εργάστεις σαν ψυχολόγος και έτσι...μπορεί κανείς να με καθησυχάσει?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2009, 01:37:24 μμ »
Τώρα δίνω πανελλήνιες και σκεφτόμουν να δηλώσω Φ.Π.Ψ στην Αθήνα.......εκτός από φιλόλογος νομίζω βγαίνεις και ψυχολόγος με ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τις καθαρά σχολές ψυχολογίας...δηλαδή μπορείς ν εργάστεις σαν ψυχολόγος και έτσι...μπορεί κανείς να με καθησυχάσει?
Ψυχολόγος -με επαγγελμ. δικαιώματα-βγαίνεις μόνο αν μπεις στο πρόγραμμα Ψυχλογίας του ΦΠΨ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2009, 01:40:50 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2009, 12:04:28 μμ »
Τώρα δίνω πανελλήνιες και σκεφτόμουν να δηλώσω Φ.Π.Ψ στην Αθήνα.......εκτός από φιλόλογος νομίζω βγαίνεις και ψυχολόγος με ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τις καθαρά σχολές ψυχολογίας...δηλαδή μπορείς ν εργάστεις σαν ψυχολόγος και έτσι...μπορεί κανείς να με καθησυχάσει?
Ψυχολόγος -με επαγγελμ. δικαιώματα-βγαίνεις μόνο αν μπεις στο πρόγραμμα Ψυχλογίας του ΦΠΨ...

Και αν δεν κάνω λάθος, είναι απαραίτητο και το μεταπτυχιακό, προκειμένου να πάρεις ειδικότητα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.