*

Αποστολέας Θέμα: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση  (Αναγνώστηκε 15581 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sinisteel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« στις: Ιανουάριος 25, 2017, 02:02:48 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις που διεξάγονται στο forum με μεγάλο ενδιαφέρον,και σκέφτηκα πως ίσως θα μπορουσα να απευθυνθώ σε εσάς για το δίλημμα που με προβληματίζει.Είμαι μαθήτρια της 3ης Λυκείου και προετοιμάζομαι για τις Πανελλαδικές εξετάσεις στα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης.Το επίπεδό μου(σύμφωνα με τους ισχυρισμούς των καθηγητών μου,τη πρόοδο που σημειώνω,τους βαθμούς των διαγωνισμάτων κλπ)φαίνεται πως είναι αρκετά υψηλό,με αποτέλεσμα να θέσω ως στόχο,ήδη από το καλοκαίρι,τη Νομική,απορρίπτοντας τη Φιλολογία μετά από συμβουλές γονιών και καθηγητών.Ωστόσο,ανέκαθεν αγαπούσα με πάθος τα Αρχαία και την Ιστορία,ενώ φέτος λάτρεψα και τα Λατινικά.Έτσι,μέσα από τη τριβή μου με τα φιλολογικά μαθήματα διαπίστωσα πως η ευχαρίστηση που αντλώ μέσα από την ενασχόληση με αυτά είναι απερίγραπτη.Η φετινή χρονιά είναι ιδιαίτερα πιεστική για μένα,από την άλλη όμως λατρεύω τα αδίδακτα κείμενα,την ανάλυση των ιστορικών πηγών,τα διάφορα συντακτικά φαινόμενα,τη διαδικασία προσέγγισης της αρχαίας σκέψης...Τα παραπάνω δεν αποτελούν για μένα "διάβασμα",με την παραδοσιακή έννοια,αλλά μια ασχολία που,παρά την κούραση,με γεμίζει χαρά και αυτοπεποίθηση,μου φτιάχνει τη διάθεση και με ωθεί στην αναζήτηση περισσότερων πληροφοριών για ένα αντίκειμενο,που προσωπικά το βρίσκω απίστευτα ενδιαφέρον.Νομίζω ότι έχω βρεί αυτό που μου ταιριάζει πραγματικά,αλλά ο βασικός μου προβληματισμός έχει να κάνει με το μείζον θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης.Οι καθηγητές μου σχεδόν με ικετεύουν να διαβάσω όσο περισσότερο γίνεται και να δηλώσω Νομική δίχως δεύτερη σκέψη,ισχυριζόμενοι πως το μέλλον της Φιλολογίας προβλέπεται ζοφερό.Κι έχουν δίκιο.Αναρίθμητοι φιλόλογοι,μικρή ζήτηση,μηδενικοί διορισμοί,μισθοί "πείνας" και άλλα πολλά,τα οποία γνωρίζω και σκέφτομαι συνεχώς.Το ερώτημά μου,επομένως,είναι το εξής:Εσείς,ως έμπειροι(ή και άπειροι)καθηγητές,θα συμβουλεύατε ένα παιδί να ακολουθήσει την καριέρα του φιλολόγου την εποχή της κρίσης?Είναι όντως τόσο άσχημα τα πράγματα?Θεωρείτε πως αποτελεί επάγγελμα,που,έστω και στο μέλλον,θα μπορούσε να προσφέρει μια ζωή αξιοπρεπή,ή δεν αξίζει ο χρόνος και η προσπάθεια?Να σημειώσω εδώ πως οι γονείς μου είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι,ουδεμία σχέση έχουν με καθηγητές ή δικηγόρους,επομένως όποιο δρόμο κι αν διαλέξω,θα ξεκινήσω από το μηδέν και θα είμαι ουσιαστικά μόνη μου...Φυσικά,κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα πλησιάσω κάποια από τις δυο σχολές,ωστόσο αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερο για μένα να βγάλω από το μυαλό μου τη Φιλολογία και να αφοσιωθώ στην επίτευξη του στόχου της Νομικής.Βρίσκομαι πραγματικά σε τεράστιο δίλημμα,καθώς αισθάνομαι οτι,λόγω συνθηκών,θα αναγκαστώ να εγκαταλείψω κάτι που αγαπώ πολύ.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψη σας.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2017, 02:05:10 πμ από sinisteel »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 02:20:22 πμ »
Οι περισσότερες ειδικότητες είναι κορεσμένες. Οι απόφοιτοι πάρα πολλοί.
Όντως στα φιλολογικά είναι δύσκολα τα πράγματα όσον αφορά την αποκατάσταση.
Όμως αν κάποιος είναι πραγματικά καλός και του αρέσει πραγματικά, πάντα υπάρχει χώρος.
Για τους καλούς που θέτουν υψηλούς στόχους.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 08:09:39 πμ »
Καλημέρα :) .Και το επάγγελμα του φιλολόγου και του δικηγόρου είναι κορεσμένα. Θα σου παραθεσω όμως τη γνώμη μου. Από τη νομική, εκτός από δικηγόρος, μπορείς να γίνεις ειτε συμβολαιογράφος είτε δικαστής (και η μία επιλογή και η άλλη απαιτούν εξετάσεις και πολύ διάβασμα αλλά ειδικα για το επάγγελμα του δικαστή, αν περάσεις στο δικαστικό σώμα, ο πρώτος σου μισθός είναι 2000 ευρώ).Βέβαια, αντιλαμβανόμαστε όλοι πόσο απαιτητικό είναι το επάγγελμα αυτό, το οποίο επηρεάζει όλο τον τρόπο ζωής του ατόμου.Άλλες επιλογές από νομική: νομικός σύμβουλος σε εταιρείες και τράπεζες έπειτα από μεταπτυχιακή εξειδίκευση σε κάποιον τομέα όπως διοίκηση επιχειρήσεων, ανθρώπινο δυναμικό κοκ. Ακόμη,σύμβουλος επιχειρήσεων σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον και το σεβασμό απέναντι σε αυτό,έπειτα από μεταπτυχιακή εξειδίκευση στο δίκαιο του περιβάλλοντος. Άλλη επιλογή: σύμβουλος σε ναυτιλιακές εταιρείες,και εδώ χρειάζεται μεταπτυχιακό στο ναυτικό δίκαιο. Υπάρχει πάντα η επιλογή να περάσεις στο διπλωματικό σωμα (και εδώ δύσκολες εξετάσεις και απαραίτητα άριστη γνώση αγγλικών και γαλλικών). Βέβαια, οι εξετάσεις του διπλωματικού σωματος απευθύνονται σε ολους τους πτυχιούχους.Παράλληλα, υπάρχει και η εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης, όπου αν περάσεις τις απαιτητικές εξετάσεις, γίνεσαι δημόσιος υπάλληλος μόνιμος και ασχολείσαι με τη διοίκηση (και αυτή η επιλογή απευθύνεται σε ολους τους πτυχιούχους - οι απόφοιτοι όμως της δημόσιας διοίκησης & της νομικής έχουν πλεονέκτημα γιατί έχουν διδαχτεί μεγάλο μέρος της ύλης στα χρόνια των σπουδών τους, αυτό φυσικά και δεν αποκλείει άτομα από αλλες σχολές). Όπως και να έχει, μακρια από το επάγγελμα του δικηγόρου, αν δεν εχεις δικο σου γραφείο εσύ ή άλλος γνωστός σου.Εκεί τα πραγματα είναι ζούγκλα: 500 ευρώ τα πρώτα χρόνια για 12 ώρες δουλεια κάθε μέρα, τρέξιμο σε δικαστήρια. Και σαφως για να γίνεις δικηγόρος, τελειωνεις τη σχολή, κάνεις 1.5 έτος πρακτικη άσκηση και μετα δίνεις εξετάσεις, και αν τις περάσεις κανονικά πλεον είσαι δικηγόρος όχι ασκούμενος. Για μένα παντα, αποτελεί τη λιγότερο καλη επιλογή. Αν ψαξεις στο ίντερνετ, θα δεις πόση ανεργία έχουν οι δικηγόροι σε όλη τη χώρα :( .Οι δικηγόροι όμως, όχι όλοι οι απόφοιτοι της νομικής. Υπάρχουν και αλλες επιλογές: όπως η δημοσιογραφία, βέβαια και αυτή απευθύνεται σε ολους τους πτυχιούχους και μη,οι δημόσιες σχέσεις κοκ.Ακολουθεί και άλλη δημοσίευση για τη φιλολογία.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 08:49:54 πμ »
Επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου έχουν απόφοιτοι 20+ σχολών σε όλη τη χώρα. Πέρυσι, έκαναν αίτηση σχεδόν 22000 φιλόλογοι, για να διδάξουν στο δημόσιο σχολείο. Εκεί προηγούνται όσοι έχουν μεγάλη προϋπηρεσία με ή χωρίς ΑΣΕΠ,απολυμενοι από ιδιωτικά σχολεία, πολυτεκνοι.Κοινώς, όσοι έχουν πάρει πτυχίο από το 2009 και μετα σχολείο δε βλέπουν προς το παρόν. Το 2009 έγινε ο τελευταίος ΑΣΕΠ, για αυτό και το αναφέρω. Αλλες επιλογές: φροντιστήρια, ιδιωτικά σχολεία (και στα δυο παίζει πολύ η γνωριμία). Συμφοιτητής μου με πτυχίο 6.3 ουτε καν λίαν καλώς, μέσω γνωριμιών του πατέρα του,μόλις πήρε πτυχίο στα 22 χωρίς μεταπτυχιακό φυσικά, δούλευε σε φροντιστήριο μεγαλο στο κέντρο της Αθήνας (είναι που οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων απαιτούν να είσαι τουλαχιστον 27 και να εχεις και εμπειρία για να σε πάρουν :P ).Για την ιστορία, ο συμφοιτητής δουλεύει ακόμη σε φροντιστήριο, αλλα σε πιο αναβαθμισμενες περιοχές βλέπε Πεντέλη. Τα χρήματα στα φροντιστήρια για τον νέο πτυχιούχο έτσι και αλλιώς είναι λιγα, 3-5 ευρώ την ωρα.Αλλά μαζεύεις προϋπηρεσία (αν είσαι ασφαλισμένος), αυξάνεις τον κύκλο σου σε μαθητές.Υπάρχει και η επιλογή των ιδιαίτερων μαθημάτων, όπου οι περισσότεροι απόφοιτοι εκεί στρέφονται.Εγώ τι πιστεύω;
Όντας πτυχιούχος φιλολογίας, έχω να δηλωσω ότι είναι πολύ αξιόλογη σχολή, όπως και η νομική φυσικά.Ωστόσο, και εδώ αν δεν υπάρχουν γνωριμίες θα υπάρξει πρόβλημα αποκατάστασης (εκτός αν κάποιος που κάνει ιδιαίτερα παιρνει μαύρα χρήματα, 300 ευρώ το μήνα θεωρεί ότι είναι εντάξει, τότε πάω πάσο). Το έχω ακούσει από συμφοιτητές μου και αυτό, ότι έχει ο Θεός, καλά είμαστε σε αυτή την ηλικία. Δεν κανουν όλοι μαύρα ιδιαίτερα για να μην παρεξηγηθω έτσι, οι νέοι όμως στην πλειονότητα τους κανουν και με πολύ χαμηλές τιμες (5-7 ευρώ την ωρα). Προσωπικά, θεωρώ τη φιλολογία ως το μονοπάτι που θα ακολουθησει κάποιος για να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Έχω άπειρα παραδείγματα φίλων και γνωστών με πτυχίο φιλολογίας. Ο ένας έκανε μεταπτυχιακό στη διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού και εργάζεται τώρα σε εταιρεία στο τμήμα ανθρωπινων πόρων, μία αλλη φιλη μου κανει μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων, δουλεύοντας σε τράπεζα παράλληλα από τότε που ηταν φοιτήτρια, για να εδραιώσει τη θέση της και να αποκτήσει γνώσεις χρήσιμες για το επάγγελμα. Άλλη φιλη μου πέρασε φέτος με πανελλήνιες λογοθεραπεία, έχει και πτυχίο φιλολογίας, με κατευθυνση γλωσσολογία, οπότε μελλοντικά θα είναι γλωσσολόγος - λογοθεραπευτρια.Αλλη γνωστή μου δουλεύει σε ξενοδοχείο, έχοντας τελειώσει φιλολογία και τει τουριστικών επιχειρήσεων, με γνώση 3 ξένων γλωσσών. Άλλη φιλόλογος, τελείωσε εργοθεραπεία, έκανε μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή (όλοι οι φιλόλογοι το έχουν πλέον αυτό το μεταπτυχιακό, που για μένα πλεον είναι πλεονέκτημα για λογο/εργοθεραπευτες, κοινωνικούς λειτουργούς) και δουλεύει κανονικά στην εργοθεραπεία. Άλλη γνωστή και αυτή στράφηκε στο marketing (έκανε μεταπτυχιακό) και δουλεύει σε εταιρεία. Άλλη γνωστή φιλόλογος, γράφτηκε σε σχολή σεφ και ασχολείται με αυτό τον κλάδο. Όλοι μου οι γνωστοί φιλόλογοι κάναμε κάτι άλλο μετα (και εγώ του χρονου παίρνω το πτυχίο μου στην εργοθεραπεία :) ).Κακά τα ψέματα, στη φιλολογία αν δεν είσαι πραγματικό ταλέντο (η πρωτη της σχολής μου πήρε πτυχίο με 9.85,έγραφε ποιήματα και κέρδισε και υποτροφία για μεταδιδακτορικές σπουδές από την Ακαδημία Αθηνών, και αντιλαμβανόμαστε όλοι τι καριέρα θα κανει εξωτερικο βέβαια) ή δεν έχουν χρήματα οι γονείς σου για να σε στείλουν εξω για μεταπτυχιακό και εργασία ή και για διδακτορικό και εργασία, πολύ δύσκολα τα πραγματα στην Ελλάδα. Υπάρχει και η επιλογή της ειδικής αγωγής, αλλά χιλιαδες φιλόλογοι έχουν αυτό το μεταπτυχιακό και οι ειδικοί παιδαγωγοί σε σχέση με λογο/εργοθεραπευτες αμείβονται λιγοτερο (όχι παντα αλλά συμβαίνει συχνα αυτό στα κέντρα, μιλάω για νέους επαγγελματίες όχι για ατομα χρόνια στο επάγγελμα) και πρέπει για να ξεχωρισεις να δώσεις και χρήματα σε εξειδικευμένες επιμορφωσεις.Σχολείο δημόσιο δε βλέπουν ουτε και οι φιλολογοι ειδικης αγωγής(εκτός αν έχουν διδακτορικό στην ειδική αγωγη ή αν πήραν το μεταπτυχιακό χρόνια πριν οπότε έχουν ήδη προϋπηρεσία). Άλλες ειδικότητες λογο/εργοθεραπευτες έχουν πιο εύκολη πρόσβαση στο δημόσιο σχολείο ως ειδικό επιστημονικό προσωπικό, όπως και οι κοινωνικοί λειτουργοί, φυσικοθεραπευτές, οι νηπιαγωγοι και δάσκαλοι ειδικής αγωγής (κατά προτίμηση απο σχολή με βασικό πτυχίο στην ειδική αγωγη όπως παμακ, πανεπιστήμιο Θεσσαλίας). Ισχύουν και εδώ οι επιλογές όπως διπλωματικό σωμα, εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης, δημόσιες σχέσεις, δημοσιογραφία.Για μένα, η φιλολογία έχει επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό μονο (Στην Αυστραλία τα νέα ελληνικά είναι στις επιλογές ξενων γλωσσών, νομιζω πρώτη επιλογή, όπως και στη Ρωσία διδάσκονται νέα ελληνικά σαν επιλογή). Στο εξωτερικο, υπάρχει και η έρευνα (σε τομείς όπως γλωσσολογία, αρχαία ελληνικά κοκ). Στην Ελλάδα, δεν υπάρχει έρευνα δυστυχώς. Τέλος, να αναφέρω και την Κύπρο οπου θα κάνουν ΑΣΕΠ φέτος νομιζω ή του χρόνου, και εκεί βέβαια είναι χιλιαδες οι φιλόλογοι, γραμμένοι Κυπριοι και Ελλαδίτες ,συνολικά 6000 περιπου στον πίνακα. Καλή τύχη στις εξετάσεις σου και καλή επιλογή :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 09:00:02 πμ »
Αγαπητή sinisteel, το βασικότερο είναι να σου αρέσει πολύ αυτό που κάνεις. Σου αρέσει η Νομική; Αν ναι, αξίζει να προσπαθήσεις για αυτή. Αν όμως, σε απωθεί η ιδέα να γίνεις δικηγόρος, ξανασκέψου του. Θα σου έλεγα ότι πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με έναν δικηγόρο για να μάθεις τα του επαγγέλματος, τις απαιτήσεις του, ώστε να ξέρεις τι σε περιμένει και αν εσύ μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτό. Συμφωνώ με όσα λέει η PinkButtterfly για την νομική. Θα σου αναφέρω και μια περίπτωση. Γνωστή μου άριστη μαθήτρια μπήκε κάποτε στην Νομική. Το αποτέλεσμα; Δεν πήρε ποτέ πτυχίο, ενώ της μένει ένα μόνο μάθημα. Τα παράτησε και μεγαλώνει τα δυο παιδιά της. 
Από την άλλη πλευρά η Φιλολογία. Θεωρείται "κατώτερη" σχολή σε σχέση με την Νομική. Αν όντως σου αρέσουν τα αρχαία κείμενα, θα επιλέξεις Φιλολογία. Αν όμως προτιμάς την ιστορία ή την αρχαιολογία, θα επιλέξεις Ιστορικό - Αρχαιολογικό. Στο Φιλολογικό δεν κάνουν Ιστορία, παρά μόνο ένα-δυο μαθήματα. Η Pink με κάλυψε για όσα λέει για την Φιλολογία. Η ανεργία είναι τραγική. Όχι μόνο των νέων αποφοίτων αλλά και των παλιών. Πάντως, σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι τα μεταπτυχιακά είναι απαραίτητα. Το πτυχίο δηλαδή είναι απλώς το πρώτο βήμα. Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σου.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 09:26:18 πμ »
Υπάρχουν και καποιες αλλες επιλογές απο τη φιλολογία όπως η εργασία σε εκδοτικούς οίκους (απαιτητική εργασία, πολύωρη και όχι τόσο καλά αμειβομενη -εξαρτάται και το μέγεθος του εκδοτικού οίκου) , η εκπαίδευση ενηλίκων (για διδασκαλία σε σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, ιεκ,κεκ) αλλά και εδώ τα χρήματα δεν είναι πολλά.Συνήθως το κάνεις παράλληλα με κάτι άλλο. Υπάρχει και η μετάφραση (αν ξέρεις ξένες γλώσσες και πας σε κάποια ιδιωτική σχολή)που και αυτή απευθύνεται και σε άλλους πτυχιούχους (και καλυτερα να ξέρει κάποιος άριστα μια ασυνήθιστη ξένη γλώσσα, όχι αγγλικά, υπάρχει κορεσμός και εκεί). Και για τη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένη γλώσσα έχω ακούσει ότι θα υπάρχει ζήτηση στο μέλλον (με την έλευση και των προσφύγων) αλλά προς το παρόν δεν έχω δει μαζική ζήτηση,εκτός από κάποιες θέσεις σε hot spots.Υπάρχει μεταπτυχιακό διδασκαλία νεας ελληνικής ως ξένη γλώσσα στο Πανεπιστήμιο Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Κύπρου.
Ελπίζω πραγματικά να μην σε απογοήτευσα :) απλά προσπάθησα να σε ενημερωσω όσο πιο αντικειμενικά μπορούσα. Συμφωνώ και με την erietta :) σε όσα γράφει. Οι γνωστοί που ανεφερα ως παράδειγμα έχουν πτυχίο φιλολογίας από το 2010 και μετα. Υπάρχει τέλος και το ΦΠΨ που έχει 2 πλεονεκτήματα: όσοι απόφοιτοι του κανουν μεταπτυχιακό στον επαγγελματικό προσανατολισμό, μπορούν να διεκδικήσουν θέση ως σύμβουλοι σε δημόσια σχολεία όπως και όσοι αποφοιτοι του κανουν μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση των τυφλών ατόμων (έχουν ξεχωριστό κωδικό στον ΑΣΕΠ και διεκδικούν ξεχωριστές θέσεις στην ειδική αγωγη). Παίρνουν μόνο πτυχιούχους ΦΠΨ με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό ή στον επαγγελματικό προσανατολισμό ή στην εκπαίδευση τυφλών, πτυχιούχοι ιστορικού και φιλολογικού δεν μπορούν να διεκδικήσουν αυτές τις θέσεις και ας έχουν το μεταπτυχιακό. Αυτά
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος sinisteel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 09:52:43 πμ »
Καλημέρα σε όλους!Ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση και ιδιαίτερα για όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Να διευκρινίσω ορισμένα πράγματα,που ίδιως δεν ήταν αρκετά σαφή από το πρώτο post μου:
Όσον αφορά τη Νομική,μου άρεσε από το γυμνάσιο.Βασικό ρόλο έπαιξε και η προτροπή από τους γονείς,που θεωρούσαν ότι είναι ένα επάγγελμα που μου ταιριάζει.Πλεόν έχω μεγαλώσει και σκέφτομαι τη κατάσταση πιο ρεαλιστικά.Οι γονείς μου δεν είναι δικηγόροι,και κανέναν δικηγόρο δεν έχουμε στην οικογένεια.Δεν θα έχω συνεπώς αυτο το "σπρώξιμο" που έχουν κάποιοι δικηγόροι στο ξεκίνημά τους.Υπάρχει ένας οικογενειακός φίλος δικηγόρος,ο οποίος επίσης δεν προήλθε από δικηγορική οικογένεια και που,απ'όσο γνωρίζω,δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα αξιοπρεπώς.Δηλαδή ακόμα και τώρα,20 χρόνια μετά,δεν ελπίζει να κάνει κάτι μόνος του.Επιπλέον,πιστεύω ότι δεν θα με εξέφραζε να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο:

Παράθεση
Από τη νομική, εκτός από δικηγόρος, μπορείς να γίνεις ειτε συμβολαιογράφος είτε δικαστής (και η μία επιλογή και η άλλη απαιτούν εξετάσεις και πολύ διάβασμα αλλά ειδικα για το επάγγελμα του δικαστή, αν περάσεις στο δικαστικό σώμα, ο πρώτος σου μισθός είναι 2000 ευρώ).Βέβαια, αντιλαμβανόμαστε όλοι πόσο απαιτητικό είναι το επάγγελμα αυτό, το οποίο επηρεάζει όλο τον τρόπο ζωής του ατόμου.Άλλες επιλογές από νομική: νομικός σύμβουλος σε εταιρείες και τράπεζες έπειτα από μεταπτυχιακή εξειδίκευση σε κάποιον τομέα όπως διοίκηση επιχειρήσεων, ανθρώπινο δυναμικό κοκ. Ακόμη,σύμβουλος επιχειρήσεων σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον και το σεβασμό απέναντι σε αυτό,έπειτα από μεταπτυχιακή εξειδίκευση στο δίκαιο του περιβάλλοντος. Άλλη επιλογή: σύμβουλος σε ναυτιλιακές εταιρείες,και εδώ χρειάζεται μεταπτυχιακό στο ναυτικό δίκαιο. Υπάρχει πάντα η επιλογή να περάσεις στο διπλωματικό σωμα (και εδώ δύσκολες εξετάσεις και απαραίτητα άριστη γνώση αγγλικών και γαλλικών). Βέβαια, οι εξετάσεις του διπλωματικού σωματος απευθύνονται σε ολους τους πτυχιούχους.Παράλληλα, υπάρχει και η εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης, όπου αν περάσεις τις απαιτητικές εξετάσεις, γίνεσαι δημόσιος υπάλληλος μόνιμος και ασχολείσαι με τη διοίκηση (και αυτή η επιλογή απευθύνεται σε ολους τους πτυχιούχους - οι απόφοιτοι όμως της δημόσιας διοίκησης & της νομικής έχουν πλεονέκτημα γιατί έχουν διδαχτεί μεγάλο μέρος της ύλης στα χρόνια των σπουδών τους, αυτό φυσικά και δεν αποκλείει άτομα από αλλες σχολές).

Σχετικά με τη Νομική,πάντα είχα στο μυαλό μου τη "μάχιμη δικηγορία" ως επιδίωξη.Από την άλλη πλευρά,σκέφτομαι το εξής:ΑΝ πάνε όλα καλά,δηλαδή περάσω και μου άρεσει,ΑΝ εργαστώ αργότερα σε κάποιο δικηγορικό γραφείο,ΑΝ αναπτύξω τον κατάλληλο κύκλο γνωριμιών και ΑΝ διαθέτω τις αναγκαίες ικανότητες,θα φτάσω κάποια στιγμή να κάνω κάτι δικό μου,να αναλαμβάνω υποθέσεις μόνη μου,ή θα είμαι αναγκασμένη να ασχολούμαι μέχρι τα 40 μου με τη χαρτούρα και τις εξωτερικές δουλειές κάποιου "μεγάλου"?Και αν υπάρχουν πιθανότητες να γίνει το πρώτο,θα έχω άραγε το κουράγιο να περιμένω εως τότε?Το αγαπώ πράγματι τόσο πολύ?Οι υπόλοιπες επιλογές δεν με ενθουσιάζουν καθόλου,κι αυτός είναι ο βασικός λόγος που το ξανασκέφτομαι και βλέπω τη Φιλολογία να κερδίζει έδαφος μέσα μου...

Όσον αφορά τη φιλολογία τώρα,πραγματικά σας ευχαριστώ sgdoup,pink butterfly και erietta για τις πληροφορίες που παραθέσατε.Χρειάζομαι μια αντικειμενική σκοπιά αυτή τη στιγμή.Και τη φιλολογία την είχα υπόψη μου από παλιά,την απέρριψα όμως πάλι από τις προτροπές γονιών και καθηγητών.Φέτος όμως,δεν ξέρω.Νιώθω ότι είναι ένα αντικείμενο που με εκφράζει τόσο,ώστε θα είναι δύσκολο για μένα να το απορρίψω και να στραφώ αλλού.Φοβάμαι,δηλαδή,ότι ίσως αργότερα το μετανιώσω,ίσως μου μείνει απωθυμένο ή ίσως,περνώντας σε κάποια άλλη σχολή,να συνειδητοποιήσω πως δεν έχω διάθεση για τίποτα απ'όσα θα διδάσκομαι και να αρχίσω να αναπολώ τα περί Φιλολογίας...
Δεν σας κρύβω ότι τα μηνύματά σας με προβλημάτισαν περισσότερο,αλλά μάλλον αυτό είναι και το ζητούμενο.Να πάρω μια απόφαση λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους.
Ευχαριστώ πάντως γι ακόμα μια φορά για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογία και επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 10:58:22 πμ »
Καλημέρα και πάλι :) .Αν σε εκφράζει τόσο η Φιλολογία, που δεν μπορείς να φανταστεις τον εαυτό σου να κανει κάτι άλλο, τότε να περάσεις εκεί :) .Και για να αναφέρω και ένα ξεχωριστό παράδειγμα: συμφοιτήτρια μου κανει το διδακτορικό της τώρα στις ψηφιακές τεχνολογίες (είχε προηγηθεί και μεταπτυχιακό στον ίδιο κλάδο) και παράλληλα έχει κανει πολλές παρουσιασεις σε συνέδρια, ενώ εδώ και 8 χρόνια δεν έχει μείνει ποτέ χωρίς ιδιαίτερα μαθήματα (έχει πολλους μαθητές κάθε έτος).Έχει και άδεια διδασκαλίας στα γερμανικά, αλλά κυρίως φιλολογικά διδάσκει με μεγάλη μεταδοτικότητα από όσο γνωρίζω (και κατεύθυνση και μαθητές της είναι στο Πανεπιστήμιο τώρα). Έχει δημιουργήσει και ψηφιακό παιχνιδι για τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών :) .Φιλολογία τελείωσε (κλασικό συγκεκριμένα) και συνέχισε μετά στο ΦΠΨ (μεταπτυχιακό & διδακτορικό).Υπαρχουν και αυτά :) .Απλά μπορείς και στο ΦΠΨ να στραφείς, αφενός γιατί έχει αλλάξει και το πρόγραμμα σπουδών, όπου κανουν πλεον πολλά αρχαία, λατινικα (για το ΦΠΨ του ΕΚΠΑ μιλάω) και αφετέρου επειδή όπως ανέφερα και παραπανω (έχουν 2 ξεχωριστούς κλάδους: σύμβουλος σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού & εκπαιδευτής τυφλών ατόμων μόνο για αυτούς στο δημόσιο σχολείο, ενώ με αυτές τις εξειδικεύσεις μπορείς να εργαστείς και στον ιδιωτικό τομέα), ενώ από την κατεύθυνση ψυχολογίας του ΦΠΨ μπορείς να γίνεις και σύμβουλος ψυχικής υγείας ή και να κάνεις μέσα σε 2 χρόνια (όχι 4 μιας και αναγνωρίζονται 25 μαθήματα ψυχολογίας) πτυχίο στη ψυχολογία :) .Τα αναφέρω αυτά ως προς το φάσμα των επιλογών, γιατί πλέον συχνα οι άνθρωποι μπορεί να αναγκαστούν να αλλάξουν και επάγγελμα στο περασμα των χρονων. Και πάλι καλή σου επιτυχία :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.