*

Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει κάποιος τρόπος να ασχοληθώ νόμιμα με την εκπαίδευση;  (Αναγνώστηκε 1736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pkon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας!

Είμαι απόφοιτη ΙΕΚ τμήματος Πληροφορικής. Θα ήθελα να μου πείτε, αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ασχοληθώ νόμιμα με την εκπαίδευση. Σε κάποιο φροντιστήριο ίσως ή/και να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδιά Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου ή/και σε ενήλικες για την απόκτηση πτυχίων ECDL κτλ. Γνωρίζω πολύ καλά το αντικείμενό μου καθότι έχω εργαστεί πάνω σε αυτό ως τεχνικός υπολογιστών. Θεωρώ πως έχω αρκετές γνώσεις και θα μου άρεσε να τις μεταφέρω και σε άλλους. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω, λόγω έλλειψης πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Αν και επισκέφτηκα την ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ, από ότι κατάλαβα μάλλον δεν γίνεται... Αν γνωρίζει κάποια/ος κάτι παραπάνω, ευχαρίστως να διαβάσω την άποψή του.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει κάποιος τρόπος να ασχοληθώ νόμιμα με την εκπαίδευση;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 11:26:19 μμ »
Από όσο ξέρω μπορείς να το κάνεις σε κάποιους τομείς.
Φυσικά δεν είναι εύκολο, λόγω κορεσμού του κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει κάποιος τρόπος να ασχοληθώ νόμιμα με την εκπαίδευση;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 12:38:08 μμ »
Εάν σε ενδιαφέρει ο δημόσιος τομέας, αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι τα κεντρα εκπαίδευσης ενηλίκων. Με καλές συστάσεις θα μπορέσεις να εργαστείς εκεί.

Επίσης, σε ιδιωτικό επίπεδο,  αφ όσων έχεις εργαστεί σαν τεχνικός η/υ, θα μπορούσες να παραδίσεις αντίστοιχα μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο. Είναι μεγάλο plus η προυπηρεσία σου, πιστεύω.

Όλα εξαρτώνται από τις γνωριμίες σου, καθώς δυστυχώς, απ ότι ακούω κι εγώ ο κλάδος είναι κορεσμένος στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος pkon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει κάποιος τρόπος να ασχοληθώ νόμιμα με την εκπαίδευση;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 09:00:55 μμ »
Για να εργαστώ όμως σε αυτό το φροντιστήριο, δεν θα πρέπει να έχω κάποια άδεια διδασκαλίας (στην περίπτωση που είναι έστω ανήλικοι μαθητές); Στα ΚΕΕ ή ΚΕΚ, ΚΔΒΜ κτλ, θα πρέπει να πιστοποιηθώ ως εκπαιδευτικός ενηλίκων. Στον ΕΟΠΠΕΠ κάποτε είχα διαβάσει ότι θα πρέπει να έχω τουλάχιστον 3 χρόνια προϋπηρέσια (έχω 2,5 χρόνια πάνω στον κλάδο μου, τα υπόλοιπα είναι άκυρα) δεν ξέρω όμως κατά πόσο, ισχύει αυτό. Το μόνο που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, είναι να βγάλω τον κωδικό εισηγητή ΛΑΕΚ (παρά ήταν εύκολο).

Δηλαδή αν πάω σε κάποιο φροντιστήριο χωρίς κάποια άδεια διδασκαλίας, θα είναι εύκολο να με δεχτεί;

Όπως και να έχει, νομίζω είναι αρκετά δύσκολο λόγω του επιπέδου μόρφωσης. Είτε έχω τις γνωριμίες, είτε όχι. Έχω γνωρίσει πολλούς εκπαιδευτές και όλοι τους έχουν από ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Οπότε είναι λογικο.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.