*

Αποστολέας Θέμα: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )  (Αναγνώστηκε 101982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 12, 2016, 04:42:06 μμ »
Καταθλιψη με έχει πιάσει :(


Sent from my iPad mini 2 retina using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:41:22 μμ »
Όποιο τμήμα της Φιλοσοφικής και να τελειώσεις έχεις δικαίωμα να διδάξεις στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως φιλόλογος. Σαφώς οι απόφοιτοι του τμήματος Φιλολογίας έχουν καταρτιστεί πολύ περισσότερο σε θέματα γραμματικής και συντακτικού των Αρχαίων και των Λατινικών. Αντίστοιχα οι απόφοιτοι των άλλων τμημάτων λαμβάνουν κι εκείνοι βαθύτερη γνώση ανάλογα με την ειδίκευση που έχουν επιλέξει. Από κει και πέρα, έγκειται στην προσωπική προσπάθεια του καθενός να καλύψει τα κενά που του αφήνουν οι σπουδές του. Νομίζω πως σχεδόν από καμία σχολή δεν βγαίνεις πλήρως καταρτισμένος. Είναι ωραίο να υπάρχουν διαφορετικές ειδικεύσεις σε έναν τόσο ευρύ κλάδο και θα ήταν ακόμη καλύτερο να ανταποκρίνεται και η αγορά εργασίας σε αυτές τις ειδικεύσεις, αλλά... στην Ελλάδα ζούμε. Πάντως μάλλον εδώ παίζουμε και με τις λέξεις.. Και η ιστορία και η φιλοσοφία θεωρούνται φιλολογικά μαθήματα. Η σχολή λέγεται Φιλοσοφική. Όπως και να χει, επαναλαμβάνω οτι ένας απόφοιτος που είχε ουσιαστική σχέση με τις σπουδές του και δεν πήγαινε απλώς για να περάσει τα μαθήματα, είναι ικανός να καλύψει τις όποιες ελλείψεις έχει για να διδάξει σε γυμνάσια και λύκεια, όποιο τμήμα της Φιλοσοφικής κι αν ακολούθησε.

Αποσυνδεδεμένος mitsana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:18:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας! Έχει περάσει πολύς καιρός απο τότε,που ξεκίνησε το συγκεκριμένο θέμα αλλά ως νέο μέλος χρειάζομαι και γω τη βοήθεια ομοιοπαθών :)
Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Φ.Π.Ψ.  της Αθήνας, με κατεύθυνση ψυχολογίας (κατεύθυνση ΟΧΙ πρόγραμμα) εδώ και τρία χρόνια περίπου.Η αλήθεια, οτι ως φοιτήτρια ακόμη στο τμήμα είχα απογοητευτεί όσον αφορα την επαγγελματική μας αποκατάσταση και γι αυτό δε το κυνήγησα όσο θα πρεπε. Λάθος μου.Είναι ενα πολύ ενδιαφέρον τμήμα,που σου δίνει τη βάση να κάνεις πολλά αν έχεις χρόνο,όρεξη,διάθεση και χρήμα.Στην Ελλάδα  του 2017  εν μεσω κρίσης, όμως είναι πολύ δύσκολο να χεις  χρήμα και κατ' επέκταση διάθεση.Και για να μην μακρυγορώ "η κατάθλιψη μαστίζει". Η οποία ενισχύεται καθημερινά απο τις αρνητικες ή ανύπαρκτες απαντησεις, που παίρνεις στέλνοντας βιογραφικά.Οπότε ας παραθέσω και γω την ερωτησή μου
 "Xωρίς μεταπτυχιακές σπουδές μπορείς να βρείς δουλειά απο αυτο το τμήμα;κάτι σχετικό με τη ψυχολογία;"
Επίσης, έχοντας  αποφοιτήσει απο τη σχολή κάνεις χαρτιά-αίτηση κάπου με σκοπό το διορισμό στο δημόσιο, ως φιλόλογος ή είναι μόνο μέσω ΑΣΕΠ;
Υ.Σ. Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου αλλά πραγματικά έχω πνιγεί σε μια κουταλιά νερό..

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 10:18:40 μμ »
Καλό βράδυ και καλή χρονιά :) .Θα σου πω τη γνώμη μου.
Για μένα δεν αξίζει να ψαξεις το θέμα διορισμός ως φιλόλογος σε σχολείο, καθώς αν ψαξεις τους πινακες θα απογοητευτείς και εσύ η ίδια -όπως έχουμε απογοητευτεί και όλοι οι νέοι φιλόλογοι από το 2009 και μετά-.22.000 φιλόλογοι έκαναν τα χαρτιά τους πέρυσι και εργάζονται μόνο όσοι έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες (εμείς οι νέοι δεν έχουμε προλάβει κανένα ΑΣΕΠ, ουτε και ΠΔΣ για να έχουμε ώρες οπότε δεν υπάρχει διέξοδος προς το παρόν για εμάς). Από την κατεύθυνση ψ τι μπορείς να κάνεις; Γράφω ορισμένες ιδέες: κατατακτήριες στα τμήματα ψυχολογίας όπου αναγνωρίζονται τα μισά περιπου μαθήματα, μεταπτυχιακό σε κλάδους όπως ο επαγγελματικός προσανατολισμός, η ψυχική υγεία, η ειδική αγωγη κοκ. Βρίσκεστε σε καλύτερη μοίρα καθώς έχω ακούσει ότι μπορείτε να δουλέψετε ως σύμβουλοι ψυχικής υγείας. Δε γνωρίζω αν χρειαζεται μεταπτυχιακό για αυτό. Πάντως,συχνα προκηρύξεις όπως της αστυνομίας και άλλων φορέων ζητουν αποφοίτους κατεύθυνσης ψ του φπψ για να εργαστούν ως σύμβουλοι ψυχικής υγείας.Υπάρχουν και ιδρύματα για παιδιά, και άλλες οργανώσεις που στελεχώνονται με συμβούλους ψυχικής υγείας. Μήπως να το ψαξεις λίγο; Δε ξέρω πολλά αλλά κατά καιρους έχω δει το επάγγελμα του συμβούλου ψυχικής υγείας να έχει ζήτηση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mitsana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:35:34 μμ »
Ευχαριστώ πολύ ροζ πεταλουδίτσα  :) Θα προσπαθήσω όσο γίνεται να το ψάξω και μακάρι η τύχη να ναι με το μέρος μου!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 284
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.