*

Αποστολέας Θέμα: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )  (Αναγνώστηκε 102002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 04:57:29 μμ »
Θεωρώ ότι οι σπουδές μου στο ΦΠ (Θεσσαλονίκης) μου προσέφεραν εξαιρετικά σημαντικά εφόδια.  Μάλιστα, πριν επιλέξω σπουδές έκανα έρευνα... και επέλεξα το συγκεκριμένο τμήμα, στο οποίο, ΟΧΙ, δε φοιτούν μόνο αποτυχημένοι της Νομικής ή της κλασικής Φιλολογίας, όπως συνηθίζουν να λένε.  Κατά τη διάρκεια των σπουδών, αλλά και γενικότερα σε κάθε φάση της ζωής του, καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει σε ποιους τομείς θα καλλιεργηθεί περισσότερο.  Η επάρκειά μου στα αρχαία ελληνικά και γενικώς στα γνωστικά αντικείμενα των φιλολόγων θεωρώ ότι στηρίχθηκε στο ενδιαφέρον και την προσωπική μελέτη.  Αλλά, όποιος περιμένει ότι μόνο με τις σπουδές θα αποκτήσει ένα δια βίου τίτλο, χωρίς να υπάρχει ανάγκη εξέλιξης, κατά την άποψή μου είναι γελασμένος.  Για να μη πολυλογώ, στόχος μου δεν είναι η επίδειξη, αλλά η παράθεση της προσωπικής, ανώνυμης, αν θέλετε, ιστορίας.  Διορίστηκα με τον πρώτο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ στον οποίο ήμουν υποψήφιος, επίτευγμα στο οποίο θεωρώ ότι η συμβολή των βασικών σπουδών μου στην Παιδαγωγική υπήρξε καθοριστική. Διδάσκω εδώ και 3 χρόνια Αρχαια και Λατινικά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ εξαιτίας της μη φοίτησής μου στο κλασικό.  Εξάλλου, φιλόλογος δεν είναι μόνο αυτός που διδάσκει τα φιλολογικά μαθήματα, αλλά αυτός που συνεχώς μελετά, αγαπά τις κάθε είδους φιλολογικές διερευνήσεις και διευρύνει τους γνωστικούς του ορίζοντες.  Και ίσως να μην είμαι... επιστήμονας φιλόλογος (ναι, δεν έχω γνώσεις σε υπομνήματα κτλ), αλλά νιώθω επιστήμονας καθηγητής και παιδαγωγός.

Διαφωνώ με τον τίτλο!
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:08:54 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 06:01:38 μμ »
Θεωρώ ότι οι σπουδές μου στο ΦΠ (Θεσσαλονίκης) μου προσέφεραν εξαιρετικά σημαντικά εφόδια.  Μάλιστα, πριν επιλέξω σπουδές έκανα έρευνα... και επέλεξα το συγκεκριμένο τμήμα, στο οποίο, ΟΧΙ, δε φοιτούν μόνο αποτυχημένοι της Νομικής ή της κλασικής Φιλολογίας, όπως συνηθίζουν να λένε.  Κατά τη διάρκεια των σπουδών, αλλά και γενικότερα σε κάθε φάση της ζωής του, καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει σε ποιους τομείς θα καλλιεργηθεί περισσότερο.  Η επάρκειά μου στα αρχαία ελληνικά και γενικώς στα γνωστικά αντικείμενα των φιλολόγων θεωρώ ότι στηρίχθηκε στο ενδιαφέρον και την προσωπική μελέτη.  Αλλά, όποιος περιμένει ότι μόνο με τις σπουδές θα αποκτήσει ένα δια βίου τίτλο, χωρίς να υπάρχει ανάγκη εξέλιξης, κατά την άποψή μου είναι γελασμένος.  Για να μη πολυλογώ, στόχος μου δεν είναι η επίδειξη, αλλά η παράθεση της προσωπικής, ανώνυμης, αν θέλετε, ιστορίας.  Διορίστηκα με τον πρώτο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ στον οποίο ήμουν υποψήφιος, επίτευγμα στο οποίο θεωρώ ότι η συμβολή των βασικών σπουδών μου στην Παιδαγωγική υπήρξε καθοριστική. Διδάσκω εδώ και 3 χρόνια Αρχαια και Λατινικά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ εξαιτίας της μη φοίτησής μου στο κλασικό.  Εξάλλου, φιλόλογος δεν είναι μόνο αυτός που διδάσκει τα φιλολογικά μαθήματα, αλλά αυτός που συνεχώς μελετά, αγαπά τις κάθε είδους φιλολογικές διερευνήσεις και διευρύνει τους γνωστικούς του ορίζοντες.  Και ίσως να μην είμαι... επιστήμονας φιλόλογος (ναι, δεν έχω γνώσεις σε υπομνήματα κτλ), αλλά νιώθω επιστήμονας καθηγητής και παιδαγωγός.

Διαφωνώ με τον τίτλο!


Απλά να συμπληρώσω (αν και από άλλο κλάδο) ότι κανένας δάσκαλος (μιλάω για την έννοια του δασκάλου, όχι για το πτυχίο) δεν βγαίνει μόνο από μία σχολή. Αν δεν επενδύσεις ώρες, όρεξη, κόπο (ψυχολογικό και σωματικό) για να διαβάσεις από μόνος σου και να διαβάζεις σε όλη σου την καριέρα και όχι μόνο τα πρώτα χρόνια. Αλλιώς δάσκαλος δεν γίνεσαι! Μπορεί να γνωρίζεις άριστα αρχαία ή μαθηματικά ή φυσική (ή κάποιο άλλο αντικέιμενο) αλλά ΔΑΣΚΑΛΟΣ δεν είσαι.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 07:18:20 μμ »
Δεν μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που μπήκα ΦΠΨ γιατί οι γνώσεις που πήρα είναι ακριβώς ό,τι μου αρέσουνε σαν άτομο. Απο κει και πέρα σε όποιον θέλει να μπει στην ίδια σχολή, τον αποτρέπω. Καλές οι γνώσεις, αλλά κακά τα ψέματα αν δεν ασχοληθείς με το αντικείμενο που σπούδασες και που αγαπάς, είναι άχρηστο. Και θα συμφωνήσω για έναν σύλλογο αποφοίτων, είμαστε απο τους λίγους που δεν το έχουμε κάνει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 07:22:15 μμ »
Για την peny2..12 ήτανε τα τμήματα φιλολογίας προ δεκαετίας...τώρα είναι 19 και βάλε!!!  ;D
Πάντως αν και μου αρέσει πολύ η φιλολογία, για την αποσυμφόρηση του κλάδου καλό θα ήτανε τουλάχιστον όσοι είχαμε πάρει κατεύθυνση ψυχολογίας να αναγνωριζόμασταν ως κοινωνικοί λειτουργοί, για να μην πω ως ψυχολόγοι και με βρίσουνε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:08:54 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 09:12:55 μμ »
giwrgo γιατι να σε βρισουνε? δεν εχουμε τετοιο επιπεδο εδω! "κλασικος"| φιλολογος και να βρισει? θα προσβαλλει το κλασικο!!
παντως οι της κατ/νσης ψυχολογιας θεωρω οτι μπορουν να διοριστουν και ως ψυχολογοι στα σχολεια.

παντως, και γω οταν πηγαινα στη σχολη της Αθηνας, ερχονταν συναδελφοι απο το κλασικο και παρακολουθουσαν διδακτικη των φιλολογικων μαθηματων στο ΦΠΨ. συγκεκριμενα με τη κα Φρυδακη το μαθημα "θεωρια της λογοτεχνιας και διδακτικη πραξη".
συνεπως, αν καποιο φιλοσοφικο τμημα ειναι για την εκπαιδευση και που αδικειται καταφορα με το να δινει ασεπ (αλλα επειδη ειμαστε ανωτεροι δεν μιλαμε και το δεχομαστε) ειναι το ΦΠΨ. ειναι απο τις μοναδικες (μαζι με τις σχολες νηπιαγωγων,δασκαλων και ξενογλωσσων) που ειναι "καθηγητικη".
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 09:28:40 μμ »
Θα ήτανε το ιδανικό εάν μπαίναμε στα σχολεία ως ψυχολόγοι, όχι για εμάς αλλά γιατί η κοινωνία πλέον το επιτάσσει. Αλλά οι κυβερνήσεις το θεωρούνε ακόμα πολυτέλεια..
Πάντως για το γεγονός ότι έχουνε λυσσάξει τα φιλολογικά τμήματα με όλα τα υπόλοιπα έχω να πω ότι εδώ απαξιώνουνε τα πτυχία τους με το ΑΣΕΠ, το ΦΠΨ κλπ κλπ τους πείραξε...κι ας καταλάβουνε επιτέλους ότι δεν έχει σημασία το πόσες γνώσεις έχεις, αλλά πώς θα τις μεταδώσεις. Γιατί και η Πάπυρους Λαρούς Μπριτάνικα να είσαι, αν δεν ξέρεις πώς να το περάσεις όλο αυτό είσαι άχρηστος. Όλοι μας κάναμε ακριβώς όσα μαθήματα φιλολογικά έπρεπε για να πάμε να διδάξουμε στα σχολεία. Τώρα απο κει και πέρα, καλά κάνανε που διδαχθήκανε όλες τις τραγωδίες, όλα τα έπη κι όλες τις ιστοριογραφίες, αλλά όταν αυτοί κάνανε αυτά εμείς κάναμε παιδαγωγικά μαθήματα και τρέχαμε σε σχολεία και ιδρύματα. Απο τη στιγμή που κάποιος που έχει τελειώσει κάποια φιλολογία δεν έχει πατήσει το πόδι του σε σχολείο. Αλλά το θέμα δεν είναι να διασπαστούμε (όπως είδα και ανάλογα μηνύματα στην ανοιχτή διαβούλευση-αυτό που έγινε δεν τιμά κανέναν), αλλά πώς να λύσουμε όλοι μαζί τα προβλήματα για το καλό της παιδείας και όχι για το καλό το δικό μας.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:09:19 μμ »
Για την peny2..12 ήτανε τα τμήματα φιλολογίας προ δεκαετίας...τώρα είναι 19 και βάλε!!!  ;D
Πάντως αν και μου αρέσει πολύ η φιλολογία, για την αποσυμφόρηση του κλάδου καλό θα ήτανε τουλάχιστον όσοι είχαμε πάρει κατεύθυνση ψυχολογίας να αναγνωριζόμασταν ως κοινωνικοί λειτουργοί, για να μην πω ως ψυχολόγοι και με βρίσουνε!!


συμφωνω απολυτα συναδελφε ας οψεται ομως ο παρασκευοπουλος που μας τα χαλασε με το προγραμμα :-\ :-\
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:35:49 μμ »
Θα ήτανε το ιδανικό εάν μπαίναμε στα σχολεία ως ψυχολόγοι, όχι για εμάς αλλά γιατί η κοινωνία πλέον το επιτάσσει. Αλλά οι κυβερνήσεις το θεωρούνε ακόμα πολυτέλεια..
Πάντως για το γεγονός ότι έχουνε λυσσάξει τα φιλολογικά τμήματα με όλα τα υπόλοιπα έχω να πω ότι εδώ απαξιώνουνε τα πτυχία τους με το ΑΣΕΠ, το ΦΠΨ κλπ κλπ τους πείραξε...κι ας καταλάβουνε επιτέλους ότι δεν έχει σημασία το πόσες γνώσεις έχεις, αλλά πώς θα τις μεταδώσεις. Γιατί και η Πάπυρους Λαρούς Μπριτάνικα να είσαι, αν δεν ξέρεις πώς να το περάσεις όλο αυτό είσαι άχρηστος. Όλοι μας κάναμε ακριβώς όσα μαθήματα φιλολογικά έπρεπε για να πάμε να διδάξουμε στα σχολεία. Τώρα απο κει και πέρα, καλά κάνανε που διδαχθήκανε όλες τις τραγωδίες, όλα τα έπη κι όλες τις ιστοριογραφίες, αλλά όταν αυτοί κάνανε αυτά εμείς κάναμε παιδαγωγικά μαθήματα και τρέχαμε σε σχολεία και ιδρύματα. Απο τη στιγμή που κάποιος που έχει τελειώσει κάποια φιλολογία δεν έχει πατήσει το πόδι του σε σχολείο. Αλλά το θέμα δεν είναι να διασπαστούμε (όπως είδα και ανάλογα μηνύματα στην ανοιχτή διαβούλευση-αυτό που έγινε δεν τιμά κανέναν), αλλά πώς να λύσουμε όλοι μαζί τα προβλήματα για το καλό της παιδείας και όχι για το καλό το δικό μας.

Καλησπέρα!!!Πες τα χρυσόστομε επιτέλους!!!Μας έχουν τρελάνει στον υποβιβασμό οι του φιλολογικού!!!Λες και αυτοί όταν βγαίνουν από τη σχολή είναι έτοιμοι να μπούνε σε σχολείο να διδάξουν!Από κανένα τμήμα των φιλοσοφικών δεν βγαίνεις έτοιμος για να μπεις σε τάξη κυρίως από άποψη γνώσεων συναφών με τα μαθήματα που διδάσκονται στο σχολείο, νιώθεις ανεπαρκής σε πολλά επίπεδα, και το ξέρω από πολλά άτομα που τέλειωσαν φιλολογικό και για να κάνουν ιδιαίτερα έχουν λιώσει στο διάβασμα τα σχολικά βιβλία και τα βοηθήματα. Το συμπέρασμα είναι ένα: πρέπει να ανανεωθούν τα προγράμματα σπουδών στα πανεπιστήμια και οι αναθέσεις μαθημάτων στα σχολεία γιατί το "λίγο από όλα" ή η εξειδίκευση σε ένα αντικείμενο μας καθιστά ανεπαρκείς να διδάξουμε και μόνο ανασφάλεια προκαλεί.
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:20:38 πμ »
Να πω και εγώ το εξής ως απόφοιτος του ΚΛΑΣΙΚΟΥ  8) ;)  Παρά το γεγονός, λοιπόν, ότι έχω τελειώσει κλασικό στην Αθήνα και παρά το γεγονός ότι έχω λάβει μέρος με φοβερό πάθος σε συζητήσεις για το ποιος πρέπει να λέγεται φιλόλογος (άλλωστε οι του κλασικού πάντοτε κοιτάζουμε λίγο από καθέδρας όλους τους άλλους) οφείλω να ομολογήσω ότι ως καθηγήτρια προτρέπω τους μαθητές μου να δηλώσουν το ΦΠΨ. Θεωρώ ότι, αφού δίνει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα και εύκολη ως σχολή από τη Φιλολογία, κάλλιστα θα πρέπει να προτιμάται. Και ως προς το γνωστικό, συμφωνώ απόλυτα με τους συναδέλφους ότι η σχολή σού μαθαίνει ελάχιστα πράγματα, οπότε έτσι κι αλλιώς... μόνος σου τραβάς το κουπί από όποια σχολή κι αν αποφοίτησες. Συνεπώς, ...δε συμφωνώ με τον τίτλο του θέματος   ;)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:23:32 πμ »
Να πω και εγώ το εξής ως απόφοιτος του ΚΛΑΣΙΚΟΥ  8) ;)  Παρά το γεγονός, λοιπόν, ότι έχω τελειώσει κλασικό στην Αθήνα και παρά το γεγονός ότι έχω λάβει μέρος με φοβερό πάθος σε συζητήσεις για το ποιος πρέπει να λέγεται φιλόλογος (άλλωστε οι του κλασικού πάντοτε κοιτάζουμε λίγο από καθέδρας όλους τους άλλους) οφείλω να ομολογήσω ότι ως καθηγήτρια προτρέπω τους μαθητές μου να δηλώσουν το ΦΠΨ. Θεωρώ ότι, αφού δίνει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα και εύκολη ως σχολή από τη Φιλολογία, κάλλιστα θα πρέπει να προτιμάται. Και ως προς το γνωστικό, συμφωνώ απόλυτα με τους συναδέλφους ότι η σχολή σού μαθαίνει ελάχιστα πράγματα, οπότε έτσι κι αλλιώς... μόνος σου τραβάς το κουπί από όποια σχολή κι αν αποφοίτησες. Συνεπώς, ...δε συμφωνώ με τον τίτλο του θέματος   ;)


χιχι ΛΟΙΠΟΟΟΟΝ ΧΙΧΙκαρχαρια ;) ;) ;D εγω δεν θα ελεγα πιο ευκολη αλλα πιο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...(τι οι δυο μας τωρα;;;;;τελειωσαν ολοι οι αλλοι τους βγαλαμε off ;D ;D)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:29:16 πμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D
Λες; Το ξέρεις ότι δεν έχεις ελπίδα να γλιτώσεις... από τα σαγόνια του καρχαρία και ... τα κέρατα του Κριού ;D ;D

Χωρίς πλάκα τώρα, συμφωνώ απόλυτα ότι η σχολή σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα ως προς ... τα αυτά της .. τα τούτα της, αλλά συμφώνησε και συ μαζί μου ότι ως προς το γνωστικό... είμαστε άλλλλλο φρούτο! ;D

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:36:05 πμ »
 καρχαρίας,  απο φπψ δεν μπορεις να προσεγγίσεις αδίδακτο, είχα φίλη που διάβαζε ώρες ολόκληρες για ΑΣΕΠ και αρχαία δεν μπόρεσε τίποτα να κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:45:35 πμ από ΦΩΤΩ »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:42:50 πμ »
λοιπον κοριτσια....ερχομαι σε σενα πρωτα καρχαρια λογω παλαιοτερης γνωριμιας ;D μην τα βαζεις με δρακο...ρε συ οποια σχολη και να τελειωσεις πριν το μαθημα κανεις προετοιμασια....σιγουρα γνωριζετε εις βαθος καποια πραγματα αλλα αυτα δεν χρειαζονται στο σχολειο...

ΦΩΤΩ τιποτα δεν υπαρχει που να μην μπορει να καταφερει ο ανθρωπος αλλωστε το συμπαν θα συνομωτησει για να το πετυχει... ;)


Υ.Γ τι φρουτο ακριβως;;;;;;;; ;D ;D; προσεξε γιατι τα περισσοτερα ειναι εποχιακα..... ;)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:54:25 πμ »
λοιπον κοριτσια....ερχομαι σε σενα πρωτα καρχαρια λογω παλαιοτερης γνωριμιας ;D μην τα βαζεις με δρακο...ρε συ οποια σχολη και να τελειωσεις πριν το μαθημα κανεις προετοιμασια....σιγουρα γνωριζετε εις βαθος καποια πραγματα αλλα αυτα δεν χρειαζονται στο σχολειο...

ΦΩΤΩ τιποτα δεν υπαρχει που να μην μπορει να καταφερει ο ανθρωπος αλλωστε το συμπαν θα συνομωτησει για να το πετυχει... ;)


Υ.Γ τι φρουτο ακριβως;;;;;;;; ;D ;D; προσεξε γιατι τα περισσοτερα ειναι εποχιακα..... ;)
διαβάζεις koelo βλέπω, τώρα  αν δεν έχεις διδαχθεί τα αρχαία του κλασικου αθηνων με τον ΓΕΩΡΓΑΝΖτΟΓΛΟΥ, πως να γράψεις αδίδακτο στον ασεπ; όχι  ότι έγραψα κανένα τρελο βαθμό, αλλά έχουμε μεγαλύτερη εξοικείωση, αφου διδαχθήκαμε  2 αρχαία σε κάθε εξάμηνο. σημέιωση  οι καθηγητές στην αθήνα ήταν πόλυ αυστηροι και κομπλεξικόι , μιλαω για κλασικό αθηνων1992-1994, καμία σχέση με φπψ. χωρίς να υποτιμάω καμία σχολή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:56:22 πμ από ΦΩΤΩ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.