*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 84544 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 09:16:54 μμ »
οι υπεύθυνοι τμημάτων θα βαζουν στο myschool τις απουσίες και τους βαθμούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 16, 2015, 04:40:34 μμ »
Μαθητής Γυμνασίου έχει υπερβεί τις 114 απουσίες , αλλά όχι τις 164. (Οι περισσότερες είναι δικαιολογημένες από νοσοκομείο, ενώ αδικαιολόγητες είναι περίπου 30). Εφόσον ο προφορικός ΜΟ των μαθημάτων είναι μεγαλύτερος του 15, η φοίτησή του κρίνεται επαρκής.
Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:49:52 πμ »
Εχω 4 μαθητες στο ιδιο λυκειο, στο οποιο η υποδιευθυντρια δε θα δεχτει απο κανενα μαθητη γ' λυκειου να ξεπερασει το οριο των απουσιων(114) ακομα κι αν φερουν χαρτι απο νοσοκομειο. Τα παιδια θελουν να αρχισουν να καθονται σπιτι για να διαβασουν κι εχει προκυψει αυτο το προβλημα κι εχουν αγχωθει, και μαζι τους κι εγω!! Εχει αντιμετωπισει αλλος αυτο το προβλημα? ειναι συνηθισμενο? δεν εχω ιδεα!!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:20:49 πμ »
εσύ γιατί να αγχωθείς; δεν καταλαβαίνω.
Ο νόμος είναι σαφής και ας λέει η διευθύντρια ότι θέλει. Μπορούν να απουσιάσουν φέρνοντας δικαιολογητικά.

Εμένα αλλού είναι η ένστασή μου στο σύστημα των απουσιών. Γιατί να επιτρέπει 50 αιδικαιολόγητες; Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Με άλλα λόγια επιτρέπει 50 ώρες κοπάνα!
Ούτε μια αδικαιολόγητη δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται. Με 1 αδικαιολόγητη να μένεις στην ίδια τάξη. Τι θα πει αδικαιολόγητη; Απουσιάζω γιατί έτσι θέλω και δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν;
Να επιτρέπει 500 απουσίες αλλά να είναί ΄δικαιολογημένες. Το φιάσκο με τις 50 αδικαιολόγητες (κοπάνες δηλαδή) πρέπει να καταργηθεί

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:15:21 μμ »
οταν εχεις μαθητες γ λυκειου κατα καποιο τροπο συμπασχεις, γι αυτο αγχωνομαι κι εγω να κανουν οσο το δυνατο περισσοτερες επαναληψεις!! μηπως εχει την καλοσυνη καποιος να μου παραθεσει το νομο για να τον τυπωσουμε και να τον πανε οι γονεις!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 03, 2015, 03:07:41 μμ »
εσύ γιατί να αγχωθείς; δεν καταλαβαίνω.
Ο νόμος είναι σαφής και ας λέει η διευθύντρια ότι θέλει. Μπορούν να απουσιάσουν φέρνοντας δικαιολογητικά.

Εμένα αλλού είναι η ένστασή μου στο σύστημα των απουσιών. Γιατί να επιτρέπει 50 αιδικαιολόγητες; Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Με άλλα λόγια επιτρέπει 50 ώρες κοπάνα!
Ούτε μια αδικαιολόγητη δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται. Με 1 αδικαιολόγητη να μένεις στην ίδια τάξη. Τι θα πει αδικαιολόγητη; Απουσιάζω γιατί έτσι θέλω και δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν;
Να επιτρέπει 500 απουσίες αλλά να είναί ΄δικαιολογημένες. Το φιάσκο με τις 50 αδικαιολόγητες (κοπάνες δηλαδή) πρέπει να καταργηθεί
Αν μου επιτρέπεις killbill ... ο νόμος φαινεται πως επιτρέπει τις αδικαιολογητες γιατι έχει κενά.
Τι εννοώ:
Πρόσφατα ο γιος μου, μαθητης Γυμνασιου, απουσιασε Δευτερα απο το σχολειο λογω ασθενειας (ψηλος πυρετος όλο το ΣΚ, και το παιδι έπρεπε να μεινει και Δευτερα στο σπιτι). Την Τριτη θα πηγαινε κανονικά στο σχολειο και θα δικαιολογουσα την 1 ημερα λογω ασθενειας οπως έχω τη δυνατοτητα.
Ομως Τριτη και Τεταρτη έλειψε υποχρεωτικά λογω σοβαροτατου οικογενειακου θεματος (θανατος του πατερα μου, χρειάστηκε να φυγουμε οικογενειακως για επαρχια κλπ).
Περιμενα οτι θα μπορουσα να δικαιολογησω τη 1 ημερα απουσιας λογω ασθενειας και τις 2 για σοβαρους οικογενειακους λογους (οι οποιοι δικαιολογησαν και την διημερη απουσια απο τη δουλεια μου).
Η απαντηση που πηρα απο τη διευθυνση ηταν οτι κατι τετοιο δεν προβλεπεται, διοτι οι απουσιες ηταν συνεχομενες. Οι επιλογες που μου δοθηκαν ήταν: ειτε να βρω καποιον γιατρο να μου γραψει ενα ψευτικο δικαιολογητικο οτι το παιδι απουσιασε 3 μερες λογω ασθενειας , ειτε να δικαιολογησω τις 2 ημερες και να μεινει η μια ημερα αδικαιολογητη.
Επικοινωνησα και με το υπουργειο, μου επιβεβαιωσαν οτι τετοιες περιπτωσεις δεν προβλέπονται. Υποχρεωτικα οι 3 μερες και πάνω χρειάζονται χαρτι γιατρου.
Επέλεξα να δικαιολογησω τις 2 λογω σοβαρων οικογενειακων λογων, οπως πράγματι ήταν,  και να αφησω τη 1 ημερα αδικαιολογητη.
Θα έπρεπε να πληρωσω επισκεψη σε γιατρο ή να βρω κάποιον γνωστο να μου γραψει ενα χαρτι που θα γνωριζε και το σχολειο οτι ειναι ψευτικο, για να μην μεινει το παιδι μου ή να μην φανει ότι έκανε κοπάνα?
Άρα...
Εάν θέλουμε ενα αυστηρό πλαίσιο τυπου "δεν επιτρεπουμε καμια αδικαιολογητη απουσια", θα πρέπει το πλαίσιο αυτο να προβλέπει κάθε περιπτωση χωρις να αδικεί και χωρις να αφηνει περιθωρια για ψευδεις βεβαιωσεις απο γιατρους κλπ.



Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 03, 2015, 03:24:39 μμ »
Kaθηγητης σχολειο δεν βαζει απουσια σε παιδια τα πρωτα δεκα δεπτα οταν τα εχει πρωτη ωρα σταθμιζοντας διαφορες συγκυριες.bOSSY διευθυντρια σχολειου τον απειλει οτι την επομενη θα του κανει αναφορα για πλημμελη ασκηση καθηκοντων.Στο υπουργειο δεν ηξεραν ακριβως τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις(ειπαν μονο πως δεν υπαρχει αυτο που λεμε ''προσηλθε'',δηλ η απουσια με το που μπαινει δεν κυκλωνεται/σβηνεται)ξερει κανεις αν μπορει να γινει αναφορα στον συναδελφο?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 03, 2015, 04:12:44 μμ »
Εάν θέλουμε ενα αυστηρό πλαίσιο τυπου "δεν επιτρεπουμε καμια αδικαιολογητη απουσια", θα πρέπει το πλαίσιο αυτο να προβλέπει κάθε περιπτωση χωρις να αδικεί και χωρις να αφηνει περιθωρια για ψευδεις βεβαιωσεις απο γιατρους κλπ.
Ακριβώς αυτό εννοούσα και εγώ. Οι δικαιολογημένες να μην αφορούν απαραίτητα και αποκλειστικά λόγους υγείας, αλλά και οποιαδήποτε περίπτωση αρκεί ο γονέας να είναι ενήμερος και να εξηγεί τον λόγο.

Όμως το δικαίωμα που δίνει ο νόμος στον μαθητή να κάνει 50 απουσίες χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν, είναι απαράδεκτο και θα έλεγα και επικίνδυνο

Θα προτιμούσα να επιτρέπονται 500 δικαιολογημένες απουσίες και να είναι ενήμερος γραπτώς και με υπεύθυνη δήλωση ο καθηγητής και ο διευθυντής από τον γονέα ή κηδεμόνα αλλά μηδενική αποχή σε αδικαιολόγητες.
Τι θα πει αδικαιολόγητη; λείπω χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να δώσω εξηγήσεις σε κανέναν, ούτε στον διευθυντή ουτε στον γονέα μου. Που ακούστηκε αυτό; Δηλαδή αύριο μεθαύριο που ο μαθητής θα έιναι εργαζόμενος θα μπορεί να λείπει από τη δουλειά του χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν; έτσι τον εκπαιδεύουμε από τώρα;

Αυτό το 50 αδικαιολόγητες έχει απαξιώσει και τη δουλειά μας. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να κάθονται σπίτι τους προς το τέλος της χρονιάς για να τους κάνει επανάληψη το φροντιστήριο και το ιδιαίτερο. Γιατί να μην την κάνουμε εμείς στο σχολείο δηλαδή;
Αίσχος! Καμία αδικαιολόγητη απουσία! αυτά έχουν καταστρέψει και υποβαθμίσει το δημόσιο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 04:22:31 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 03, 2015, 04:28:30 μμ »
-καθηγητης ΕΠΑΛ: θα δικαιολογησετε τις απουσιες του γιου σας για την ταδε ημερα;
-μητερα μαθητη: ναι,ποτε ηταν;
-καθηγητης: λεει την ημερομηνια και ρωτα 'γιατι ελειπε το παιδι;'
-μητερα: α,ναι, εκανε κοπανα! και φυσικα ζητουσε να δικαιολογησει την απουσια,χωρις ντροπη,αντιθετα ηταν περηφανη που ο κοπανατζης γιος την ειχε ενημερωσει !

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:47:19 πμ »
-καθηγητης ΕΠΑΛ: θα δικαιολογησετε τις απουσιες του γιου σας για την ταδε ημερα;
-μητερα μαθητη: ναι,ποτε ηταν;
-καθηγητης: λεει την ημερομηνια και ρωτα 'γιατι ελειπε το παιδι;'
-μητερα: α,ναι, εκανε κοπανα! και φυσικα ζητουσε να δικαιολογησει την απουσια,χωρις ντροπη,αντιθετα ηταν περηφανη που ο κοπανατζης γιος την ειχε ενημερωσει !
και καλά έκανε ! αφού ο νόμος επιτρέπει 50 απουσίες χωρίς να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν. Για γέλια είναι ο νόμος αυτός. Και φυσικά βολεύει τους γονείς και τους μαθητές αφού έτσι μπορούν να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο για το φροντιστήριο

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 21, 2015, 08:58:27 μμ »
Μόνο που στα ΕΠΑΛ δεν κάνουν τις κοπάνες προς το τέλος για να πάνε στο φροντιστήριο ή για να διαβάσουν στο σπίτι, αλλά τις κάνουν από την αρχή γιατί βαριούνται να παραμένουν στις τάξεις, ειδικά στα μαθήματα γενικής παιδείας, Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσική, όπου οι μαθητές αυτοί δεν σκαμπάζουν γρί. Αντιθέτως οι ίδιοι μαθητές είναι πολύ καλοί και ορεξάτοι στα μαθήματα ειδικότητας και στα εργαστήρια.
 Όταν συμπληρώσουν το όριο απουσιών εμφανίζονται στις τάξεις, αλλά βρίσκουν συνεχώς προφάσεις για να φεύγουν (ζητούν συνέχεια άδεια να πάνε στην τουαλέτα κλπ) Η παραμονή τους στην τάξη είναι πάντα προβληματική, δημιουργούν φασαρία, διακόπτουν το μάθημα, δεν αφήνουν τους άλλους να παρακολουθήσουν.
 Μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθούν κάποια αυστηρά κριτήρια ώστε αυτοί οι αδιάφοροι μαθητές να παρακολουθούν μόνο μαθήματα ειδικότητας ή να κατευθύνονται π.χ. σε ΕΠΑΣ 'η σε σχολές μαθητείας κλπ? Θα μου πείτε οτι ο λόγος που παρακολουθούν ΕΠΑΛ είναι γιατί θέλουν να πάρουν τίτλο απολυτηρίου Λυκείου. Μα καλά, θα τον πάρουν με μηδέν διάβασμα και δημιουργώντας χίλια δυό προβλήματα στο σχολείο?......
  

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 05, 2015, 12:29:31 πμ »
μεσα σε λίγες μέρες εκτός από βαθμούς και καρτέλες έχουμε να κοιταξουμε και τις απουσίες και μάλιστα με την νέα απόφαση της γρίπης όλα τα δικαιολογητικα :( και από το α τετράμηνο  :( :(

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 05, 2015, 01:03:43 πμ »
......... Αντιθέτως οι ίδιοι μαθητές είναι πολύ καλοί και ορεξάτοι στα μαθήματα ειδικότητας και στα εργαστήρια.

 .........Μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθούν κάποια αυστηρά κριτήρια ώστε αυτοί οι αδιάφοροι μαθητές να παρακολουθούν μόνο μαθήματα ειδικότητας ή να κατευθύνονται π.χ. σε ΕΠΑΣ 'η σε σχολές μαθητείας κλπ?......

οι αδιαφοροι ειναι σε ολα αδιαφοροι (ελαχιστες ειναι οι εξαιρεσεις και αυτες μονο σε καθαρα εργαστηριακα μαθηματα τα οποια δεν απαιτουν κανενα θεωρητικο υποβαθρο-δηλαδη ενα μαθημα τη χρονια και αν... )
Υ.Γ. μερικοι "προφεσορες" των θεωρητικων επιστημων εχετε την εντυπωση οτι στα μαθηματα ειδικοτητας ειναι ολη την ωρα οι μαθητες με ενα σφυρι και κοπανανε καποια λαμαρινα και ενας καθηγητης καθεται και τους επιβλεπει πινοντας καφε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.