*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ, αίτηση αναπληρωτών-ωρομισθίων, εντοπιότητα και προϋπηρεσία στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 7895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellysm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Καλημέρα σας,

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα του site και με έχουν βοηθήσει αρκετά να καταλάβω λίγο τι γίνεται με το δημόσιο για εμάς τους αποφοίτους ΑΕΙ Πληροφορικής. Εχω κάποιες ερωτησούλες:

- Χρειάζομαι πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ για να διοριστώ στο δημόσιο?
- Ποια είναι η διαφορά μεταξύ αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών ?
- Επίσης έχω δει κάποιες προκυρήξεις που αναφέρουν την εντοπιότητα. Αυτό σημαίνει ότι άτομα από εκείνες τις περιοχές παίρνουν extra μόρια? Υπάρχει τρόπος να γραφτούμε ως πολίτες κάποιας τέτοιας περιοχής?
- Έχω δουλέψει στο εξωτερικό σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, στον τομέα της πληροφορικής. Αυτή η εμπειρία μετράει για τον ΑΣΕΠ, αν ναι πρέπει να κάνω κάτι για να αποδείξω ότι πραγματικά δούλεψα?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βάζεις πολλές ερωτήσεις αλλά το κυριότερο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι αν ρωτάς για το δημόσιο γενικά ή για τη δημόσια εκπαίδευση. Γιατί ομολογώ δεν έχω καταλάβει τι σε ενδιαφέρει. Παρόλα αυτά θα σου έλεγα ότι:

α) Για να διοριστείς στο δημόσιο γενικά δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά, και για την εκπαίδευση δεν είναι η μόνη ικανή και αναγκαία συνθήκη. Δηλαδή με άλλα λόγια έχοντας πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ για να διοριστείς ως εκπαιδευτικός σου δίνει κάποια πλεονεκτήματα πχ προηγείσαι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων και στη περίπτωση που δώσεις στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών αν γράψεις τη βάση συν το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ πάλι προηγείσαι στους διορισμούς.

β) Η διαφορά μεταξύ αναπληρωτή και ωρομίσθιου είναι ότι ο δεύτερος δουλεύει μόνο κάποιες ώρες στο σχολείο και δεν έχει πλήρες ωράριο που έχει ο αναπληρωτής.

γ) σίγουρα αν διαβάσεις καλά τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ -που όμως δεν έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση- για το δημόσιο θα δεις ότι όπου αναφέρεται αυτοί που έχουν εντοπιότητα προηγούνται. Τώρα όσο για το πως γίνεσαι δημότης μια περιοχής καλό θα είναι να απευθυνθείς σε ένα ΚΕΠ ή να επισκεφτείς τη σελίδα τους 
http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/MyNewPortal/?lng=el

δ) για τον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών στο ΑΣΕΠ η μόνη προϋπηρεσία που μετράει και βέβαια πρέπει να την αποδείξεις είναι στην εκπαίδευση. Για περισσότερες λεπτομέρειες δες για παράδειγμα τη φετινή προκήρυξη για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών στη παρακάτω διεύθυνση:
http://www.asep.gr/500_2006.pdf
Όσο για τις υπόλοιπες θέσεις στον δημόσιο τομέα πάλι πρέπει να αποδείξεις την προϋπηρεσία σου αλλά τις λεπτομέρειες για το πώς την αποδεικνύεις μπορείς να τις διαβάσεις στην εκάστοτε προκήρυξη ή το ΦΕΚ που αφορά την συγκεκριμένη κάθε φορά προκήρυξη του ΑΣΕΠ. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2007, 03:16:59 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ, αυτή τη στιγμή σε βοηθάει μόνο ατην εκπαιδευση.
Δεν αναγνωρίζεται κάπου αλλού ούτε σαν μεταπτυχιακό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2012, 05:58:02 μμ από Lasid »
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος kellysm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και περιεκτική απάντηση :)

Πρωταρχικά ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτικός και μετά κοιτάω για άλλες θέσεις δημοσίου.

Για το ΑΣΠΑΙΤΕ, βλέπω στο site διάφορα τμήματα, αυτό που χρειαζόμαστε εμείς οι πληροφορικοί είναι το Γενικό Τμήμα Παιδαγωγικών Μαθημάτων (http://www.aspete.gr/genikes_plirofories_genpaidag.aspx) ? Αν ναι ποιον από τους 3 τομείς πρέπει να παρακολουθήσουμε?
(Τομέας Παιδαγωγικών Μαθημάτων Τμημάτων Τεχνολόγων Εκπαιδευτικών (ΤΤΕ), Τομέας Προγραμμάτων Παιδαγωγικής Κατάρτισης, Τομέας Προγραμμάτων Εξειδίκευσης και Επιμόρφωσης, από: http://www.aspete.gr/glbgenPaidagogiko.aspx

Οπότε για τον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών στο ΑΣΕΠ η μόνη προϋπηρεσία που μετράει είναι στην εκπαίδευση, πως μπορώ να πάρω προϋπηρεσία σε αυτόν τον τομέα? Δηλαδή που πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για να μπω και εγώ σε αυτόν τον πίνακα που έχω ακούσει? Υποθέτω ότι θα δουλεύω σαν ωρομίσθια και αναπληρώτρια?

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Για την ΑΣΠΑΙΤΕ υποβαλλεις τα χαρτια σου όταν βγει η προκηρυξη, συνηθως μέσα στον Ιούνιο. Αν πιασεις τα μόρια, παρακολουθεις για ενα χρόνο και αποκτας Παιδαγωγική καταρτιση.

Όσον αφορά για ωρομίσθιος-αναπληρωτής, υποβάλλεις και πάλι τα χαρτιά σου όταν βγει η εγκύκλιος. Αν δεν έχεις καθόλου ώρες, μπαίνεις στον πίνακα Γ και ιδίως για του χρόνου.... προσωπικά το βλέπω αρκετά δύσκολο να σε πάρουν κάπου.

Όπως και να έχει... καλή επιτυχία  ;)
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και περιεκτική απάντηση :)

Πρωταρχικά ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτικός και μετά κοιτάω για άλλες θέσεις δημοσίου.

Για το ΑΣΠΑΙΤΕ, βλέπω στο site διάφορα τμήματα, αυτό που χρειαζόμαστε εμείς οι πληροφορικοί είναι το Γενικό Τμήμα Παιδαγωγικών Μαθημάτων (http://www.aspete.gr/genikes_plirofories_genpaidag.aspx) ? Αν ναι ποιον από τους 3 τομείς πρέπει να παρακολουθήσουμε?
(Τομέας Παιδαγωγικών Μαθημάτων Τμημάτων Τεχνολόγων Εκπαιδευτικών (ΤΤΕ), Τομέας Προγραμμάτων Παιδαγωγικής Κατάρτισης, Τομέας Προγραμμάτων Εξειδίκευσης και Επιμόρφωσης, από: http://www.aspete.gr/glbgenPaidagogiko.aspx

Οπότε για τον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών στο ΑΣΕΠ η μόνη προϋπηρεσία που μετράει είναι στην εκπαίδευση, πως μπορώ να πάρω προϋπηρεσία σε αυτόν τον τομέα? Δηλαδή που πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για να μπω και εγώ σε αυτόν τον πίνακα που έχω ακούσει? Υποθέτω ότι θα δουλεύω σαν ωρομίσθια και αναπληρώτρια?

Ευχαριστώ και πάλι.

Για την ΑΣΠΑΙΤΕ αυτό που χρειάζεσαι να κάνεις, είναι το Ετήσιο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης (Ε.Π.ΠΑΙ.Κ.), το οποίο όμως δεν μπορώ να σου δώσω σε link καθώς δεν μου δουλεύουν τα link της ΑΣΠΑΙΤΕ....

Αποσυνδεδεμένος kellysm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Που κοιτάω για την εγκύκλιο για ωρομίσθιος-αναπληρωτής?

Και αν με πάρουν, μπορεί αυτό να είναι σε όποια πόλη της Ελλάδος έχουν έλλειψη ή όπου εγώ δηλώσω?

Για την ΑΣΠΑΙΤΕ, που κοιτάω για να δώ την προκύρηξη?
Η φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι υποχρεωτική? (θέλω να δώ αν μπορώ να δουλεύω παράλληλα).

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Που κοιτάω για την εγκύκλιο για ωρομίσθιος-αναπληρωτής?

Και αν με πάρουν, μπορεί αυτό να είναι σε όποια πόλη της Ελλάδος έχουν έλλειψη ή όπου εγώ δηλώσω?

Για την ΑΣΠΑΙΤΕ, που κοιτάω για να δώ την προκύρηξη?
Η φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι υποχρεωτική? (θέλω να δώ αν μπορώ να δουλεύω παράλληλα).

Ευχαριστώ και πάλι.

Αν παρακολουθεις το pde θα ενημερωθεις σίγουρα για το πότε θα βγουν οι προκηρύξεις και για αναπληρωτές και για ΑΣΠΑΙΤΕ.  ;)

Για αναπληρωτής μπορείς να δηλώσεις σε όλη την Ελλάδα ενώ για ωρομίσθιος μόνο μια περιφέρεια.

Η φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι υποχρεωτική με περιθώριο 30% να κάνεις απουσίες. Τα μαθήματα γίνονται απόγευμα και ανάλογα με την πόλη, αλλού αρχίζουν στις 4 και αλλούθ στις 5 (Θεσσαλονίκη). Είναι 4 διδακτικές ώρες καθημερινά
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157993
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 172
Σύνολο: 178

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.