*

Αποστολέας Θέμα: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)  (Αναγνώστηκε 64796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:19:55 μμ »
Όταν είχα γραφτεί εγώ στο μεταπτυχιακό, είχα υπογράψει και εγώ ότι δεν είμαι γραμμένη σε άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, τους ρώτησα το λόγο, και μου είπαν ότι παλιά δεν ίσχυε (2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα) οπότε συνεχίζουν να το ζητούν, αλλά ότι φυσικά μπορώ να κάνω και 2ο μεταπτυχιακό.

Οπότε ρώτα τη γραμματεία σου. Για την ακρίβεια πές της να στο απαντήσει γραπτώς έτσι ώστε να είναι καλυμμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:03 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:28:21 μμ »
Η εγγραφή σε 2 μεταπτυχιακά επιτρέπεται νομικά.
Όμως έχει το δικαίωμα η ίδια η σχολή να απαιτήσει να μην είσαι γραμμμένος/η σε άλλο μεταπτυχιακό.
Δές το ΦΕΚ του μεταπτυχιακού, αν και για να λες πως σου ζήτησαν υπευθυνη δήλωση πως δεν είσαι γραμμένος/η αλλού....

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:08:43 μμ »
μια γνωστή μου θέλει να μάθει αν γίνεται να κάνεις ταυτόχρονα μεταπτυχιακό και να φοιτάς σε μια δεύτερη σχολή. ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:20:03 μμ »
Ναι, μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:03 »

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:27:12 μμ »
να ρωτήσω και εγώ κἀτι. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης μπορείς να μην παρακολουθήσεις το μεταπτυχιακό; έχω ακούσει πως δικαιούμαστε ένα χρόνο άδεια από το μεταπτυχιακό. ισχύει;;

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:32:21 μμ »
Mπορείς να κάνεις και master και διδακτορικό και μεταδιδακτορικό και να φοιτάς παράλληλα και σε μία προπτυχιακή σχολή. Μπορείς να φοιτάς και σε 5 προπτυχιακές σχολές ταυτόχρονα αν θες μιας και κανένας δεν θα σε ελέγξει, διότι ούτως ή άλλως την Ελλάδα ένα την ενδιαφέρει πλέον:

ΝΑ ΦΟΙΤΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ!!!!!! Διότι απλούστατα δουλειά με τις νέες συγκυρίες δεν πρόκειται εύκολα να βρεις, άρα συμφέρει το κράτος να σπουδάζεις.

Διότι έτσι ούτε άνεργος θεωρείσαι σύμφωνα με το νόμο και διοευκολύνεις το κάθε δήμαρχο και νομάρχη να βγει στις εκλογές μιας και οι δημότες θα είναι ευχαριστημένηοι με την αύξηση των ενοικίων που θα έχει η κάθε φοιτητούπολη.

Φοίτα σε όσες σχολές θες
Και όλα αυτά φυσικά για να πληρωθείς αν ποτέ πληρωθείς όταν βγεις στην αγορά εργασίας το πολύ 700 ευρώ, γιατί εκεί θα τα φτάσουν τα πράγματα.

ΕΛΛΑΔΑ= η χώρα που ότι μεταπτυχιακό και προπτυχιακό πρόγραμμα θες το βρίσκεις.

Master στην λαμογιά και αλητεία μόνο δεν έχομε ακόμα, αλλά έμαθα ότι το ετοιμάζουν του χρόνου. Θα διδαάσκουν μάλιστα καταξιωμένοι καθηγητές με σημαντική πείρα και εμπλοκή:

- στο σκάνδαλο της Siemens
- στο σκάνδαλο του Βατοπαιδίου
- στο σκάνδαλο με τις προμήθειες στα νοσοκομεία

και φυσικά επισκέπτες καθηγητές καταξιωμένοι o Κωσκωτάς και ο Παλαιοκώστας.

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ MASTER ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ Το ELLADA θα έχει ένα όφελος
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2010, 05:35:13 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:34:42 μμ »
Ίσως να έχεις δικαίωμα να το καθυστερήσεις ένα χρόνο,να πάρεις δηλαδή αναβολή. Δεν έχεις νομίζω δικαίωμα απλά να μην παρακολουθείς για ένα χρόνο,τα μεταπτυχιακά βασίζονται συνήθως στην παρουσία σου εκεί.Τουλάχιστον αυτό ίσχυε όταν έκανα εγώ μεταπτυχιακό, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:40:14 μμ »
Δε μπορείς να παρακολουθείς δυο προπτυχιακά προγράμματα.

Στα μεταπτυχιακά, συνήθως μπορείς να κάνεις 1 ή και σε κάποιες περιπτώσεις παραπάνω έτη αναστολή του προγράμματος, είτε στην αρχή είτε κατά τη διάρκειά του. Εξαρτάται όμως από το πρόγραμμα και τον κανονισμό του.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:41:56 μμ »
ηρέμησε... το άτομο που ενδιαφέρετε είναι διορισμένο και πληρώνεται κανονικά. ευχαριστώ πάντως όλους σας.

βρε γιαννιέ αν ήμουν άντρας και δεν έβρισκα δουλειά θα είχα τις εξής εναλλακτικές: πηλοφόρι, ασπριτζής, ψαράς, αγρότης ή κτηνοτρόφος και πολλά άλλα.... από το να γινόμουν ένας μίζερος καθηγητάκος στα 45 με κοιλιά, που θα έχω γεράσει πριν την ώρα μου, και μπορεί και να μην έμοιαζα πια με άντρα...

με αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:54:43 μμ »
Στα μεταπτυχιακά, συνήθως μπορείς να κάνεις 1 ή και σε κάποιες περιπτώσεις παραπάνω έτη αναστολή του προγράμματος, είτε στην αρχή είτε κατά τη διάρκειά του. Εξαρτάται όμως από το πρόγραμμα και τον κανονισμό του.
[/quote]

εγώ μπαίνω στο μήνα μου το νοέμβριο.. και σκέφτομαι πως σε περίπτωση που καταφέρω να περάσω στο μεταπτυχιακό θα πρεπει να παρω αναβολή χωρίς να παρακολουθήσω καθόλου.. καλός λόγος για να κοπω.. εχω προβληματιστεί πολύ
κ αν θυμάμαι καλά δικαιούμαστε 2 απουσίες οπότε και έτσι δε με παίρνει.. πείτε γνώμη τι να κανω

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:00:45 μμ »
Αν το μεταπτυχιακό έχει συνέντευξη, θα σε ρωτήσουν... όχι πως δεν είναι αυτονόητη η απάντηση!
Κατά τη γνώμη μου, αν το μεταπτυχιακό δεν έχει πολλή ζήτηση (πχ δεν είναι Αθήνα-Θεσσαλονίκη) και αν γράψεις πολύ πολύ καλά (αν έχει εξετάσεις) και αν το επιτρέπει και ο κανονισμός, μπορεί να μη σε κόψουν και να κάνεις αναστολή την πρώτη χρονιά.
Συνήθως είναι αυστηρά 2 απουσίες στο εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:04:43 μμ »
πολλά "αν".. και εγώ έτσι το βλέπω. έχει συνεντευξη, ειναι με εξετασεις, δε θεωρω πως θα εχει τρελη ζητηση αλλα ειναι κ η συνεντευξη στη μεση κ ο κανονισμος του μεταπτυχιακου τον οποιο δε γνωριζω. μαλλον πρεπει να κανω υπομονη ως το σεπτεμβρη για να παρω να ρωτησω στη γραμματεια. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:07:17 μμ »
Δεν φτάνει που είναι διορισμένη η δικιά σου, θέλει και μεταπτυχιακό;; Aλλά βέβαια όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι μάθαμε τώρα να κάνουμε και master, να μην πατάμε στην υπηρεσία μας μιας και παίρνεις άδειες, και τάχα να κάνουμε μεταπτυχιακό για την μόρρφωση. Πήγαινε να τα κάνεις αυτά στο ιδιωτικό τομέα και τα λέμε. Στην θέση της πάντως εγώ θα ανησυχούσα μιας και η μονιμότητα αναμένεται να καταργηθεί. Η τρόικα ασκεί τρελή πίεση για αυτό το θέμα και θα τεθεί επί τάπητος το 2011.


Όσο για τον σνομπισμό που έχεις για τους άνδρες καθηγητές, και για το αν θα κάνω κοιλιά, έλα να με δεις τότε αν και βλέπω εσύ από τις εγκυμοσύνες και τα παιδιά η ρυτίδα και η πλαδαρότιτα να πάει σύννεφο. Οι γυναίκες καταρχήν δεν είστε για σχολεία, μιας και δεν μπορείτε να επιβληθείτε στα παιδιά (εννοώ τα μεγάλα παιδιά της δευτεροβάθμιας). Άντε το πολύ νηπιαγωγείο και δημοτικό. Ας μην ήταν και οι άνδρες στη δευτεροβάθμια για να επιβάλλονατι και θα σας είχαν λιτζάρει οι μαθητές.
Σπιτάκι να φροντίζετε παιδιά. Στα αλήθεια τόσες άνεργες καθηγήτριες που έχετε μαζευτεί, αντί να πείνετε καφέ κάθε πρωί και να χάνετε το χρόνο σας, φορέστε καμιά ποδίτσα και πάτε να βοηθείσετε κανένα ζευγάρι που έχει ανάγκη στα οικοκυρικά, στο φύλαγμα μωρών. Θα γίνετε και καλύτερες μάνες από το να περιμένετε πότε θα πάτε αναπληρώτριες.


Πάντως έχει και για σένα δουλειές δεν μπορείς να πείς;;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2010, 06:09:54 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 21, 2010, 07:11:10 μμ »
ήρεμα ρε παιδιά τι κουβέντες είναι αυτές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.