*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 140297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 19, 2016, 12:53:14 πμ »
Νομίζω πως δεν έχετε καταλάβει ορισμένοι τι σημαίνει ο όρος μετάταξη.

Μετάταξη γίνεται 1) Από χαμηλότερη βαθμίδα σε υψηλότερη
2) Από ένα κλάδο σε άλλο κλάδο του ίδιου υπουργείου, στην ίδια περιφέρεια ή σε διαφορετική.
3) Από κλάδο ενός υπουργείου σε άλλο κλάδο που ανήκει σε άλλο υπουργείο

Πάντα πρέπει να κατέχεις τα προσόντα για τη θέση που ζητάς να κάνεις μετάταξη.
Δε γνωρίζω τι γίνεται για μετατάξεις από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια ή το αντίστροφο.

Για τις τεχνικές ειδικότητες, δεν είναι απαραίτητο να είσαι μόνιμος εκπαιδευτικός. Αρκεί να έχεις επαγγελματική εμπειρία στην ειδικότητα και να υπάρχει κενή οργανική για το σχολείο που ζητάς να πας. Η παιδαγωγική επάρκεια θεωρείτε επιπλέον προσόν για τη κατάληψη της θέσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 01:52:48 πμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:00 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 19, 2016, 02:17:01 πμ »
http://www.esos.gr/arthra/41026/ypoyrgos-den-provlepetai-metataxi-dioikitikon-ypallilon-se-theseis-kladon-ekpaideytikon
Πώς ακριβώς πήρε μετάταξη η φίλη σου; Μήπως ήταν καμία ειδική περίπτωση; (όπως πχ στις υποχρεωτικές μετατάξεις η μετά από διαθεσιμότητα η κάτι άλλο). Επίσης στις κανονικές μετατάξεις πρέπει να πας σε περιοχή που είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης. Μήπως απλά είχε δώσει ΑΣΕΠ και δε μετατάχθηκε;

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 19, 2016, 09:49:43 πμ »
Κάνεις λάθος σε αυτό 1000%.
Τώρα που ο edesta σου έδειξε ότι δε γίνεται να πάρεις μετάταξη ως εκπαιδευτικός πόσο κάνει λάθος? 999%

Παράθεση
Μια συμφοιτητριά μου διορίστηκε ως μόνιμη νοσηλεύτρια και μόλις βγηκε κενή οργανική θέση στο ΕΠΑΛ δίπλα στο νοσοκομείο που είχε διοριστεί, μετατάχθηκε ως μόνιμη εκπαιδευτικός στην ειδικότητα βοηθού νοσηλευτή.
Τι λες ρε παιδί μου. Ακριβώς δίπλα στο νοσοκομείο? Να υποθέσω ότι ήταν και σε μεγάλο αστικό κέντρο και ότι είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσεις προς αυτή την περιοχή έτσι?

Παράθεση
Οι θέσεις στο δημόσιο δεν ανήκουν σε κανέναν. Δε παίρνω κανενός τη θέση, απλά καλύπτω κενή θέση οργανική που διαφορετικά θα τη καλύπτε κάθε χρόνο με αναπλήρωτες ή ωρομίσθιους.
Οι θέσεις αυτές ανήκουν στον λαό  στους γονείς και στους μαθητές που θέλουν εκπαιδευτικούς και όχι δημόσιους υπαλλήλους που δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση και απλά θέλουν να πάνε δίπλα στο σπίτι τους.

Δεν είσαι μόνο άσχετος με την νομοθεσία όπως έδειξε και ο edesta αλλά και απίστευτα προκλητικός όταν μας παρουσιάζεις ως νόμιμη και μη βυσματική τη συγκεκριμένη μετάταξη.



Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:59:05 πμ »
Τώρα που ο edesta σου έδειξε ότι δε γίνεται να πάρεις μετάταξη ως εκπαιδευτικός πόσο κάνει λάθος? 999%

Σύμφωνα με το άρθρο γίνεται αναφορά στο Ν. 3528/2007 στα άρθρα 71-74.
Έχει δίκιο για διοικητικούς υπαλλήλους, ΑΛΛΑ έχει τροποποιηθεί το άρθρο 71 από το 2009.

----> ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3918
Διαρθρωτικές αλλαγές στο σύστημα υγείας και άλλες διατάξεις.
(ΦΕΚ Α' 31/2-3-2011)
Άρθρο 71
1. Οι διατάξεις των άρθρων 71 και 74 του ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α'), όπως συμπληρώθηκαν και αντικαταστάθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 19 του ν. 3801/2009 (ΦΕΚ 163 Α'), ΔΕΝ έχουν εφαρμογή στο προσωπικό των νοσηλευτικών ιδρυμάτων του ΕΣΥ και στο προσωπικό του ΕΚΑΒ. Για το προσωπικό των Μονάδων Κοινωνικής Φροντίδας της παρ. 2 του άρθρου 1 του ν. 3106/2003 (ΦΕΚ 30 Α'), οι μετατάξεις σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 71 και 74 του ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α'), όπως έχουν τροποποιηθεί και ισχύουν, μπορεί να επιτρέπονται μόνο μετά από σύμφωνη γνώμη του διοικητικού συμβουλίου του φορέα που ανήκει, ότι η μετάταξη ουδεμία επιφέρει συνέπεια για τη λειτουργία της υπηρεσίας του.

Τι λες ρε παιδί μου. Ακριβώς δίπλα στο νοσοκομείο? Να υποθέσω ότι ήταν και σε μεγάλο αστικό κέντρο και ότι είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσεις προς αυτή την περιοχή έτσι?

Η ΕΠΑΣ Βοηθών Νοσηλευτών λειτουργεί ως Επαγγελματική Σχολή (ΕΠΑΣ) υπό την εποπτεία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Δεν έχει να κάνει με το υπουργείο Παιδείας.

Οι θέσεις αυτές ανήκουν στον λαό  στους γονείς και στους μαθητές που θέλουν εκπαιδευτικούς και όχι δημόσιους υπαλλήλους που δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση και απλά θέλουν να πάνε δίπλα στο σπίτι τους.

Πότε πιστεύεις ότι μπορώ να γίνω εκπαιδευτικός. Μετά από 1, 2, 5 χρόνια στα σχολεία? Έχω σχέση με την εκπαίδευση, ξαναδιάβασε το ποστ μου. Μην ανησυχείς για εμένα φίλε. Αν τα καταφέρω θα γίνω καλός εκπαιδευτικός έτσι όπως με θέλουν οι γονείς και τα παιδιά.

Δεν είσαι μόνο άσχετος με την νομοθεσία όπως έδειξε και ο edesta αλλά και απίστευτα προκλητικός όταν μας παρουσιάζεις ως νόμιμη και μη βυσματική τη συγκεκριμένη μετάταξη.

Δε ξέρω αν ήταν βυσματική, αλλά έγινε με βάση όλες τις νόμιμες διαδικασίες και έτσι όπως ορίζει ο νόμος, τουλάχιστον αυτό μου έχει πει η κοπέλα, δεν έχω λόγο να μη την πιστέψω. Διαφορετικά να είσαι σίγουρος δε θα μου το έλεγε, όπως κάνουν πολλοί και εξαφανίζονται μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 12:44:06 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:00 »

Αποσυνδεδεμένος oinolatris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #186 στις: Ιούνιος 19, 2016, 12:31:19 μμ »
Φυσικά τιποτα δεν ειναι επι προσωπικου.Καλη τυχη σου ευχομαι σε οτι κανεις

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 19, 2016, 12:50:00 μμ »
Φυσικά τιποτα δεν ειναι επι προσωπικου.Καλη τυχη σου ευχομαι σε οτι κανεις

Ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλά. Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου δώσεις τη νομοθεσία που λέει πως μόνο ως μόνιμος εκπαιδευτικός μπορώ να κάνω μετάταξη στη Δ/βάθμια? Θα ήταν καλό να τη μελετήσω μήπως μου χρειαστεί πριν κάνω την αίτηση.

Ευχαριστώ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 12:53:36 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 19, 2016, 12:57:41 μμ »
1. Στο post έγραψες νωρίτερα για ΕΠΑΛ, το οποίο και υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας.
2. Ο ΥΚ αναφέρει στην αρχή του ότι δεν εφαρμόζεται σε περιπτώσεις εξειδικευμένης νομοθεσίας (που προφανώς υπάρχει τόσο στο Υπουργείο Παιδείας όσο και στο Υπουργείο Υγείας)
3. Αν υπάρχει νομοθεσία του Υπουργείου Υγείας που να επιτρέπει μετάταξη σε σχολείο εννοείται πώς μπορείς σε αυτήν την περίπτωση να μεταταχθείς, απλά δε γνωρίζω για τέτοια νομοθεσία. Αν έχεις κάτι στείλτο  πάντως καθώς αυτή είναι ή έννοια του forum , ανταλλαγή απόψεων
4. Η απάντηση του Φίλη είναι πρόσφατη περίπου 6 μήνες πριν δηλαδή μεταγενέστερη του 2011 της χρονιάς του νόμου που αναφέρεις.
5. Όπως είπα πριν πολλές μετατάξεις γίνονται μέσω ειδικών περιπτώσεων και περιστάσεων, μπορεί η φίλη σου να ανήκει σε αυτήν την περίπτωση. Μπορείς πάντως να ψάξεις το ΕΤ και να βρεις το ΦΕΚ μετάταξης στο οποίο θα αναφέρεται και η νομοθεσία βάσει της οποίας έγινε η μετάταξη.
6. Οι μετατάξεις, αν και δεν μπορώ να αποδείξω αυτό που λέω, πιστεύω ότι είναι "βυσματικές" χωρίς γενικά να είναι παράνομες, αλίμονο βασίζονται επάνω νόμους,καθώς δεν υπάρχει ξεκάθαρο πλαίσιο. Δες πχ με τις πρόσφατες  υποχρεωτικές
α)Βγήκε νόμος άρα είναι μεν νόμιμες, από την άλλη πλευρά όμως δεν είχαν δημοσιοποιηθεί τα συνολικά μόρια.
Β)Υπήρχαν κριτήρια που δεν αναφέρονταν στο νόμο (όπως της πρώτης επιλογής σου)
Γ)Ή νομοθεσία προέβλεπε ότι αν κάποιος δεν πήγαινε εκεί που είχε δηλώσει τότε θα έμπαινε σε πίνακα και θα τον έστελνε η υπηρεσία όπου ήθελε για να καλύψει τα κενά Αβάθμιας κάτι που ενώ δεν εφαρμόστηκε , απέτρεψε κάποια άτομα από το να κάνουν αίτηση.
Δ)Αν ανακάλυπτες ότι κάποιος πήρε μετάταξη με λιγότερα μόρια ενώ εσύ όχι έκανες ένσταση και ΕΝΙΟΤΕ (εδώ γελάμε καθώς σε κάποιους έγινε  η ένσταση ενώ σε άλλους όχι) δικαιωνόσουν. Ή αλήθεια είναι ότι πολλοί δικαιώθηκαν καταδεικνύοντας το πρόβλημα ότι πολλοί επίσης πήραν μετάταξη (μιλάω για αυτούς της πρώτης φάσης )χωρίς να τη δικαιούνται
Ε)Στις δε διοικητικές θέσεις σε κάποιους έγινε μεταφορά πίστωσης ενώ σε άλλους όχι χωρίς συγκεκριμένα κριτήρια , οπότε κάποιοι πήραν μετάταξη σε διοικητικές θέσεις και άλλοι όχι, χωρίς να είναι ή διαδικασία διάφανη.

Αν ανοίξεις το αρχείο με την απάντηση αναφέρεται ο νόμος.

Γενικά στο δημόσιο πέφτει πολύ βύσμα όπως κατάλαβες και ναι μεν εσύ μπορεί να είσαι σωστός δε σημαίνει όμως ότι είναι και οι άλλοι. Ακόμη και στις μεταθέσεις πολλοί ξεχνούν τα εξ αποστάσεως μόρια άρα νόμιμες μεν βυσματικές δε. Θα μπορούσα να γράψω και άλλα πολλά


Edit:Αν ανοίξεις το αρχείο με την απάντηση αναφέρεται ο νόμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 01:01:37 μμ από edesta »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 19, 2016, 01:08:33 μμ »
Οι εν λόγω μετατάξεις συνάδελφε όντως είναι περίεργες και κινούνται στα όρια της νομιμότητας με μία μικρή διαφορά , πρόκειται για μετατάξεις σε προσωπαγείς θέσεις, που σημαίνει πάρα πολλά πράγματα (π.χ: δεν έχουν δικαίωμα μετάθεσης κ.α ), εμείς μιλάμε εδώ για την κανονική διαδικασία των μετατάξεων, την προβλεπόμενη , την νόμιμη και την ηθικά δίκαιη και σωστή .

Αυτές οι μετατάξεις, για την ιστορία, είχαν λάβει χώρα μαζικά πρώτη φορά επί Αρβανιτόπουλου, όταν έδωσαν μετατάξεις σε άτομα σε διαθεσιμότητα παρόλο που δεν υπήρχαν οργανικά κενά στους νομούς που έγιναν οι μετατάξεις. Όχι μόνον αυτό, αλλά οι εν λόγω μετατάξεις ήταν απλώς η κορυφή του παγόβουνου, γιατί υπήρχαν και οι περίφημες υποχρεωτικές από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια, για τις οποίες ευθύνεται και πάλι ο Αρβανιτόπουλος, ο οποίος έβαζε όποιον γούσταρε όπου γούσταρε, χωρίς νομικό πλαίσιο, χωρίς ούτε καν μόρια ... Οπότε όσοι μιλούν για Σοβιέτ θα πρέπει να εντάξουν και την κυβέρνηση Σαμαρά στους οπαδούς της Σοβιετικής Ένωσης.

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 19, 2016, 01:24:54 μμ »
Εκ παραδρομής το έγραψα λάθος. Το έχω διορθώσει. Υπάρχουν από ότι ξέρω διάφορες σχολές ΕΠΑΣ. Οι ΕΠΑΣ του ΥΠΠΔΒΜΘ ανήκουν στην τυπική δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση. Οι ΕΠΑΣ των άλλων υπουργείων (Απασχόλησης, Γεωργίας, Υγείας Πρόνοιας, Ανάπτυξης κ.α) δεν ανήκουν στην τυπική δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση.

Η νομοθεσία που αναφέρω περιλαμβάνεται στο νόμο του 2016 που δημοσιεύτηκε το Φεβρουάριο. Δεν καταργήθηκε το άρθρο 71, του 2007, επομένως η τροποποίηση του ίδιου άρθρου από το 2009 είναι ακόμα σε ισχύ. Σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό ας μου το πει. Είναι ακριβώς το σημείο που στηρίζω και τη δυνατότητα της μετάταξης.

Ρωτώ: Είναι κακό να θέλω να πάω κοντά στο πατρικό μου με νόμιμες και καθόλου παράνομες διαδικασίες έτσι όπως ορίζει η εκάστοτε νομοθεσία?
Και ακόμα και να μη πάω κοντά στο πατρικό μου όπως ανέφερα στο πρώτο μου ποστ, είναι κακό να θέλει κάποιος ΝΟΜΙΜΑ να αλλάξει κλάδο?


 


Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 19, 2016, 03:57:49 μμ »
1:Η νομοθεσία που αναφέρεις ορίζει ρητά ότι για τις αποσπάσεις του παραϊατρικού προσωπικού στο ευρύτερο δημόσιο πλην του Υπουργείου Υγείας ισχύει ο ΥΚ.
2:Ο ΥΚ αναφέρει ότι δεν ισχύει στην περίπτωση εξειδικευμένης νομοθεσίας
3:Ο νόμος 1824 έχει μία παράγραφο που αναφέρεται στις μετατάξεις εκπαιδευτικών κάνει συνεπώς εξειδίκευση. Βέβαια για να πω την αλήθεια α) αναφέρεται σε ήδη εκπαιδευτικούς συνεπώς δεν ισχύει για τους άλλους ΔΥ β) Δεν απαγορεύει τη μετάταξη διοικητικού σε εκπαιδευτικό. Συνεπώς έχει δοθεί η (αυθαίρετη; )ερμηνεία από το Κράτος  ότι επειδή ο 1824  δεν αναφέρει ρητή διαδικασία μετάταξης διοικητικού σε εκπαιδευτικό τότε αυτόματα παύουν να ισχύουν οι διατάξεις μετάταξης  που ισχύουν στον ΥΚ.
Πάντως όπως το βλέπω και με δικαστικό προηγούμενο δε βλέπω να μπορείς να πάρεις μετάταξη σε ΕΠΑΛ.

Για όσους έχουν απορία τέτοια πρακτική  ονομάζεται "ερμηνευτικό τέχνασμα" .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 04:02:04 μμ από edesta »

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 19, 2016, 04:30:00 μμ »
1:Η νομοθεσία που αναφέρεις ορίζει ρητά ότι για τις αποσπάσεις του παραϊατρικού προσωπικού στο ευρύτερο δημόσιο πλην του Υπουργείου Υγείας ισχύει ο ΥΚ.
2:Ο ΥΚ αναφέρει ότι δεν ισχύει στην περίπτωση εξειδικευμένης νομοθεσίας
3:Ο νόμος 1824 έχει μία παράγραφο που αναφέρεται στις μετατάξεις εκπαιδευτικών κάνει συνεπώς εξειδίκευση. Βέβαια για να πω την αλήθεια α) αναφέρεται σε ήδη εκπαιδευτικούς συνεπώς δεν ισχύει για τους άλλους ΔΥ β) Δεν απαγορεύει τη μετάταξη διοικητικού σε εκπαιδευτικό. Συνεπώς έχει δοθεί η (αυθαίρετη; )ερμηνεία από το Κράτος  ότι επειδή ο 1824  δεν αναφέρει ρητή διαδικασία μετάταξης διοικητικού σε εκπαιδευτικό τότε αυτόματα παύουν να ισχύουν οι διατάξεις μετάταξης  που ισχύουν στον ΥΚ.
Πάντως όπως το βλέπω και με δικαστικό προηγούμενο δε βλέπω να μπορείς να πάρεις μετάταξη σε ΕΠΑΛ.

Για όσους έχουν απορία τέτοια πρακτική  ονομάζεται "ερμηνευτικό τέχνασμα" .

Δεν είμαι μόνιμος εκπαιδευτικός, δεν είμαι διοικητικός υπάλληλος. Το δικαστικό προηγούμενο αναφέρεται σε διοικητικό υπάλληλο και όχι σε παραϊατρικό προσωπικό.  Ο Ν. 1824 αφορά ΜΟΝΟ μόνιμους εκπαιδευτικούς. Εγώ δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία. Αρά δε με αφορά ο νόμος αυτός!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2016, 05:25:18 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 19, 2016, 04:50:57 μμ »
Ωραία! Πες μας αν γίνει κάτι θετικό στην περίπτωσή σου ώστε να μάθουμε και οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 19, 2016, 05:35:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Είμαι νεοδιόριστος σε νοσοκομείο στην Αχαΐα και με ενδιαφέρει να κάνω μετάταξη σε ΕΠΑΛ, είτε στο νομό Αχαΐας, είτε σε νομό παραμεθόριο όπου είναι και η ιδιαίτερη πατρίδα μου.

Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα δεν έχω καταλήξει ακριβώς πως γίνονται οι μετατάξεις γι αυτό θα προσπαθήσω να πω συνοπτικά το τρόπο που μπορώ να μεταταγώ σύμφωνα πάντα με το τελευταίο νόμο του 2016.

Σύμφωνα με το άρθρο 50 παράγραφοι 3,4,5,7 του Ν.4368 και την ακόλουθη τροποποίηση αυτού με το Ν. 4370 (ΦΕΚ Α' 37/07-03-2016) ισχύουν τα κάτωθι:
3. Καταργούνται όλες οι διατάξεις, γενικές και ειδικές, που ρυθμίζουν θέματα μετατάξεων του νοσηλευτικού, παραϊατρικού και λοιπού προσωπικού, πλην των ιατρών Ε.Σ. Υ., μεταξύ των Φορέων Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Φ.Π.Υ.Υ.) των Δ.Υ.Πε., πλην των διατάξεων των άρθρων 69, 70 και 72 του ν. 3528/2007 (Α' 26) και του άρθρου 71 του ν. 3918/2011(Α' 31).
4. Οι μετατάξεις του ως άνω προσωπικού, που βρίσκονται στην ίδια Δ.Υ.Πε, γίνονται με αποφάσεις του Διοικητή της Υ.Πε. Οι μετατάξεις του προσωπικού μιας ΔΥ.Πε. σε Φ.Π.Υ.Υ. άλλης Δ.Υ.Πε, γίνονται με κοινή απόφαση των Διοικητών των αντίστοιχων Υ.Πε., μετά από σύμφωνη γνώμη των αρμόδιων Υπηρεσιακών Συμβουλίων, χωρίς να απαιτείται η έγκριση της Π.Υ.Σ. που προβλέπει η παρ. 1 του άρθρου 68 του ν. 4002/2011 (Α΄180). Σε περίπτωση διαφωνίας των Διοικητών των Υ.Πε., για την μετάταξη αποφασίζει ο Υπουργός Υγείας.
5. Οι αιτήσεις για μετάταξη υποβάλλονται δύο (2) φορές το χρόνο, κάθε Μάρτιο και Οκτώβριο. Εξαιρούνται οι μετατάξεις για λόγους υγείας και για λόγους συνυπηρέτησης με σύζυγο, που υποβάλλονται οποτεδήποτε. Για τις μεταθέσεις του προσωπικού, πλην των Ιατρών του Ε.Σ.Υ., των Φορέων Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Φ.Π.Υ.Υ.), εξακολουθούν να ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3528/2007 (Α' 26), πλην της διάταξης της παραγράφου 9 αυτού.
7. Δεν επιτρέπεται απόσπαση, μετάταξη ή μετάθεση του προσωπικού, πλην των ιατρών του Ε.Σ.Υ., των Φορέων Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Φ.Π.Υ.Υ.) των Δ.Υ.Πε., πριν παρέλθουν πέντε (5) έτη από το διορισμό ή από προηγούμενη μετάταξη ή μετάθεση, με εξαίρεση τις περιπτώσεις απόσπασης ή μετάταξης για λόγους συνυπηρέτησης με σύζυγο, ένστολο ή μη, απόσπασης ή μετάταξης σε παραμεθόριες περιοχές, αμοιβαίας μετάταξης ή μετάθεσης, καθώς και απόσπασης, μετάθεσης ή μετάταξης για λόγους υγείας του/της υπαλλήλου, του/της συζύγου του/της ή των τέκνων του/της.

Ο Ν.3528/2007 για τις μετατάξεις στο άρθρο 72 ορίζει τα εξής: Αρθρο 72. Μετάταξη σε υπηρεσίες παραμεθόριων περιοχών
1. Κενές θέσεις δημοσίων υπηρεσιών και Ν.Π.Δ.Δ. των παραμεθόριων περιοχών είναι δυνατόν να καλύπτονται με μετάταξη υπαλλήλων που διαθέτουν τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τη θέση στην οποία μετατάσσονται. Η μετάταξη αυτή διενεργείται σε κλάδο ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας, ύστερα από αίτηση του υπαλλήλου, οποτεδήποτε, χωρίς γνώμη υπηρεσιακών συμβουλίων, με κοινή απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και των κατά περίπτωση συναρμόδιων Υπουργών.
2. Ειδικά για το νοσηλευτικό προσωπικό νοσοκομείων και το φυλακτικό προσωπικό φυλακών, η διαδικασία μετάταξης δεν προωθείται χωρίς πλήρως αιτιολογημένη βεβαίωση του αρμόδιου διευθυντή και της διοίκησης του νοσοκομείου ή του αντίστοιχου διευθυντή των φυλακών ότι η μετάταξη ουδεμία επιφέρει συνέπεια για τη λειτουργία της υπηρεσίας του.

Κάνω κάπου λάθος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 
Το θέμα σου, αν κατάλαβα σωστά, αφορά ΕΠΑΣ άλλων υπουργείων (Υγείας Πρόνοιας?)
και αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν είναι δυνατό να έχεις σχετική πληροφόρηση από εδώ που μιλάμε για "Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)"

Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 19, 2016, 06:11:52 μμ »
Ρε «παιδιά» δεν αφήνουμε τις μετατάξεις σε άλλα υπουργεία να δούμε τι θα γίνει με τις μετατάξεις του υπουργείου παιδείας φέτος! Τι ξέρετε θα κάνει ο φίλης μετατάξεις φέτος ή θα το πάει για Οκτώβριο; Ξέρει κανείς τίποτα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.