*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 140307 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 07:26:46 μμ »
Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Είμαι νεοδιόριστος καθηγητής στην επαρχία  όπου όμως είναι και η ιδιαίτερή μου πατρίδα!

Η σύζυγός μου δουλεύει στην Αθήνα στον ιδιωτικό τομέα (όπου δούλευα και εγώ μέχρι πριν διοριστώ).

Έχει κάνει κάποιες αιτήσεις στο δημόσιο τομέα, οι οποίες όμως αφορούν θέσεις στην Αθήνα (δυστυχώς δεν έχει προκηρυχθεί κάτι στο δημόσιο στην επαρχία που είμαι εγώ, κάτι το οποίο είναι και δύσκολο...).

Σε περίπτωση που διοριστεί στην Αθήνα, μπορεί να ζητήσει αμέσως μετάταξη σε αντίστοιχη ή διαφορετική θέση στο Δημόσιο στην επαρχία που είμαι εγώ, λόγω του ότι είμαστε παντρεμένοι; ή πρέπει να κλείσει 2 χρόνια προυπηρεσίας στην θέση όπου διορίστηκε;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:23:05 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 07:33:59 μμ »
Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Είμαι νεοδιόριστος καθηγητής στην επαρχία  όπου όμως είναι και η ιδιαίτερή μου πατρίδα!

Η σύζυγός μου δουλεύει στην Αθήνα στον ιδιωτικό τομέα (όπου δούλευα και εγώ μέχρι πριν διοριστώ).

Έχει κάνει κάποιες αιτήσεις στο δημόσιο τομέα, οι οποίες όμως αφορούν θέσεις στην Αθήνα (δυστυχώς δεν έχει προκηρυχθεί κάτι στο δημόσιο στην επαρχία που είμαι εγώ, κάτι το οποίο είναι και δύσκολο...).

Σε περίπτωση που διοριστεί στην Αθήνα, μπορεί να ζητήσει αμέσως μετάταξη σε αντίστοιχη ή διαφορετική θέση στο Δημόσιο στην επαρχία που είμαι εγώ, λόγω του ότι είμαστε παντρεμένοι; ή πρέπει να κλείσει 2 χρόνια προυπηρεσίας στην θέση όπου διορίστηκε;

Ευχαριστώ

Θα πρέπει να διανύσει την 2 δοκιμαστική υπηρεσία σύμφωνα με τον Υπαλληλικό Κώδικα.
Αλλά και οι μετατάξεις είναι πολύ δύσκολες χωρίς πολιτική και διοικητική βούληση μετά τη 2ετία.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 09:01:58 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, για να πάρεις μετάταξη πρέπει να προκηρυχθεί πρώτα η θέση από τον αντίστοιχο φορέα που σε ενδιαφέρει. Σωστά;; Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δηλαδή η μετάταξη δεν είναι κάτι που το ζητάς από μόνος σου και περιμένεις αν θα εγκριθεί ή αν θα βρεθεί θέση. Πρέπει να έχει βγει σχετική προκήρυξη πρώτα. Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος aligator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 25, 2010, 07:57:14 μμ »
ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

Στόχος της νέας πολιτικής ηγεσίας είναι όλες οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης να λειτουργήσουν  τη νέα σχολική χρονιά με το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό με  πλήρη εξοπλισμό και το διδακτικό υλικό έγκαιρα στη διάθεση των μαθητών και των διδασκόντων.
                     Παράλληλα πρέπει να αντιμετωπισθεί και το θέμα των κενών θέσεων διοικητικού προσωπικού τόσο στην Κ.Υ.   όσο και στις  Περιφερειακές  Υπηρεσίες  Εκπ/σης. Επειδή  τα κενά αυτά λειτουργούν ανασταλτικά στο έργο της βελτίωσης των παρεχομένων υπηρεσιών στην Εκπ/ση, το Υπουργείο προγραμματίζει να προβεί σε πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προκειμένου να καλύψει  κενές  διοικητικές θέσεις  με μετάταξη από εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων οι οποίοι στο πλαίσιο της αναδιοργάνωσης των μονάδων Διοίκησης της Εκπαίδευσης πλεονάζουν. Πριν την έκδοση της σχετικής πρόσκλησης απαιτείται έγκριση του Γ.Λ.Κ. ότι οι μετατάξεις αυτές δεν  δημιουργούν ανάγκη  νέου διορισμού εκπ/κού όμοιας ειδικότητας και κατά  συνέπειαν εγγραφή νέων πιστώσεων.
   



                        
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 09:53:33 μμ από tzetz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:23:05 »

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 25, 2010, 08:13:25 μμ »
Δηλαδή εμείς που δεν έχουμε οργανική και είμαστε στη διάθεση.... :-\ Τώρα θα μου πείτε δεν θα είναι υποχρεωτικές οι μετατάξεις. Εγώ πάντως πλέον όλα τα περιμένω...

Αποσυνδεδεμένος aligator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:02:32 μμ »
ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

Στόχος της νέας πολιτικής ηγεσίας είναι όλες οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης να λειτουργήσουν  τη νέα σχολική χρονιά με το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό με  πλήρη εξοπλισμό και το διδακτικό υλικό έγκαιρα στη διάθεση των μαθητών και των διδασκόντων.
                     Παράλληλα πρέπει να αντιμετωπισθεί και το θέμα των κενών θέσεων διοικητικού προσωπικού τόσο στην Κ.Υ.   όσο και στις  Περιφερειακές  Υπηρεσίες  Εκπ/σης. Επειδή  τα κενά αυτά λειτουργούν ανασταλτικά στο έργο της βελτίωσης των παρεχομένων υπηρεσιών στην Εκπ/ση, το Υπουργείο προγραμματίζει να προβεί σε πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προκειμένου να καλύψει  κενές  διοικητικές θέσεις  με μετάταξη από εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων οι οποίοι στο πλαίσιο της αναδιοργάνωσης των μονάδων Διοίκησης της Εκπαίδευσης πλεονάζουν. Πριν την έκδοση της σχετικής πρόσκλησης απαιτείται έγκριση του Γ.Λ.Κ. ότι οι μετατάξεις αυτές δεν  δημιουργούν ανάγκη  νέου διορισμού εκπ/κού όμοιας ειδικότητας και κατά  συνέπειαν εγγραφή νέων πιστώσεων.
   



                        


Αποσυνδεδεμένος aligator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:03:03 μμ »
ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

Στόχος της νέας πολιτικής ηγεσίας είναι όλες οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης να λειτουργήσουν  τη νέα σχολική χρονιά με το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό με  πλήρη εξοπλισμό και το διδακτικό υλικό έγκαιρα στη διάθεση των μαθητών και των διδασκόντων.
                     Παράλληλα πρέπει να αντιμετωπισθεί και το θέμα των κενών θέσεων διοικητικού προσωπικού τόσο στην Κ.Υ.   όσο και στις  Περιφερειακές  Υπηρεσίες  Εκπ/σης. Επειδή  τα κενά αυτά λειτουργούν ανασταλτικά στο έργο της βελτίωσης των παρεχομένων υπηρεσιών στην Εκπ/ση, το Υπουργείο προγραμματίζει να προβεί σε πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προκειμένου να καλύψει  κενές  διοικητικές θέσεις  με μετάταξη από εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων οι οποίοι στο πλαίσιο της αναδιοργάνωσης των μονάδων Διοίκησης της Εκπαίδευσης πλεονάζουν. Πριν την έκδοση της σχετικής πρόσκλησης απαιτείται έγκριση του Γ.Λ.Κ. ότι οι μετατάξεις αυτές δεν  δημιουργούν ανάγκη  νέου διορισμού εκπ/κού όμοιας ειδικότητας και κατά  συνέπειαν εγγραφή νέων πιστώσεων.
   



                        


Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:09:00 μμ »
tzetz, γιατί έσβησες το 2ο μισό του εγγράφου; Δε νομίζω ότι υπήρχε πρόβλημα. Θα μπορούσες να σβήσεις μόνο το e-mail που αναφερόταν.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:31:08 μμ »
Καταγγελία της ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς - Ιθάκης

Πρόθεση της κυβέρνησης για μετάταξη δημοσίων υπαλλήλων από μια σειρά δημόσιες υπηρεσίες που καταργούνται, στην εκπαίδευση σε θέσεις διοικητικές αλλά και εκπαιδευτικές(!) αποκαλύπτει η ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς - Ιθάκης. Σύμφωνα με εκπροσώπους της ΕΛΜΕ, το θέμα αυτό τους το αποκάλυψε ο περιφερειακός διευθυντής, στη διάρκεια συνάντησης που είχαν μαζί του.

Τα παραπάνω προκαλούν τουλάχιστον ερωτηματικά για τις προθέσεις της κυβέρνησης, η οποία με τον πρόσφατο νόμο για τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών θεσμοθέτησε... «σαράντα κύματα» και δοκιμασίες ανάμεσα στο πτυχίο και τη δουλειά για τους εκπαιδευτικούς, στο όνομα του ότι «δεν μπορεί ο κάθε πτυχιούχος να μπαίνει στην τάξη» και ότι τάχα πρέπει να κρίνεται η... καταλληλότητά του. Από την άλλη, στο όνομα της «διαχείρισης» του ανθρώπινου δυναμικού και στο πλαίσιο της πολιτικής των «μπαλωμάτων» που επιστρατεύονται μετά τη μείωση στο μισό των μόνιμων διορισμών, εμφανίζεται διατεθειμένη να ανοίξει τα σχολεία, προκειμένου να διδάξουν δημόσιοι υπάλληλοι, οι οποίοι εργάζονταν σε επιχειρήσεις που καταργούνται ή που ξεπουλιούνται...

rizospastis

Αποσυνδεδεμένος rado

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 07:07:28 πμ »
Δεν βρηκα στο forum καποια ενοτητα που να αφορα μεταταξεις εκπαιδευτικων απο πρωτοβαθμια σε δευτεροβαθμια εκπαιδευση και αναποδα.
Ξερει κανεις καποια εγκυκλιο που να αφορα το θεμα?
Ειναι δυνατες και οι αμοιβαιες μεταταξεις?
Ειμαι γυμναστης σε σχομειο της Θεσ/νικης και ενδιαφερομαι να μεταταγω σε σχολειο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης Θεσ/νικης ή και αλλου νομου.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 08:15:03 μμ »
Eκπαιδευτικό Ιστολόγιο Λάρισας:

Από υπηρεσιακούς παράγοντες της αρμόδιας Διεύθυνσης (Προσωπικού Β/θμιας Εκπαίδευσης) του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων πληροφορηθήκαμε ότι σήμερα, 22/12/2010 από την υπουργό Κα Αννα Διαμαντοπούλου υπεγράφη η – βάσει της σχετικής πράξης του ΚΥΣΔΕ - απόφαση για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών (από κλάδο σε κλάδο) έτους 2010.

* Η απόφαση αποστέλλεται το Εθνικό Τυπογραφείο προκειμένου να δημοσιευθεί στο φύλλο της εφημερίδος της κυβέρνησης (ΦΕΚ), για ν’ ακολουθήσει η αποστολή της κατά τόπους Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μέσω των οποίων θα κληθούν και οι μεταταγέντες εκπαιδευτικοί ν’ αναλάβουν υπηρεσία στις νέες οργανικές τους θέσεις.

http://eleftherianet.blogspot.com/2010/12/2010.html

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 01:28:39 μμ »
η παρακάτω ανακοίνωση βγήκε από το σύλλογο καθηγητών ΠΕ07

η κ. τάδε ύστερα από αίτησή της μετατάσσεται από τον κλάδο ΠΕ17.07 (Ηλεκτρολόγων ΤΕΙ-ΚΑΤΕΕ) στον κλάδο ΠΕ07 (Γερμανικής Γλώσσας) και τοποθετείται στην Α΄ Αρκαδίας.


είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι τέτοιο και ειλικρινά δεν γνώριζα οτι μπορεί να μεταπηδήσει κανείς σε μόνιμη θέση από κλάδο σε κλάδο!

τι γνωρίζετε εσείς σχετικά; εμφανίζει κανείς κάποια στιγμή ένα δεύτερο πτυχίο και απλά παίρνει τα μόριά του από τη πρώτη προϋπηρεσία και συνεχίζει;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 11:10:32 μμ »
Ναι γίνεται αυτό στους μονίμους. Πολλοί τελειώνουν και δεύτερη σχολή για να διοριστούν με αυτή και να μεταπηδήσουν στον άλλο κλάδο τους. Το ζήτημα είναι οτι πρέπει να υπάρχει κενή οργανική για να την πιάσεις.....

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 12:40:24 πμ »
απ΄οτι φαίνεται δε χρειάζεται να υπάρχει κενή οργανική.. αφού έγινε τώρα, λίγους μήνες μετά το σταγονομετρικό διορισμό σε αυτό τον κλάδο.
δηλαδή υπάρχει προτεραιότητα έναντι των συναδέλφων που ήδη περιμένουν χρόνια για ένα τέτοιο διορισμό και προφανώς έχουν περισσότερα μόρια προϋπηρεσίας στο κλάδο.. υπάρχει κάποια σχετική διάταξη/νομοθεσία όπου θα μπορούσα να διαβάσω περισσότερα; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.