*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 20637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 09:44:48 μμ »
Kαταρχην η σχολικη εποτυχια ειναι το αιτιο για τη αρνηση των παιδιων με μαθησιακες δυσκολιες να μελετησουν. Κανενα παιδι δε γεννιεται με την τεμπελια στο αιμα του.

Επισης δε μου φαινεται απιθανο ενα παιδι με μαθησιακες δυσκολιες να ειναι καλο στους υπολογιστες. Ειναι μαλιστα συνηθες τη στιγμη που τα περισσοτερα απο αυτα ειναι με υψηλο δεικτη νοημοσυνης.

Επισης μη σας φαινεται παραξενα μεγαλος ο αριθμος των παιδιων. Ερευνες εχουν δειξει οτι στην Ελλαδα ενα 3% του μαθητικου πληθυσμου ειναι διεγνωσμενο οτι αποκλινει μαθησιακα ενω φτανουν τον αριθμο του μαθητικου πληθυσμου που εχει καποιου ειδους προβλημα στη μαθηση στο 10% :-\   Αυτα απο ερευνες του υπουργειου παιδειας.

Αγαπη απ'οτι καταλαβα ψυχολογο απο την προνοια εννοεις ψυχολογο που εργαζεται σε κεντρο ψυχικης υγιεινης που ανηκει στο Υπουργειο Υγειας και Προνοιας? Αν ειναι ετσι οι ανθρωποι αυτοι εχουν πολλη εμπειρια και σιγουρα εχουν δει πολλα παιδια και γνωριζουν. Ειναι αυτοι που κανουν ολα τα ψυχομετρικα τεστ. :)

Τελευταια παρατηρηση ειναι οτι κανεις ιδιωτης δε δινει χαρτια δυσλεξιας τα οποια αναγνωριζονται. Τα χαρτια διαγνωσης και αξιολογησης δινονται μονο απο ΚΔΑΥ  που ανηκουν στο Υπ. Παιδειας και απο τα κεντρα ψυχικης υγιεινης και τους ιατροπαιδαγωγικους σταθμους που ανηκουν στο υπουργειο υγειας και προνοιας και πιστεψτε με η ομαδα που αξιολογει τα παιδια ειναι πολυεπιστημονικη. Καποτε ειχε γινει μια καταγγελια για τα χαρτια που εδιναν στη Μυτιληνη και ειχε γινει μηνυση και καταγγελια οτι υπηρχαν υπερβολικα παιδια διεγνωσμενα για τις πανελληνιες και κατηγγειλαν οι γονεις των συνεξεταζομενων οτι υπηρχε ιδιαιτερη μεταχειριση αλλα απ'οτι ξερω δεν αποδειχτηκε τιποτα γιατι τα παιδια αυτα ηταν διεγνωσμενα απο μικρη ηλικια.

Συγνωμη για το σεντονακι αλλα δε ξερω τι να πρωτογραψω :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:11:09 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:32 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 09:51:40 μμ »
Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε που θα αποτανθούμε οταν θα αντιμετωπίζουμε μια τέτοια κατάσταση........... :) :) :) :) :) :) :)

Και δεν εννοώ το υπουργείο φυσικά !


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:16:21 μμ »
Kelly μου συμφωνώ ότι υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που αποτυγχάνουν λόγω προβλήματος και τα παρατάνε μετά.
Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει τυχόν προβλήματα να ανιχνεύονται πολύ νωρίς.
Αλλά ξαναρωτάω:
Πόσοι από τους μαθητές σας προσπαθούν όσο τους επιτρέπουν οι δυνατότητές τους;

Γιατί νομίζω ότι για χάρη αυτού του 3%, δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα για το 50%.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι το 75% των 14χρονων χτυπάει κάτι 8ωρα στο Lineage (παιχνίδι online είναι αυτό) το οποίο είναι τόσο εθιστικό για τους περισσότερους, που άμα μπεις σε κανένα από τα fora που έχουν για το παιχνίδι, θα δεις ότι και οι ίδιοι γράφουν φράσεις όπως : "Δεν υπάρχει ζωή, μόνο AFK (Away from Keyboard)"

Όταν τον άλλον τον ενδιαφέρει μόνο το πότε θα τελειώσει για να πάει στο Internet cafe και όταν πάει επιτέλους σπίτι είναι κομμάτια και με τετράγωνα μάτια, τότε τι να λέμε για μαθησιακές δυσκολίες κλπ. Και να μην είχε καμία δυσκολία, με τέτοιο πρόγραμμα καθημερινά, θα αποκτήσει.
Θα έχει χάσει κάποια χρόνια από τη ζωή του ασχολούμενος-η με βλακείες και μετά θα ψάχνουμε να βρούμε τι έχει το παιδί και δεν καταλαβαίνει.

Και μια αστεία φράση από μια ταινία (black humour) : (Εξώφυλλο εφημερίδας :  ) "Βρέθηκε δυσλεξία για τη θεραπεία!"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:18:39 μμ από Siobaras »
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:16:41 μμ »
Αγαπη τα λαθη μου πανω στη βιασυνη τα ειδες?
Μηπως πρεπει καποιος να βρεθει να μου κανει διαγνωση? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Περα απο την πλακα , εχει καποια πολυ καλα site που οποιος ενδιαφερεται μπορει να ενημερωθει.
Εγω ξοδεψα τρια χρονια απο τη ζωη μου στο μεταπτυχιακο μου  και αλλα δεκα δουλευοντας καθημερινα με τετοια παιδια για να καταλαβω οτι δε ξερω τιποτα και οτι ακομη υπαρχουν απιστευτα πραγματα που μπορω να μαθω. Κακα τα ψεματα το φιδι που δεν αλλαζει το δερμα του πεθαινει. Ετσι και σε αυτη την επιστημη οποιος δεν παρακολουθει καθημερινα τις εξελιξεις πεθαινει επιστημονικα.
Ετσι ειναι...
Η γνωση τρεχει και το επομενη δευτερολεπτο ειναι πια παρωχημενη.
Αλιμονο σε αυτον που δεν τρεχει να προφτασει.... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:37:28 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:32 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:19:19 μμ »
Το παράδειγμά σου με το φίδι,με έβαλε σε πολλές σκέψεις.
Σε ευχαριστώ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:25:40 μμ »
Siobaras ανοίγεις μεγάλη συζήτηση τώρα.
Μου έχει πει μαθητής μου,ότι πέρασε 18 ώρες παίζοντας ένα παιχνίδι στον ΗΥ...............

Αυτά τα παιδιά κλουβιάζουν τα κεφάλια τους,πως θα προσαρμοστούν αυτά τα παιδιά αργότερα στο περιβάλον της σχολής και της πόλης που θα ζήσουν,
στη δουλειά τους................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:34:33 μμ »
Kelly μου συμφωνώ ότι υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που αποτυγχάνουν λόγω προβλήματος και τα παρατάνε μετά.
Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει τυχόν προβλήματα να ανιχνεύονται πολύ νωρίς.
Αλλά ξαναρωτάω:
Πόσοι από τους μαθητές σας προσπαθούν όσο τους επιτρέπουν οι δυνατότητές τους;

Γιατί νομίζω ότι για χάρη αυτού του 3%, δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα για το 50%.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι το 75% των 14χρονων χτυπάει κάτι 8ωρα στο Lineage (παιχνίδι online είναι αυτό) το οποίο είναι τόσο εθιστικό για τους περισσότερους, που άμα μπεις σε κανένα από τα fora που έχουν για το παιχνίδι, θα δεις ότι και οι ίδιοι γράφουν φράσεις όπως : "Δεν υπάρχει ζωή, μόνο AFK (Away from Keyboard)"

Όταν τον άλλον τον ενδιαφέρει μόνο το πότε θα τελειώσει για να πάει στο Internet cafe και όταν πάει επιτέλους σπίτι είναι κομμάτια και με τετράγωνα μάτια, τότε τι να λέμε για μαθησιακές δυσκολίες κλπ. Και να μην είχε καμία δυσκολία, με τέτοιο πρόγραμμα καθημερινά, θα αποκτήσει.
Θα έχει χάσει κάποια χρόνια από τη ζωή του ασχολούμενος-η με βλακείες και μετά θα ψάχνουμε να βρούμε τι έχει το παιδί και δεν καταλαβαίνει.

Και μια αστεία φράση από μια ταινία (black humour) : (Εξώφυλλο εφημερίδας :  ) "Βρέθηκε δυσλεξία για τη θεραπεία!"




Εχεις απολυτο δικιο siobaraς. Περα απο το 10 % των παιδιων που αντικειμενικα παρουσιαζουν δυσκολιες και αλλο ενα δεκα τοις εκατο που προσπαθει , το υπολοιπο ογδοντα τοις εκατο(ανεβαζω το δικο σου ποσοστο) ειναι για μενα η γενια που χανεται. Δυστυχως η εποχη μας ειναι η εποχη της ησσονος προσπαθείας . Οι γονεις λειπουν ολοι ημερα και τα παιδια παιζουν μονο ηλεκτρονικα στα σπιτια τους ή στα internet καφε. Οταν δεν υπαρχει δεκαχρονο που δεν εχει παιχνιδομηχανη στο σπιτι τι περιμενεις? Θυμασαι που λεγαμε οτι καποτε εβαζαν στα παιδια μια κασετα στο βιντεο και τα παρατουσαν? Αυτο γινεται και τωρα . Τους δινουν  ενα game boy και παιζουν ολη μερα. Και ετσι οχι μονο  νεκρωνονται εκατομμυρια  κυτταρα του εγκεφαλου (μην αρχισω την αναφορα σε ερευνες παλι  :D) αλλα νεκρωνεται και η προσωπικοτητα.

Τα βλεπουμε καθε μερα . Το προβλημα ειναι μεγαλο.
Τα παιδια δεν προσπαθουν και φταιμε εμεις γι'αυτο . Ξεκιναμε απο το σπιτι που τους λειπει η αγωγη , συνεχιζουμε με το οργανωμενο εκπαιδευτικο συστημα που δεν προσφερει τιποτα με εξαιρεση καποιους εκπαιδευτικους που ειναι φιλοτιμοι και συνεχιζουμε με το υπολοιπο κοινωνικο συνολο που δε δινει καμια σημασια στα παιδια και τους εξοντωνει την προσωπικοτητα καθημερινα.

Εμεις βεβαια οπως ανεφερες μιλησαμε για τα παιδια που ειναι διεγνωσμενα και αντικειμενικα δυσκολευονται και γι'αυτα τουλαχιστον υπαρχει μια δικαιολογια, για τα αλλα ομως που αναφερεις εσυ, λυπαμαι αλλα υπαρχει μεγαλυτερη δικαιολογια . Για μενα φταινε και οι γονεις σε μεγαλο βαθμο. καλυπτουν το ψυχικο δεσιμο που τους λειπει με τα παιδια με πληθωρα υλικων αγαθων. Αφου τους προσφερονται ολα γιατι να προσπαθησουν?


Και για να ολοκληρωσω με ενα φλεγματικο αστειο (ξερεις εσυ απο αυτα της χωρας στην οποια καναμε μεταπτυχιακο ;)- νομιζω)


Τι ειναι δυσλεκτικος? Α! ειναι αυτος που πιστευει στο σκυλο! (God-Dog) ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 26, 2008, 09:40:43 μμ »
Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει.

Έχω έναν μαθητή,β γυμνασίου και βλέπω τα εξής : i. Είναι γραμμένο στο χαρτί 1^2,ένα στο τετράγωνο,
                                                                        αυτός λέει 1/2,ένα δεύτερο.
                                                                     ii. Πρέπει να γράψει F και γράφει 7
                                                                     iii. Την υποτείνουσα την λέει ιποτίμουσα.

Έχει γενικώς σοβαρά κενά στα μαθηματικά,από την ύλη του δημοτικού ακόμα,βέβαια πέρσι είχε 19άρια,φέτος έπεσε ο μέσος όρος του γιατί έχει φοβερή πτώση στα μαθηματικά και τη φυσική,αλλά στα αρχαία γράφει 19άρια.

Έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία?
Πως μπορώ να το βοηθήσω?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 26, 2008, 09:56:28 μμ »
Από τα λίγα που γνωρίζω επί του θέματος, υπάρχουν διάφορα είδη μαθησιακών δυσκολιών, με πάρα πολλά συμπτώματα. Υπάρχει πχ. δυσλεξία στα μαθηματικά.

Εάν δεις ότι το πρόβλημα είναι έντονο, συμβούλεψε τους γονείς να απευθυνθούν στο σχολείο για να στείλουν το παιδί να περάσει ΚΔΑΥ. Ότι και να λέμε εμείς, δεν είμαστε ειδικοί επί του θέματος. Εκεί θα του κάνουν τα ανάλογα τεστ και θα φανεί εάν υπάρχει πρόβλημα, ποιο ακριβώς είναι και κυρίως τι μέθοδοι αντιμετώπισης υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 26, 2008, 10:00:11 μμ »
Αχ,αγχώθηκα τώρα..............
Λες να χρειάζεται να πάει στα ΚΔΑΥ?

Πως να τους το πω άμα χρειάζεται?
Και είναι καλός μαθητής,φέτος πήρε την κάτω βόλτα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 26, 2008, 10:03:56 μμ »
το κακό με τα κδαυ είναι ότι αργούνε πολύ να σε δεχτούνε γιαυτό καλύτερα να γίνει η αίτηση ακόμα κι αν η υποψία είναι μικρή και στο μέλλον στη χειρότερη ακυρώνει το ραντεβού. στους γονείς πες ότι  έστω κ σε μία περίπτωση να υπάρχει κάτι , το παιδί θα βοηθηθεί άμεσα. άν τους εξηγήσεις ότι δεν είναι θέμα νοητικό θα το πάρουν πιο χαλαρά. αν το αφήσουν είναι κρίμα να χαλάσει την πρόοδο που είχε μέχρι τώρα

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 12:27:01 πμ »
kellykou εσύ έχεις κάτι να μου πεις?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 12:31:30 πμ »
Αν το προβλημα ειναι μονο στα μαθηματικα και καθολου στα γλωσσικα μαθηματα πολυ πιθανον να εχει μονο δυσαριθμησια που ειναι μονο προβλημα στα μαθηματικα.
Αλλα επειδη πρεπει να σου δωσω και λεπτομερειες γι'αυτο δεν απαντησα γιατι ειμαι κουρασμενη και δεν μπορω να τα γραψω στο ποδι.
Γι'αυτο κανε καλη μου Αγαπη υπομονη γιατι αυριο εχω πολυ δουλεια και παω για υπνο. Μην ανησυχεις δε θα σε ξεχασω και αυριο θα σου δωσω λεπτομερειες :)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για δυσλεξία
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 12:32:40 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!
Καλή ξεκούραση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.