*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι από τις συνθήκες εργασίας στο σχολείο που δουλεύετε;

Απόλυτα
9 (8.7%)
Πάρα πολύ
18 (17.5%)
Πολύ
13 (12.6%)
Αρκετά
27 (26.2%)
Έτσι κι έτσι
20 (19.4%)
Ελάχιστα
7 (6.8%)
Καθόλου
9 (8.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 100

Αποστολέας Θέμα: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις  (Αναγνώστηκε 22391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 02:57:42 μμ »
Οι συνθήκες εργασίας μπορούν να συμπεριλαμβάνουν οτιδήποτε συμβαίνει μέσα στο χώρο του σχολείου:
επίπεδο μαθητών
συναδελφικές σχέσεις
διευθυντής
οπτικοακουστικό υλικό
και ό,τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:32:27 »

Αποσυνδεδεμένος dionushs24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 03:23:43 μμ »
Το επίπεδο των μαθητών εδω διαφέρει γιατί τα παιδιά που είναι από χωριά έχουν αρκετέσ δυσκολίες στα μαθήματα, αλλά έχουν και προβλήματα συμπεριφορας. Ο διευθυντής είναι ευθυνόφοβος, αλλά ευτυχώς οι συνάδελφοι πολύ συνεργάσιμοι και ευγενικοί.

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 04:52:12 μμ »
Πολύ ευχαριστημένη.
Το επίπεδο βέβαια των παιδιών δεν είναι και τόσο υψηλό, ωστόσο δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα συμπεριφοράς.
Ο σύλλογος είναι αρκετά καλός, χωρίς πηγαδάκια, και οι συνάδελφοι συνεργάσιμοι. Το σχολείο διαθέτει πολύ καλή βιβλιοθήκη, απ΄όπου οι μαθητές κάνουν τις εργασίες τους και η διευθύντρια προσπαθεί όσο περισσότερο μπορεί.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 11:56:23 μμ »
Καλύτερα ίσως να μην ξαναβρώ! :D
Το σχολείο είναι 1,5 ώρα απ'το πατρικό μου οπότε τα Σ/Κ πηγαινοέρχομαι, είναι 1/θέσιο το νηπιαγωγείο οπότε κάνω κουμάντο εγώ και μόνο εγώ στη τάξη μου. ;)
 Είμαι προισταμένη άρα ο μισθός είναι λίγο καλύτερος, με τους συναδέλφους του δημοτικού οι σχέσεις είναι άψογες, ο διευθυντής του δημοτικού με βοηθάει σε ότι χρειαστώ και είναι ενημερωμένος για όλα.  8)
 Το σχολείο έχει τα περισσότερα μόρια του νομού και είναι κατασκευής 2006, πλήρως εξοπλισμένο και όσον αφορά τα παιδιά, αν και το επίπεδο δεν είναι πολύ ανεβασμένο, τα πάμε πολύ καλά, μ'αγαπάνε, σε γενικές γραμμές με ακούνε κι έχουν κάνει αρκετή πρόοδο απ'την αρχή της χρονιάς!!!  ;D
Το μόνο αρνητικό είναι ότι είμαι αναπληρώτριακαι του χρόνου δε θα'μαι εκεί... :(
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:32:27 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 04:59:53 μμ »
Αν ο διευθυντής/διευθύντρια είναι υπεύθυνοι, όλα πάνε καλά..

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 10:15:15 μμ »
φέτος χάλια! άν εξαιρέσουμε ότι πρώτη φορά πάω με τα πόδια μετά από 10 χρόνια, όλα τα αλλα χάλια! τα παιδιά ξεκίνησαν πολύ επιθετικά. είδα και έπαθα να μπούν σε μια σειρά.  και αυτό δεν πειράζει όταν τα υπόλοιπα είναι εντάξει.. το νηπιαγωγείο συστεγάζεται με δημοτικό, η αυλή τεραστια με πολλούς κινδύνους, πολλές σκάλες,οι τουαλέτες έξω,  και δυστυχώς οι συνάδελφοι από το δημοτικό, αν εξαιρέσουμε του ολοήμερου που συναντιομαστε αναγκαστικά και γνωριστήκαμε.. δεν ξέρω γιατί αλλά.. ούτε καλημερα! τις προάλες έδωσε τη σειρά μου στο φωτοτυπικό σε μια δασκάλα όταν μου το ζήτησε.. διέκοψα τη δουλειά μου στη μέση άν και με περίμενε η συναδελφος νηπιαγωγός να την αντικαταστήσω, και όταν τελείωσε γυρισε την πλάτη της και δεν είπε όυτε ένα ευχαριστώ! κρίμα.. δεν έχουμε να μοιράσοουμε και τίποτα!.. έτσι δεν είναι;..

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 02:29:23 πμ »


Πολύ ευχαριστημένος! Οι συνάδελφοι εξαιρετικοί (μια παρέα), διευθυντής πολύ καλό άτομο, κόσμος νορμαλ..
Θα ήθελα περισσότερα παιδιά στην τάξη(!), καλύτερο επίπεδο μαθητών και περισσότερο ενδιαφέρον από τους γονείς τους για τη μόρφωση και την παιδεία τους.. :-\
Επίσης αιθουσα για το μάθημα μου, και πιο ευκολη-γρηγορη πρόσβαση στην πόλη μου.. :(
Αν δε, προσθεσω και κανένα σινεμαδακι-θεατρακι-συναυλιούλα που λειπει από δω, δε φεύγω!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 11:18:03 πμ »
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Το σχολείο είναι καλό από κάθε άποψη και η πόλη μου δίνει δυνατότητες να ασχοληθώ με τα ενδιαφέροντά μου. Αν δεν έμενε ο άντρας μου αλλού, θα καθόμουν μερικά χρονάκια μέχρι να χορτάσω την Κομοτηνή και το Τζελάλ Μπαγιάρ.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 11:32:18 πμ »
Eίμαι στο ίδιο σχολείο με πέρσι όπου και πήρα οργανική. Ο διευθυντής ήταν ο δάσκαλος μου στην έκτη και του έχω ιδιαίτερη αδυναμία , καταλαβαίνετε.
Οι συνάδελφοι, αν και έχω μάθημα ειδικότητας , είναι πολύ συνεργάσιμοι και πέρσι με δέχθηκαν στην ομάδα του; αμέσως αν και είχα ακούσει ότι οι δάσκαλοι σνομπάρουν τις ειδικότητες .Με βοήθησαν πάρα πολύ και μου έλυσαν πολλές απορίες.

Το σχολείο θεωρείται από τα καλύτερα του νομού. Είναι 12 θέσιο , γι αυτό και η οργανική. Στο γυμνάσιο και στο λύκειο που είναι ακριβώς δίπλα είναι αυτά από τα οποία αποφοίτησα.

έχει αίθουσα υπολογιστών , περίπου 15 στον αριθμό, 2 projectors, αμφιθέατρο πανέμορφο για παραστάσεις , τεράστιες αίθουσες και γραφείο για τους δασκάλους χωρισμένο σε καπνίζοντες και μη, και στο πολύ κοντινό μέλλον θα κατασκευαστούν άλλες δύο αίθουσες και μετά από προτροπή μου η μία θα γίνει αίθουσα για τα ξενόγλωσσα και πλέον δεν θα νιώθω σαν πρόσφυγας που κουβαλάει τις αποσκευές του μαζί του (βλ. κασετόφωνο, σιντι κλπ). Επίσης η μία θα διαμορφωθεί σε αίθουσα μουσικής. Έχει εργαστήριο φυσικής και κλειστό γυμναστήριο. Η θέρμανση είναι ανοικτή συνεχώς.

Ο Διευθυντής δεν κάνει εκπτώσεις στο χαρτί και δεν μας αναθέτει σχεδόν ποτέ να κάνουμε γραφειοκρατικές εργασίες.

Επίσης είναι επτά λεπτά από το σπίτι μου με το αυτοκίνητο. Τι άλλο να ζητήσω; Ελπίζω απλά και οι υπόλοιποι να σταθείτε εξίσου τυχεροί!
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 09:32:53 μμ »
Για να είσαι όσο το δυνατόν πιο ευχαριστημένος από τις 'συνθήκες εργασιάς' στο σχολείο νομίζω ότι πρέπει πάνω από όλα να μην ξεκινήσεις έχοντας συγκεκριμένες προσδοκίες και να είσαι καλοπροαίρετος. 'Ετυχε να με τοποθετήσουν σε ένα σχολείο που έχει έναν διευθυντή ο οποίος είναι καλός άνθρωπος. Και αυτό είναι και το μοναδικό, αντικειμενικά, θετικό της φετινής χρονιάς. Με ελάχιστη προσπάθεια θα μπορούσα να δω πάρα πάρα πολλά αρνητικά και να αφήσω να με επηρεάσουν: το χαμηλότατο επίπεδο των μαθητών, την απαξίωση των γονιών για τη μόρφωση, τα κουτσομπολιά και τα πισώπλατα μαχαιρώματα των συναδέλφων... και πάει λέγοντας. Σε όλα αυτά μπορείς να δώσεις μικρότερη ή μεγαλύτερη σημασία, αλλά για μένα το θέμα είναι να τελειώσει η χρονιά και του χρόνου να βρεθούμε πιο κοντά στο σπίτι μας, στους φίλους μας, στη ζωή που έχουμε επιλέξει...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 02:23:00 μμ »
Μετά από τρία χρόνια στο ίδιο σχολείο, καταθέτω και εγώ την εμπειρία μου.
Το σχολείο μου είναι προσαρμοσμένο στις πιο σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες, είναι το ανοικτό σχολείο δίχως σύνορα. :D Δεν έχει ούτε περίφραξη, ούτε κάγκελα, ούτε λουκέτα, ακόμα και η βιβλιοθήκη του δεν έχει πόρτα, ώστε η γνώση από τα βιβλία να διαχέεται στην ατμόσφαιρα και να μεταδίδεται πιο άνετα στους μαθητές. :)
Οι συνάδελφοι είναι πολύ συνεργάσιμοι,αλλά δεν πολυβγαίνουμε εκτός σχολείου. Άλλος είναι στο ΕΑΠ, άλλος κάνει σεμινάρια εξ αποστάσεως, όλοι κάτι κάνουμε και περνάμε πολλές ώρες στον υπολογιστή. Ο σχετικά νέος διευθυντής δεν συμμετέχει ιδιαίτερα στην σχολική ζωή, κάθε χρόνο όμως αποκτά όλο και περισσότερη εμπειρία. Οι αίθουσες  είναι μικρές και ηλιόλουστες περισσότερο από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα να ψηνόμαστε το καλοκαίρι και να ξεπαγιάζουμε τον χειμώνα. Το επίπεδο των μαθητών είναι μάλλον χαμηλό,έχουμε και μαθητές μετανάστες που ήρθαν σε μεγάλη ηλικία στο γυμνάσιο και έχουν ακόμα πολλές δυσκολίες με την γλώσσα. Τα παιδιά όμως είναι ευγενικά και δεν δημιουργούν προβλήματα. Οι γονείς είναι λίγο αδιάφοροι, φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Ζήτησα και απέκτησα αίθουσα για το μάθημά μου που να κλειδώνει έτσι ώστε τα παιδιά να μπορούν να αφήνουν τις εργασίες τους και τα υλικά τους με ασφάλεια, καθώς στις τάξεις δεν υπάρχει ντουλάπι ούτε για δείγμα.
Ο χώρος αυτός που μέχρι τώρα ήταν κάτι σαν αποθήκη γεμάτος σαβούρες, έχει αλλάξει εντελώς εμφάνιση, αρέσει στα παιδιά και το μάθημα γίνεται επί τέλους στις κατάλληλες συνθήκες.
Βλέποντας το παλιό μήνυμα του Daniel, σε αυτή την συζήτηση, έκανα αναπόφευκτα κάποιες συγκρίσεις με το σήμερα γιατί αναφερόμαστε και οι δύο στο ίδιο σχολείο. Θέλω να καταλήξω στο συμπέρασμα πως τα σχολεία είναι ένας ζωντανός οργανισμός  που μεταβάλλεται συνεχώς με το πέρασμα του χρόνου, όπως και εμείς.


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 02:39:57 μμ »
Παράθεση
Δεν έχει ούτε περίφραξη, ούτε κάγκελα, ούτε λουκέτα, ακόμα και η βιβλιοθήκη του δεν έχει πόρτα, ώστε η γνώση από τα βιβλία να διαχέεται στην ατμόσφαιρα και να μεταδίδεται πιο άνετα στους μαθητές.
Πού υπάρχουν τέτοια σχολεία; Να πάω κι εγώ!!!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 05:40:46 μμ »
Αμέ! Έλα στο δικό μου :-[ πρέπει να είναι από τα χειρότερα σε όλη τη χώρα!

1)40 ετών κτίσμα με ξύλινα κουφώματα "εποχής"!
2)αυλή με τσουλήθρα και κούνιες "εποχής"!
3)άβαφο!
4)σκουριασμένα κάγκελα.
5)1 αίθουσα.
6)ολοήμερο χωρίς κρεβάτια, κουζίνα, φωτοτυπικό, tv, dvd, cd!
7)τουαλέτες έξω 30 μέτρα μακριά.
8)η κεντρική εξώπορτα του σχολείου στην απέναντι πλευρά από την πόρτα εισόδου χωρίς οπτική επαφή.
9)10 σκαλοπάτια μέχρι την είσοδο.
10)ντουλάπια ούτε για δείγμα!
11)1 νιπτήρας με μη πόσιμο νερό.
12)παιδαγωγικό υλικό ελάχιστο και παλιό.
13)1 υπολογιστής που "σέρνεται".
14)αναλώσιμα ελάχιστα (ήδη έχουν τελειώσει!).
15)φουλ υγρασία-πετρέλαιο με το σταγονόμετρο (1 ώρα την ημέρα και πολύ είναι).
16)25 παιδιά, 10 αλλοδαπά. Με ελάχιστες εξαιρέσεις απείθαρχα με χαμηλό επίπεδο.
17) ελάχιστα βιβλία
18)σχολική επιτροπή αδιάφορη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2013, 05:54:31 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνθήκες εργασίας και προσωπικές προτιμήσεις
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 08:30:17 μμ »
Η βιβλιοθήκη μας δεν έχει πόρτα γιατί πριν από τέσσερα χρόνια η γυάλινη που υπήρχε έσπασε και έγινε θρύψαλα-ευτυχώς χωρίς θύματα. Από τότε, όσες φορές ζητήσαμε να φτιάξουν καινούργια, εισπράξαμε μόνο υποσχέσεις.
Όσο για την περίφραξη του σχολείου μου και να υπήρχε, πάλι άχρηστη θα ήταν. Το σχολείο είναι ένα προκάτ κτίριο από γυψοσανίδα και βρίσκεται στην μέση του πουθενά,έξω από τον οικισμό, ανάμεσα σε χωράφια.Το πιο κοντινό κτίσμα που βρίσκεται σε ακτίνα 300 μέτρων είναι ένα εκκλησάκι με το νεκροταφείο του χωριού και ανάμεσα σε αυτό και στο σχολείο βρίσκεται και ένα κτήμα γεμάτο γαϊδούρια. Όταν γκαρίζουν, γκαρίζουν όλα μαζί και ακούγονται και μέσα στο μάθημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.