*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94214 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 06:48:10 μμ »
Τόσο δύσκολο διευθυντή έχεις; οι άλλοι συνάδελφοι δεν παίρνουν άδειες;
ξεκίνα την διαδικασία όσο πιο νωρίς μπορείς έτσι ώστε εάν προκύψει πρόβλημα να έχεις χρόνο να το λύσεις. φρόντισε να έχεις πρόχειρα τα τηλέφωνα των εραιτών της περιοχής σου να τους ρωτήσεις (μη δεσμευτείς να τους ψηφίσεις όμως  ;D)
[/quote]

Πρόκειται για τον Προιστάμενο του γραφείου. Δεν έχω διευθυντή γιατί είμαι σε νηπιαγωγείο. Δυστυχώς είναι περίεργος. Δεν έδινε άδεια σε συνάδελφο που ήθελε να συνοδεύσει το παιδί της στη βουλή και αναγκάστηκε να καταφύγει στο Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας. Εγώ δεν έχει τύχει να ζητήσω άδεια αλλά είναι κοινό μυστικό στην περιοχή πως ο συγκεκριμένος προϊστάμενος δεν δίνει άδειες.Στα ΠΕΚ μάλιστα μας είπε ότι δεν γίνεται να πάρουμε άδεια Δευτέρα και Παρασκευή και πως αν ζητήσουμε αναρρωτική τις συγκεκριμένες μέρες ο ίδιος θα φροντίσει να στείλει έλεγχο στο σπίτι.Δεν ξέρω πως το αποκαλείται εσείς αυτό, εγώ πάντως το λέω ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ!!
Ευτυχώς λίγοι μήνες μείνανε ακόμα, θα φύγω από εδώ.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:58 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 09:35:07 πμ »
εγώ πάντως 2 χρόνια που ήμουν σε νηπιαγωγείο (γιατί τώρα είμαι αλλού) όταν κάποιο΄ς ήθελε να πάρει άδεια απλά τα παιδιά δεν ερχόταν στο σχολείο. γιατί το νόημα της άδειας δεν είναι να σε καλύψει ο συνάδελφος. άλλωστε, αν συμβεί κάτι στα παιδιά ποιός θα έχει την ευθύνη; και το λέω αυτό γιατί ο νόμος λέει ότι σε κα΄θε τάξη πρέεπι να είναι 25 παιδιά. πώς ξαφνικά θα βρεθούν 50 σε μια αίθουσα; και αν ένα χτυπήσει;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 12:11:43 μμ »
συμφωνώ μαζί σου. άν ο προιστάμενος το ζητήσει τί κάνεις; κανονικκα πρέπει να υπογράψει όχι απλά προφορικά. δεν το κάνει όμως

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 02:23:15 μμ »
Παράθεση
Πρόκειται για τον Προιστάμενο του γραφείου. Δεν έχω διευθυντή γιατί είμαι σε νηπιαγωγείο. Δυστυχώς είναι περίεργος. Δεν έδινε άδεια σε συνάδελφο που ήθελε να συνοδεύσει το παιδί της στη βουλή και αναγκάστηκε να καταφύγει στο Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας. Εγώ δεν έχει τύχει να ζητήσω άδεια αλλά είναι κοινό μυστικό στην περιοχή πως ο συγκεκριμένος προϊστάμενος δεν δίνει άδειες.Στα ΠΕΚ μάλιστα μας είπε ότι δεν γίνεται να πάρουμε άδεια Δευτέρα και Παρασκευή και πως αν ζητήσουμε αναρρωτική τις συγκεκριμένες μέρες ο ίδιος θα φροντίσει να στείλει έλεγχο στο σπίτι.Δεν ξέρω πως το αποκαλείται εσείς αυτό, εγώ πάντως το λέω ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ!!
Ευτυχώς λίγοι μήνες μείνανε ακόμα, θα φύγω από εδώ.

Έλεγχος στο σπίτι; αυτό πρώτη φορά το ακούω. Καλά θα κάνεις να ψάξεις στην νομοθεσία να δεις εάν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Όσο αφορά τις αναρρωτικές Δευτέρα-Παρασκευή, δεν ισχύει ότι δεν μπορείς να πάρεις. Απλά, σύμφωνα με τον νέο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, θα πρέπει αναγκαστικά να περάσεις από την υγειονομική επιτροπή. Εγώ πήρα μία τέτοια πριν από λίγο καιρό. Μαζί με την αίτηση αδείας κατέθεσα και χαρτί γιατρού, αλλά μέχρι στιγμής μου έχει απλά κοινοποιηθεί ένα παραπεμπτικό που έχει κάνει το γραφείο στην υγειονομική επιτροπή. Ο διευθυντής μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω να με φωνάξει η επιτροπή τώρα, αλλά δεν έχει γίνει ακόμα αυτό.
Κανονική άδεια από την άλλη μπορείς να ζητήσεις οποιαδήποτε μέρα. Οι Δευτέρες-Παρασκευές δεν αποκλείονται. Απλά, είπαμε, πρέπει να την δικαιολογήσεις.

Όλες αυτές οι καταστάσεις (απειλές για έλεγχο στο σπίτι, άρνηση αδειών κτλ) είναι χαρακτηριστικά του τι γίνεται όταν οι σχέσεις υπαλλήλων-ανωτέρων δεν στηρίζονται στην αμοιβαία αξιοπρέπεια και ειλικρίνεια. Και προφανώς το γνωρίζω ότι υπάρχουν και υπάλληλοι που καταχρώνται των -με πολύ κόπο και αγώνα κατακτημένων- δικαιωμάτων τους, αλλά η τακτική του "χωροφύλακα" δεν λύνει δυστυχώς αυτά τα προβλήματα. Και τι θα γίνει δλδ άμα στείλει έλεγχο στο σπίτι σου και δεν ανοίξεις; Δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κοιμώσουν ή ότι ένιωθες πολύ άρρωστη για να σηκωθείς να ανοίξεις; Τι θα κάνουν; Θα σπάσουν την πόρτα; Και έστω ότι ανοίγεις. Ο έλεγχος θα αποτελείται από γιατρό ο οποίος θα εξετάσει επιτόπου για να δει άμα είσαι άρρωστη; ή μπορεί ο κάθε άσχετος να σε "κόψει" με το μάτι για να δει άμα βήχεις "αρκετά";;; αυτά είναι αστεία πράματα.
Η καλύτερη στάση κατά την γνώμη μου είναι να φροντίζεις εσύ πρώτα απ όλα να είσαι όσο πιο σωστή γίνεται έτσι ώστε να έχεις γερό "πάτημα" για να διεκδικείς τα δικαιώματά σου. Εάν πιστεύεις ότι μπορείς να δικαιολογήσεις την άδεια επαρκώς και δεν παίρνεις άδειες κάθε τρεις και λίγο, τότε ναι, πήγαινε και στον διευθυντή της πρωτοβάθμιας και παντού! Μην αφήνεις να σε εκφοβίζει ο προϊστάμενος επειδή έτσι θεωρεί αυτός ότι θα κόψει τις αδικαιολόγητες άδειες. Να βρει άλλον τρόπο. Και μεταξύ μας...οι συνάδελφοι που παίρνουν αδικαιολόγητες άδειες "φαίνονται" και η τοπική εκπαιδευτική κοινότητα τους γνωρίζει. Μπορεί να κάνει μία "κουβεντούλα" μαζί τους άμα θέλει. Όχι να κόβει αδιακρίτως όλες τις άδειες.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Ελπίζω να βοηθάω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:58 »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 08:26:07 μμ »
[Η καλύτερη στάση κατά την γνώμη μου είναι να φροντίζεις εσύ πρώτα απ όλα να είσαι όσο πιο σωστή γίνεται έτσι ώστε να έχεις γερό "πάτημα" για να διεκδικείς τα δικαιώματά σου. Εάν πιστεύεις ότι μπορείς να δικαιολογήσεις την άδεια επαρκώς και δεν παίρνεις άδειες κάθε τρεις και λίγο, τότε ναι, πήγαινε και στον διευθυντή της πρωτοβάθμιας και παντού! Μην αφήνεις να σε εκφοβίζει ο προϊστάμενος επειδή έτσι θεωρεί αυτός ότι θα κόψει τις αδικαιολόγητες άδειες. Να βρει άλλον τρόπο. Και μεταξύ μας...οι συνάδελφοι που παίρνουν αδικαιολόγητες άδειες "φαίνονται" και η τοπική εκπαιδευτική κοινότητα τους γνωρίζει. Μπορεί να κάνει μία "κουβεντούλα" μαζί τους άμα θέλει. Όχι να κόβει αδιακρίτως όλες τις άδειες.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Ελπίζω να βοηθάω.
[/quote]

Μέχρι τώρα δεν έχω λείψει ούτε ώρα από το σχολείο. Ούτε καν αναρρωτική δεν έχω πάρει. Η αλήθεια είναι πως έχω φοβηθεί με όλα όσα ακούω σχετικά με τις άδειες και τον συγκεκριμένο προϊστάμενο. Αν ζητήσω άδεια θα είναι σίγουρα για σοβαρό λόγο. Δεν μου αρέσει να δίνω δικαίωμα σε κανέναν.

ΥΓ.: Σμφωνώ απόλυτα happiness με τον τρόπο σκέψης σου. Μακάρι να σκέφτονταν και άλλοι εκπαιδευτικοί έτσι. Δεν είναι και λίγα αυτά που βλέπουμε και ακούμε!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 09:56:28 μμ »
Nα πω και κατι αστειο ? Συγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα μου ειπε μια διορισμενη οτι μια φορα ειχε παρει μια μερα αδεια για να ετοιμασει τη γιορτη του αντρα της και ειπε οτι ειναι αρρωστη. Κατα το μεσημερακι της χτυπαει το κουδουνι και αυτη ανοιγει με τη σφουγγαριστρα στο χερι αφου εκανε δουλειες . Ηταν ο ελεγκτης ιατρος . Και τι ειπε η αθεοφοβη ? Οτι εκανε εμ...ό λογω της γριπης και τα καθαριζε....
Παθατε πλακα? Εγω γελουσα μια ωρα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 11:41:28 μμ »
Nα πω και κατι αστειο ? Συγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα μου ειπε μια διορισμενη οτι μια φορα ειχε παρει μια μερα αδεια για να ετοιμασει τη γιορτη του αντρα της και ειπε οτι ειναι αρρωστη. Κατα το μεσημερακι της χτυπαει το κουδουνι και αυτη ανοιγει με τη σφουγγαριστρα στο χερι αφου εκανε δουλειες . Ηταν ο ελεγκτης ιατρος . Και τι ειπε η αθεοφοβη ? Οτι εκανε εμ...ό λογω της γριπης και τα καθαριζε....
Παθατε πλακα? Εγω γελουσα μια ωρα.

ΧΑΧΑ Θεϊκό!! Και τρανή απόδειξη ότι κανένας "μπαμπούλας" ελεγκτής δεν μπορεί να λύσει το θέμα των αδικαιολόγητων αδειών.

ΥΓ: μπράβο της που κατάφερε να σκεφτεί γρήγορα μία δικαιολογία. εγώ θα τα 'χανα. κι αυτή η χριστιανή, γιατί δεν πήρε μία κανονική να τελειώνει; :)

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 03:08:43 μμ »
Οι 10 μέρες κανονική άδεια είναι ανά σχολικό έτος ή ανά ημερολογιακό έτος ;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 03:46:23 μμ »
Nα πω και κατι αστειο ? Συγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα μου ειπε μια διορισμενη οτι μια φορα ειχε παρει μια μερα αδεια για να ετοιμασει τη γιορτη του αντρα της και ειπε οτι ειναι αρρωστη. Κατα το μεσημερακι της χτυπαει το κουδουνι και αυτη ανοιγει με τη σφουγγαριστρα στο χερι αφου εκανε δουλειες . Ηταν ο ελεγκτης ιατρος . Και τι ειπε η αθεοφοβη ? Οτι εκανε εμ...ό λογω της γριπης και τα καθαριζε....
Παθατε πλακα? Εγω γελουσα μια ωρα.

ΧΑΧΑ Θεϊκό!! Και τρανή απόδειξη ότι κανένας "μπαμπούλας" ελεγκτής δεν μπορεί να λύσει το θέμα των αδικαιολόγητων αδειών.

ΥΓ: μπράβο της που κατάφερε να σκεφτεί γρήγορα μία δικαιολογία. εγώ θα τα 'χανα. κι αυτή η χριστιανή, γιατί δεν πήρε μία κανονική να τελειώνει; :)



Μαλλον πρεπει να της ειχε παρει ολες γιατι απ'οτι θυμαμαι δεκα χρονια που ειναι διορισμενη ειναι ζητημα αν εχει πατησει δυο ;D
Μολις διοριστηκε εκανε αμεσως δυο παιδια με επ'απειλούμενες, με αδειες ανατροφης και κατι μηνες ανευ αποδοχων πηγε στο σχολειο οταν τα παιδακια της κοντεψαν να πανε στο νηπιαγωγειο. Μετα δυστυχως γιάυτην επαθε οντως πνευμονια αλλα εκατσε κανα-δυο χρονακια απ'οτι θυμαμαι. Απο τοτε που επεστρεψε ολο κατι συμβαινει , ολο παιρνει ασθενειας, ολο παιρνει γονικές κ.λ.π.κ.λ.π. Τι να μεινει για να κανει τη γιορτη του αντρα της? ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 03:51:49 μμ »
 Τι να μεινει για να κανει τη γιορτη του αντρα της.....Καλοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 04:59:53 μμ »
Οι 10 μέρες κανονική άδεια είναι ανά σχολικό έτος ή ανά ημερολογιακό έτος ;
Οι 10 ημέρες κανονική άδεια είναι ανα ημερολογιακό έτος!

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 05:35:42 μμ »
Οι 10 μέρες κανονική άδεια είναι ανά σχολικό έτος ή ανά ημερολογιακό έτος ;
Οι 10 ημέρες κανονική άδεια είναι ανα ημερολογιακό έτος!

Και η αναρρωτική ανα διδακτικό ?

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 08:30:34 μμ »
Όλες οι άδειες είναι ανα ημερολογιακό!!!

Για αντικειμενικότερη ενημέρωση δείτε και τη σχετική νομοθεσία π.χ. http://dide.xan.sch.gr/newsite/noms.php?category=229
Και φυσικά αριστερά στο μενού "Αρχεία για λήψη" -> "Νομοθεσία" -> "Άδειες" -> "Άδειες μονίμων..."
Εκεί υπάρχει μια πολύ σημαντική εγκύκλιος περί αδειών που όπως είχα πει είχε βγει το καλοκαίρι (10-07-2007) και είχε περάσει στα ψιλά!
Διαβάστε τη! Αξίζει συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 09:17:04 μμ »
Μόλις δίαβασα το αρχείο και κατάλαβα οτι για να παρεις την κανονική άδεια πρεπει να έχεις τρίχρονη πραγματική προυπηρεσία στο δημόσιο και είναι για 7 εργάσιμες και για εξαιρετική ανάγκη. διαφωτίστε με.Κάνω λάθος; Αρα εγώ που είμαι πρωτοδιοριστη δεν την πέρνω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.