*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια διδασκαλιας  (Αναγνώστηκε 113870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 10:30:46 πμ »
Θα επέλεγα το πρώτο αν είχα στο μυαλό μου κάποτε να διοριστώ ή αν πίστευα πως δεν θα βγάζω αρκετά τον μήνα για να πληρώνω ΤΕΒΕ. Τα ιδιαίτερά μου θα τα έκανα "μαύρα" και θα έβγαινα ταμείο ανεργίας τα καλοκαίρια.
Θα επέλεγα το δεύτερο αν ήθελα να κόβω αποδείξεις στα ιδιαίτερα, αν κάπου στο βάθος του μυαλού μου υπήρχε η επιθυμία να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα εφ' όρου ζωής, είτε κάνοντας κάποιο φροντιστήριο στο μέλλον ή δεν ξέρω και εγώ τι. Επίσης θα το επέλεγα αν ήθελα να βγω νωρίτερα στην σύνταξη, μιας και θα πλήρωνα ΤΕΒΕ για όλο τον χρόνο και αν ήθελα καλύτερη ασφάλιση από το ΙΚΑ. Πολλά από αυτά που γράφω είναι προσωπικές διαπιστώσεις. Πάτε σε κάποιο γραφείο δευτεροβάθμιας και είμαι σίγουρος πως κάποιος ποιο καταρτισμένος θα σας λύσει τις απορίες.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:10 »

Αποσυνδεδεμένος Lilium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 19, 2009, 09:57:40 μμ »
Βρε παιδιά εγώ γιατί έχω πελαγώσει εντελώς;  Πρόκειται από Σεπτέμβριο να εργαστώ σε Φροντιστήριο, επομένως από όσο κατάλαβα θα πρέπει να βγάλω άδεις διδασκαλίας σε Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης. ΟΚ; . Ωστόσο όμως επειδή θέλω να κάνω και ιδιαίτερα  νόμιμα και  όχι  μαύρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο λογικά θα πρέπει να βγάλω και άδεια Κατ' οίκον Διδασκαλίας.

Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται;  Κάνω έναρξη στην εφορία και όσον αφορά το ταμείο στο οποίο θα είμαι; Θα είμαι και στο ΙΚΑ από τον εργοδότη μου που θα μου κολλάει τα ένσυμα και στο ΤΕΒΕ από εμένα; τι γίνεται; Έχω δικαίωμα να κάνω και ιδιαίτερα και να εργάζομαι σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης;

Αποσυνδεδεμένος ronsent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 12:19:54 πμ »
Η διαδικασία για να βγάλεις πιστοποιητικό πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής για άδεια διδασκαλίας ποια είναι και τι εξετάσεις χρειάζονται;
Μπορείς να εξεταστείς απο ιδιώτες γιατρούς ή πρέπει να γίνουν όλα σε δημόσιο νοσοκομείο;Και αν είσαι ανασφάλιστος μπορούν να γίνουνα αυτές οι εξετάσεις;
Ευχαριστώ.ι

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 08:16:55 μμ »
Ronsent, αν μένεις σε μεγάλο αστικό κέντρο (όπως Αθήνα), η διαδικασία είναι μεγάλη και χρονοβόρα. Απ'ό,τι θυμάμαι, είχαν ζητήσει χαρτί από νευρολόγο, ψυχίατρο, παθολόγο και μια ακτινογραφία. Αυτά τα παίρνεις απαραίτητα από δημόσια νοσοκομεία (και εννοείται ότι θέλεις κάτι μήνες για να κλείσεις ραντεβού). Μετά τα πας στην Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή, όπου σου κλείνουν πάλι ραντεβού για να περάσεις από την Επιτροπή για να σου δώσουν το ρημαδοχάρτι. Άστα να πάνε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:10 »

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:22:50 μμ »
Βρε παιδιά εγώ γιατί έχω πελαγώσει εντελώς;  Πρόκειται από Σεπτέμβριο να εργαστώ σε Φροντιστήριο, επομένως από όσο κατάλαβα θα πρέπει να βγάλω άδεις διδασκαλίας σε Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης. ΟΚ; . Ωστόσο όμως επειδή θέλω να κάνω και ιδιαίτερα  νόμιμα και  όχι  μαύρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο λογικά θα πρέπει να βγάλω και άδεια Κατ' οίκον Διδασκαλίας.

Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται;  Κάνω έναρξη στην εφορία και όσον αφορά το ταμείο στο οποίο θα είμαι; Θα είμαι και στο ΙΚΑ από τον εργοδότη μου που θα μου κολλάει τα ένσυμα και στο ΤΕΒΕ από εμένα; τι γίνεται; Έχω δικαίωμα να κάνω και ιδιαίτερα και να εργάζομαι σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης;
Βεβαίως και έχεις δικαίωμα να δουλευεις ταυτόχρονα και ιδιαίτερα και σε φροντιστήριο. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα να είσαι ταυτόχρονα ασφαλισμένη σε 2 ταμεία. Θα πληρώνεις διπλασιες εισφορές χωρίς να πάρεις διπλάσια σύνταξη. Εγώ προσωπικά διάλεξα ΤΕΒΕ και εργάζομαι με δελτίο παροχής υπηρεσιών. Το θεωρώ καλύτερο αρκετά απο το ΙΚΑ μιας και έχω ένσημα για κάθε χρόνο ολοκληρωμένα και όχι κάποιους μήνες το χρόνο. Επίσης είναι καλύτερο ταμείο απο πλευράς γιατρών. Μην το ξεχασω οτι αν δουλεψεις σε φροντιστήριο ζητάς πολύ καλύτερα λεφτά. Αντι 10Ε την ώρα μπορεις να πάρεις 13Ε μιας και ο εργοδότης σου δεν συνεισφέρει καθόλου αλλά πληρώνεις μόνη την ασφάλισή σου. Βεβαίως αυτό σας καθιστά συνεργάτες και οχι εργοδότη και υπάλληλο εφόσον όποτε θέλει λήγει αυτήν την σχέση χωρις αποζημιώσεις και επιδόματα και άλλα συναφή. Στο ΤΕΒΕ βεβαίως μπορείς να φτιάχνεις καλύτερα την φορολογική σου δήλωση και να αυξομειώνεις τα εισοδήματα σου ανάλογα με το πως σε βολευει (στεγαστικά δάνεια). Γενικώς για μένα το ΤΕΒΕ αξίζει περισσότερο αρκει να ξέρεις για ποιους λόγους το έχεις επιλέξει και βεβαίως να έχεις αρκετές ώρες για να το πληρώνεις. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη πληροφορια πες μου.

Αποσυνδεδεμένος ronsent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:49:41 πμ »
Ronsent, αν μένεις σε μεγάλο αστικό κέντρο (όπως Αθήνα), η διαδικασία είναι μεγάλη και χρονοβόρα. Απ'ό,τι θυμάμαι, είχαν ζητήσει χαρτί από νευρολόγο, ψυχίατρο, παθολόγο και μια ακτινογραφία. Αυτά τα παίρνεις απαραίτητα από δημόσια νοσοκομεία (και εννοείται ότι θέλεις κάτι μήνες για να κλείσεις ραντεβού). Μετά τα πας στην Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή, όπου σου κλείνουν πάλι ραντεβού για να περάσεις από την Επιτροπή για να σου δώσουν το ρημαδοχάρτι. Άστα να πάνε!

Ευχαριστώ.
Aν είσαι ανασφάλιστος γίνονται κανονικά οι εξετάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 03:58:11 μμ »
Ronsent, αν μένεις σε μεγάλο αστικό κέντρο (όπως Αθήνα), η διαδικασία είναι μεγάλη και χρονοβόρα. Απ'ό,τι θυμάμαι, είχαν ζητήσει χαρτί από νευρολόγο, ψυχίατρο, παθολόγο και μια ακτινογραφία. Αυτά τα παίρνεις απαραίτητα από δημόσια νοσοκομεία (και εννοείται ότι θέλεις κάτι μήνες για να κλείσεις ραντεβού). Μετά τα πας στην Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή, όπου σου κλείνουν πάλι ραντεβού για να περάσεις από την Επιτροπή για να σου δώσουν το ρημαδοχάρτι. Άστα να πάνε!

Ευχαριστώ.
Aν είσαι ανασφάλιστος γίνονται κανονικά οι εξετάσεις;
Βεβαίως! Πληρώνεις βέβαια το ποσό που αντιστοιχεί (εφόσον πρόκειται για δημόσιο νοσοκομείο όμως, δεν είναι τόσα πολλά) σε κάθε εξέταση.

Πήγαινε στο γραφείο της Δευτεροβάθμιας της περιοχής σου και πάρε το χαρτί που σου γράφει αναλυτικά τις εξετάσεις που πρέπει να κάνεις για να κλείσεις ραντεβού σιγά σιγά. Αν είσαι στην επαρχία, θα τελειώσεις γρήγορα. Αν όχι... Ενδεικτικά να σου πω ότι όταν ήθελα να βγάλω την άδεια, είχα πάρει τηλ Ιούνιο για ραντεβού με νευρολόγο και το επόμενο διαθέσιμο ήταν Σεπτέμβριο! Άσε που όταν έψαχνα για ψυχίατρο μου είχαν κλείσει στον Ευαγγελισμό το τηλέφωνο στη μούρη!  >:(  Τελικά, αφού αγανάκτησα, καθότι οι γονείς μου μένουν τα τελευταία χρόνια επαρχία, πήγα εκεί και τελείωσα τις εξετάσεις σε μια ημέρα. Η επιτροπή έδωσε το χαρτί χωρίς να είμαι παρούσα εγώ κι όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου, πήρα αμέσως την άδεια (έτυχε ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας να είναι από το χωριό της μαμάς μου - αθάνατο ελληνικό μέσον!)

Αποσυνδεδεμένος m_popi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 12:53:01 μμ »
η αδεια διδασκαλιας που λετε ισχυει και για οσους θελουν να διδαξουν και πληροφορικη??
η αδεια διδασκαλιας ειναι και για το δημοσιο για να διοριστεις??
εχει λιστα ή δινεις εξετασεις για να μπεις σε δημοσιο σχολειο??
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 02:32:17 μμ »
Ισχύει για φροντιστήρια.Όχι δεν ισχύει για το δημόσιο, ούτε μπαίνεις έτσι σε κάποια λίστα.Ρίξε μια ματιά στο forum και θα καταλάβεις.Μπορεί να σου φαίνονται τραγικά και να μην θες να τα πιστέψεις, αλλά όλα αυτά που βλέπεις για πίνακες ωρομισθίων, αναπληρωτών,ΑΣΕΠ, είναι μέσα στην όλη διαδικασία για να διοριστείς. Αρχικά θα κάνεις αίτηση γυρω στο Μάιο για να συμπεριληφθείς στους πίνακες που προανέφερα.Έπειτα, όταν έρθει η ώρα για τον λατρεμένο ασεπούλη, δηλώνεις κι εσύ συμμετοχή στο τρελό καρναβάλι, και καλή διασκέδαση μαζί μας! Welcome to the club!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος sophia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 01:05:36 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Έχω μια απορία....για να βγάλω άδεια διδασκαλίας θα πρέπει να αναφέρω και τον εργοδότη μου?Ενδέχεται να εργαστώ σε φροντιστήριο Μ.Ε. Ρωτάω,γιατί προ ημερών επικοινώνησα με γραφείο δευτεροβάθμιας,για να μάθω τι χαρτιά χρειάζονται και άρχισαν να με ρωτούν ποιος είναι ο εργοδότης μου και ότι έχει πολύ τρέξιμο και αναμονή κ.ά. τέτοια.Εν τέλει μου είπε η υπάλληλος ότι αν αποφασίσει ο κύριος τάδε να σας προσλαβει τα ξαναλέμε!Εγώ τι να κάνω?Να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα για να κλείσω ραντεβού σε νοσοκομείο,για να βγάλω αυτή την άδεια ή να περιμένω να μου πει το ΟΚ ο εργοδότης μου,οπότε και θα αρχίσω να τρέχω?  ???

(Πολύ με μπέρδεψε αυτή η κυρία στη δευτεροβάθμια....)
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 02:46:08 πμ »
Πρώτη φορά το ακούω αυτό!Την άδεια θα τη χρειαστείς σε όποιο φροντιστήριο απασχοληθείς στο μέλλον.Όχι δεν αναφέρεις πουθενά τον εργοδότη σου, ούτε χρειάζεσαι να έχεις, για να βγάλεις άδεια διδασκαλίας!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:54:49 πμ »
Πρώτη φορά το ακούω αυτό!Την άδεια θα τη χρειαστείς σε όποιο φροντιστήριο απασχοληθείς στο μέλλον.Όχι δεν αναφέρεις πουθενά τον εργοδότη σου, ούτε χρειάζεσαι να έχεις, για να βγάλεις άδεια διδασκαλίας!

συμφωνω απολυτως.τα περι εργοδοτη τα ειπε για να σε αποτρεψει.μην κουραστουν κιολας απο την πολλη δουλεια.αν σοβαρολογουσε τοτε πολυ απλα ειναι ασχετη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:57:38 πμ από bettina »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:20:30 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Έχω μια απορία....για να βγάλω άδεια διδασκαλίας θα πρέπει να αναφέρω και τον εργοδότη μου?Ενδέχεται να εργαστώ σε φροντιστήριο Μ.Ε. Ρωτάω,γιατί προ ημερών επικοινώνησα με γραφείο δευτεροβάθμιας,για να μάθω τι χαρτιά χρειάζονται και άρχισαν να με ρωτούν ποιος είναι ο εργοδότης μου και ότι έχει πολύ τρέξιμο και αναμονή κ.ά. τέτοια.Εν τέλει μου είπε η υπάλληλος ότι αν αποφασίσει ο κύριος τάδε να σας προσλαβει τα ξαναλέμε!Εγώ τι να κάνω?Να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα για να κλείσω ραντεβού σε νοσοκομείο,για να βγάλω αυτή την άδεια ή να περιμένω να μου πει το ΟΚ ο εργοδότης μου,οπότε και θα αρχίσω να τρέχω?  ???

(Πολύ με μπέρδεψε αυτή η κυρία στη δευτεροβάθμια....)

Έτσι είπανε κ σε μια φίλη μου που ρώτησε εδώ γιαυτό πήγε επαρχία κ την έβγαλε μέσα σε μια εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος pieroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:27:33 πμ »
Εμένα δε με ρώτησαν για τον εργοδότη μου, απλώς μου είπαν να κάνω πρώτα τις απαραίτητες εξετάσεις (ακτινογραφία θώρακος+φωτογραφία, αίματος, νευρολογικές και ψυχιατρικές) που είναι λίγο χρονοβόρες και να πάω μετά στη δευτεροβάθμια με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.