*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια διδασκαλιας  (Αναγνώστηκε 113766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 02, 2013, 11:05:27 πμ »
Μου είπαν ότι δεν χρειάζατε να βγάλω το πιστοποιητικό υγείας αν δεν έχουν περάσει 3 χρόνια από την έκδοση του προηγούμενου...Ισχύει??? και αν θυμάσε σε πόσες μέρες θα έχω την άδεια οικοδιδασκαλείας αν για παράδειγμα καταθέσω τα χαρτιά μου αύριο????
Πήρα τηλ στον Εοππεπ, θέλουν να ναι 6 μηνών το μέγιστο. Ρώτησα γιατί κ εγώ έχω πιστοποιητικό 2,5 ετών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 02, 2013, 11:07:47 πμ »
Μην αγχώνεσαι. Θα της πεις πως έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία και το Σεπτέμβρη θα την έχεις την άδεια. Εμένα δε μου είχε ζητήσει ποτέ κανένα φροντιστήριο να πάω την άδεια μου. Αυτό είναι κάπως δευτερεύον, με την έννοια ότι είναι γραφειοκρατικό και δεν αφορά καθόλου το ουσιαστικό κομμάτι της διδασκαλίας.

Την πέρασα τη συνέντευξη και την πήρα τη θέση στο φροντιστήριο, θα υπογράψουμε το Σεπτέμβρη βέβαια. Έστειλα σήμερα όλα τα δικαιολογητικά για την αίτηση για το χαρτί της επάρκειας και πήρα και τηλ να βεβαιωθώ για αυτό που γράφουν ότι ο χρόνος διεκπεραίωσης είναι 45 ημέρες. Μου είπαν ότι το επόμενο συμβούλιο θα γίνει τον Σεπτέμβρη και πως, αν είναι, θα μου στείλουν το χαρτί της επάρκειας γύρω στον Οκτώβρη!!!!!!!! Εγώ έπαθα ένα στιγμιαίο σοκ γιατί έκανα αγώνα δρόμου για να μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά γρήγορα, μόνο και μόνο για να μάθω ότι τα χαρτιά μου τελικά θα ΚΑΘΟΝΤΑΙ σε κάποιο αρχείο για δύο-τρεις μήνες μέχρι το συμβούλιο! Ήμουν έτοιμη να παραπονεθώ στο τηλ, και με κατάλαβε αυτή και μου είπε "άλλοι έχουν περιμένει μέχρι και 6 μήνες". Μου ερχόταν να της πω να μη βάζουν τότε στο site του υπουργείου "χρόνος διεκπεραίωσης: 45 ημέρες" αλλά "όποτε μας καπνίσει εμάς και του συμβουλίου".

Τελοσπάντων, έχω ακόμα μία σημαντική ερώτηση.. γίνεται να υπογραφτεί η σύμβαση για το φροντιστήριο τον Σεπτέμβρη χωρίς την άδεια διδασκαλίας; Φοβάμαι μήπως απαγορεύεται από κάποιο νόμο, δεν ξέρω. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα με την καθυστέρηση των χαρτιών και να μην προχωρήσουμε σε συνεργασία; Εγώ να την ενημερώσω από τώρα ότι θα αργήσουν τα χαρτιά λόγω της ημερομηνίας του συμβουλίου, ή να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη αν αναφέρει το θέμα της άδειας;
+
Από ότι γνωρίζω από παλιότερα αν έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία για άδεια είσαι οκ, εργάζεσαι κ περιμ΄νεις να εκδοθεί

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:54:08 πμ »
Ευχαριστώ stavy_t για την απάντηση. Να' σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:51:26 μμ »
γεια σας, εχω την επαρκεια και ενδιαφερομια να βγαλω αδεια διδασκαλιας για φροντιστηριο....το ερωτημα μου ειναι αν αφου βγαλω αυτη την αδεια πρεπει να παω και στην εφορια κτλ για την εκδοση αποδειξεων? προσωπικα δ προκειται να δουλεψω συντομα σε φροντιστηριο...θελω απλα να την βγαλω γιατι ενδεχομενως μου χρειαστει...αν ομως μπλεξω με εφοριες κτλ δ με εδιαφερει...αν μου απαντουσε καποιος θα με βοηθουσε...! επισης...ισχυει οτι υπαρχουν 2 αδειες? μια για φροντιστηρια κ μια για ιδιαιτερα? σας ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 15, 2013, 05:29:09 μμ »
γεια σας, εχω την επαρκεια και ενδιαφερομια να βγαλω αδεια διδασκαλιας για φροντιστηριο....το ερωτημα μου ειναι αν αφου βγαλω αυτη την αδεια πρεπει να παω και στην εφορια κτλ για την εκδοση αποδειξεων? προσωπικα δ προκειται να δουλεψω συντομα σε φροντιστηριο...θελω απλα να την βγαλω γιατι ενδεχομενως μου χρειαστει...αν ομως μπλεξω με εφοριες κτλ δ με εδιαφερει...αν μου απαντουσε καποιος θα με βοηθουσε...! επισης...ισχυει οτι υπαρχουν 2 αδειες? μια για φροντιστηρια κ μια για ιδιαιτερα? σας ευχαριστω πολυ!

Εδώ:
http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/anaggeli_didaskalias_menu

φαίνεται ότι δεν υπάρχει διαφοροποίηση.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:03:06 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

θέλω να βγάλω άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο και οικοδιδασκαλίας. Μπήκα στον ΕΟΠΠΕΠ και είδα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Ουφ! Μετά από πόσο καιρό παιρνει κανείς την κάθε άδεια και πώς ακριβώς μαθαίνει αν έχει βγει ώστε να πάει να την πάρει;

Να ρωτήσω, στην αίτηση ζητάει Αντιστοίχιση του τίτλου σπουδών σε κλάδο/ειδικότητα εκπαιδευτικού (ΠΕ/ΤΕ)..δηλαδή εγώ που έχω τελειώσει Ιστορία Αρχαιολογία τί πρέπει να γράψω από όλα σύμφωνα με τα παρακάτω;  :-\


Κλάδος ΠΕ 02 Φιλολόγων: [Κωδικός: ΠΕ 02.00]

Πτυχίο Φιλοσοφικού Τμήματος Φιλοσοφικής Σχολής (κωδ. 0201) ή Πτυχίο Φιλολογίας (κωδ. 0202) ή Ελληνικής Φιλολογίας (κωδ. 0203) ή Ιστορίας και Αρχαιολογίας (κωδ. 0204) ή Ιστορίας και Εθνολογίας (κωδ. 0205) ή Ιστορίας−Αρχαιολογίας−Κοινωνικής Ανθρωπολογίας με κατευθύνσεις Ιστορίας (κωδ.0206) και Αρχαιολογίας (κωδ.0207) ή Ιστορίας (κωδ.0208) ή Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (κωδ. 0209) ή Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής (κωδ.0210) ή Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών (κωδ. 0211) ή Φιλοσοφίας (κωδ. 0212), ΑΕΙ Πανεπιστημιακού τομέα της ημεδαπής ή ισότιμο και αντίστοιχο ειδικότητας της αλλοδαπής ή Πτυχίο Φιλοσοφίας (κωδ. 0213) ή Ιστορίας Αρχαιολογίας (κωδ. 0214) ή Κλασσικών Σπουδών (κωδ. 0215) ή Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών (κωδ.0216), του Πανεπιστημίου της Κύπρου.

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 10:33:02 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

θέλω να βγάλω άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο και οικοδιδασκαλίας. Μπήκα στον ΕΟΠΠΕΠ και είδα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Ουφ! Μετά από πόσο καιρό παιρνει κανείς την κάθε άδεια και πώς ακριβώς μαθαίνει αν έχει βγει ώστε να πάει να την πάρει;


Απάντηση θα έχεις μέσα σε 3 μήνες. Θα αναρτηθεί η απόφαση στη "Διαύγεια" (στο διαδίκτυο). Δεν ξέρω αν απαιτείται να πας να πάρεις κάποιο χαρτί. Μπορεί να αρκεί η ανάρτηση της διαύγειας.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 12:00:57 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!

Ξέρει κανείς ποιον κωδικό πρέπει να βάλω στην αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος sxetikotita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (δημόσια και ιδιωτική)
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 10:49:20 πμ »
Mία ερώτηση θα ήθελα να κάνω έχω κάνει έναρξη με κωδ. υπηρεσίες καθηγητή. Έχω ιδιαίτερα στο σπίτι μου αλλά και έξω. Ακούω συναδέλφους που μιλούν για μαθητολόγια αυτοί έχουν αλλό κωδ. ή εγώ έχω έπρεπε να έχω μαθητολόγιο;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 02:09:35 μμ »
Μέχρι πέρισυ, κάθε Δεκέμβρη μας καλούσαν από τη Δευτεροβάθμια για να κάνουμε ανανέωση της άδειας οικοδιδασκαλίας, τώρα τι γίνεται;; Γνωρίζει κανείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 23, 2014, 06:06:47 μμ »
Έχω κάνει την ίδια ερώτηση σε άλλο thread που ξεκίνησα, αλλά μιας και δεν είδα φως δοκιμάζω κι εδώ και συγγνώμη αν είναι κάπως άσχετο με το θέμα των κατ'οίκον μαθημάτων κλπ. Ξέρει να μου πεί κάποιος εάν υπάρχει κάποιο χαρτί από τη β'βάθμια ή κάποιον άλλο φορέα που πιστοποιεί οτι, εφόσον έχω πτυχίο από Φιλοσοφική, δικαιούμαι να διδάξω σε δημόσια Γυμνάσια και Λύκεια; Δηλ. το ξέρω οτι δικαιούμαι (κατόπιν διαδικασιών) αλλά υπάρχει κάποια σχετική άδεια που μπορώ να βγάλω η οποία θα ορίζει πως το πτυχίο μου με καθιστά "Φιλόλογο" και καθηγήτρια συγκεκριμένων μαθημάτων όπως Αρχαία, Ιστορία κλπ; με λίγα λόγια οτι η σχολή που έβγαλα είναι "καθηγητική"... Δε μιλάω για φροντιστήρια, οικοδιδασκαλείο κλπ. Το θέλω για εξωτερικό. Αν γνωρίσει κάποιος ας με διαφωτίσει...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 24, 2014, 12:37:59 πμ »
Από όσο γνωρίζω δεν ισχύει κάτι για εξωτερικό. Η κάθε χώρα θέλει τα δικά της πιστοποιητικά. Η άδεια διδασκαλίας και οικοδιδασκαλίας θα σου φανούν χρήσιμες μόνο στην Ελλάδα.Για το εξωτερικό δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι. Επειδή ενδιαφέρομουν κι εγω, δε βρήκα κάτι..αν βρεις εσύ κάποιο χαρτί που να ισχύει για εξωτερικό πες μου σε παρακαλώ κι εμένα γιατί με ενδαφέρει..

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 24, 2014, 07:34:11 μμ »
Από όσο γνωρίζω δεν ισχύει κάτι για εξωτερικό. Η κάθε χώρα θέλει τα δικά της πιστοποιητικά. Η άδεια διδασκαλίας και οικοδιδασκαλίας θα σου φανούν χρήσιμες μόνο στην Ελλάδα.Για το εξωτερικό δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι. Επειδή ενδιαφέρομουν κι εγω, δε βρήκα κάτι..αν βρεις εσύ κάποιο χαρτί που να ισχύει για εξωτερικό πες μου σε παρακαλώ κι εμένα γιατί με ενδαφέρει..

Με την άδεια που λέω, εννοώ κάποιο χαρτί που να βεβαιώνει πως για το ελληνικό κράτος, και σύμφωνα με το πτυχίο μου, δικαιούμαι να διδάξω στη β' βάθμια εκπαίδευση ως φιλόλογος. Για την Ελλάδα πάντα. Δεν εννοώ δηλ. οτι αυτό θα μου εξαφαλίσει πιστοποίηση για έξω, αλλά το ζητάνε απ' έξω για να δούν αν όντως η σχολή που έβγαλα μου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα καθηγητή στην Ελλάδα. Αυτό μπορεί να είναι για το εξωτερικό από άχρηστο, έως πολύ χρήσιμο ανάλογα την περίπτωση, γι αυτό και το θέλω.

Κάτι είδα για μια "βεβαίωση μετακίνησης" αλλά ακόμα δεν είχα το χρόνο να ψάξω, αν μάθω κάτι άλλο, θα επανέλθω!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 24, 2014, 08:27:14 μμ »
Δεν εννοώ δηλ. οτι αυτό θα μου εξαφαλίσει πιστοποίηση για έξω, αλλά το ζητάνε απ' έξω για να δούν αν όντως η σχολή που έβγαλα μου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα καθηγητή στην Ελλάδα.

Κι εγώ αυτό έψαχνα, όχι πιστοποίηση, αλλά ένα χαρτί που να δείχνει ότι η σχολή μου είναι καθηγητική..αλλά δε βρήκα κάτι. Αν βρεις όμως πες το μου μιας και από Σεπτέμβρη ελπίζω να φεύγω από την Ελλάδα σιγά σιγά και θα ήταν πολύ καλό αν μπορούσα να έχω ένα τέτοιο χαρτί μαζί μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.