*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια διδασκαλιας  (Αναγνώστηκε 113781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 24, 2014, 08:44:36 μμ »
Το χαρτί που ζητάτε και αφορά σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. είναι η βεβαίωση μετακίνησης από το υπουργείο παιδείας. http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=categories&id=589&Itemid=318 Αναλυτικότερα έχουμε μιλήσει και εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=26196.42

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:02 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 24, 2014, 08:52:48 μμ »
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με την άδεια διδασκαλίας στην Ελλάδα. Έχω άδεια διδασκαλίας σε φροντιστήρια από  ΔΔΕ, αυτή τελικά ισχύει ή πρέπει να κάνω ξανά χαρτιά στον ΕΟΠΠΕΠ? Απο τον ΕΟΠΠΕΠ είχαν πει παλιότερα να στείλουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν άλλαξε κάτι, το έκανα και μου την επέστρεψαν. Μετά λέγανε ότι περιμένουν απόφαση και οι κάτοχοι παλαιών αδειών από ΔΔΕ να μη κάνουν τίποτα. Τελικά τι ισχύει? Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που δουλεύει σε φροντιστήρια με την παλαιού τύπου άδεια να μας πει? Δεν έχω εργαστεί σε φροντιστήρια, αλλά αναζητώ εργασία και θα ήθελα να γνωρίζω αν η άδεια που έχω με καλύπτει. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:09:36 πμ »
Δεν εχουν βγαλει καποια ανακοινωση για τους εχοντες ηδη αδεια διδασκαλιας, οποτε συνεχιζουν κανονικα να ισχυουν. Εγω που δουλευω δεν μου εχει πει τπτ ο εργοδοτης μου. Αν ηταν κατι θα μας το ειχαν πει ή καποια ανακοινωση απο ΕΟΠΠΕΠ  ή θα τους ειχε ενημερωσει ο συλλογος
Αλλαγη στοιχειων εχω και εγω, ταυτοτητα που ομως δεν θυμαμαι να αναφερεται πουθενα πανω στην αδεια διδασκαλιας και κυριως το πτυχιο. Ειχα βγαλει την αδεια διδασκαλιας στο 4ο ετος ουσα φοιτητρια με επαρκεια δλδ. και αργοτερα που πηρα το πτυχιο, οταν ρωτησα την τοτε εργοδοτρια μου μηπως χρειαζεται να βγαλω αλλη μου ειχε πει δεν ηταν αναγκη. αλλα και αργοτερα δεν ειχα καποιο θεμα... :-\

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:34:33 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, Evi  :) Κι εγώ αλλαγή ταυτότητας μόνο έκανα, αλλά όντως δεν αναφέρεται στην άδεια διδασκαλίας και θέλω να πιστεύω πως δεν επηρεάζει σε κάτι. Thank you again!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:02 »

Αποσυνδεδεμένος sma20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 03, 2014, 06:57:06 μμ »
Καλησπέρα,
η τελευταία άδεια κατ΄οίκον μαθημάτων που έχω ήταν για το σχολικό έτος 2012 - 2013 και έβγαινε τότε από την οικεία ΔΔΕ. Τώρα ήθελα να την ανανεώσω και μου είπαν ότι η διαδικασία γίνεται μέσω ΕΟΠΠΕΠ. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι δεν πρέπει να κάνω τίποτα μόνο να έχω στο αρχείο μου την τελευταία δηλ. του σχολικού έτους 2012 - 2013. Ισχύει αυτό ή όχι γιατί μου φαίνεται περίεργο σε ενδεχόμενο έλεγχο που θα μου γίνει να δείξω του 2012-2013;
Όποιος ξέρει ας βοηθήσει... . Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος ChristinaG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:01:49 μμ »
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις άδειες. Εγώ πέρυσι έβγαλα μέσων ΕΟΠΠΕΠ την αδεια διδασκαλιας μόνο για ΚΞΓ. Το ξανασκέφτηκα ομοσπονδιακός και θέλω να βγάλω την αδεια για οικοδιδασκαλειας . Ίσως ξέρει κάποιος να μου απάντησει αν πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία ξανά και να υποβάλλω αίτηση για να βγάλω και την αδεια οικοδιδασκαλειας η θα δεχτούν και τα περσινά χαρτιά ; Μου είναι περισσότερο για την διαδικασία των γιατρών για την υγειονομική επιτροπή .
Ευχάριστο πολύ

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 09:20:16 πμ »
Τώρα με τον ΕΟΠΠΕΠ δεν ξέρω τι ισχύει (καλύτερα να τους τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις) αλλά παλιότερα που ο φάκελος πήγαινε στη δευτεροβάθμια, δεν δέχονταν πιστοποιητικό υγειονομικής επιτροπής περασμένου έτους.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 10:02:43 πμ »
Προσπάθησα να βρω στο internet τι ισχύει, αλλά τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο.. Εγώ έβγαλα την άδεια διδασκαλίας σε Κ.Ξ.Γ. και εγκρίθηκε από τον ΕΟΠΠΕΠ γύρω στον Δεκέμβρη του 2013. Δεν πήρα ποτέ χαρτί, απλά το όνομά μου αναρτήθηκε στο site του ΕΟΠΠΕΠ στον κατάλογο ονομάτων των οποίων ήταν επιτυχείς οι αίτησεις.

Χρειάζεται να κάνω ανανέωση για την άδεια; Αν ναι, κάθε πότε πρέπει να ανανεωνεται και πώς γίνεται η όλη διαδικασία ανανέωσης;


Εννοείται θα πάρω τηλ και τον ΕΟΠΠΕΠ (αν και πέρυσι για την άδεια στις 1000 φορές που έπαιρνα τηλ επί μήνες το σήκωσαν συνολικά 2 φορές) αλλά λόγω μετακόμισης δεν έχω τηλ ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristinaG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:17:14 μμ »
Απ'οτι ξέρω δεν χρειάζεται ανανέωση η αδεια αν την έβγαλες απο τον ΕΟΠΠΕΠ. Μόνο αν έχεις παλαιά πριν ΕΟΠΠΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:42:57 μμ »
Απ'οτι ξέρω δεν χρειάζεται ανανέωση η αδεια αν την έβγαλες απο τον ΕΟΠΠΕΠ. Μόνο αν έχεις παλαιά πριν ΕΟΠΠΕΠ...

Α ευχαριστώ πολύ ChristinaG. Καλή σχολική χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:59:29 μμ »
Μπορούμε να βγάλουμε άδεια για όσες γλώσσες θέλουμε ή ακόμη και για εκμάθηση χρήσης Η/Υ;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:12:14 πμ »
προς το παρον χωρις πτυχιο ΑΕΙ δεν βγαζεις αδεια, ακομα και για γλωσσες που δεν υπαρχει αντιστοιχο αει σε παν/μιο εσωτερικου, καθως το θεμα των επαρκειων εχει παγωσει μεχρι να εκδοθει η διαστικη αποφαση. μετα δεν ξερω τι θα γινει.
για Η/Υ δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 10:14:28 πμ »
καλημέρα και χρόνια πολλά :) !!Θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για την άδεια διδασκαλίας. Αρχικά,χρειάζονται μόνο τα δικαιολογητικά που αναγράφει ο εοππεπ στην ιστοσελίδα;Αν ισχύει αυτό,είδα ότι πλέον δεν υπάρχει παράβολο,ούτε χρειάζεται ακτινογραφία θώρακα.Ισχύει αυτό; Ακόμη,το ποινικό μητρώο αναζητείται όπως λέει στην ιστοσελίδα από το υπουργείο παιδείας ή πρέπει να το πάρω εγώ ; Τέλος, ενδιαφέρομαι και για άδεια διδασκαλίας ως φιλόλογος και για τη διδασκαλία αγγλικών,πρέπει να υποβάλλω δύο διαφορετικούς φακέλους ξεχωριστά ( επομένως όλα τα δικαιολογητικά επί 2 φορές ) ή αρκεί στον ίδιο φάκελο να κάνω αίτηση και για τις δύο άδειες ; Ευχαριστώ πολύ.
i <3 occupational therapy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.231 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.