*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια διδασκαλιας  (Αναγνώστηκε 113523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 02, 2015, 02:49:08 πμ »
και γω δεν γνωριζω τοσες λεπτομεριες γιατι προσφατα εγινε υποχρεωτικη. μονο οτι ακουω απο προσφατους αποφοιτους και απο το site της σχολης http://www.enl.auth.gr/pa/index.html
οταν ημουν εγω στο τμημα ηταν μαθημα επιλογης, κλειστο τμημα 25 ατομων, οποτε και να ηθελες να κανεις ποιος θα πρωτοπρολαβει. ααα και μονο σε δημοσια σχολεια βεβαια.
Στο λινκ μιλάει για πρακτική άσκηση 2 μηνών σε "περιορισμένο αριθμό φοιτητών". Τώρα για το τι ακριβώς ισχύει, λίγο δύσκολο να ξέρεις.

Αντικειμενικά, αυτό που χρειάζονται οι καθηγητές των μικρών τάξεων φροντιστηρίων είναι εμπειρία από μικρές ηλικίες, ιδιαίτερα με παιδιά α, β και γ δημοτικού, διδασκαλία γραφής και ανάγνωσης, ικανότητα αντιμετώπισης προβλημάτων που πηγάζουν / σχετίζονται με τη φωνολογική ενημερότητα, αντιμετώπιση και χειρισμό παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες και αναπτυξιακές αποκλίσεις. Συν εξτράκια όπως χειροτεχνίες, χρήση τεχνολογίας, θεατρικό παιχνίδι, παιδικό βιβλίο, τα οποία μπορεί να μην είναι "απαραίτητα" αλλά είναι χρήσιμα.

Θα ήταν καλό να παίρνουν έστω κάποιες από αυτές τις γνώσεις από το πανεπιστήμιο, και να μπαίνουν στην αγορά συνειδητοποιημένοι ότι αυτές είναι οι ηλικίες με τις οποίες θα δουλέψουν και όχι οι μαθητές γυμνασίου-λυκείου. Εννοείται ότι η υποχρεωτική πρακτική είναι ένα μεγάλο βήμα εμπρός. Για μένα δεν μπορεί μια σχολή να θεωρηθεί "καθηγητική" όταν δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση υποδειγματικών διδασκαλιών και η ατομική άσκηση σε τάξη.

Ακούμε εδώ και πολλά χρόνια πως το βασικό προσόν για να εργαστείς σε φροντιστήριο (ή σχολείο) είναι η καλή και εις βάθος γνώση της γλώσσας, αλλά νομίζω πως πρέπει να αναθεωρήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 02, 2015, 03:29:27 μμ »
Δικαίωμα διδασκαλίας έχουν όλοι όσοι έχουν άδεια, είτε πτυχιούχοι είτε επαρκειούχοι. Σου είπε ότι έχει ήδη την επάρκεια, οπότε μέσω του ΕΟΠΠΕΠ μπορεί να βγάλει άδεια διδασκαλίας (αναγγελία διδασκαλίας λέγεται τώρα). Οι ήδη έχοντες επάρκεια δεν έχουν και δε θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Επίσης κανείς δεν έχει πει ότι η επάρκεια θα καταργηθεί. Θα δίνεται και σε μη πρυχιούχους αγγλικής φιλολογίας αλλά δε θα είναι πια μόνη προυπόθεση (και σωστά για μένα) η κατοχή διπλώματος Γ2.  Θα πρέπει να υπάρχει και παιδαγωγική επάρκεια μαζί με το Γ2 και ψάχνουν τρόπους να το κάνουν αυτό. Οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών (πολύ περισσότερο απόφοιτοι ΦΠΨ σαν εμένα) πιστεύω θα παίρνουν αυτόματα επάρκεια. Οι άλλοι μπορεί να χρειαστεί να κάνουν κανα εξάμηνο σεμινάρια και μετά εξετάσεις. Θα δούμε...
Όσο για τα φροντιστήρια, φροντιστήριο ανοίγει όποιος θέλει. Οι διδάσκοντες πρέπει να έχουν βέβαια άδεια διδασκαλίας. Το "υπεύθυνος σπουδων" δεν υφίσταται ως όρος για να ανοίξεις φροντιστήριο. Ιδιοκτήτες και "υπεύθυνοι σπουδών" στα περισσότερα φροντιστήρια είναι μη πτυχιούχοι αγγλικής.
Ο άνθρωπος είναι απ΄ό,τι είδα χημικός. Σιγά μη κάτσει να πάει αγγλική φιλολογία. Αν έχει τα λεφτά, ανοίγει φροντιστήριο τώρα! Και η δική μου φιλική συμβουλή είναι να προτιμήσει για καθηγήτριες κορίτσια κατόχους επάρκειας με πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ και όχι κορίτσια αγλικής φιλολογίας. Το γιατί είναι μια άλλη συζήτηση...
Πού αναφέρει ότι έχει ήδη την επάρκεια ο ίδιος; Και, ναι, αν δεν έχει ήδη βγάλει επάρκεια παλιότερα, τώρα η διαδικασία έχει παγώσει.

Για ποιο λόγο συμβουλεύεις να μην προσλάβει κάποιος πτυχιούχο αγγλικής; Πολύ θα ήθελα να ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:19:47 πμ »
Η χορηγηση αδειας διδασκαλιας αγγλικων για κατοχους cpe εχει παγωσει.Υπαρχουν χιλιαδες αιτησεις που εχουν κολλησει στα συρταρια του υπουργειου,εν οψη της αποφασης του στε για καταργηση της επαρκειας.Δεν γινεται ο καθενας με ενα απλο πιστοποιητικο γνωσης της ξενης γλωσσας να μεταμορφωνεται σε καθηγητη.Αν ειναι ετσι να παρουμε το ecdl και να παμε να δουλεψουμε στα φροντιστηρια! Κανενας εκτος απο τους αποφοιτους αγγλικης φιλολογιας δεν εχει διδαχτει φωνητικη,φωνολογια,μεθοδολογια,διδασκαλια της ξενης γλωσσας.Καιρος να καταργηθει ο νομος που ειναι απαρχαιωμενος.

I couldn't agree more!
Δυστυχώς εξακολουθώ να βλέπω ότι κάποιοι θέλουν διακαώς να παίρνουν τη λιγοστή πια δουλειά άλλων δίχως να έχουν πραγματικά τα προσόντα, ίσως επειδή έχουν μετανιώσει για τις δικές τους σπουδές κι επαγγελματικές επιλογές.

Ως κάτοχος ECDL Expert, οπότε, να έχει το δικαίωμα κάποιος να δουλέψει σε κέντρα εκμάθησης υπολογιστών, έτσι;

Προσοχή! Να καταλαβαίνουμε κάποιοι τι διαβάζουμε στα posts και να μη δείχνουμε τη ζήλια μας με κακεντρέχειες!!!
Καλό σας βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:57:23 πμ »
Ένας ΠΕ02 με επάρκεια σε ξένες γλώσσες τί να ζηλεύει έναν ΠΕ06; Απ΄ό,τι θυμάμαι φιλόλογοι θέλαμε να γίνουμε, όχι καθηγητές αγγλικών! Μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία των ΠΕ06 ήθελαν να γίνουν ΠΕ02 αλλά δεν πέρασαν στις πανελλήνιες. Τους ΠΕ05 τους θεωρώ, ίσως επειδή πέρασα από Παρίσι για μεταπτυχιακά, τους αξιότερους ξενόγλωσσους καθηγητές. Το θέμα είναι ότι για μένα ένας ΠΕ02 μπορεί άνετα να διδάξει αγγλικά ή γαλλικά ενώ ο ΠΕ06 δεν μπορεί να διδάξει φιλολογικά. Από τις χιλιάδες ώρες που έχω διδάξει οι μισές είναι αγγλικά-γαλλικά και οι άλλες μισές φιλολογικά. Στον ιδιωτικό τομέα, δε μου τις χάρισε κανένας! Η Isla παραπάνω που έχει φροντιστήριο καθώς και τόσοι άλλοι φροντιστηριούχοι χαζοί είναι που προτιμούν δασκάλους και φιλολόγους με επάρκεια;
Όσο για την επάρκεια, ΟΚ καταργήστε την ακόμα και για δασκάλους-καθηγητές αλλά ταυτόχρονα καταργήστε και τις αναθέσεις φιλολογικών σε ξενόγλωσσους! Έτσι δε θα έπρεπε να πάει;
Ο καθένας μας τέλος πάντων έχει τις προκαταλήψεις του! Τις γαλλικούδες τις συμπαθώ, τις αγγλικούδες δεν τις μπορώ! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 09:02:12 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:45:46 πμ »
Καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι αυθαίρετες γενικεύσεις!  8)

Ούσα πτυχιούχος ΠΕ06 δε θα ήθελα να διδάσκω κάτι άλλο πέρα από Αγγλικά και δε συμφωνώ με αυτή την τακτική. Στο Λύκειο είχα καθηγήτρια Γαλλικών που μας έκανε Ιστορία κι οι μαθητές ξέραμε καλύτερα το μάθημα και Ιστορία γενικότερα.

Κι επιπλέον, δε θέλαμε όλοι οι ξενόγλωσσοι να γίνουμε φιλόλογοι. Προσωπικά, μπορούσα άνετα να εισαχθώ ελληνική φιλολογία, ΦΠΨ και τα συναφή και προτίμησα την Αγγλική.

Επίσης, δεν προσλαμβάνω άτομα, παρά μόνο όσα έχουν σπουδάσει αυτό για το οποίο τα χρειάζομαι να διδάξουν.   8)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:13:49 μμ »
Επίσης, δεν προσλαμβάνω άτομα, παρά μόνο όσα έχουν σπουδάσει αυτό για το οποίο τα χρειάζομαι να διδάξουν.   8)
Από τη δική μου πλευρά ως φροντιστηριούχου, δεν έχουν βγει ακόμα οι απόφοιτοι αγγλικής που έχουν σπουδάσει αυτό το οποίο χρειάζομαι να διδάξουν. Επίσης το ότι κάποιος έχει σπουδάσει κάτι, δεν τον κάνει αυτόματα κατάλληλο να ασκήσει το ανάλογο επάγγελμα. Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε κακός δάσκαλος ή κακός καθηγητής στα σχολεία μας...

Διαφωνώ με την άποψη ότι όλοι θέλαμε να γίνουμε φιλόλογοι. Εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ ήθελα και δεν είχα δηλώσει κανένα από τα φιλολογικά τμήματα. Και γενικά θα έλεγα ότι όσοι ασχολούνται με τις ξένες γλώσσες (είτε με πανεπιστημιακό πτυχίο είτε με επάρκεια) συνήθως αγαπάνε την ξένη γλώσσα, δεν το κάνουν επειδή δεν τους έκατσε κάτι άλλο. Τουλάχιστον όσοι βρίσκονται στον χώρο των φροντιστηρίων, που είναι χώρος δύσκολος, με πολλή πίεση και μικρές απολαβές γιατί πραγματικά αν δεν σου αρέσει η γλώσσα και δεν σε γεμίζει η διδασκαλία της, δεν έχεις λόγο να μείνεις για 10 και 20 χρόνια στη φροντιστηριακή εκπαίδευση.

Μιλάω συγκεκριμένα για αυτούς που εργάζονται ως καθηγητές αγγλικών, όχι για όσους δεν είχαν δουλειά και βγήκαν στην πιάτσα να κάνουν ιδιαίτερα με μοναδικό τους όπλο την επάρκεια του ΤΙΕ μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο στο δρόμο τους. Αυτούς δεν τους θεωρώ καν συναδέλφους και δεν με απασχολεί η τύχη τους.

Και μιλάμε πάντα γενικά. Εννοείται πως υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Ως προς το ποιος από τους ξενόγλωσσους είναι καλύτερος σε αυτό που κάνει, θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές οι καθηγητές γαλλικών είναι καλύτεροι σε αυτό που κάνουν (πιο ομοιογενείς ως προς τις γνώσεις τους, δύσκολο να βρεις γαλλικού που να μην μπορεί να μιλήσει γαλλικά ή να μην γνωρίζει καλά γαλλικό πολιτισμό) απ' ό,τι οι καθηγητές αγγλικών, και οι καθηγητές γερμανικών χειρότεροι όλων. Μην πέσετε να με φάτε, αυτό έχω παρατηρήσει και αυτό πιστεύω. Ευχαρίστως να δεχτώ και την αντίθετη άποψη. Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Πιστεύω επίσης ότι η ποιότητα της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης των καθηγητών αγγλικής έχει βελτιωθεί πάρα πολύ την τελευταία 10ετία. Όμως δεν πιστεύω ότι προετοιμάζει καλύτερα τους καθηγητές φροντιστηρίων. Από αυτή την άποψη είναι περισσότερο θέμα ταλέντου και συγκυριών αν θα πετύχεις καλό καθηγητή, και η ποιότητα δεν κρίνεται από το αν ο καθηγητής έχει βγάλει την άδεια διδασκαλίας με πτυχίο ή επάρκεια. Δεν απορρίπτω με τη μία τον καθηγητή που έχει επάρκεια, ούτε δέχομαι de facto πως αυτός που έχει πτυχίο αγγλικής μπορεί να κάνει τη δουλειά. Εκείνο που παίζει ρόλο είναι το συνολικό πακέτο εμπειρίας και σπουδών.

Από στατιστικής πλευράς, οι δύο καλύτερες καθηγήτριες που έχουν περάσει από το φροντιστήριο είχαν η μία επάρκεια και η άλλη πτυχίο αγγλικής. Και οι δύο χειρότερες επίσης...

Να σημειώσω πως όταν λέω επάρκεια, εννοώ αυτή που δίνει το CPE, ούτε καν την επάρκεια του ECPE. Επάρκειες UCLAN, TIE κλπ τις θεωρώ ανάξιες λόγου.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:49:14 μμ »
Συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου, Isla.

Eγώ, από τη δική μου πλευρά, ως φροντιστηριούχος, έχω αποφασίσει να προσλαμβάνω μόνο αποφοίτους Αγγλικής και των λοιπών Ξενόγλωσσων Φιλολογιών για τις αντίστοιχες γλώσσες αλλά φυσικά δε στέκομαι μόνο στο να είναι απλά πτυχιούχοι. Σεμινάρια, επιπλέον σπουδές πάνω στη διδακτική, παιδαγωγικά, συνεχής ενημέρωση για τις εξελίξεις στο χώρο είναι απλά απαραίτητα, γιατί το πτυχίο και μόνο δεν αρκεί. Επίσης, το μεράκι για τη δουλειά αυτή και η αγάπη προς τα παιδιά είναι απαραίτητα χαρακτηριστικά μιας καλής καθηγήτριας ή ενός καλού καθηγητή.

Mεταξύ, όμως, ενός άπειρου επαρκειούχου κι ενός άπειρου πτυχιούχου θα διάλεγα τον δεύτερο (υποθετικά μιλώντας πάντα, αν ετίθετο τέτοιο θέμα). Πιστεύω ακράδαντα ότι 4 χρόνια πανεπιστημιακών σπουδών δεν εξισώνονται με μια επάρκεια. Ναι, έχει βελτιωθεί η ποιότητα της πανεπιστημιακής μας εκπαίδευσης αλλά σίγουρα πολλά είναι αυτά που χρειάζονται ακόμη, και σίγουρα πρακτική. Ιsla, ανέφερες πιο πάνω ότι έρχονται στο φροντιστήριό σου φοιτητές για πρακτική ή δε θυμάμαι καλά; Aυτό, από ό,τι ξέρω, γινόταν μόνο σε δημόσια σχολεία. Έχει αλλάξει κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 03:24:17 μμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος backspace

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:24:57 μμ »
Ένας ΠΕ02 με επάρκεια σε ξένες γλώσσες τί να ζηλεύει έναν ΠΕ06; Απ΄ό,τι θυμάμαι φιλόλογοι θέλαμε να γίνουμε, όχι καθηγητές αγγλικών! Μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία των ΠΕ06 ήθελαν να γίνουν ΠΕ02 αλλά δεν πέρασαν στις πανελλήνιες. Τους ΠΕ05 τους θεωρώ, ίσως επειδή πέρασα από Παρίσι για μεταπτυχιακά, τους αξιότερους ξενόγλωσσους καθηγητές. Το θέμα είναι ότι για μένα ένας ΠΕ02 μπορεί άνετα να διδάξει αγγλικά ή γαλλικά ενώ ο ΠΕ06 δεν μπορεί να διδάξει φιλολογικά. Από τις χιλιάδες ώρες που έχω διδάξει οι μισές είναι αγγλικά-γαλλικά και οι άλλες μισές φιλολογικά. Στον ιδιωτικό τομέα, δε μου τις χάρισε κανένας! Η Isla παραπάνω που έχει φροντιστήριο καθώς και τόσοι άλλοι φροντιστηριούχοι χαζοί είναι που προτιμούν δασκάλους και φιλολόγους με επάρκεια;
Όσο για την επάρκεια, ΟΚ καταργήστε την ακόμα και για δασκάλους-καθηγητές αλλά ταυτόχρονα καταργήστε και τις αναθέσεις φιλολογικών σε ξενόγλωσσους! Έτσι δε θα έπρεπε να πάει;
Ο καθένας μας τέλος πάντων έχει τις προκαταλήψεις του! Τις γαλλικούδες τις συμπαθώ, τις αγγλικούδες δεν τις μπορώ! 8)
Για να απαντησω στην πρωτη σου ερωτηση,τα 20000 μορια που χρειαζονται για να μπει καποιος στην αγγλικη φιλολογια.Κανενας ξενογλωσσος δεν ειχε στοχο το φιλολογικο,ουτε το παιδαγωγικο αλλιως θα εμπαινε με τις μπαντες.Οσο για το αν ενας φιλολογος μπορει να παρει ενα βιβλιο αγγλικων και να διδαξει αγγλικα,εισαστε βαθ
εια νυχτωμενος συναδελφε.Ουτε μπορειτε ουτε εχετε διδαχτει πραγματολογια,σημασιολογια,φωνητικη ,φωνολογια κι αλλα πολλα που στουν υπνο σας δεν θα φανταζοσασταν πως διδασκονται στα τμημα τα αγγλικης φιλολογιας.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:13:47 πμ »
Mεταξύ, όμως, ενός άπειρου επαρκειούχου κι ενός άπειρου πτυχιούχου θα διάλεγα τον δεύτερο (υποθετικά μιλώντας πάντα, αν ετίθετο τέτοιο θέμα).
Κι εγώ το ίδιο, αν υποθέσουμε ότι οι δύο υποψήφιοι δεν διαφοροποιούνται κάπως αλλιώς π.χ. μπορεί ο επαρκειούχος να έχει παρακολουθήσει teacher training course ή να έχει πτυχίο παιδαγωγικής σχολής ή να έχει σπουδάσει σε αγγλόφωνη χώρα κ.ο.κ.

Είναι λίγο παραπλανητική η άποψη ότι οι επαρκειούχοι δεν έχουν κάνει πανεπιστημιακές σπουδές. Αντιθέτως από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι όλοι σχεδόν έχουν πανεπιστημιακά πτυχία συνήθως από καθηγητικές σχολές ή από το Deree, πολλοί έχουν σπουδάσει σε αγγλόφωνες χώρες ενώ οι περισσότεροι που δεν έχουν κάνει πανεπιστημιακές σπουδές είναι native speakers. Προσπαθώ να σκεφτώ από όλους τους συναδέλφους με τους οποίους έχω συνεργαστεί έστω και έναν που να μην εμπίπτει σε μια από αυτές τις κατηγορίες και δεν μπορώ.

Χωρίς, ξαναλέω, αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν επαρκειούχοι χωρίς άλλα προσόντα, αλλά πραγματικά δεν πιστεύω πως είναι ο κανόνας.

Ιsla, ανέφερες πιο πάνω ότι έρχονται στο φροντιστήριό σου φοιτητές για πρακτική ή δε θυμάμαι καλά; Aυτό, από ό,τι ξέρω, γινόταν μόνο σε δημόσια σχολεία. Έχει αλλάξει κάτι;
Τι να σου πω??? Μας λένε πως δεν βρίσκουν κάπου αλλού και τους είπαν από το πανεπιστήμιο να ρωτήσουν σε φροντιστήρια και σε ιδιωτικά σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος dimitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 26, 2015, 03:09:02 μμ »
Μπορεί κάποιος μόνο με την C2 επάρκεια να δουλέψει στο δημόσιο, σαν ΠΕ06, έστω και σαν ωρομίσθιος??

Διάβασα κάπου ότι όντως γίνεται αυτό, σε κάποια δημόσια ΙΕΚ ή σε κάποιες σχολές του ΟΑΕΔ.

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω??

Υπάρχει ορισμένη ύλη από ορισμένα βιβλία αγγλικών για αυτές τις περιπτώσεις, που πρέπει κάποιος να διδάξει??

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 29, 2015, 11:17:54 πμ »
Ας τα ξαναπούμε! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΩΣ ΠΕ06. ΤΟ ΠΕ ΠΡΙΝ ΤΟ 06 ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.

Επίσης, οι μη έχοντες επάρκεια δεν μπορούν πια να βγάλουν! Αυτό ισχύει προς το παρόν κι ελπίζω να μην αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:23:33 μμ »
Γεια σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη.Είμαι καθηγήτρια Γαλλικών,έχω άδεια διδασκαλίας,ωστόσο πρέπει να βγάλω επάρκεια Αγγλικών(CPE).Ναι,γνωρίζω ότι έχουν παγώσει χιλιάδες αιτήσεις,ωστόσο δεσμεύομαι από κάποιες συγκυρίες να καταθέσω τα χαρτιά μου,για να έχω τουλάχιστον αριθμό πρωτοκόλλου.Το θέμα είναι ότι ψάχνω στο ΕΟΠΠΕΠ να βρω την αίτηση για την επάρκεια και τα δικαιολογητικά που απαιτεί και δεν βρίσκω τίποτα πάνω στο θέμα.Θεωρείτε λοιπόν ότι μπορεί και να τα έχουν αποσύρει λόγω του παγώματος των διαδικασιών;Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω τους φροντιστηριάρχες του φόρουμ,πόσο παρακινδυνευμένο είναι να προσλάβεις καθηγητή με άδεια άλλης γλώσσας από αυτή που διδάσκει,από την άποψη ελέγχων και δεδομένου ότι δεν έχει βγει τελική υπουργική απόφαση...

Αποσυνδεδεμένος gki.areti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 19, 2015, 01:38:25 μμ »
καλησπέρα,
θα ηθελα μια μικρη βοηθεια. Σκοπευω να εργαστω ως βιολογος σε ενα φροντιστηριο και μου ζητησαν να εκδοσω αδεια διδασκαλιας.
Εκανα τις καταλληλες κινησεις απλα θα ηθελα να ξερω σχετικα με την εκδοση της, συνεπαγεται και εκδοση ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) και θεωρουμαι ελευθερος επαγγελματιας ή απλα τη χρησιμοποιω στην προσληψη μου στα φροντιστηρια;
Το αναφέρω καθως το" αναγγελια εναρξης ασκήσεως επαγγελματος της διδασκαλιας...κτλ"  διαβαζεται καπως!

Επισης σε ποσο καιρο εκδιδεται΄
Θα εκτιμούσα μια απαντηση το συντομοτερο δυνατο,

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:15:00 πμ »
Απλά τη χρησιμοποιείς για την πρόσληψη στο φροντιστήριο, μην ανησυχείς.

Δε θυμάμαι σε πόσο καιρό εκδίδεται αλλά για να είσαι καλυμμένος μπορείς να δώσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου που παίρνεις από τον ΕΟΠΠΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.