*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια διδασκαλιας  (Αναγνώστηκε 113514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος incognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 02:05:19 μμ »
μπορείς να πάρεις άδεια ίδρυση φροντιστηρίου μόνο με proficiency?
[/quote]

Αυτά είναι τα δικαιολογιτικά που χρειάζονται για την άδεια.... Νομίζω οτι μπορώ να την βγάλω με το Proficiency ε?

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

   Η άδεια ίδρυσης χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα υπηκόους κρατών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
   Η άδεια ίδρυσης ανανεώνεται κάθε χρόνο από τις κατά τόπους Διευθύνσεις ή Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Α. ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1.   Αίτηση του ενδιαφερόμενου προς τις Διευθύνσεις και τα Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
2.   Αντίγραφο πτυχίου πανεπιστημίου της ημεδαπής ή πτυχίου της αλλοδαπής αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο θεωρημένο για τη γνησιότητά του από Δημόσια Αρχή.
Για τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών επάρκεια προσόντων διδασκαλίας ξένης γλώσσας στις περιπτώσεις στις οποίες τα προσόντα των ενδιαφερομένων δεν συμπίπτουν ακριβώς με αυτά των διοριζόμενων στην δημόσια εκπαίδευση.
   Άδεια ίδρυσης Κέντρου Ξένων Γλωσσών μπορεί να χορηγηθεί και σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, χωρίς τις ανωτέρω νόμιμες προϋποθέσεις εφόσον οριστεί Διευθυντής Σπουδών που έχει τα οριζόμενα από το νόμο προσόντα.
3.   Υπεύθυνη δήλωση με βάση τα στοιχεία της ταυτότητας του ενδιαφερομένου στην οποία θα αναγράφεται, με την παρακάτω διατύπωση, ότι «δεν εμπίπτω στα κωλύματα και ασυμβίβαστα καθώς και τους περιορισμούς που ορίζονται από τις διατάξεις των άρθρων 11 και 68 του αν. 2545/1940», δηλ.:
(α)   Δεν υπηρετώ σε δημόσια υπηρεσία
(β)   Δεν υπηρετώ στην ιδιωτική εκπαίδευση
(γ)   Δεν έχω άλλο φροντιστήριο (αν πρόκειται για άδεια ίδρυσης Φροντιστηρίου Δευτεροβάθμιας ή Ανωτάτης Εκπαίδευσης) ή δεν έχω φροντιστήριο Δευτεροβάθμιας ή Ανωτάτης Εκπαίδευσης (αν πρόκειται για άδεια ίδρυσης Κέντρου Ξένων Γλωσσών).
(δ)   Δεν υπηρετεί στην περιοχή του ____ Γραφείου της ____ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης _____ δημόσιος εκπαιδευτικός λειτουργός ο/η σύζυγος ή συγγενής μου εξ’ αίματος ή αγχιστείας  πρώτου βαθμού.
(ε)   Δεν απολύθηκα από δημόσια εκπαιδευτική υπηρεσία.
(στ)   Δεν διώκομαι ως φυγόποινος ή φυγόδικος.
4.   Πλήρες αντίγραφο Ποινικού Μητρώου δικαστικής χρήσης (όχι απόσπασμα).          [Αυτεπάγγελτη αναζήτηση από την Διεύθυνση ή το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης]
5.   Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής για την υγεία και την αρτιμέλεια
6.   Πιστοποιητικό Στρατολογικού Γραφείου (Τύπου Α) για τους άνδρες ότι έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή έχουν νόμιμα απαλλαγεί από αυτές.             [Αυτεπάγγελτη αναζήτηση από την Διεύθυνση ή το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης]
7.   Αντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου θεωρημένο για τη γνησιότητά του από Δημόσια Αρχή.
8.   Παράβολο υπέρ Δημοσίου αξίας 15 € σε μορφή έντυπου παραβόλου ή διπλοτύπου είσπραξης.
9.   Διπλότυπο είσπραξης  ΕΛΙΓΕ (ΚΑΕ 3444) αξίας 150 € από Δημόσιο Ταμείο.
   Προσοχή: Δεν θα γίνονται αποδεκτά έντυπα παράβολα του Ελληνικού Δημοσίου ή διπλότυπα είσπραξης υπέρ διαφορετικού ΚΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:30 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 02:07:39 μμ »
μπορείς να πάρεις άδεια ίδρυση φροντιστηρίου μόνο με proficiency?

Αυτά είναι τα δικαιολογιτικά που χρειάζονται για την άδεια.... Νομίζω οτι μπορώ να την βγάλω με το Proficiency ε?

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

   Η άδεια ίδρυσης χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα υπηκόους κρατών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
   Η άδεια ίδρυσης ανανεώνεται κάθε χρόνο από τις κατά τόπους Διευθύνσεις ή Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Α. ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1.   Αίτηση του ενδιαφερόμενου προς τις Διευθύνσεις και τα Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
2.   Αντίγραφο πτυχίου πανεπιστημίου της ημεδαπής ή πτυχίου της αλλοδαπής αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο θεωρημένο για τη γνησιότητά του από Δημόσια Αρχή.
Για τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών επάρκεια προσόντων διδασκαλίας ξένης γλώσσας στις περιπτώσεις στις οποίες τα προσόντα των ενδιαφερομένων δεν συμπίπτουν ακριβώς με αυτά των διοριζόμενων στην δημόσια εκπαίδευση.
   Άδεια ίδρυσης Κέντρου Ξένων Γλωσσών μπορεί να χορηγηθεί και σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, χωρίς τις ανωτέρω νόμιμες προϋποθέσεις εφόσον οριστεί Διευθυντής Σπουδών που έχει τα οριζόμενα από το νόμο προσόντα.
3.   Υπεύθυνη δήλωση με βάση τα στοιχεία της ταυτότητας του ενδιαφερομένου στην οποία θα αναγράφεται, με την παρακάτω διατύπωση, ότι «δεν εμπίπτω στα κωλύματα και ασυμβίβαστα καθώς και τους περιορισμούς που ορίζονται από τις διατάξεις των άρθρων 11 και 68 του αν. 2545/1940», δηλ.:
(α)   Δεν υπηρετώ σε δημόσια υπηρεσία
(β)   Δεν υπηρετώ στην ιδιωτική εκπαίδευση
(γ)   Δεν έχω άλλο φροντιστήριο (αν πρόκειται για άδεια ίδρυσης Φροντιστηρίου Δευτεροβάθμιας ή Ανωτάτης Εκπαίδευσης) ή δεν έχω φροντιστήριο Δευτεροβάθμιας ή Ανωτάτης Εκπαίδευσης (αν πρόκειται για άδεια ίδρυσης Κέντρου Ξένων Γλωσσών).
(δ)   Δεν υπηρετεί στην περιοχή του ____ Γραφείου της ____ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης _____ δημόσιος εκπαιδευτικός λειτουργός ο/η σύζυγος ή συγγενής μου εξ’ αίματος ή αγχιστείας  πρώτου βαθμού.
(ε)   Δεν απολύθηκα από δημόσια εκπαιδευτική υπηρεσία.
(στ)   Δεν διώκομαι ως φυγόποινος ή φυγόδικος.
4.   Πλήρες αντίγραφο Ποινικού Μητρώου δικαστικής χρήσης (όχι απόσπασμα).          [Αυτεπάγγελτη αναζήτηση από την Διεύθυνση ή το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης]
5.   Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής για την υγεία και την αρτιμέλεια
6.   Πιστοποιητικό Στρατολογικού Γραφείου (Τύπου Α) για τους άνδρες ότι έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή έχουν νόμιμα απαλλαγεί από αυτές.             [Αυτεπάγγελτη αναζήτηση από την Διεύθυνση ή το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης]
7.   Αντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου θεωρημένο για τη γνησιότητά του από Δημόσια Αρχή.
8.   Παράβολο υπέρ Δημοσίου αξίας 15 € σε μορφή έντυπου παραβόλου ή διπλοτύπου είσπραξης.
9.   Διπλότυπο είσπραξης  ΕΛΙΓΕ (ΚΑΕ 3444) αξίας 150 € από Δημόσιο Ταμείο.
   Προσοχή: Δεν θα γίνονται αποδεκτά έντυπα παράβολα του Ελληνικού Δημοσίου ή διπλότυπα είσπραξης υπέρ διαφορετικού ΚΑΕ
[/quote]

χμ... ναι, μπορείς!

Αποσυνδεδεμένος incognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 11:32:58 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος με την άδει διδασκαλίας σε φροντιστήριο ή αν χρειάζετε να βγάλω άλλη άδεια??? Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:45:06 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος με την άδει διδασκαλίας σε φροντιστήριο ή αν χρειάζετε να βγάλω άλλη άδεια??? Ευχαριστώ...
οχι , χρειαζεται αδεια οικοδιδασκαλιας η οποια ανανεωνεται καθε χρονο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:30 »

Αποσυνδεδεμένος incognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:46:15 πμ »
Μου είπαν ότι δεν χρειάζατε να βγάλω το πιστοποιητικό υγείας αν δεν έχουν περάσει 3 χρόνια από την έκδοση του προηγούμενου...Ισχύει??? και αν θυμάσε σε πόσες μέρες θα έχω την άδεια οικοδιδασκαλείας αν για παράδειγμα καταθέσω τα χαρτιά μου αύριο????

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 08:05:00 μμ »
νομίζω πως φροντιστήριο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου δεν μπορείς να ανοίξεις.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 08:20:33 μμ »
νομίζω πως φροντιστήριο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου δεν μπορείς να ανοίξεις.
λαθος , μπορεις να ανοιξεις και χωρις πτυχιο ξενης φιλολογιας

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 08:21:27 μμ »
Μου είπαν ότι δεν χρειάζατε να βγάλω το πιστοποιητικό υγείας αν δεν έχουν περάσει 3 χρόνια από την έκδοση του προηγούμενου...Ισχύει??? και αν θυμάσε σε πόσες μέρες θα έχω την άδεια οικοδιδασκαλείας αν για παράδειγμα καταθέσω τα χαρτιά μου αύριο????
αναλογα με την δουλεια που εχει η δευτεροβαθμια, δηλ το αργοτερο ενα μηνα

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 12:32:08 μμ »
νομίζω πως φροντιστήριο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου δεν μπορείς να ανοίξεις.
λαθος , μπορεις να ανοιξεις και χωρις πτυχιο ξενης φιλολογιας

αρκει ο υπευθυνος σπουδων να εχει πτυχιο ξενης φιλολογιας. ετσι δεν ειναι?  ???

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 01:23:07 μμ »
νομίζω πως φροντιστήριο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου δεν μπορείς να ανοίξεις.
λαθος , μπορεις να ανοιξεις και χωρις πτυχιο ξενης φιλολογιας

αρκει ο υπευθυνος σπουδων να εχει πτυχιο ξενης φιλολογιας. ετσι δεν ειναι?  ???
οχι και παλι λαθος, αρκει ο υπευθυνος να εχει επαρκεια...........καλα τοσα χρονια δεν το εχετε καταλαβει οτι το 90% των φροντιστων στην ελλαδα ειναι επαρκειουχει?????ουτε η αλβανια δεν εχει επαρκεια, εμεις ειμαστε χειροτερα

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:41:38 μμ »
Επείγον: Δυστυχώς όλο τον χρόνο που μας πέρασε δεν έκανα αίτηση για την επάρκεια και άδεια διδασκαλίας και να τώρα που μου προέκυψε θέση σε φροντιστήριο αγγλικών για του χρόνου, και έχω αγχωθεί πολύ! Είναι πολλή χαρτούρα, γραφειοκρατία και φαντάζομαι πως θα υπολειτουργούν όλα.. ελληνικό δημόσιο, καλοκαιράκι, κτλ. Για το χαρτί επάρκειας μόνο γράφουν πως θέλουν 45 μέρες αφού τους πας τα δικαιολογητικά, αλλά στο internet πολλοί γράφουν πως περίμεναν γύρω στους 3 μήνες!

Εγώ δεν το γνώριζα αυτό και της είπα της ιδιοκτήτριας στη συνέντευξη πως θα αρχίσω τις διαδικασίες και θα έχουν βγει λογικά μέσα στον Σεπτέμβρη. Αύριο θέλει να ξαναπεράσω από το φροντιστήριο να τα πούμε, δεν είπε τίποτε άλλο. Εγώ όμως, σε περίπτωση που είναι θετική.. τι της λέω για τα χαρτιά; Ακόμα μαζεύω τα δικαιολογητικά για την επάρκεια και δεν μπορώ να της εγγυηθώ αν θα έχω την άδεια διδασκαλίας στα χέρια μου με την αρχή της επόμενης σχολικής χρονιάς. Πώς να το χειριστώ;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:51:10 μμ »
Μην αγχώνεσαι. Θα της πεις πως έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία και το Σεπτέμβρη θα την έχεις την άδεια. Εμένα δε μου είχε ζητήσει ποτέ κανένα φροντιστήριο να πάω την άδεια μου. Αυτό είναι κάπως δευτερεύον, με την έννοια ότι είναι γραφειοκρατικό και δεν αφορά καθόλου το ουσιαστικό κομμάτι της διδασκαλίας.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 25, 2013, 06:35:09 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος με την άδει διδασκαλίας σε φροντιστήριο ή αν χρειάζετε να βγάλω άλλη άδεια??? Ευχαριστώ...
οχι , χρειαζεται αδεια οικοδιδασκαλιας η οποια ανανεωνεται καθε χρονο

Σίγουρα; Αφού η αναγγελία είναι για: "ΕΝΑΡΞΗ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ". Εγώ το δικό μου θα το χρησιμοποιούσα, αλλά είναι παλιό και λέει "για διδασκαλία σε φροντιστήρια".

Επίσης έχω ένα πιστοποιητικό υγείας από τον Οκτώβριο του 2010. Σκέφτηκα να μην βγάλω καινούργιο αλλά να πάω αυτό. Μου είπαν από τον ΕΟΠΠΕΠ ότι δεν είναι σίγουρο αν θα το δεχτούν(!!! τι σημαίνει: "δεν είναι σίγουρο"; υπάρχει νόμος ή δεν υπάρχει; κι αν δεν ξέρουν αυτοί, τότε ποιος ξέρει; αλλά ξεχάστηκα, μου έχουν ξαναπεί ότι δεν ξέρουν......!!!!).
Τέλος πάντων, ξέρει κανείς εδώ στο φόρουμ καλύτερα από αυτές τις υπαλλήλους τι προβλέπει ο νόμος;

(Εγώ νομίζω ότι πρέπει να γίνεται δεκτό. Πλέον η ίδια η άδεια δεν χρειάζεται ανανέωση. Πόσο μάλλον τα χαρτιά που απαιτούνται γι αυτήν).

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:42:04 μμ »
Μην αγχώνεσαι. Θα της πεις πως έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία και το Σεπτέμβρη θα την έχεις την άδεια. Εμένα δε μου είχε ζητήσει ποτέ κανένα φροντιστήριο να πάω την άδεια μου. Αυτό είναι κάπως δευτερεύον, με την έννοια ότι είναι γραφειοκρατικό και δεν αφορά καθόλου το ουσιαστικό κομμάτι της διδασκαλίας.

Την πέρασα τη συνέντευξη και την πήρα τη θέση στο φροντιστήριο, θα υπογράψουμε το Σεπτέμβρη βέβαια. Έστειλα σήμερα όλα τα δικαιολογητικά για την αίτηση για το χαρτί της επάρκειας και πήρα και τηλ να βεβαιωθώ για αυτό που γράφουν ότι ο χρόνος διεκπεραίωσης είναι 45 ημέρες. Μου είπαν ότι το επόμενο συμβούλιο θα γίνει τον Σεπτέμβρη και πως, αν είναι, θα μου στείλουν το χαρτί της επάρκειας γύρω στον Οκτώβρη!!!!!!!! Εγώ έπαθα ένα στιγμιαίο σοκ γιατί έκανα αγώνα δρόμου για να μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά γρήγορα, μόνο και μόνο για να μάθω ότι τα χαρτιά μου τελικά θα ΚΑΘΟΝΤΑΙ σε κάποιο αρχείο για δύο-τρεις μήνες μέχρι το συμβούλιο! Ήμουν έτοιμη να παραπονεθώ στο τηλ, και με κατάλαβε αυτή και μου είπε "άλλοι έχουν περιμένει μέχρι και 6 μήνες". Μου ερχόταν να της πω να μη βάζουν τότε στο site του υπουργείου "χρόνος διεκπεραίωσης: 45 ημέρες" αλλά "όποτε μας καπνίσει εμάς και του συμβουλίου".

Τελοσπάντων, έχω ακόμα μία σημαντική ερώτηση.. γίνεται να υπογραφτεί η σύμβαση για το φροντιστήριο τον Σεπτέμβρη χωρίς την άδεια διδασκαλίας; Φοβάμαι μήπως απαγορεύεται από κάποιο νόμο, δεν ξέρω. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα με την καθυστέρηση των χαρτιών και να μην προχωρήσουμε σε συνεργασία; Εγώ να την ενημερώσω από τώρα ότι θα αργήσουν τα χαρτιά λόγω της ημερομηνίας του συμβουλίου, ή να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη αν αναφέρει το θέμα της άδειας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.