*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια διδασκαλιας  (Αναγνώστηκε 113789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:56:26 πμ »
Καλημέρα, έστειλα το Μάρτιο τα χαρτιά μου με courier στον εοππεπ και μιας και πέρασε καιρός πήρα την παρασκευή τηλέφωνο να δω τι γίνεται. Μίλησα με μια εξυπηρετικη υπάλληλο που κράτησε τα στοιχεία μου και με κάλεσε μετά από 40' περίπου. Μου έδωσε αριθμό πρωτοκόλλου κανονικά ☺ και μου είπε ότι ισχύει και για τις δύο περιπτώσεις που έκανα αίτηση (είμαι πε02 και είχα και την επάρκεια διδασκαλίας της αγγλικής γλώσσας μέσω proficiency).Μου είπε ότι επάρκειες μέσω proficiency δε βγάζουν πια και μόνο όσοι είχαμε προλάβει να βγάλουμε επάρκεια από παλιά, βγάζουμε και άδεια διδασκαλίας σε κάποια ξένη γλώσσα με proficiency.Τέλος μου ανέφερε ότι μετά από 3 μήνες από την κατάθεση των δικαιολογητικών, βγαίνει ο αριθμός πρωτοκόλλου με τον οποίο μπορούμε να εργαστούμε κανονικά σε φροντιστήρια - κέντρα ξένων γλωσσών. Κρίμα που δε μας στέλνουν κάποιο χαρτί όπως παλιά. Πλέον ούτε στο διαδίκτυο δε βάζουν τα ονόματα.Ευτυχώς πάντως που την έβγαλα και ξεμπερδεψα 😃!!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:21:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία για το άν βγάλω άδεια εξάσκησης επαγγέλματος σε φροντιστήρια, χάνω ταυτόχρονα και την κάρτα ανεργίας;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:28:18 μμ »
την καρτα ανεργιας θα την διακοψεις οταν πιασεις δουλεια με το καλο
οχι οταν βγει το χαρτι
εκτος αν τα κανεις ολα μαζι  :P

σε περιπτωση που κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος  :)

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:30:27 μμ »
 Μην ανησυχείτε,δε χάνετε την κάρτα ανεργίας  :) αν βγάλετε την άδεια.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος George_b

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:12:48 πμ »
Έχω Proficiency, μπορώ να βγάλω άδεια διδασκαλίας μέσω του ΕΟΠΠΕΠ;
*Σημειωτέον ότι φέτος απέκτησα το πτυχίο μου..

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 23, 2016, 04:10:01 πμ »
Με το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας βγάζεις άδεια - αναγγελία διδασκαλίας. Η μόνη περίπτωση που με πιστοποίηση proficiency βγάζεις άδεια - αναγγελία διδασκαλίας ήταν να είχες από παλιά επάρκεια μέσω ενός από τα παρακάτω τρία πιστοποιητικά (ecpe:certificate of proficiency in English -university of Michigan, cpe:certificate of proficiency - university of Cambridge, certificate of proficiency - university of Lancashire)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος anna241

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:36:12 πμ »
Παιδιά καλημέρα!!ας με βοηθήσει κάποιος που ξέρει σας παρακαλώ..πριν 1 μήνα τελείωσα τη σχολή μου (αγγλική φιλολογία αθηνας) κ έστειλα τα χαρτιά μου στον εοππεπ γ την άδεια διδασκαλιας..όλα καλά εκτός απ το ότι σημερα πήρα τηλέφωνο στον εοππεπ να μου πουν τον αριθμό πρωτοκόλλου για να είμαι καλυμμένη κ μου γνωστοποιησαν ότι όχι μόνο κάνει κανένα χρόνο ή άδεια να βγει,αλλα ουσιαστικά μόνο 3 μήνες μετά μπορώ να διδαξω με τον αριθμό πρωτοκόλλου.Δηλαδη τώρα που εγω ψάχνω δουλειά κ έχω βρει σε φροντιστήριο κάποιες ώρες δεν είμαι νομικά καλυμμένη να δουλεύω?πρέπει να περάσουν 3 μήνες ή ολόκληρος ο χρόνος γ να μην έχω πρόβλημα?όλοι δηλαδή που τέλειωναν τη σχολή τους το καλοκαίρι κ το σεπτεμβρη δούλευαν τι έκαναν?
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2016, 11:39:25 πμ από anna241 »

Αποσυνδεδεμένος ronsent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 03:41:37 πμ »
Όσοι έχουν άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο απο τη δευτεροβάθμια πρέπει να προβούν σε κάποια ενέργεια?
Το ερώτημα είχε τεθεί και παλαιότερα όταν συγκροτήθηκε ο  Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. αλλά δεν πρέπει να υπάρχει σαφής απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 04:42:18 μμ »
Όσοι έχουν άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο απο τη δευτεροβάθμια πρέπει να προβούν σε κάποια ενέργεια?
Το ερώτημα είχε τεθεί και παλαιότερα όταν συγκροτήθηκε ο  Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. αλλά δεν πρέπει να υπάρχει σαφής απάντηση.
Η απάντηση είναι πολύ σαφής και στην δίνει ο ΕΟΠΠΕΠ αν τηλεφωνήσεις και ρωτήσεις. Εφόσον έχεις άδεια διδασκαλίας δεν χρειάζεται αυτή τη στιγμή να κάνεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος danaikrd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 09, 2017, 01:15:35 μμ »
Παιδιά, γεια σας και απο εμένα! Καινούρια στο forum και γενικώς στα της εκπαίδευσης...
πρέπει να βγάλω και εγώ άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο που θα δουλέψω από Σεπτέμβρη.
Λέω να στείλω τα δικαιολογητικά ταχυδρομικώς με courrier (επαρχία γαρ) αλλά με τον αριθμό πρωτοκόλλου τι γίνεται; Διάβασα λίγο εδώ και είδα πως αρκετοί πήρατε τηλέφωνο και σας τον έδωσαν... μετά από πόσο καιρό να καλέσω όμως;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος dimitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 15, 2017, 01:00:11 μμ »
Eυτυχώς η διαδικασία χορήγησης επάρκειας σε κατόχους proficiency έχει παγώσει. Δικαίωμα διδασκαλίας έχουν πια οι πτυχιούχοι κι ελπίζω να μην αλλάξει κάτι.

Από όσο ξέρω, μπορείς να ανοίξεις φροντιστήριο αλλά πρέπει υπεύθυνος σπουδών να είναι κάποιος πτυχιούχος.

Φιλική συμβουλή, αν θες να διδάξεις, κάντο σωστά τελειώνοντας την αντίστοιχη σχολή.

Ή τρολλαρεις ή απλα εισαι πολυ κλινικα χαζη.

''Φιλική συμβουλή'' λέει το αμαθές και άσχετο γυναικακι.
Αν δεν ησουν τοσο χαζο, θα ελεγα οτι εισαι απλα αμορφωτο, προκλητικα κακομαθημενο και αντιδραστικο.

Φιλική συμβουλή λοιπόν κι από μένα.

Επειδή εσύ μπορεί να ζορίστηκες για να βγάλεις τη σχολή σου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε κι εμείς που ΗΔΗ έχουμε τελειώσει πολύ δυσκολότερες και ''τραγικές'' σχολές από τη δική σου.

Γιατι εγω απο οσο ξερω:

1. όταν στο χημικο καναμε υποχρεωτικα εργαστηρια με προοδο σχεδον σε καθε μαθημα, οπου ακομα και να τα περνουσες, κοβοσουν αβερτα στις εξεταστικες και οχι απο δικο σου φταιξιμο στην συντριπτικη πλειοψηφια,

2. οταν ειχαμε απο 2 προοδους υποχρεωτικες και σε υποχρεωτικα μαθηματα οπως Οργανικη 1,2,3, Ανοργανη 1,2,3 Φυσικοχημεια 1,2,3 Βιοχημεια Ι, ΙΙ και Υπολογιστες,

3. οταν ειχαμε υποχρεωτικα μαθηματα απο αλλες θετικες επιστημες με Φυσικη Ι, ΙΙ ΠΑΛΟΥΚΙΑ, με Μαθηματικα Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,

4. οταν ειχαμε υποχρεωτικες εργασιες και υποχρεωτικη πτυχιακη για ληψη πτυχιου, οπου στο τμημα μας ο Μ.Ο. αποφοιτησης ηταν τουλαχιστον 8 χρονια,

εσυ τι εκανες??

Ακομα και σε αρκετες χωρες εκτος Ευρωπης με ενα σεμιναριο 300 ωρων, σε παρακαλανε να πας να διδαξεις αγγλικα, χωρις πτυχιο ΑΕΙ.

Να το σκεφτοσουν νωριτερα.
Θα επρεπε να ντρεπεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2017, 01:04:45 μμ από dimitsos »

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 05, 2017, 12:04:00 μμ »
Παιδιά πριν 10 μέρες πήγα τα χαρτια στον ΕΟΠΠΕΠ, πως θα μάθω αν είμαι εντάξει με τα χαρτια και τα σχετικά υπάρχει κάποιος σύνδεσμος εψαξα δε μπόρεσα να βρω τπτ.Μπήκα εδω http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/katalogos_anaggelia
εγραψα το ονομα αλλα τπτ.Ξέρει κανεις??

Αποσυνδεδεμένος Νεφελοκοκκυγία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • "Ένα κλουβί βγήκε να βρει ένα πουλί"
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 10, 2017, 09:24:54 μμ »
piko, η διαδικασία αργεί συνήθως. Δηλαδή μπορεί να κάνει πάνω από 6μηνο να εμφανιστεί το όνομά σου στη λίστα. Εγώ έστειλα τα χαρτιά μου, ως φιλόλογος, τον Μάρτιο του 2016 και μου έστειλαν για κάποιο λάθος που έγινε τον Ιούνιο του 2016. Έστειλα ένα δικαιολογητικό που δεν το αναγνώρισαν, δεν ήταν κάτι σημαντικό και δικαιολογημένα μου ζήτησαν να το στείλω ξανά. Το όνομά μου είδα ότι εμφανίστηκε στη λίστα σχετικά πρόσφατα, δηλαδή πέρασε 6μηνο και σίγουρα παραπάνω, αν και δε κοιτούσα συχνά.

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια διδασκαλιας
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 11, 2017, 11:57:46 μμ »
piko, η διαδικασία αργεί συνήθως. Δηλαδή μπορεί να κάνει πάνω από 6μηνο να εμφανιστεί το όνομά σου στη λίστα. Εγώ έστειλα τα χαρτιά μου, ως φιλόλογος, τον Μάρτιο του 2016 και μου έστειλαν για κάποιο λάθος που έγινε τον Ιούνιο του 2016. Έστειλα ένα δικαιολογητικό που δεν το αναγνώρισαν, δεν ήταν κάτι σημαντικό και δικαιολογημένα μου ζήτησαν να το στείλω ξανά. Το όνομά μου είδα ότι εμφανίστηκε στη λίστα σχετικά πρόσφατα, δηλαδή πέρασε 6μηνο και σίγουρα παραπάνω, αν και δε κοιτούσα συχνά.

ευχαριστω για την ανταποκριση ,σου στείλαν σε email για το λαθος που έγινε??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159578
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.