*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 49156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 12:00:45 μμ »
εγώ προσωπικά μαζί με άλλους συναδέλφους σε εκπαιδευτικές επισκέψεις δίναμε ραντεβού κάποια ώρα σε ένα σημείο συνάντησης.
Όσο για το δεύτερο στους περιπάτους συνήθως ισχύει το ότι εμείς καθόμαστε κάπου για καφέ κ τα παιδιά γυρνάνε στο χώρο.

αυτά δεν είναι επικίνδυνα? αν συμβεί κάτι δεν θα έχει την ευθύνη ο εκπαιδευτικός;
αν έχεις την οδηγία αυτή που λες παρέθεσέ την.

τελικά πως πρέπει να γίνονται οι καθημερινές εκδρομές;
μήπως πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένους κλειστούς χώρους (μουσεία κλπ) ώστε να υπάρχει 100 επίβλεψη των μαθητών καθόλη την διάρκεια της εκδρομής;

όσον αφορά τη συνοδεία δεν το συζητάω ότι θα πρέπει να αναχωρούν οι μαθητές μαζί με τους καθηγητές τους κάτι που σπάνια εφαρμόζεται ειδικά στα Λύκεια
Στο λύκειο που ήμουν εγώ, μαζί πηγαίναμε, μαζί γυρνούσαμε. Ο χώρος δεν ήταν περιφραγμένος και γνωρίζαμε φυσικά ότι αρκετοί μαθητές απομακρύνονταν κατά την διάρκεια της εκδρομής και πηγάιναν αλλού, αλλά γυρνούσαν στην ώρα τους για την επιστροφή στο σχολείο. Το ίδιο άλλωστε έκανα και εγώ ως μαθήτρια.
Τώρα, εάν θέλετε στο σχολείο σας να τραβήξετε λίγο τα λουριά, μπορείτε να κάνετε 1-2 φορές στις εκδρομές ενδιάμεση "μάζωξη". Δηλαδή κάποια στιγμή κατά την διάρκεια της εκδρομής φωνάζετε τους μαθητές σε συνάθροιση και παίρνετε παρουσίες. Οι μαθητές που λείπουν παίρνουν απουσίες από την 2η έως την 6η ώρα (εφόσον ήταν παρόντες στο σχολείο την 1η ώρα και θα είναι ξανά στον γυρισμό την 7η ώρα). Αν το κάνετε 1-2 φορές αυτό οι μαθητές σας θα φροντίσουν να είναι σε απόσταση βολής από τον χώρο της εκδρομής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:54 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 05:30:51 μμ »
το θέμα πιστεύω δεν είναι να είναι παρών κάποια ώρα που θα τους πεις για να μην πάρουν τις απουσίες, αλλά να υπάρχει οπτική επαφή και επίβλεψη καθόλη τη διάρκεια της εκδρομής.
Το να έρθει στην ώρα που θα του πεις δεν είναι δύσκολο. Και κάθε μια ώρα να πεις ότι θα πρέπει να έρχονται στην καφετέρια που κάθεσαι εσύ με τους καθηγητές, μια χαρά.

Το θέμα είναι τι κάνει όσο είναι στην εκδρομή. Τον βλέπεις; αν πλακωθεί στο ξύλο με κάποιον θα είσαι εκει; όχι!
Αν πάθει ατύχημα γιατί έτσι του ήρθε να σκαρφαλώσει σε ένα δέντρο και να κάνει τον πίθικο, θα είσαι εκεί; όχι! θα είσαι εκεί αφού έρθουν οι μαθητές και σου πουν ότι ο τάδε έπεσε από το δέντρο ξερός κάτω...Τι να το κανεις αυτό;
ΜΠορεί να πάρουν μηχανάκια και επιστρέψουν στην ώρα που τους είπες εσύ, και γρήγορα μάλιστα!!! αν συμβεί κάτι θα πουν "ο καθηγητής που ήταν? δεν τον είδε που πήρε μηχανάκι?" όχι βεβαια, γιατί έπινε καφε.
Δεν είσαι καλλυμένη με τίποτα.

Εγώ αποφάσισα και το δήλωσα στον σύλλογο και απαίτησα να γραφτεί και στο πρακτικό, ότι δεν ξανασυνοδεύω σε εκδρομή αν δεν εξασφαλιστούν αυτά τα δύο πράγματα, ότι δηλαδή θα πηγαίνουμε και θα επιστρέφουμε με συνοδεία, και ότι η εκδρομή θα γίνεται σε χωρο που θα είναι δυνατή η επιτήρηση ΟΛΩΝ των μαθητών.

Το κακό μια φορά θα γίνει. Μήπως πρέπει να αλλαξουμε την φιλοσοφία των εκδρομών? να περιοριστούν, όπως είπα, μόνο σε χώρους όπου θα επιβλέπονται οι μαθητές 100% καθόλη την διάρκεια;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 12:54:48 μμ »
Κατ' αρχάς όταν είπα για "ενδιάμεσες" συναθροίσεις, προφανώς δεν εννοούσα προσυμφωνημένες, αλλά αιφνιδιαστικές, έτσι ώστε να δείτε ποιοι μαθητές είναι στον χώρο της εκδρομής και ποιοι όχι. Από εκεί και πέρα, εάν θέλετε να ρίξετε ποινές και πέρα από τις απουσίες, είναι σίγουρα δικαίωμά σας και ορθό.

Επί του πρακτέου πάντως, η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλουν οι εκπαιδευτικοί για επιτήρηση των παιδιών πρέπει να είναι ειλικρινής και σωστή, αλλά έχει κι αυτή τα όριά της. Τι θέλω να πω... Πλήρης και διαρκής επιτήρηση δεν μπορεί να γίνει ποτέ. Ούτε σε εκδρομή, ούτε καν στο προαύλιο του σχολείου. Το γεγονός ότι τα προαύλια είναι περιφραγμένα και ότι ανάλογοι περιφραγμένοι τόποι προτιμούνται και για τις εκδρομές, είναι απλά στα πλαίσια της προσπάθειας για να γίνει η επιτήρηση πιο αποτελεσματική (που σίγουρα γίνεται όταν ένας χώρος είναι περιφραγμένος). Άλλος τρόπος να γίνει μία αποτελεσματικότερη επιτήρηση είναι να γίνονται συνεχείς "περιπολίες" στον χώρο της εκδρομής. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλος ο σύλλογος πρέπει να είναι συνέχεια όρθιος και σε περιπολία. Συνήθως 5-6 άτομα αρκούν (ανάλογα την έκταση), οπότε μπορεί να δουλέψει το σύστημα του rotation. Σε κάθε "γύρα" σηκώνονται διαφορετικοί και οι υπόλοιποι μπορούν να πιουν τον καφέ τους. Μία τέτοια πρακτική νομίζω πως μπορεί να καλύψει τους εκπαιδευτικούς από την ερώτηση "που ήταν οι καθηγητές όταν έγινε το ατύχημα; γιατί δεν ήταν εκεί;", διότι η προφανής απάντηση είναι ότι δεν γίνεται (ακόμα κι όλοι να ήταν σε περιπολία) να υπάρχει ένας καθηγητής παντού, και από την άλλη, υπάρχει και το θέμα της πειθαρχίας των παιδιών. Εμένα δηλαδή μου έχει τύχει μέσα στο προαύλιο παιδί λυκείου να σκαρφαλώνει σε δέντρο. Το βλέπω, πάω κοντά, του λέω "κατέβα", του κάνω παρατήρηση και απλά με αγνοεί και συνεχίζει. Εάν το παιδί έπεφτε και μετά βρισκόταν άνθρωπος να μου επιρρίψει ευθύνες, εγώ μα την πίστη μου, θα τραβούσα τα κοτσίδια μου και θα παραιτούμουν από την εκπαίδευση. Το ίδιο ισχύει και στις εκδρομές (για παιδιά λυκείου πάντα μιλάμε). Όταν η εντολή των καθηγητών είναι "θα κινήστε από εκεί μέχρι εκεί" και τα παιδιά αγνοούν την εντολή, τότε η ευθύνη δεν μπορεί να επιρριφθεί πλήρως στους καθηγητές. Επαναλαμβάνω, ότι υπάρχουν "κινήσεις" που μπορεί να κάνει ο ΄συλλογος έτσι ώστε να τσεκάρει ποιοι ακολοθούν τις εντολές (απροειδοποίητες συναθροίσεις) και ποιοι όχι, και να κινηθεί με ποινές αν θέλει μετά, και φυσικά με ενημέρωση των γονέων.

Τα παραπάνω ισχύουν σε γενικότερο πλαίσιο. Στο ειδικό πλαίσιο του σχολείου σου killbill, αν έχω καταλάβει καλά κι από τα άλλα σου μηνύματα, επειδή ίσως η τακτική του συλλόγου είναι να τα ξαμολάνε και να πηγάινουν για ουζάκια, καλά κάνεις και βάζεις τις αντιρρήσεις σου στον σύλλογο και σημειώνονται στα πρακτικά. Άλλο η προσπάθεια σε λογικά πλαίσια, κι άλλο η μηδενική προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:47:16 μμ »
...Το κακό μια φορά θα γίνει. Μήπως πρέπει να αλλαξουμε την φιλοσοφία των εκδρομών? να περιοριστούν, όπως είπα, μόνο σε χώρους όπου θα επιβλέπονται οι μαθητές 100% καθόλη την διάρκεια;
Συμφωνώ απόλυτα. Να αναφέρω ένα περιστατικό που συνέβη πέρσι σε μονοήμερη εκδρομή λυκείου. Μαθητής κατανάλωσε μεγάλη ποσότητα αλκοόλ κατά την ώρα του φαγητού σε ταβέρνα. Την ίδια ώρα οι συνοδοί καθηγητές έτρωγαν σε άλλη ταβέρνα. Αποτέλεσμα: ο μαθητής μεταφέρθηκε σε κακή κατάσταση σε νοσοκομείο για πλύση στομάχου, έγινε ΕΔΕ και οι καθηγητές θα περάσουν από δίκη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:54 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 04:46:17 μμ »
μήπως οι εκδορμές του στυλ "τα αμολάμε σε μια πλατεία ή σε ένα εμπορικό κέντρο" γενικά να κάνουν βόλτα" είναι παράνομες και δεν προβλέπονται από τον νόμο;
οπότε και περιπολία να κάνεις πάλι είσαι παράνομος γιατί το μέρος που τα πήγατε εκδρομή δεν προβλέπεται από τον νόμο;

μήπως ο νόμος ορίζει ότι οι εκδρομές πρέπει να γίνονται μόνο σε μουσεία, εκθέσεις ζωγραφικής, μοναστήρια κλπ; και όχι σε πλατείες και γενικά όχι για καφέ και βόλτα?

γιατί αν είναι έτσι τότε είμαστε όλοι συνένοχοι!!

αν κάποιος ξέρει ας παραθέσει καιτον νόμο

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:16:21 μμ »
Βρήκα αυτό http://edu.klimaka.gr/nomothesia/ekdromes-episkepseis/528-ekdromes-sxolikes-ekdromes-peripatoi-deyterobathmias.html
Από ό,τι διάβασα στα γρήγορα δε λέει ότι απαγορεύονται οι περίπατοι...Γιατί όμως εμάς οι σύμβουλοι δε μας επιτρέπουν να πάμε οπουδήποτε την εκδρομή μας; Δύσκολο να υπάρχουν άλλες οδηγίες για την πρωτοβάθμια.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:16:49 μμ »
γιατί αν είναι έτσι τότε είμαστε όλοι συνένοχοι!!
αν κάποιος ξέρει ας παραθέσει καιτον νόμο

killbill δυστυχως είμαστε όλοι συνένοχοι όπως λες... έχω πάει 4 εξαήμερες με τη Γ Λυκείου (με 5 διανυκτερεύσεις κάθε φορά ) , και δεν θυμάμαι πόσες πιο μικρές εκδρομές.Δεν έχω πρόχειρο το νόμο, απλά ενημερωτικά τον διαβάζω κάθε χρόνο σχεδόν. Γράφει ότι η "κατάκλιση" πρέπει να γίνεται στις 12  ;D Και πες μου τώρα εσύ αν  έχει εφαρμοστεί ή αν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ αυτό, ακόμα και τη δεκαετία του ΄80 που πήγαμε εμείς εκδρομή δεν εφαρμοζόταν! Να έχεις την επίβλεψη όλων είναι αδύνατο, εκτός βέβαια αν το σχολείο είναι μικρό οπότε τα πράγματα είναι απλά.Όπως είχες γράψει και πιο παλιά, κάνεις το σταυρό σου...Γι αυτό θεωρώ πως οι εκπαιδευτικοί που είτε κουράζονται εύκολα, είτε δεν αντέχουν την ευθύνη, καλό θα είναι να μην συνοδεύουν.Τώρα στις μονοήμερες ίσως μπορέσεις να έχεις καλύτερη επίβλεψη αλλά και πάλι το να βλέπεις καθε λεπτό τι συμβαίνει είναι πρακτικά αδύνατον...Απλά προσπαθείς να περιορίσεις τον κίνδυνο όσο μπορείς .Παίζουν ρόλο πολλά, όπως η "φουρνιά¨ των μαθητών κλπ αλλά μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:45:33 μμ »
είναι δυνατή η επίβλεψη, μόνο αν όλοι έχουμε τον ίδιο σκοπό στην εκδρομή πχ έχουμε πάει για μια ξενάγηση σε κάποιον χώρο, όπως τα γκρουπ των τουριστών. Εκεί φυσικά και έχεις την επίβλεψη.

και αν το σχολείο είναι μεγάλο και εδώ υπάρχουν λύσεις:
δεν είναι απαραίτητο όλοι να πάνε στο ίδιο μέρος. μπορεί αλλού να πάει η Α αλλού η Β αλλού η Γ.
ή την ώρα που η Α ξεναγείται στον 1ο όροφο, η Β ξεναγείται στο ισόγειο κλπ

αν τα αμολύσεις για καφέ και οι καθηγητές πάνε επίσης για καφε, φυσικά και δεν έχεις επίβλεψη

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 06:02:05 μμ »
είναι δυνατή η επίβλεψη, μόνο αν όλοι έχουμε τον ίδιο σκοπό στην εκδρομή πχ έχουμε πάει για μια ξενάγηση σε κάποιον χώρο, όπως τα γκρουπ των τουριστών. Εκεί φυσικά και έχεις την επίβλεψη.

Βρε μια χαρά τα λες, αυτό είναι το ιδανικό για μια εκπαιδευτική επίσκεψη μισής μέρας και είναι και εφικτό.Πόσα σχολεία όμως έχουν την πολυτέλεια να έχουν κοντά τους μουσεία κλπ ώστε σε κάθε περίπατο να επισκέπτονται και από ένα? Μόνο όσα βρίσκονται σε μεγάλες πόλεις.Γενικά πάντα είχαν κενά οι νόμοι περί εκδρομών χρόνια τώρα.... και είμαστε ακάλυπτοι....Εγώ παρόλα αυτά κάνω το σταυρό μου και πάω παντού, γιατί λυπάμαι που δεν βρίσκουν συνοδούς.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 11:22:21 μμ »
δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν μουσεία. Και στην φύση μπορείς να τους πας και να γίνει μια διάλεξη για τις πυρκαγιές, τέλος πάντων για την ιστορία του τόπου!
ή να γίνουν δραστηριότητες: αθλητισμός, μουσική, χορός. να διαβάσουν ένα ποίημα κάτω από το δέντρο (και όχι πάνω!!!) και να γίνει συζήτηση.

χίλια δυο μπορείς να κάνεις, αλλά όλοι προτιμάμε τον καφέ! να δούμε αν γίνει στραβή ποιόν θα τρέχουν και πόσο πικρός θα είναι ο καφές...

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 11:29:38 μμ »
Εγώ πάντως όσο σκέφτομαι ότι μας πήγαιναν εκδρομή από την Καρδίτσα στην Αθήνα & στη Θεσσαλονίκη &  (χωρίς να ξέρουμε πού πηγαίναμε) μας άφηναν μόνους & μας έδιναν απλώς ένα ραντεβού, φρίττω!

Πάντως σε ημερήσια, είχε φέρει μια φίλη μαρτίνι & ούζο.
Τα ήπιαμε στην επιστροφή, πήραμε άλλο ένα μπουκάλι μαρτίνι στη στάση & τελικά αφήσαμε την κολλητή μου στο νοσοκομείο της Λαμίας. Ούτε που θέλω να διανοηθώ πόσο μπορεί να τρόμαξαν οι γονείς της όταν τους πήραν τηλέφωνο.

Νομίζω πως με αυτά που έχουν δει τα μάτια μου δεν θα συνόδευα ποτέ...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 12:56:14 πμ »
Βρε παιδια λιγο ρεγουλο με τις εκδρομες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ , τις εποχες που ζουμε....
Δε μπορεις να πηγαινουν καποια παιδια εκδρομη στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ επειδη εχουν καποια οικονομικη ανεση και τα αλλα να μενουν πισω. Ας τις κανετε μετα το περας των εξετασεων του Ιουνιου.
Και ας αφησουν καποιοι συναδελφοι το παραμυθακι " κανω προγραμμα" , γιατι στο σχολειο που υπηρετω καθε χρονο οι ιδιοι πανε στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ταχα μου με προγραμμα , ενω στην πραγματικοτητα το προγραμμα γινεται μια φορα το διμηνο για 15 λεπτα μετα το περας των μαθηματων.

Και κατι αλλο.... δε χρειαζεται να εξαντλουμε ολες τις εκπαιδευτικες επισκεψεις .... ας γινεται και λιγο μαθημα!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 10:03:58 πμ »
η αλήθεια είναι πως πολλές φορές η εκδρομή στο εξωτερικό ειναι φθηνότερη απο την εκδρομή στο εσωτερικό. Βλέπεις εν μέσω κρίσης κάποιοι επιμένουν να χρεώνουν τη μάνα τους, τον πατέρα τους και όλο τους το σόι. Πχ πενθήμερη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη κόστισε πέρισυ 270 ( με πρωινό). Πενθήμερη εκδρομή στο Μπάνσκο ( εν μέσω παγκοσμίου πρωταθλήματος αλπινικού σκι) κόστισε ....180( με πρωινό ΚΑΙ βραδινό)!!

Ας πρόσεχαν!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 10:25:35 πμ »
Εχεις δικιο Bitch!!!

Απλα οταν υπαρχουν παιδια, που δεν ειναι λιγα , τα οποια δεν εχουν να δωσουν 5 ευρω να παμε στο χ μουσειο, δεν ειναι ωραιο καποια να πηγαινουν στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ακομα και με 180 ευρω) την περιοδο που το σχολειο ειναι ανοικτο, ενω αυτα μενουν πισω στο σχολειο.

Επιμενω επισης οτι καθε εκδρομη που γινεται στα πλαισια ενος προγραμματος θα πρεπει να εχει την ενεργη συμμετοχη των παιδιων κατα τη διαρκεια της χρονιας. Οχι να βαπτιζουμε ενα προγραμμα " Γνωριζουμε το Παρισι" και να πηγαινουμε την εκδρομη μονο, χωρις τα παιδια να εχουν κανει κατι για αυτο. Αυτου του τυπου οι εκδρομες και με τον τροπο που γινονται απο τα σχολεια, πρεπει να σταματησει.

Αααααα και σας παρακαλω συναδελφοι μη παιρνετε μαζι σας παιδια , συζυγους κτλ στην εκδρομη. Η εκδρομη του σχολειου δεν ειναι οικογενειακη εκδρομη!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.