*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 34213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 01:07:27 μμ »
Καλησπερα σε ολους!!
Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τα σεμιναρια ασεπ που κανει το ανοιχτο ιδρυμα εκπαιδευσης???
 ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 01:18:23 μμ »
Τι είναι, Rinaki, το Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης και για ποια σεμινάρια εννοείς? Μπορείς να δώσεις επιπλέον πληροφορίες?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 04:10:34 μμ »
andrian,κοιτα στο google εκει θα βρεις πληροφοριες για το ανοιχτο ιδρυμα εκπαιδευσης.
πιστευω,ομως,οτι πιο καλα ειναι να παρακολουθησεις,αν εχεις χρονο, τα σεμιναρια που κανει κατα καιρους το μεταιχμιο.(εχει διασυνδεσεις με το π.ι.)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 05:37:49 μμ »
Το Ανοιχτο Ιδρυμα Εκπαιδευσης προσφερει σε διαφορους τομεις σπουδες, επι πληρωμη φυσικα, και εξ αποστασεως σπουδες, καθως διοργανωνει και καποια σεμιναρια. Αυτη την περιοδο διοργανωνει σεμιναρια για τον Ασεπ. Τα σεμιναρια για τους νηπιαγωγους διαρκουν 60 ωρες, γινονται καθε Σαββατο και στοιχιζουν 900 ευρω περιπου! www.aiecollege.gr Νομιζω ειναι η διευθυνση. Το θεμα ειναι αξιζει ή οχι?????????
Για τα σεμιναρια των εκδοσεων μεταιχμιο πως μπορω να ενημερωθω??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 05:46:01 μμ »
Το είδα Μάρκο! Σε ευχαριστώ.
Είδα και τα μαθήματα προετοιμασίας για το διαγωνισμό στα οποία αναφέρθηκες Rinaki. Δεν βλέπω τι περισσότερο θα σου προσφέρουν από το δικό σου διάβασμα. Μου θυμίζει και λίγο φροντιστήριο.
Όπως πολλές φορές έχει αναφερθεί σε συζητήσεις σε διάφορα τόπικ, με συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα (και με τύχη θα προσθέσω) έχεις αρκετές πιθανότητες να βρεθείς ή στις διοριστέες (στο εύχομαι) ή με κάποια καλή σειρά στον ενιαίο πίνακα.
Δεν ξέρω για το Μεταίχμιο. Μια φορά μπήκα στη διαδικασία των μαθημάτων για ΑΣΕΠ και δεν το "ξανακάνω".

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 06:03:09 μμ »
Δεν ξερω andrian εχω μπερδευτει παρα πολυ με ολα αυτα. Για τα φροντιστηρια εχω ακουσει τα χειροτερα...για τα σεμιναρια ακουσα οτι αξιζει να τα παρακολουθεις γιατι πολλεσ φορες λενε βαζουν θεματα που εχουν ειπωθει σε σεμιναρια.. ???
Αυτο που εμαθα απο ατομα που εχουν δωσει ασεπ ειναι οτι και τα σεμιναρια που διοργανωνει η ΟΜΕΡ εχουν "ζουμι" (σορυ για την εκφραση)...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 08:06:26 μμ »
Το Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης έχει "ρεύμα" γιατί από τα βασικά στελέχη-καθηγητές είναι διάφοροι "γεροί" καθηγητές (Χρυσαφίδης, Κουτσουβάνου, Αραβανής...κλπ)
Τα χρήματα για τα σεμινάρια που διοργανώνει (ακόμα και αυτά που δεν έχουν σχέση με την προετοιμασία για ΑΣΕΠ) είναι, κατά τη γνώμη μου, πολλά.
Προσωπικά έχω μπει πολλές φορές στον "πειρασμό" να παρακολουθήσω, γιατί τα περισσότερα είναι πολύ ενδιαφέροντα. Αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει...(εννοείται για οικονομικούς λόγους... :P)
Η άποψή μου είναι ότι, αν είναι να διαθέσεις χρήματα για την προετοιμασία σου, είναι καλύτερα να τα διαθέσεις εκεί παρά σε ένα φροντιστήριο με "αμφιβόλου προέλευσης και ικανοτήτων" καθηγητές.
Αν θέλεις να ενημερωθείς παραπάνω ,εδώ είναι η ιστοσελίδα (http://www.aiecollege.gr/). Απ' ό,τι είδα με ένα απλό mail σου στέλνουν και ενδεικτική βιβλιογραφία (δωρεάν) για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Επίσης, αν είσαι συνδρομήτρια στο "Σύγχρονο Νηπιαγωγείο" (κι αν δεν είσαι, να γίνεις, καθότι πολύ χρήσιμο για το διαγωνισμό μου φάνηκε εμένα! :)) θα
ενημερώνεσαι για όλα τα σεμινάρια του ιδρύματος μέσα από το περιοδικό (αφού κι εκεί αρθρογραφούν και ο Χρυσαφίδης και η Κουτσουβάνου... ;))
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 08:49:22 μμ »
Σευχαριστω Sophie για τις πληροφοριες.
Οντως τα χρηματα ειναι πολλα...ενα φροντιστηριο για 130ωρες ζηταει 1300ευρω και το Ανοιχτο Ιδρυμα Εκπαιδευσης για 60 ωρες ζηταει 900!!! 

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:57:49 μμ »
Σευχαριστω Sophie για τις πληροφοριες.
Οντως τα χρηματα ειναι πολλα...ενα φροντιστηριο για 130ωρες ζηταει 1300ευρω και το Ανοιχτο Ιδρυμα Εκπαιδευσης για 60 ωρες ζηταει 900!!! 
Εδώ ισχύει το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις"...Άλλο να σου κάνει μάθημα ο Χρυσαφίδης και άλλο...εγώ!!! ;D

που μπορει να βρει καποιος πληροφοριες για τα σεμιναρια ασεπ απο το μεταιχμιο???
ευχαριστω!!!!
Μπες στην ιστοσελίδα τους (http://metaixmio.gr/1/index.scr) κι αν δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση, βρες τηλέφωνο κι επικοινώνησε για περισσότερες πληροφορίες. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2008, 07:31:27 μμ »
Χμ...κοιτάξτε να δείτε...
Εγώ ήμουν από τις πρώτες που παρακολούθησαν τα σεμινάρια του Ανοικτού Ιδρύματος Εκπαίδευσης.
Αν ρωτήσετε άλλους που το παρακολούθησαν θα σας πουν ότι ήταν χάσιμο χρόνου και χρήματος, εγώ ειλικρινά δεν είμαι τόσο σίγουρη.
Ήταν τη χρονιά που μας είχαν βγάλει το λάδι με το πότε θα δώσουμε και η χρονιά που άλλαξε λίγο το στυλ, από παπαγαλία περάσαμε στις ερωτήσεις κρίσεως. Ήταν και η πρώτη χρονιά που λειτουργούσε αυτό το τμήμα στο ΑΙΕ.
Δε μπορώ να πω ότι δε βοηθήθηκα, αλλά ούτε και ότι βοηθήθηκα αρκετά...Αν γινόταν αυτό, θα είχα περάσει άλλωστε.
Φυσικά δε μας έκανε ο Χρυσαφίδης μάθημα...ούτε η Κουτσουβάνου...Τώρα δε ξέρω τι γίνεται.
Αυτή που μου άρεσε περισσότερο (και όχι μόνο εμένα) ήταν αυτή που μας έκανε ψυχοπαιδαγωγικά. Από αυτήν πιστεύω ότι πήρα τη μεγαλύτερη βοήθεια και το μάθημά της ήταν πιο εποικοδομητικό από τα άλλα.
Αυτά όλα όμως είναι και λίγο υποκειμενικά. Το αν θα πας σε φροντιστήριο ή όχι είναι δική σου υπόθεση θα έλεγα. Άλλους τους βοηθάει, τους οργανώνει ίσως και άλλους όχι. Ενδεχομένως όμως να είναι καλύτερο από άλλα φροντιστήρια που σε φορτώνουν σε κάθε μάθημα με ένα πάκο σημειώσεις.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να είσαι μέσα στα πράγματα και να το ψάχνεις λίγο.
Εκείνη τη χρονιά είχα διαβάσει πάρα μα πάρα πολύ,πήγαινα και φροντιστήριο, αλλά δε πέρασα ούτε τη βάση.
Την επόμενη χρονιά που δε διάβασα τόσο και δε πήγα σε κανένα φροντιστήριο, κατάφερα να περάσω έστω τη βάση. Ήμουν όμως μέσα στα πράγματα. Έψαχνα στο ίντερνετ, άκουγα και άλλους, προσπαθούσα να βρω πιθανά θέματα, κτλ...
Είναι πολλές οι συνισταμένες, η τύχη, η στιγμή, η υγεία, η διάθεση, το διάβασμα, η γνώση και..και..και...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλους μας!
Καλό κουράγιο και πάλι και καλή επιτυχία!!!
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 08:51:49 πμ »
Υπάρχει καποιος που αυτη την περιοδο να εχει δηλωσει συμμετοχη για να παρακολουθησει καποιο σεμιναριο εξ αποστασεως στο ανοιχτο ιδρυμα εκπαιδευσης?
http://www.aiecollege.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:18:50 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:16:05 μμ »
αν και ειναι λιγο παλιο το θεμα εχω καποιο προβληματακι με το συγκεκριμενο ιδρυμα και θα ηθελα αν υπαρχει και καποιος αλλος στη θεση μου να το συζητησουμε.

εχω πληρωσει για να παρακολουθησω καποιο προγραμμα εξ αποστασεως, αλλα οσο παρακολουθειτε εσεις αλλο τοσο παρακολουθω και εγω.

η πλατφορμα τηλεκπαιδευσης δεν ανοιγει καθολου και ενω μου ειχαν στειλει μαιλ οτι θα ξεκινουσα 8/09 τα μαθηματα δεν εγινε τπτ

μας εστειλαν καποιο μαιλ οτι το προβλημα θα αποκατσταθει εως 24/09 αλλα σημερα εχει 28 ο μηνας και τπτ

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 06:18:55 μμ »
Έχεις πληρώσει όλο το ποσό; Δεν έχω ανάλογη εμπειρία από το ΑΙΕ αλλά κατά καιρούς παρακολουθώ κάποια σεμινάρια που γίνονται εκεί. Μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι πολύ οργανωμένοι. Αλλά με αυτό που λες τώρα τι να πω. Να επιμείνεις να επικοινωνείς μαζί τους μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα.
Ελπίζω να βγάλεις άκρη!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια στο Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 12:07:50 πμ »
vasodcim, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Τους έστειλα mail, θα τους ξαναστείλω και απόψε και με πρώτη ευκαιρία θα πάρω τηλ., μάλλον αύριο. Πάρε και εσύ. Είχα παρακολουθήσει και πέρυσι εξ αποστάσεως, χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω τι συνέβη φέτος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.