*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 68666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« στις: Μάρτιος 04, 2008, 11:08:16 μμ »
Συνάδελφοι βγήκαν οι μεταθέσεις στα διάφορα ειδικά σχολεία, και μαζί κι αυτά τα μουσικά. Πως μπορώ να βρω τα στοιχεία για τα προσόντα των εκπαιδευτικών που τοποθετήθηκαν εκεί για να δω εάν οι τοποθετήσεις τους είναι σύννομες; Εννοώ τα εξτρά προσόντα που χρειάζονται πέρα από τα μορια. Γνωρίζει κανείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2008, 01:34:53 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:22 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2008, 03:59:01 μμ »
κανείς;

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2008, 09:44:28 πμ »
 εδω:
dide.fth.sch.gr

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2008, 12:54:23 μμ »
εδω:
dide.fth.sch.gr

ευχαριστώ πολύ. τελικά την έβγαλα την άκρη μόνη μου με τηλέφωνα, αλλά τα νέα δυστυχώς ήταν αποκαρδιωτικά :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:22 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2008, 01:50:44 μμ »
Αλλάζω τον τίτλο του θέματος για να μοιραστώ μαζί σας τις πληροφορίες που έμαθα ψάχνοντας το θέμα.

Μία ευγενική κυρία στην διεύθυνση προσωπικού της β/θμιας, με ενημέρωσε ότι ο νόμος για την μετάθεση των καθηγητών γενικής παιδείας έχει αλλάξει με μία αλλαγή που πέρασε μέσω ενός άλλου νόμου (έτσι μου είπε) και η προϋπόθεση για "αποδεδειγμένη σχέση με την μουσική" έχει πλέον σβηστεί. έχει παραμείνει όμως η προϋπόθεση για 5ετή διδακτική εμπειρία.

και αναρωτιέμαι εγώ η καημένη....για ένα ΜΟΥΣΙΚΟ σχολείο είναι πιο σημαντικό προσόν για τον καθηγητή γενικής παιδείας η 5ετής διδακτική εμπειρία και όχι το να έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο του ΕΙΔΙΚΟΥ σχολείου στο οποίο πάει να διδάξει;;;  ??? και εφόσον επιτρέπεται σε άσχετους με την μουσική καθηγητές να κάνουν μαθήματα γενικής παιδείας στα μουσικά σχολεία γιατί είναι απαραίτητη η 5ετής διδακτική εμπειρία; τι διαφορά έχει ένας φιλόγογος στο μουσικό σχολείο από έναν φιλόγογο σε οποιοδήποτε άλλο γενικό σχολείο;

η μόνη διαφορά που θα έπρεπε να έχουν (κατά την γνώμη μου) είναι ότι ο πρώτος θα πρέπει τουλάχιστον στην ζωή του να έχει μπει στην διαδικασία να μάθει να παίζει ένα όργανο , ή να τραγουδάει , έτσι ώστε να μπορεί να "καταλάβει" τι είναι αυτό το ΕΙΔΙΚΟ που κάνουν τα παιδιά σε αυτό το ΕΙΔΙΚΟ σχολείο.
έτσι λοιπόν μετατίθεται σε μουσικό σχολείο ένας συνάδελφος που έχει χρόνια υπηρεσίας και πολλά μόρια (μπράβο του, με τα χρόνια του τα μάζεψε, δεν του τα χαρίσανε) αλλά πιθανόν δεν ξέρει ούτε την κλίμακα, και εγώ που έχω πτυχίο πιάνου δεν έχω κάν την δυνατότητα να κάνω αίτηση για μετάθεση γιατί είμαι νέα συνάδελφος.  :'(

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:48:38 μμ »
Μου έχουν πει ότι για να πάρεις μετάθεση σε μουσικό σχολείο πρέπει να γνωρίζεις κάποιο μουσικό όργανο.  Πως το αποδεικνύεις όμως αυτό? Θέλουν κάποιο πτυχίο, βεβαίωση ή αρκεί υπεύθυνη δήλωση? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:36:42 μμ »
Μου έχουν πει ότι για να πάρεις μετάθεση σε μουσικό σχολείο πρέπει να γνωρίζεις κάποιο μουσικό όργανο.  Πως το αποδεικνύεις όμως αυτό? Θέλουν κάποιο πτυχίο, βεβαίωση ή αρκεί υπεύθυνη δήλωση? Ευχαριστώ.
Στην εγκύκλιο περί μεταθέσεων που υπάρχει στο σχολείο σου (την στέλνουν κάθε χρόνο), αναφέρει αναλυτικά τις προϋποθέσεις για μετάθεση σε ειδικά σχολεία (μεταξύ αυτών και τα μουσικά). Επειδή το ξέρω το θέμα, συνοπτικά είναι οι εξής: για καθηγητές γενικής παιδείας (δλδ όχι οργάνων), χρειάζεται μόνο 5ετής διδακτική εμπειρία (δλδ 5 χρόνια στην τάξη, όχι γραφεία κτλ). Μεχρι πριν από 3 χρόνια υπήρχε και η επιπλέον προϋπόθεση της "αποδεδειγμένης σχέσης με την μουσική" (όπου απόδειξη θεωρούταν γενικά ένα πτυχίο οργάνου, ή εμπειροτέχνη ή τέλος πάντως ότι μπορεί να προσκομίσει ο καθένας για να αποδείξει πως ξέρει 2 πράγματα γύρω από την μουσική). Κάποια σαϊνια στο υπουργείο όμως αποφάσισαν να αφαιρεθεί αυτός ο όρος. Και παρόλο που αφαιρέθηκε, οι μεταθέσεις για τα μουσικά εξακολουθούν να περνάνε μέσα από την "ειδική" διαδικασία που ισχύει στα ειδικά σχολεία (ξεχωριστή αίτηση, επισύναψη βιογραφικού, εξέταση/πρόταση από ειδική μουσική επιτροπή του υπουργείου και τέλος απόφαση του υπουργού). Που αυτό κατά την γνώμη μου σημαίνει ένα και μόνον ένα:
ΜΕΣΟ ΜΕΣΟ ΜΕΣΟ

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 11:12:08 μμ »
Η εγκύκλιος αναφέρει ότι πριμοδοτούνται όσοι/ες έχουν πρόσθετα προσόντα π.χ. Μεταπτυχιακά κ.λ.π. Όσο για τη σχέση με τη μουσική ήταν κι αυτή μια πονεμένη ιστορία!!!
(Δεν αναιρώ ωστόσο την χρείαν βύσματος)!!!

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:34:58 μμ »
Ούτε μέσο έχω ούτε πέντε χρόνια προυπηρεσία. Μάλλον τα ξεχνάω τα μουσικά σχολεία. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:46:30 πμ »
Καλημερα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα μουσικά σχολεια
Εχω ακούσει ότι οι μεταθέσεις αυτές γίνονται ξεχωριστά και ονομαστικά για το κάθε μουσικό σχολείο.
Αν για παράδειγμα ζητήσω μουσικο σχολειο Παλλήνης και πάρω τη μετάθεση, υπάρχει περίπτωση να μου πουν μετά ότι δεν υπάρχει θέση και να με στείλουν σε άλλο μουσικο σχολείο ή σε ένα από τα σχολεια της περιοχης που υπάγεται η Παλλήνη;;
Όποιος γνωρίζει σχετικά με τα μουσικά σχολεια , ας μας διαφωτίσει!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 01:04:47 μμ »
Ισχύει ότι αυτές οι μεταθέσεις γίνονται ξεχωριστά και ονομαστικά για το κάθε μουσικό. Κάθε αίτηση περνάει από την καλλιτεχνική επιτροπή και αυτή αποφασίζει αν τελικά ο αιτών/η αιτούσα θα πάει ή όχι στο συγκεκριμένο Μουσικό Σχολείο που ζήτησε.

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που λες, δηλαδή να πάρεις μετάθεση στο Μουσικό Σχολείο Παλλήνης και μετά να σε στείλουν σε άλλο Μουσικό Σχολείο ή σε άλλο σχολείο της Παλλήνης κι αυτό γιατί φαντάσου την Παλλήνη και το Μουσικό Σχολείο Παλλήνης σαν δύο διαφορετικές περιοχές που πας από τη μία στην άλλη με μετάθεση. Για να καταλάβεις, έστω ότι παίρνεις την μετάθεση στο Μουσικό Σχολείο Παλλήνης. Αν του χρόνου το μετανιώσεις και θες να πας σε κάποιο άλλο σχολείο της περιοχής θα πρέπει να κάνεις εκ νέου αίτηση μετάθεσης, όπως θα έκανες π.χ. για να πας στην Α΄ Θεσσαλονίκης.
Με άλλα λόγια, αν μπορούσαν να σε στείλουν σε άλλο σχολείο της Παλλήνης πλην του Μουσικού που ζήτησες ή σε άλλο Μουσικό Σχολείο που δεν το ζήτησες, αυτό θα σήμαινε ότι θα μπορούσαν να σε στείλουν και σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή της Ελλάδος.

Συνοψίζω ή θα πάρεις μετάθεση στο Μουσικό Σχολείο Παλλήνης και μόνο ή θα παραμείνεις εκεί που είσαι (εκτός κι αν έχεις κάνει και για αλλού  αίτηση μετάθεσης, που είναι κάτι άλλο και δεν σχετίζεται με την αίτηση για το Μουσικό).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2010, 01:06:45 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 01:09:34 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ  Lucinda!
Αυτό ακριβώς με ενδιέφερε να διευκρινήσω, γιατί όντως με ενδιαφέρει ή να πάω σε συγκεκριμένο μουσικό σχολειο ή να παραμείνω εκει που είμαι.
Απλως φοβομουν μηπως ζητώντας το συγκεκριμενο σχολειο, γινει καμία στραβη και βρεθω καπου αλλου που δεν το θέλω.
Ησουν κατατοπιστικότατη :D :D :D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:02:41 μμ »
Μην τα συζητάς...

Οι μεταθέσεις στα σχολεία αυτά (Πειραματικά, μουσικά, καλλιτεχνικά, διαπολιτισμικά)κρίνονται κυριολεκτικά στο γόνατο και απολύτως κατά το δοκούν.

Θα θυμάσαι πέρισυ την αλλαγή για τα μόρια των μεταπτυχιακών στα Πειραματικά. Προφανώς ήθελαν να βάλουν κάποιους με master αλλά συνυποψήφιοι είχαν διδακτορικά και τους καθάρισαν στεγνά.

Δεν λέω και τι γίνεται για γνώση ανατολικών γλωσσών σε διαπολιτισμικά.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν τελικά θα γίνουν φέτος μεταθέσεις σε μουσικά. Έχουμε φτάσει τέλη Ιουνίου και δεν υπάρχει εντελώς καμία πληροφόρηση. Το τηλέφωνο των πληροφοριών για τα μουσικά χτυπάει και δεν το σηκώνει κανείς ανεξαρτήτως ημέρας και ώρας. Αν έχουν ματαιωθεί σαν των Πειραματικών δεν θα έπρεπε να το είχαν γνωστοποιήσει;

Εξάλλου στα Πειραματικά λόγω της αλλαγής του ωραρίου μπορεί κάποιος να ισχυριστεί (λέμε τώρα) ότι τα κενά μπορούν να καλυφθούν.

Στα Μουσικά όμως που δεν υπήρχε μειωμένο ωράριο;

Αν λοιπόν γνωρίζει κανείς κάτι ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:32:33 μμ »
Προ ημερών επικοινωνήσαμε με το αρμόδιο γραφείο για τις μεταθέσεις στα Μουσικά Σχολεία και μία κυρία είπε ότι ενώ έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες, οι μεταθέσεις στα μουσικά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνουν φέτος, αλλά θα γίνουν μόνο αποσπάσεις. Ξέρω ότι ακούγεται κουλό και δεν υπάρχει αιτιολόγηση, αλλά αυτό είπε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.