*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 68744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:47:34 μμ »
Σχετικά με την πενταετή προϋπηρεσία, η tzhna έχει δίκιο. Ορισμένοι από τους αιτούντες μετάθεση σε μουσικά σχολεία δεν έχουν την απαιτούμενη προϋπηρεσία. Μπορεί να έχουν εκπαιδευτική αλλά όχι διδακτική, λόγω αδειών, κλπ. Και όμως, ξέρω τουλάχιστον ότι η ΔΔΕ στην οποία ανήκω δέχεται και τις αιτήσεις αυτές, απλώς σημειώνει πάνω  στην αίτηση  ότι δεν συμπληρώνει πενταετή προϋπηρεσία. Προφανώς αυτές οι αιτήσεις είναι αμφισβητούμενες, πάνε στα υπηρεσιακά συμβούλια και απορρίπτονται (θέλω να πιστεύω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:26 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:59:54 μμ »
Για ποιο λόγο γίνονται ξεχωριστά οι μεταθέσεις στα μουσικά από αυτές στα ΠΥΣΔΕ ;
Γιατί δεν είναι ξεκάθαρος ο λόγος που θα μετατεθεί ο Α και όχι ο Β;

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 04, 2015, 01:09:46 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ και επαυξάνω. Ναι, γνωρίζω καλά ότι δέχονται μεν τις αιτήσεις αλλά φαίνεται αναλυτικά η προυπηρεσία σε σχολείο και όχι σε γραφείο ή οι άδειες και εν τέλει στην τελική επιλογή απορρίπτονται. Φαίνεται και στην ανακοίνωση του ΠΥΣΔΕ. Λένε "πχ 200 αιτήσεις έγιναν για μουσικά, απο αυτές έγιναν δεκτές οι 120 και τελικά 20 ικανοποιήθηκαν". Η πενταετία παίζει καθοριστικό παράγοντα για να μην ξεχνάμε τα βύσματα που μπαστακώνονταν στα γραφεία και ουδέποτε μπήκαν στην τάξη. Αυτοί εκεί την πατάνε...  ;D
Για την efi.. που ρωτάει,  η απάντηση είναι ότι καταρχάς τα μουσικά υπάγονται μεν σε κάποιο ΠΥΣΔΕ αλλά είναι ειδικά σχολεία όπως πχ τα πειραματικά και είναι ανεξάρτητα, δηλαδή αν ανήκεις πχ στο μουσικό του Ιλίου και θελήσεις να πας σε γενικό σχολείο, θα πρέπει να ζητήσεις μετάθεση. Επίσης, τα μουσικά σχολεία έχουν πολλές ιδιαιτερότητες. Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και τα παιδιά έχουν ιδιαίτερη επαφή με τη μουσική. Ένας καθηγητής που τη βρίσκει με Πάολα και Παντελίδη δεν θα μπορέσει ποτέ να καταλάβει γιατί ένα παιδί ασχολείται με την Ευρωπαική ή τη Βυζαντινή μουσική... όπως και να το κάνουμε, δεν θα μπορέσει να καταλάβει γιατί το παιδί θα προτιμήσει τη μουσική του Χατζιδάκι από τα σκυλάδικα... Ναι, ξέρω, δεν ακούνε όλοι οι εκπαιδευτικοί γαβ γαβ μουσική αλλά όπως και να το κάνουμε, πρέπει τα αισθητήρια όργανα των εκπαιδευτικων που διδάσκουν εκεί να είναι σε εναρμόνιση με ένα παιδί που θα δώσει προτεραιότητα στο βιολί και το τσέλο από τα μαθηματικά... Προς Θεού δεν λέω ότι κάποιος είναι κατώτερος από τον άλλο, και γούστα είναι αυτά, όπως και να το κάνουμε, απλά λέω πως έχουν τα πράγματα. Γι'αυτό μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν προαπαιτούμενη η μουσική παιδεία ΜΑΖΙ με την πενταετία στη δευτεροβάθμια...

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 04, 2015, 09:30:01 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ και επαυξάνω. Ναι, γνωρίζω καλά ότι δέχονται μεν τις αιτήσεις αλλά φαίνεται αναλυτικά η προυπηρεσία σε σχολείο και όχι σε γραφείο ή οι άδειες και εν τέλει στην τελική επιλογή απορρίπτονται. Φαίνεται και στην ανακοίνωση του ΠΥΣΔΕ. Λένε "πχ 200 αιτήσεις έγιναν για μουσικά, απο αυτές έγιναν δεκτές οι 120 και τελικά 20 ικανοποιήθηκαν". Η πενταετία παίζει καθοριστικό παράγοντα για να μην ξεχνάμε τα βύσματα που μπαστακώνονταν στα γραφεία και ουδέποτε μπήκαν στην τάξη. Αυτοί εκεί την πατάνε...  ;D
Για την efi.. που ρωτάει,  η απάντηση είναι ότι καταρχάς τα μουσικά υπάγονται μεν σε κάποιο ΠΥΣΔΕ αλλά είναι ειδικά σχολεία όπως πχ τα πειραματικά και είναι ανεξάρτητα, δηλαδή αν ανήκεις πχ στο μουσικό του Ιλίου και θελήσεις να πας σε γενικό σχολείο, θα πρέπει να ζητήσεις μετάθεση. Επίσης, τα μουσικά σχολεία έχουν πολλές ιδιαιτερότητες. Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και τα παιδιά έχουν ιδιαίτερη επαφή με τη μουσική. Ένας καθηγητής που τη βρίσκει με Πάολα και Παντελίδη δεν θα μπορέσει ποτέ να καταλάβει γιατί ένα παιδί ασχολείται με την Ευρωπαική ή τη Βυζαντινή μουσική... όπως και να το κάνουμε, δεν θα μπορέσει να καταλάβει γιατί το παιδί θα προτιμήσει τη μουσική του Χατζιδάκι από τα σκυλάδικα... Ναι, ξέρω, δεν ακούνε όλοι οι εκπαιδευτικοί γαβ γαβ μουσική αλλά όπως και να το κάνουμε, πρέπει τα αισθητήρια όργανα των εκπαιδευτικων που διδάσκουν εκεί να είναι σε εναρμόνιση με ένα παιδί που θα δώσει προτεραιότητα στο βιολί και το τσέλο από τα μαθηματικά... Προς Θεού δεν λέω ότι κάποιος είναι κατώτερος από τον άλλο, και γούστα είναι αυτά, όπως και να το κάνουμε, απλά λέω πως έχουν τα πράγματα. Γι'αυτό μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν προαπαιτούμενη η μουσική παιδεία ΜΑΖΙ με την πενταετία στη δευτεροβάθμια...
Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι εκτός ΠΥΣΔΕ τα μουσικά;
Για να  λειτουργεί σαν 'παραθυράκι΄;
Δεν επιμένω στην ερώτηση για να πάρω απάντηση, αλλά την έθεσα διότι κανείς από τους εκπαιδευτικούς δεν καταλαβαίνει τον διαχωρισμό.Ας είναι ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:26 »

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 15, 2015, 04:41:19 μμ »
Σε αυτή την ερώτηση απάντηση ίσως θα έπρεπε να δώσει το Υπουργείο... απο κει και πέρα ίσως να παίζει ρόλο το ότι δεν υπάρχει μουσικό σχολείο σε όλα τα ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:58:59 μμ »
Συνάδελφοι, Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτησω-αν και εφόσον γνωρίζει κανείς-τί μετράει περισσότερο, η προϋπηρεσία στα μουσικά ή τα αυξημένα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα. Εγώ φερ'ειπείν έχω όλα τα υπόλοιπα εκτός από προϋπηρεσία στα Μουσικά. Ασφαλώς έχω την απαιτούμενη διδακτική εμπειρία σε σχολεία της γενικής εκπαίδευσης.   Έχω καμιά πιθανότητα, γιατί τα γνωστά παπαγαλάκια πάλι τιτιβίζουν ότι καλά τα προσόντα, αλλά πρέπει να έχεις και τις κατάλληλες γνωριμίες. Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας... Δεν έχω γνώση του αντικειμένου , διότι πρώτη φορά υπέβαλα αίτηση για Μουσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 07:11:39 μμ από tsoklis »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 05, 2015, 09:20:10 μμ »
Περισσότερο μετράνε τα αυξημένα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα. Αν τώρα βρεθεί άλλος με τα ίδια προσόντα, θα ληφθεί υπόψη η προϋπηρεσία σε μουσικά σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:01:12 μμ »
Περισσότερο μετράνε τα αυξημένα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα. Αν τώρα βρεθεί άλλος με τα ίδια προσόντα, θα ληφθεί υπόψη η προϋπηρεσία σε μουσικά σχολεία.
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Είσαι σε μουσικό σχολείο; Γιατί έχω ακούσει σημεία και τέρατα αυτό το διάστημα και ελπίζω ότι τουλάχιστον σε ένα τέτοιο σχολείο μπορώ να διεκδικήσω μετάθεση, μιας και στις γενικές μεταθέσεις δεν υπάρχει προοπτική. Από το υπουργείο μου είπαν ότι έχει κανείς το δικαίωμα να υποβάλει ένσταση, ζητώντας να πληροφορηθεί αιτιολογημένα γιατί απορρίπτεται η αίτησή του, προφανώς τί παραπάνω προσόντα έχει αυτός που πήρε μετάθεση. Γνωρίζεις κάτι σχετικό; Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:46:17 μμ »
Ισχύουν τα προσόντα αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις! Ειδικά αν πρόκειται για θέση με πολλές αιτήσεις. Δεν ξέρουμε όμως αν προηγείται πχ, ο κάτοχος διδακτορικού στο τομέα του από τον κάτοχο μεταπτυχιακού με μουσικές σπουδές. Σε τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε για συνολική κατάρτιση/βιογραφικό.
Γενικώς μάλλον εξόφθαλμες αδικίες δε γίνονται γιατί πια έχει ξυπνήσει ο κόσμος και όπως είπες πράγματι μπορείς να κάνεις ένσταση και να ενημερωθείς για τα προσόντα αυτού που πήρε την μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 06, 2015, 11:18:42 πμ »
Ισχύουν τα προσόντα αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις! Ειδικά αν πρόκειται για θέση με πολλές αιτήσεις. Δεν ξέρουμε όμως αν προηγείται πχ, ο κάτοχος διδακτορικού στο τομέα του από τον κάτοχο μεταπτυχιακού με μουσικές σπουδές. Σε τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε για συνολική κατάρτιση/βιογραφικό.
Γενικώς μάλλον εξόφθαλμες αδικίες δε γίνονται γιατί πια έχει ξυπνήσει ο κόσμος και όπως είπες πράγματι μπορείς να κάνεις ένσταση και να ενημερωθείς για τα προσόντα αυτού που πήρε την μετάθεση.

Κι εγώ πιστεύω ότι τέτοιου είδους αδικίες δεν μπορούν πλέον να περάσουν απαρατήρητες, γιατί στο παρελθόν έχουν συμβεί τραγικά πράγματα. Από γνωστούς και φίλους πληροφορούμαι ότι πλέον στα μουσικά σχολεία οι εκπαιδευτικοί που μετατίθενται έχουν πολύ καλό βιογραφικό (π.χ. μεταπτυχιακό, δημοσιεύσεις, συμμετοχές σε συνέδρια, επιμορφώσεις). Ελπίζω ότι δεν θα διαψευσθώ, γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα πάντοτε καραδοκεί ο φόβος του μέσου... Φαντάζομαι ότι πλέον και οι ιθύνοντες φοβούνται να προβούν σε αναιτιολόγητες μεταθέσεις, χωρίς δηλαδή ο/η υποψήφιος/α να πληροί τις νόμιμες προϋποθέσεις, γιατί σε μικρές πόλεις λίγο πολύ είμαστε όλοι γνωστοί μεταξύ μας και θα δημιουργηθεί μεγάλη φασαρία. Πόσο μάλλον τώρα που έχουν στενέψει κατά πολύ τα περιθώρια για μετάθεση σε σχολεία της γενικής εκπαίδευσης και όλοι παλεύουμε για μια θέση στον ήλιο!!!

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 08, 2015, 06:04:23 μμ »
Δεν ξέρω τι γινόταν παλιά, αλλά τα τελευταία χρόνια προηγούνται σαφώς οι εκπαιδευτικοί με αυξημένα τυπικά προσόντα (διδακτορικό, μεταπτυχιακό, 2ο πτυχίο, δεν είμαι όμως βέβαιος για τη σωστή σειρά μεταξύ μεταπτυχιακού και 2ου πτυχίου). Μετά μπαίνουν άλλα κριτήρια όπως προϋπηρεσία σε μουσικά σχολεία, μουσικές - καλλιτεχνικές σπουδές κ.α.
Ωστόσο, σε περίπτωση που δεν πάρεις μετάθεση σε μουσικό, μπορείς να ψάξεις να βρεις τι παραπάνω προσόντα είχε αυτός που πήρε τη μετάθεση, πχ με ένα τηλέφωνο στον Κορδη και στη συνέχεια να το ελέγξεις. Άλλωστε, τώρα με το ιντερνετ είμαστε ένα μικρό παγκόσμιο χωριό.....

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝ76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:41:16 πμ »
Αρκει καποιος να εχει γενικα μεταπτυχιακο ή διδακτορικό ή κοιτάζουν και σε ποιο κλαδο εχει γινει; Επίσης ενας κατοχος διδακτορικου προηγειται απο εναν κατοχο μεταπτυχιακου και δευτερου πτυχιου;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:27:17 μμ »
Δεν είναι καθορισμένη η μοριοδότηση.
Διάβασε και τα παραπάνω σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 30, 2015, 10:40:42 μμ »
Σε μουσικό σχολείο που έβγαλε 2 κενά και ζητούσαν μετάθεση 4 , τελικά μετατέθηκε ένας. Γιατί?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.