*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 53931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:10:36 πμ »
Παράθεση
μεγαλο μπερδεμα.δλδ τελειωνεις 2 σχολες,εχει παιδαγωγικα μαθηματα κ τλκ δεν παιρνεις την καταρτιση!ουφ ελεος πια!!!μα τι θελουν τελοσπαντων!!
Η ουσία είναι πόσα παιδαγωγικά μαθήματα προσφέρονται στα τμήματα, Tsampika και ποια είναι αυτά. Δεν παίζει ρόλο πόσα πτυχία έχει κάποιος που θέλει να γίνει εκπαιδευτικός, αλλά το κατά πόσο είναι καταρτισμένος σε ό,τι έχει να κάνει με το σχολείο και την εκπαίδευση γενικότερα.

Παράθεση
μέχρι και τον τελευταίο ΑΣΕΠ πάντως, ο κλάδος Ο.Οικονομίας είχε το μεγαλύτερο ποσοστό διορισμού από όλους τους κλάδους.(λίγο καλύτερα από τους δασκάλους!!!)
Λίγοι το ήξεραν...
Bolbini, ισχύει αυτό που γράφεις. Ο διορισμός και στους ΠΕ15 ήταν τουλάχιστον μέχρι τον τελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ άμεσος. Αναλογιστείτε όμως ότι το μάθημα της οικιακής οικονομίας διδάσκεται λίγες ώρες την εβδομάδα και οι θέσεις αργά ή γρήγορα θα συμπληρωθούν (αν δεν έχουν ήδη συμπληρωθεί).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2010, 01:12:50 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:24 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:44:13 πμ »
^ναι αλλά υπάρχει μόνο ένα τμημα σε όλη την Ελλάδα,στην Αθήνα
άρα οι απόφοιτοι δεν είναι πολλοί
αν σκεφτείς μάλιστα οτι ελάχιστοι δηλώνουν την σχολή αυτή αν δεν είναι ψιλιασμένοι για το δημόσιο...

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:53:32 πμ »
^ναι αλλά υπάρχει μόνο ένα τμημα σε όλη την Ελλάδα,στην Αθήνα
άρα οι απόφοιτοι δεν είναι πολλοί
αν σκεφτείς μάλιστα οτι ελάχιστοι δηλώνουν την σχολή αυτή αν δεν είναι ψιλιασμένοι για το δημόσιο...

η σχολη παιρνει περιπου 60 ατομα καθε χρονο!ΜΟΝΟ!!!! εξαλλου δεν ειναι και πολλοι αυτοι που θα ρισκαρουν να πανε σε αυτη τη σχολη,να την τελειωσουν κ στο τελος, αν εχουν συμπληρωθει ολες οι θεσεις στο δημοσιο,δεν θα εχουν με τι να ασχοληθουν επαγγελματικα.οσο να ναι για πρωτο πτυχιο ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο..

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:55:37 πμ »
ΑΣΕΠ 2007

ΠΕ 15
αιτούντες 63
συμμετέχοντες 56
ποσοστό συμμετοχής 88,89
προκηρυχθείσες θέσεις 48
αναλογία θέσεων/συμμετεχόντων 1 στους 1,2

(δάσκαλοι αναλογία 1 στους 1,3)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2010, 01:58:31 πμ από Boldini »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:24 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 21, 2010, 02:03:52 πμ »
δεν ξέρω Tsampika
εγώ θα σου έλεγα ναι,να δώσεις κατατακτήριες(αν και είμαι υπέρ των παννελληνιων)
και στο μισό να πέσουν οι θέσεις πάλι είναι μια καλή αναλογία σε σχέση με άλλους κλάδους
ψαξτο λίγο

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 21, 2010, 02:09:23 πμ »
ΑΣΕΠ 2007

ΠΕ 15
αιτούντες 63
συμμετέχοντες 56
ποσοστό συμμετοχής 88,89
προκηρυχθείσες θέσεις 48
αναλογία θέσεων/συμμετεχόντων 1 στους 1,2

(δάσκαλοι αναλογία 1 στους 1,3)
πιστευω πως στον επομενο ασεπ θαεχει πολλουςπερισσοτερους υποψηφιους.αλλα κ παλι το ποσοστο θα ειναι πολυ καλο.
εμενα παντως ενας διευθυντης ενος ιδιωτικου σχολειου μου λεει ¨"βρες μου εναν αποφοιτο αυτου του τμηματος κ εγω θα τον προσλαβω αμεσως." υπαρχει ελλειψη ακομα.βεβαια για να καλυψει ενας καθηγητης ολες τις ωρες(επειδη το μαθημα του διδασκεται μονο στο γυμνασιο) θα πρεπει να πηγαινει σε 3 διαφορετικα σχολεια..εμενα προσωπικαδεν θα με ενοχλουσε ιδιαιτερα αυτο.φτανει βεβαια να μην εχουν κ την τρελη αποσταση,,,, 8)

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 21, 2010, 02:13:41 πμ »
δεν ξέρω Tsampika
εγώ θα σου έλεγα ναι,να δώσεις κατατακτήριες(αν και είμαι υπέρ των παννελληνιων)
και στο μισό να πέσουν οι θέσεις πάλι είναι μια καλή αναλογία σε σχέση με άλλους κλάδους
ψαξτο λίγο
πριν 4 χρονια θα εμπαινα ανετα στη σχολη με το βαθμο μου.τωρα με τις κατατακτηριες δεν ξερω...2 ατομα "νομιζω" παιρνουν μονο απο ΑΕΙ και 5 απο ΤΕΙ.. η μονη ελπιδα ειναι η περιπτωση να μην υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι για κατατακτηριες.ισως στη γραμματεια να μπορουν να με κατατοπισουν πανω σε αυτο......

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 21, 2010, 02:22:13 πμ »
κοίτα εγώ είμαι κατά των κατατακτηρίων
έχω δώσει στο παρελθον και θεωρώ μεγάλη ******* να διαβάζεις σαν τρελός για 2 θέσεις όταν δίνουν 300 άτομα
όμως για το τμήμα που θέλεις ίσως να είναι πιο έύκολο
ανάλογα τη ζήτηση..
καλή μου υπάρχουν και οι πανελλήνιες-αν δεν πανε καλά οι κατατακτήριες
όπως και να'χει σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για'σένα, επιλογή

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 21, 2010, 02:59:42 πμ »
κοίτα εγώ είμαι κατά των κατατακτηρίων
έχω δώσει στο παρελθον και θεωρώ μεγάλη ******* να διαβάζεις σαν τρελός για 2 θέσεις όταν δίνουν 300 άτομα
όμως για το τμήμα που θέλεις ίσως να είναι πιο έύκολο
ανάλογα τη ζήτηση..
καλή μου υπάρχουν και οι πανελλήνιες-αν δεν πανε καλά οι κατατακτήριες
όπως και να'χει σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για'σένα, επιλογή
σ'ευχαριστω πολυ!!!ευχομαι ο,τι καλυτερο κ σε σενα!!! :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 21, 2010, 10:17:39 πμ »
συμφωνω με Boldini, οι πανελληνιες ειναι μια πολυ καλη και με πολλες πιθανοτητες επιτυχιας λυση!
Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο Tsampika.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:09:02 μμ »
κοίτα εγώ είμαι κατά των κατατακτηρίων
έχω δώσει στο παρελθον και θεωρώ μεγάλη ******* να διαβάζεις σαν τρελός για 2 θέσεις όταν δίνουν 300 άτομα
όμως για το τμήμα που θέλεις ίσως να είναι πιο έύκολο
ανάλογα τη ζήτηση..
καλή μου υπάρχουν και οι πανελλήνιες-αν δεν πανε καλά οι κατατακτήριες
όπως και να'χει σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για'σένα, επιλογή
Βoldini  εμαθα επιτελους τι γινεται με τις κατατακτηριες στο οικιακης οικονομιας που λεγαμε. Συνηθως το δηλωνουν 25-30 ατομα απο ΑΕΙ και θα παρουν μονο 1!!!! (κανε θεε μ να ειμαι εγω! :-[ )
αυταααααα............δυσκολο πολυ.........

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:25:57 μμ »
Αγαπητα μελη του pde.Φοιτω στο οικονομικο πανεπιστημιο της Πατρας κ προσδοκω πως μεχρι κ τον οκτωβρη θα εχω παρει πτυχιο. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα οικιακης οικονομιας στην Αθηνα.Πρωτον γιατι εχω ακουσει πως οσοι το τελειωνουν προσλαμβανονται αμεσως στην εκπαιδευση κ δευτερον γιατι θα μου δωσει το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας που η σχολη μ δεν μ δινει.θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεται γι'αυτο το θεμα..αξιζει τελικα να το κανω? ??? ευχαριστω!
Πριν από 2 χρόνια το υπουργείο έκανε το εξής τραγικό: αναγνώρισε στους νομικάριους και στους κοινωνιολόγους να κάνουν ως δεύτερη ανάθεση Οικιακή Οικονομία. Δυστυχώς, το αντίστοιχο δεν έγινε και για τους ΠΕ15. Αυτό οδήγησε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα σε πτώση των διορισμών. Κάτι το μνημόνιο, κάτι και αυτό, από 45 με 50 διορισμούς (περίπου) το χρόνο, φτάσαμε φέτος στους 13. Σήμερα είχα πάει στη σχολή να δώσω κάποια μαθήματα και είδα γνωστούς που έχουν τελειώσει και δεν τους πήραν αναπληρωτές. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, γιατί από πέρυσι έχω διοριστεί με την πρώτη ειδικότητα (ΠΕ02) και έτσι δεν ασχολούμαι και πολύ, αλλά πρόσεξε πολύ το επόμενο βήμα σου. Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα και ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει σε τόσο ρευστές καταστάσεις, δυστυχώς. Πάντως, ψάξε τα καλύτερα τα πράγματα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:33:38 μμ »
Αγαπητα μελη του pde.Φοιτω στο οικονομικο πανεπιστημιο της Πατρας κ προσδοκω πως μεχρι κ τον οκτωβρη θα εχω παρει πτυχιο. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα οικιακης οικονομιας στην Αθηνα.Πρωτον γιατι εχω ακουσει πως οσοι το τελειωνουν προσλαμβανονται αμεσως στην εκπαιδευση κ δευτερον γιατι θα μου δωσει το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας που η σχολη μ δεν μ δινει.θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεται γι'αυτο το θεμα..αξιζει τελικα να το κανω? ??? ευχαριστω!
Πριν από 2 χρόνια το υπουργείο έκανε το εξής τραγικό: αναγνώρισε στους νομικάριους και στους κοινωνιολόγους να κάνουν ως δεύτερη ανάθεση Οικιακή Οικονομία. Δυστυχώς, το αντίστοιχο δεν έγινε και για τους ΠΕ15. Αυτό οδήγησε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα σε πτώση των διορισμών. Κάτι το μνημόνιο, κάτι και αυτό, από 45 με 50 διορισμούς (περίπου) το χρόνο, φτάσαμε φέτος στους 13. Σήμερα είχα πάει στη σχολή να δώσω κάποια μαθήματα και είδα γνωστούς που έχουν τελειώσει και δεν τους πήραν αναπληρωτές. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, γιατί από πέρυσι έχω διοριστεί με την πρώτη ειδικότητα (ΠΕ02) και έτσι δεν ασχολούμαι και πολύ, αλλά πρόσεξε πολύ το επόμενο βήμα σου. Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα και ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει σε τόσο ρευστές καταστάσεις, δυστυχώς. Πάντως, ψάξε τα καλύτερα τα πράγματα.
αυτο ομολογω πως δεν το περιμενα!!!13 ατομα μονο???!!! δεν ξερω τι να πω..μου πηρε ολο το καλοκαιρι να αποφασισω για το επομενο βημα κ τωρα ολα παλι "καταρεουν"..εχεις δικιο ολα ειναι ακομα πολυ ρευστα! Σ'ευχαριστω για την πληροφορια!ειναι ιδιαιτερα χρησιμη!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:39:18 μμ »
Αγαπητα μελη του pde.Φοιτω στο οικονομικο πανεπιστημιο της Πατρας κ προσδοκω πως μεχρι κ τον οκτωβρη θα εχω παρει πτυχιο. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα οικιακης οικονομιας στην Αθηνα.Πρωτον γιατι εχω ακουσει πως οσοι το τελειωνουν προσλαμβανονται αμεσως στην εκπαιδευση κ δευτερον γιατι θα μου δωσει το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας που η σχολη μ δεν μ δινει.θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεται γι'αυτο το θεμα..αξιζει τελικα να το κανω? ??? ευχαριστω!
Πριν από 2 χρόνια το υπουργείο έκανε το εξής τραγικό: αναγνώρισε στους νομικάριους και στους κοινωνιολόγους να κάνουν ως δεύτερη ανάθεση Οικιακή Οικονομία. Δυστυχώς, το αντίστοιχο δεν έγινε και για τους ΠΕ15. Αυτό οδήγησε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα σε πτώση των διορισμών. Κάτι το μνημόνιο, κάτι και αυτό, από 45 με 50 διορισμούς (περίπου) το χρόνο, φτάσαμε φέτος στους 13. Σήμερα είχα πάει στη σχολή να δώσω κάποια μαθήματα και είδα γνωστούς που έχουν τελειώσει και δεν τους πήραν αναπληρωτές. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, γιατί από πέρυσι έχω διοριστεί με την πρώτη ειδικότητα (ΠΕ02) και έτσι δεν ασχολούμαι και πολύ, αλλά πρόσεξε πολύ το επόμενο βήμα σου. Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα και ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει σε τόσο ρευστές καταστάσεις, δυστυχώς. Πάντως, ψάξε τα καλύτερα τα πράγματα.
Υπαρχει καποια σελιδα στο internet οπου μπορω να δω ποσους αναπληρωτες πηρανε απο καθε ειδικοτητα φετος αλλα κ τις προηγουμενες χρονιες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.