*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 54225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 11:11:00 πμ »
Αν γραφτείς με κατατακτήριες, δε ζητάνε (τουλάχιστον παλιότερα) Υπέυθυνη Δήλωση ότι δεν είσαι γραμμένος και σε άλλο τριτοβάθμιο ίδρυμα στη Ελλάδα, οπότε δε βλέπω που είναι το κώλυμα. Οκ το 2ο, αλλά και 30 πτυχίο!! Χαράς το κουράγιο σου!! Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:20 »

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 11:40:34 πμ »
Απ' όσο γνωρίζω εγώ, δεν μπορείς να κάνεις 2 προτυχιακά ή 2 μεταπτυχιακά προγράμματα μαζί (εννοώ να είσαι εγγεγραμμένος). Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό μαζί δεν υπάρχει πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 01:51:03 μμ »
ευχαριστώ παιδιά...
anemoni δυστυχώς ζητάνε. Μου το είπαν από την γραμματεία.

αν κάποιος το έχει κάνει θα ήθελα τη συμβουλή του...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 02:23:06 μμ »
αν είσαι γραμμένος σε χ σχολή αλλά θέλεις να την διακόψεις για τρια χρόνια για να βγάλεις μια ψ σχολή, μετά μπορείς να συνεχίσεις με την χ σχολή;
Κοίτα και εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=4801.msg494850#msg494850

Όχι δεν γίνεται.
Η μόνη δια νόμου απαγόρευση παράλληλης φοίτησης στη χώρα μας είναι αυτή των 2 προπτυχιακών.
Για να γραφτείς σε άλλο προπτυχιακό, ενώ είσαι ήδη γραμμένη σε ένα προπτυχιακό, πρέπει να διαγραφείς από το πρώτο. Όχι να διακόψεις για κάποιο χρονικό διάστημα.

Αν θες, το ρισκάρεις και πες μας τι έγινε.!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:20 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 20, 2016, 04:11:20 πμ »
Καλό ξημέρωμα και καλό σαββατοκύριακο σε όλους.
Οπως έχω γράψει στο φόρουμ, κάνω δεύτερο πτυχίο στην εργοθεραπεια. Τώρα τελειωνω το δεύτερο έτος και επειδή διάβαζα πολύ αντί για 16 μαθήματα, αν περάσω 2 που άφησα για Σεπτέμβριο, θα θέλω 9 μαθήματα για πτυχίο :) .Το έχω συζητήσει με κάποιους καθηγητές και όπως τα προγραμματιζω θα μπορώ από το 7ο εξάμηνο να πάρω και πρακτική άσκηση και πτυχιακή εργασία (θα έχω περάσει και τα 15 μαθήματα ειδικότητας καθώς και τα 3/4 των μαθημάτων της σχολής:αυτές είναι οι προϋποθέσεις). Αυτό σημαίνει ότι αντί για Σεπτέμβριο του 2018,θα τελειώσω τη σχολή Μάρτιο - Απρίλιο 2018.Βέβαια δε ξέρω αν θα μου επιτρέψουν να ορκιστώ Ιούνιο του 2018 καθώς πρέπει να ολοκληρωσω 8 εξάμηνα φοίτησης και το 8ο εξάμηνο είναι μέχρι τέλη Μάη - αρχές Ιούνη. Ετσι διάβασα πιο παλιά γενικά για το τι ισχύει στα ΤΕΙ. Γνωρίζετε αν αυτό είναι εφικτό (να ορκιστώ αρχές Ιουνίου) ή δεν επιτρέπεται; Δεν πάω στη γραμματεία να ρωτήσω, γιατί δεν έχει την καλύτερη συμπεριφορά και προτιμώ να πάω όταν έρθει η ώρα 😜απλά διατυπωνω εδώ το ερώτημα μου που είναι πιο φιλικό το κλίμα. Και κάτι ακόμη, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να δώσω πανελλήνιες ξανά στο μέλλον (θα δώσω για 3η φορά αν το κάνω). Απλά έμαθα ότι πλέον μετράνε μόνο τα γραπτά - οπότε οι μαθητές δε θα έχουν +300-600 μόρια bonus προφορικους βαθμούς - και εξαιτίας αυτού του bonus κόντεψε να μείνω έξω από την εργοθεραπεια -.Μετά είδα ότι τα μαθήματα έγιναν 4:αρχαία, λατινικά (που είναι πολύ εύκολα αν μείνει ίδια η ύλη, δε συγκρίνονται με τα παλιά λατινικά), ιστορία και έκθεση. Η σχολή που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι η Ψυχολογία του Καποδιστριακου. Εμαθα ότι δίνει έμφαση στη παιδοψυχολογια, είδα και τα μαθήματα της (το κυριότερο δεν έχει εργαστήρια -μόνο 3 ώρες θεωρία κάθε μάθημα) και θα μπορούσαν να μου αναγνωρίσουν 4 μαθήματα από τη φιλολογία και το ιστορικό (είχα στα πιο πολλά τους ίδιους καθηγητές που διδάσκουν και τώρα - φιλολογία Καποδιστριακού τελείωσα- οπότε αν η γραμματεία δε θέλει να τα αναγνωρίσει - θα μπορούσα να προσεγγισω τους καθηγητές), 1 μάθημα φιλοσοφίας, 2 μαθήματα παιδαγωγικών και ενδέχεται και 2 μαθήματα ψυχολογίας που πήρα ως επιλογή στο φιλολογικό (εξελικτική ψυχολογία 1&εξελικτική ψυχολογία 2 απλά είχα άλλον καθηγητή). Επιπλέον, και από την εργοθεραπεια έχω λίγα κοινά μαθήματα, 3-4 περίπου. Βέβαια είναι τμήμα ΤΕΙ, άλλοι καθηγητές οπότε μπορεί αυτά να μη μου τα αναγνωρίσουν. Αν τα αναγνώριζαν όλα, μιλάμε για 12-13 μαθήματα από τα 53.Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη σχολή, αλλά επειδή θα εργάζομαι, θα πηγαίνω να δίνω λίγα μαθήματα το χρόνο. Συνεπώς θα κάνω σίγουρα πάνω από 5-6 χρόνια να την τελειώσω. Γνωρίζω ότι δεν αρκεί μόνο το πτυχίο για να εξασκησω το επάγγελμα του ψυχολόγου και δε ξέρω αν θα επιδιωξω κάποια στιγμή να εκπαιδευτω σε κάποια προσέγγιση πχ συστημική, γνωστική κοκ. Ωστόσο, επειδή θέλω να ασχοληθώ με παιδιά, σκεφτόμουν ότι θα ήταν καλό να έχω γνώσεις στην παιδική ψυχολογία. Και στην εργοθεραπεια μαθαίνουμε πράγματα, αλλά εστιαζουμε όπως είναι φυσικό στο επάγγελμα του εργοθεραπευτη και στην παρέμβαση του. Αν περάσω στη Ψυχολογία, θα είμαι 28-29 οπότε πτυχίο θα πάρω 35-36,ίσως και παραπάνω. Αλλά θα έχω εξασφαλίσει τη θέση μου αν μπω. Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας; Η ψυχολογία στο Πάντειο είναι βαρύτητα στην κοινωνική ψυχολογία, όπως έχω διαβάσει σε πολλά φόρουμ, ενώ δεν έχω τη δυνατότητα να αναγνωρισω μαθήματα. Τέλος, με προβληματίζει και κάτι ακόμη να σας πω την αλήθεια. Μήπως ένας μελλοντικός εργοδότης σχημάτιζε όχι και τόσο θετική άποψη για μένα (μιας και θα έχω σπουδές σε 3 διαφορετικά αντικείμενα). Μήπως εδειχνα την εικόνα της αναποφασιστης εννοώ. Βέβαια, έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ότι θέλω να ασχοληθώ με την παιδιατρική εργοθεραπεια και αν μπορούσα να συνδυαζα και την ειδική διαπαιδαγώγηση. Συγγνώμη για το κατεβατο. Απλά επειδή είστε και πιο μεγάλοι οι περισσότεροι εδώ μέσα, έχετε και περισσότερη εμπειρία και θα με βοηθούσε η γνώμη σας :) .ευχαριστώ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 20, 2016, 11:18:46 πμ »
Για μένα ότι και αν κάνεις κέρδος το έχεις και πιστεύω ότι με επιπλέον εφόδια αυξάνεις πιθανότητες για εύρεση εργασίας. Είχες δώσει πανελλήνιες μετα από χρόνια, ποιά η εμπειρία σου? Σκέφτομαι να δώσω και εγώ πανελλήνιες για παιδαγωγικό ή νηπιαγωγών επειδή θέλω να τελειώσω μια σχολή ανθρωπιστικών σπουδών, δε σκέφτομαι μέσω κατατακτηρίων γιατί πολύ απλά είναι σχεδόν αδύνατον με τόσο μεγάλη ύλη και τα θέματα που συνήθως βάζουν

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:38:32 μμ »
Καλημέρα σας :) .Εδωσα πανελλήνιες το 2008 και μετά το 2014.Ημουν θεωρητική κατεύθυνση και δεν υπήρχαν μεγάλες διαφορές στην ύλη και στον τρόπο εξέτασης. Μόνο στη Βιολογία γενικής υπήρχαν κάποιες μικρές αλλαγές στην ύλη και στα κείμενα. Κατά τα άλλα ίδια ήταν όλα :) .Πιστεύω ότι όποιος έχει τελειώσει καθηγητικη σχολή έχει πολύ καλό υπόβαθρο και μπορεί να γράψει πολύ καλά. Απλά τώρα που τα μαθήματα έγιναν 4 σε όλες τις κατευθύνσεις (εκτός αν κάποιος θέλει να ανοίξει και άλλο πεδίο όπου δίνει 5)είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Για τη θεωρητική τουλάχιστον είναι. Μόνο η έκθεση διέπεται από υποκειμενική βαθμολόγηση, αν και εκεί υπάρχουν κάποιες σταθερές βέβαια. Τα αρχαία και η ιστορία θέλουν συγκεκριμένα πράγματα (αν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα για να γράφεις πηγές στην ιστορία και να απαντάς στα ερμηνευτικά στα αρχαία, δίνοντας μια καλή όσο γίνεται μετάφραση στο άγνωστο) παίρνεις άριστο βαθμό :) (18+ πάνω). Τέλος, στα λατινικά η ύλη είναι πιο μικρή και εύκολη (δεν υπάρχει πλάγιος λόγος και αφαίρεσαν και άλλα συντακτικά φαινόμενα,ενώ έβαλαν και κείμενα από το βιβλίο της β λυκείου που είναι πιο εύκολα από  αυτά της γ λυκείου) .Τέλος, δεν μπορούν πια οι μαθητές να μας περνούν στο γενικό βαθμό με τους προφορικους βαθμούς. Πλέον μετράει μόνο το γραπτό για όλους - δίκαιο και σωστό - κατά τη γνώμη μου. Οπότε και εγώ για αυτούς τους λόγους σκέφτομαι πανελλήνιες για ψυχολογία εκπα στο μέλλον (φυσικά και ενθαρρυντικό είναι ότι δεν εξετάζονται τα κείμενα λογοτεχνίας πλέον). Για άλλες κατευθύνσεις δε ξέρω. Ειδικά για νηπιαγωγών και δασκάλων οι βάσεις θα πέσουν παρα πολύ, το πτδε εκπα αναμένεται να πέσει στο 15 και το τεαπη εκπα στο 14.5 ,και σαφώς και στην επαρχία θα υπάρχει τεράστια πτώση. Διαχρονικά θα είναι χαμηλά πλέον αυτές οι σχολές, καθώς πέρα από τους διορισμούς, είναι σε ξεχωριστό πεδίο οι σχολές αυτές και λίγοι τις δηλώνουν. Προτιμούν τα άλλα πεδία με πιο πολλές επιλογές.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος xrusa22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 06:07:39 μμ »
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να δωσω κατατακτηριες στο τει εργοθεραπειας! εχει καποιος αναλογη εμπειρια;;;

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 24, 2017, 01:03:33 μμ »
Καλησπέρα!
εχω 2 ερωτησεις:1) αν μπεις σε δευτερη σχολη ξερω οτι παιρνεις βιβλια, πασο παίρνεις όμως;
2) υπαρχουν πλεον σχολες που να δεχονται ατομα με βαθμο απολυτηριου και οχι εξετασεις για δευτερο πτυχιο;

Αποσυνδεδεμένος Manuel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 12:34:17 πμ »
Καλησπέρα!
Όσοι περνούν με κατατακτηριες και αιτούνται αναγνώριση μαθημάτων, πρέπει να τα δηλωσουν αυτά τα μαθήματα στο εξάμηνο;

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 01:16:55 μμ »
Καλησπέρα!
εχω 2 ερωτησεις:1) αν μπεις σε δευτερη σχολη ξερω οτι παιρνεις βιβλια, πασο παίρνεις όμως;
2) υπαρχουν πλεον σχολες που να δεχονται ατομα με βαθμο απολυτηριου και οχι εξετασεις για δευτερο πτυχιο;
1. Πάσο παίρνεις, δεν ισχύει όμως για έκπτωση στα εισιτήρια.
2. Νομίζω ότι έχει καταργηθεί αυτό και όλοι μπαίνουν υποχρεωτικά με εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος <PE02>-

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 04:27:13 μμ »

  

Απ: Πανελλήνιες μετά

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω το εξης...εδωσα φετος πανελληνιες και μπηκα παιδαγωγικό. Έχω τελειώσει φιλολογία και εχω κάνει και μεταπτυχιακό ξέρει κανείς να μου πει τι εξαμηνο θα μπω..και αν δικαιουμαι αναγνωριση μαθημάτων...καποιος με ανάλογη περιπτωση να με διαφωτίσει..


Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 05:01:32 μμ »
Καλησπέρα!
Όσοι περνούν με κατατακτηριες και αιτούνται αναγνώριση μαθημάτων, πρέπει να τα δηλωσουν αυτά τα μαθήματα στο εξάμηνο;

αυτο εξαρταται απο την εκαστοτε σχολη. Ρωτα στην γραμματεια

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 06:19:05 μμ »
 

Απ: Πανελλήνιες μετά

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω το εξης...εδωσα φετος πανελληνιες και μπηκα παιδαγωγικό. Έχω τελειώσει φιλολογία και εχω κάνει και μεταπτυχιακό ξέρει κανείς να μου πει τι εξαμηνο θα μπω..και αν δικαιουμαι αναγνωριση μαθημάτων...καποιος με ανάλογη περιπτωση να με διαφωτίσει..
Καλησπέρα. Κατά 99,99% μετά απο εισαγωγή απο πανελλήνιες θα πρέπει να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα σπουδών κανονικά. Δεν υπάρχει εξάμηνο καταταξης η/και αναγνώριση μαθημάτων (αυτα ισχύουν μόνο για εισαγωγή με κατακτήριες...). Καλό κουράγιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159765
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 272

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.