*

Αποστολέας Θέμα: Κορινθία  (Αναγνώστηκε 34376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κορινθία
« στις: Απρίλιος 01, 2008, 12:14:46 μμ »
Ενόψει των αιτήσεων των αποσπάσεων θα ήθελα να ρωτήσω τι γνωρίζετε για το νομό Κορίνθου! Και πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να ρωτήσω για το πως είναι τα χωριά εκεί, αν οι αποστάσεις είναι μεγάλες από μέρη που μπορείς να ζήσεις άνετα (τουλάχιστον με τα απαρταίτητα) και γενικώς ότι άλλο πιστεύετε ότι θα με βοηθούσε για να πάρω την αποφάση: να την δηλώσω ή όχι για απόσπαση; Αναμένω απαντήσεις για να με διαφωτίσετε! Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορινθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:15 »

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2008, 07:09:30 μμ »
Όντας Κορίνθια, μπορώ να σου πω ότι είναι μια χαρά εδώ. Με ένα αυτοκινητάκι κινείσαι άνετα παντού και οι αποστάσεις είναι σχετικά κοντινές!! Και στην τελική είναι από την Αθήνα μόνο μια ώρα μακριά!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 03:09:36 μμ »
Συνάδελφοι, όσοι έχετε περάσει από νομό Κορινθίας , μοιραστείτε σας παρακαλώ τις εντυπώσεις σας για την ποιότητα ζωής στην Κόρινθο. Ενδιαφέρομαι για Γ Κορίνθου, οπότε ξέρω ότι οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγάλες από Κόρινθο, αλλά πόσο ακριβώς είναι; Δεν πιστεύω να έχει κίνηση ο δρόμος και να κάνω 10 ώρες για απόσταση λίγων χιλιομέτρων;  ;D
Επίσης, η ζωή στην πόλη πως είναι για έναν νέο; Έχει καμιά καλή πολιτιστική δραστηριότητα; Ομάδες χορού, ζωγραφικής, θεάτρου, γυμναστήρια, κινηματογράφους κτλ; Η εικόνα της πόλης πως είναι; Την θεωρείτε όμορφη; Έχει κάποιο μέρος που πηγαίνει ο κόσμος για τρέξιμο ή περπάτημα;

Οι άμεσες απαντήσεις θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα, καθώς πρέπει να καταθέσουμε και τις αιτήσεις μετάθεσης :) Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 03:58:24 μμ »
Γεία σου συνάδελφε!

Είμαι διορισμένη εκπαιδευτικός πληροφορικής απο το 2005 και από το σχολικό έτος 2006-07 έχω οργανική στο Λύκειο του Δερβενίου (Δ' Κορινθίας)! Αν και έχω μεγαλώσει στο εν λόγω χωριό ήμουν πολύ επιφυλακτική όταν ζητούσα τη συγκεκριμένη οργανική διότι ζούσα 7 χρόνια στην Αθήνα (από φοιτήτρια) μου άρεσε, είχα τις παρέες μου και δεν ήθελα να φύγω! Μάλιστα τη χρονιά 2005 - 06 ήμουν με απόσπαση από την Αιτωλοακαρνανία στη Β Αθήνας και πρόλαβα να διδάξω στο 1ο λύκειο των Βριλλησίων για μια χρονια...

Η Γ' Κορινθίας έχει το προνόμιο να είναι κοντά στην Αθήνα (πετάγεσαι εύκολα αν είσαι από κει) αλλά δε σου δίνει κανένα σχολείο πολλά μόρια! Το επίσης πολύ σημαντικό είναι ο προαστιακός που φαντάζομαι σε λίγα χρόνια θα κάνει την Κορινθία προάστιο των Αθήνων. Αν λοιπόν 'ψήνεσαι' να αφήσεις τις μεγαλουπόλεις θα βρεις σε αυτά τα μέρη και Ομάδες χορού και γυμναστήρια και κινηματογράφους (τωρα για τα υπόλοιπα δε ξέρω) όχι στο μέτρο που η Αθήνα τα προσφέρει αλλά θα βρεις... Εντομεταξύ ξέρω ότι βολεύει να μένεις Κόρινθο και να είσαι τοποθετημένος σε κάποιο από αυτά τα σχολεία! Το σίγουρό είναι ότι θα σου φαίνεται η μέρα πιο μεγάλη, θα μπορείς να κάνεις 2 και 3 πράγματα την ίδια μέρα, μόλις φτιάχνει ο καιρός θα πετάγιεσαι για μπάνιο στη θάλασσα. Η κίνηση στους δρόμους -ιδίως στα χωριά- θα είναι αραιή, στην πόλη της Κορίνθου ίσως υπάρχει πρόβλήμα αλλά όχι σαν την Αθήνα προφανώς. Και βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το γεγονός ότι τα σχολεία αυτά (τα περισσότερα) είναι μικρά σε μαθητικό δυναμικό, αρά το μάθημα είναι πολύ καλύτερο (εχω προσωπική εμπειρεια σε αυτό).  Νομιζω βέβαια ότι αυτά πάνω κάτω ισχύουν σε όλες τις επαρχιακές πόλεις απλά η Κόρινθια έχει το σημαντικό + ότι βρίσκεται πολύ κοντά από την Αθήνα και εξυπηρετείται από τον προαστιακό αρά δεν αποκόβεσαι (αν είσαι από κει) και από την προηγούμενή σου ζωή.
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορινθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:15 »

Αποσυνδεδεμένος vkots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ20 MSc
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 04:40:30 μμ »
Γειά σου συναδέλφισσα! Ωστε εσύ είσαι στο Δερβένι και μου έχεις πάρει τη θέση που ήθελα; χαχα :D Είμαι διορισμένος στη Δ' Κορινθίας με προσωρινή τοποθέτηση στη Γκούρα (μπρρρρρ). Ευτυχώς είμαι με απόσπαση στην Ακράτα (θα ξέρεις, δίπλα σου). Τί γίνεται εκεί με τα σχολεία σας, υπάρχει κανα κενό ή στο γυμνάσιο, υπάρχει καμμια προοπτική που να θέλει να φύγει κάποιος άραγε; Άν γνωρίζεις κάτι πές μου άν μπορείς. Εγώ διορίστικα το 2006, μια χρονιά μετά, άς όψεται το φανταριλίκι!

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 04:45:17 μμ »
εγω σου γραφω τωρα απο κορινθο...η ζωη για εναν νεο ειναι ανυπαρκτη...εγω την χρακτηριζω νεκρη πολη...οση ζωη εχει μεχρι το μεσημερι...τοση ερημια εχει απο το απογευμα και μετα...λιγες καφετεριες με ελαχιστο κοσμο..μαγαζια για διασκεδαση ελαχιστα και παρακμιακα...συγγνωμη  κορινθιοι....το μονο καλο ειναι οτι ειναι κοντα στην Αθηνα...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 04:50:00 μμ »
σχετικα με αυτο που ειπωθηκε οτι τα σχολεια της Γ δεν εχουν  πολλα παιδια..θα δοιαφωνησω...εμεις στο Γυμνάσιο εχουμε περίπου 300 παιδια...δεν τα λες και λιγα..

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 04:57:53 μμ »
Δεν ξέρω ποιες περιοχές περιλαμβάνει η περιφέρεια που λες γιατί στην πρωτοβάθμια είναι λίγο διαφορετικά. Όμως ο πρώτος διορισμός μου ήταν στην Περαχώρα και πέρασα σούπερ. Θα σου πρότεινα να μείνεις στο Λουτράκι και όχι στην Κόρινθο, όμως. (Αν μη τι άλλο δε θα χρειάζεται να κουβαλάς εμφιαλωμένα για πόσιμο και μαγείρεμα) Το 2003 που ήμουν εκεί είχε πολύ καλή δημοτική σχολή χορού (μπαλέτο, σύγχρονο, ευρωπαίκούς. νομίζω και παραδοσιακούς) και ωδείο. Μην περιμένεις τρελό κλάμπινγκ αλλά έχει πραγματάκια να κάνεις(κανένα δυο συμπαθητικά καφέ κι εστιατόρια σε Λ και Κ, σινεμά στην Κόρινθο, κουτούκια..). Όσο για περπάτημα όρεξη να χεις η παραλία του Λουτρακίου είναι 2 χμ. Απόσταση από Κόρινθο ένα τεταρτάκι (με το αυτοκίνητο). Κάνεις κι ένα σπα στο τσακίρ κέφι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 05:02:13 μμ »
πως το ξεχασα αυτο το προβλημα με το νερο...μα ουτε για μαγειρεμα να ειναι;;;συμφωνω πως το Λουτρακι ειναι πιο ωραιο απο την Κορινθο...αν δεν εχεις αυτοκινητο ομως δεν βολευει...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 05:14:34 μμ »
ειναι κοντα στην Αθηνα...

Οπότε βγαίνεις το βράδυ και επιστρέφεις με το πρώτο πρωινό ;) ;) ;)

Επίσης η Κόρινθος έχει ωραία αγορά και το Λουτράκι έχει και ένα μεγάλο πάρκο για περπάτημα και τρέξιμο και τη λίμνη Ηραίου για χαλάρωμα...

Ένα ένα μου ρχονται λες και γράφω στους συνειρμούς  :-[ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2008, 05:19:35 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 05:29:14 μμ »
ωραια αγορα....χμμμμ.....
πανακριβη αγορα θα λεγα εγω...εχει αρκετα μαγαζια που δεν ειναι να περνας ουτε απεξω.. :( :(

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 08:36:32 μμ »
χμμμμ αντικρουόμενες απόψεις βλέπω... ωραία :) να μαθαίνουμε και τις δύο πλευρές.
το νερό είναι ένα θέμα. είχα κάτι φίλους από Κόρινθο παλιά, και μου είχαν πει ότι αφήνουν μπιτόνια στην είσοδο της πολυκατοικίας και περνάει νερουλάς και τα γεμίζει. ισχύει ακόμα αυτό; για λούσιμο πως είναι; καθαρίζει ή θα χρειάζομαι μπάνιο κάθε μέρα; :)

@Teko δεν είμαι από Αθήνα και ούτε θέλω να την βλέπω την πόλη για πάνω από 1-2 μέρες συνεχόμενα. Είναι απαίσια. Σε ποιο σχολείο ήσουν και είχε λίγους μαθητές; Στο Δερβένι πηγαινοέρχεσαι καθημερινά από Κόρινθο; πόση ώρα κάνεις γιατί δεν το βλέπω να είναι και κοντά.
Το Κρυονέρι που είναι στην Β περιοχή αλήθεια, πόση ώρα το κόβετε να είναι από Κόρινθο;

@kittoulini τι εννοείς όταν λες "νεκρή πόλη" ; έχω την αίσθηση ότι καμία επαρχιακή πόλη πλέον δεν έχει κόσμο έξω τις καθημερινές :\ επίσης, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει εάν το μαγαζί που πηγαίνω έχει κόσμο. δε πα να ναι και άδειο. το θέμα είναι να υπάρχει ένα μαγαζί της προκοπής να πάω. μία καφετέρια που παίζει πχ κάποια εναλλακτική μουσική από όλες τις άλλες. ένα όμορφο ταβερνάκι. ένα μπαράκι να μην παίζει μπιτάκια :\ τίποτα τέτοια έχει;

@Ritalamp , ντάξει Αθήνα είπαμε δεν πάμε, αλλά μην πιάσουμε και τα χωριά  :P Δεν το συζητάω  να μείνω Λουτράκι. Κανας ελεύθερος χώρος μέσα στην Κόρινθο δεν υπάρχει;

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 08:51:07 μμ »
δυστυχως δεν εχει ....αυτα ψαχνω και εγω να βρω αλλα δεν....
κι ομως υπαρχουν πολεις επαρχιακες με ζωη..αν κανεις μια βολτα μεχρι την Καλαματα θα δεις οτι εχει πολυ κινηση ακομα και τις καθημερινες....δηλαδη ειναι μια πολη που ζει...
εδω στην Κορινθο ο κοσμος δεν βγαινει...υποψιαζομαι οτι πηγαινουν Αθηνα..
το Σαββατο δε σε  κατι παρακμιακα μαγαζια που εχω παει εχω την αισθηση οτι ειναι αποκριες ή η εκπομπη της Αννιτας..
οσογια τον νερουλα το εχω ακουσει και εγω..αλλα εγω αγοραζω εμφιαλωμενα (ειναι δραμα και εμφιαλωμενο στο μαγειρεμα...), δεν εχω ανακαλυψει τον νερουλα...στα μαγαζια εχω δει οτι ερχεται φορτηγο απο το λουτρακι και φερνει....τι να σου πω...εμενα δεν μου αρεσει εδω..ισως ειχα μαθει απο την Καλαματα που ειχε κοσμο και ωραια μαγαζια και μου ερχεται καπως ασχημα τωρα εδω..

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 11:25:27 μμ »
Γειά σου συναδέλφισσα! Ωστε εσύ είσαι στο Δερβένι και μου έχεις πάρει τη θέση που ήθελα; χαχα :D Είμαι διορισμένος στη Δ' Κορινθίας με προσωρινή τοποθέτηση στη Γκούρα (μπρρρρρ). Ευτυχώς είμαι με απόσπαση στην Ακράτα (θα ξέρεις, δίπλα σου). Τί γίνεται εκεί με τα σχολεία σας, υπάρχει κανα κενό ή στο γυμνάσιο, υπάρχει καμμια προοπτική που να θέλει να φύγει κάποιος άραγε; Άν γνωρίζεις κάτι πές μου άν μπορείς. Εγώ διορίστικα το 2006, μια χρονιά μετά, άς όψεται το φανταριλίκι!

Αν και το 'σκίσαμε' λίγο το topic... σου λέω συνάδελφε από την Ακράτα (που πολύ χάρηκα που σε πέτυχα εδω) ότι η Κορινθία γενικά έχει πολλές υπεραριθμίες (θα το χεις υπόψην σου μάλλον). Το Δερβένι βγάζει οργανική το λύκειο και βέβαια για να συμπληρώσω ωράριο κάνω και στο γυμνάσιο του Δερβενίου... Τι να πω ελπίζω να αυξηθεί ο πληθυσμός να δούμε και κάμια άλλη οργανική!! Να ξέρεις ότι έγω είμαι 3η χρονιά στο Λύκειο και έχουν περάσει από το σχολείο σίγουρα 5-6 άτομα πληροφορικής με προσωρινή τοποθέτηση που βέβαια δεν είχαν καθόλου ωράριο...
ΠΕ20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.