*

Αποστολέας Θέμα: Κορινθία  (Αναγνώστηκε 34381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asyria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 15, 2009, 07:24:47 μμ »
Ξερει κανεις τι γινεται στην κορνθο?
ενοικια ζωη και οτι αλλο γνωριζει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορινθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:23:24 »

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 15, 2009, 08:49:50 μμ »
Εξαρτάται για τι σπίτι ενδιαφέρεσαι... Τα 2άρια είναι γύρω στα 250-300€ και οι γκαρσονιέρες περίπου στα ίδια κυμαίνονται.. Το φαγητό δεν είναι ακριβό.

Είναι μια πόλη σε πολύ καλό σημείο, καθώς βρίσκεται κοντά σε 2 μεγαλουπόλεις, την Αθήνα και την Πάτρα. Η αγορά της έχει καλά μαγαζιά και μπορείς να βρεις ό, τι θέλεις!

Επιλογές για διασκέδαση έχεις και στην πόλη της Κορίνθου, στο Λουτράκι, στο Βραχάτι (κυρίως το καλοκαίρι), αλλά και στο Ξυλόκαστρο (κυρίως το καλοκαίρι)...

Το Χειμώνα βέβαια τα πράγματα είναι λίγο υποτονικά συγκριτικά με το Καλοκαίρι που είναι απίθανα!


Αυτά... για ό, τι άλλο θελήσεις πες μου.. :)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 15, 2009, 08:58:49 μμ »
Για δυάρι έδινα 400ευρώ/μήνα. Το φαγητό ακριβό σε σχέση με Αθήνα-Πειραιά. Το σουβλάκι γύρω στα 2,40-2,50ευρώ!! Τα μαγαζιά με ρούχα, παπούτσια κ.λπ. επίσης πολύ ακριβά. Και το σημαντικότερο, αν δεν κατάγεσαι από εκεί, οι άνθρωποι είναι πολύ επιφυλακτικοί ( στην καλύτερη περίπτωση ). Μέσα στην Κόρινθο δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο για διασκέδαση. Το καλοκαίρι μόνο στα μέρη που προαναφέρθηκαν. Σου εύχομαι να έχεις καλή τύχη και καλύτερη διαμονή από ό,τι είχα εγώ, όσο έμεινα εκεί... ;)

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 15, 2009, 09:01:38 μμ »
Για δυάρι έδινα 400ευρώ/μήνα. 


 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Μα καλά.. που έμενες;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορινθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:23:24 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 15, 2009, 09:06:36 μμ »
Δυάρι στο κέντρο της Κορίνθου. Σε σχετικά καινούρια πολυκατοικία και με κοινόχρηστα-φωτιά. Όσα είχα δει παλαιότερης κατασκευής, ήταν σε άθλια κατάσταση. Για να είμαι ακριβής, 10 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο, από τα Δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 15, 2009, 09:17:41 μμ »
Τί να πω βρε semeli ΠΕ02... πολύ ακριβό μου ακούγεται... αλλά ως έχουσα προσωπική εμπειρία θα ξέρεις καλύτερα..

Όσον αφορά για τους ανθρώπους.. οι βέροι Κορίνθιοι θεωρείται πως δεν είναι καλοί.. όμως προσωπικά δεν πιστεύω πως γενικότερα οι άνθρωποι είναι το λιγότερο επιφυλακτικοί, όπως είπες.. βέβαια ο καθένας έχει τις εμπειρίες του καλές ή όχι..

Ελπίζω τώρα να είσαι και να περνάς καλύτερα.. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 15, 2009, 09:34:29 μμ »
Τόσο πάνε τα καινούρια δυάρια στην Κόρινθο. Αν πας και προς παραλία, προς Καλάμια αν ξέρεις, ακόμα παραπάνω. Και εγώ στους βέρους Κορίνθιους αναφέρθηκα... ;) Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου. Η αλήθεια είναι ότι μετά από μια πολύ δύσκολη περίοδο στην Κόρινθο, τώρα είμαι πολύ καλύτερα ( έχω φύγει από κει). Να είσαι καλά !! :)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 15, 2009, 09:48:46 μμ »
asyria, ξέχασα να σου πω κάτι πολύ σημαντικό: Το νερό στην Κόρινθο ΔΕΝ είναι πόσιμο. Σε καμία περίπτωση μην το πιεις, μόνο εμφιαλωμένο. Μπορείς να βρεις και σχετικές έρευνες σχετικά με το νερό της Κορίνθου αν και είναι γενικά γνωστό, κανείς δεν το πίνει εκεί. Επίσης το νοσοκομείο Κορίνθου δεν έχει την καλύτερη φήμη. Αχρείαστο να είναι. Εγώ βέβαια είχα την ατυχία να διαπιστώσω από κοντά την κατάσταση...Το καλό της Κορίνθου είναι ότι βρίσκεται κοντά στην Αθήνα. ;)

Αποσυνδεδεμένος asyria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:43:46 πμ »
σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες εισαστε πολυ καλες
εχω 2 μικρα παιδακια και προβληματιζομαι
επισης θα ηθελα να μου λεγατε εαν υπαρχουν επιπλωμενα
διαμερισματα για να μην κουβαλλησω την προικα μου,,,..... ;)

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 16, 2009, 09:10:00 πμ »
Μην ανησυχείς για την Κόρινθο γιατί είναι μεγάλη πόλη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει μεγάλα και οικονομικά καταστήματα τυπου Praktiker και Zara αλλά η Αθηνα απέχει 1,5 ώρα με τον προαστιακό και ακόμα λιγότερο με αυτοκίνητο. Επιπλωμένα σπίτια δεν ξέρω αν έχει μέσα στην Κόρινθο αλλά  σίγουρα έχει στις κοντινές λουτροπόλεις Λουτράκι και Κιάτο οπότε γιατί να μην έχει και στην Κόρινθο; Ρώτα καλού κακού και στη δευτεροβάθμια μήπως έχουν ακούσει από κάποιον άλλο. Αφού θα έχεις τα αγγελούδια σου μαζί όλα τα άλλα (π.χ. συμπεριφορά ντόπιων) δε νομίζω να αποτελεί πρόβλημα. Διορίζεσαι Α' Κορινθίας;

Αποσυνδεδεμένος asyria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 16, 2009, 09:24:18 πμ »
ειμαι ΠΕ60
και εδω που τα λεμε δεν ξερω ουτε τα κενα ουτε τιποτα
και δεν ξερω καν εαν θαμαι μεσα κορινθο :D

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 16, 2009, 11:09:10 πμ »
Ρωτάω γιατί η Α' Κορινθίας έχει μόνο την Κόρινθο. Βέβαια δεν ξέρω αν γίνονται εσωτερικές αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 16, 2009, 11:36:40 πμ »
Δύσκολα θα βρεις επιπλωμένο μέσα στην Κόρινθο. Και αν βρεις, θα είναι κάτι πολύ παλιό σε άσχημη κατάσταση, ακατάλληλο για τα παιδάκια σου. Προσοχή σε αυτά που σου είπα για το νερό, την είχα πατήσει και με γαστρεντερίτιδα. Μην το χρησιμοποιείς ούτε στο μαγείρεμα. Το δε πάγιο τέλος του νερού είναι 33ευρώ, αν και ακατάλληλο για πόση και μαγείρεμα !!! Εγώ επιπλέον έβγαζα εξανθήματα και μετά το μπάνιο, βέβαια η αλήθεια είναι ότι έχω ευαίσθητο δέρμα και με πείραζαν τα πολλά άλατα που περιέχει. Ελπίζω εσείς να μην έχετε τέτοια προβλήματα. Να είσαι προσεκτική και επιφυλακτική με τους ντόπιους. Καλή τύχη !!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 11:38:31 πμ από semeli ΠΕ02 »

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:12:51 μμ »
Καλημέρα,

υπάρχουν επιπλωμένα διαμερίσματα στην Κόρινθο. Στη χειρότερη να χρειαστεί να απευθυνθείς σε μεσιτικό γραφείο. Αν μπεις στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου Πελοποννήσου, στις ανακοινώνεις του τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής, θα δεις μια λίστα με ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στην Κόρινθο. Ακόμα δεν έχουν βγάλει τη φετινή λίστα, μπορείς όμως να πάρεις κανένα τηλέφωνο (γιατί μπορεί κάποιοι φοιτητές να τα νοίκιασαν για 1 χρονιά ή να μην νοικιάστηκαν όλα), διαφορετικά περιμένεις να ανακοινωθεί η φετινή λίστα.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159602
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.