*

Αποστολέας Θέμα: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 104081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 21, 2008, 11:53:50 μμ »
Thanks!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:35 »

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 22, 2008, 01:38:46 πμ »
ωραια ιδεα και πανω που εψαχνα να βρω θεματα φυσικης β γυμνασιου για ενα ιδιαιτερο που εκατσε ξαφνικα.
αν καποιος εχει κατι να προτεινει θα με διευκολυνει υπερβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 26, 2008, 12:47:40 πμ »
Ρε Άνετε, βάλε μια φωνή ρε συ με κανά π.μ.
Τώρα το είδα φίλε και είναι πολύ αργά.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 30, 2008, 07:30:48 μμ »
Έτοιμη η Τράπεζα Θεμάτων:)
Γράψτε εδώ όσοι επιθυμείτε να ανεβάσετε θέματα, τι κατηγορίες (μαθήματα) να φτιάξω.
Μπορείτε να κάνετε προσθήκη θεμάτων και εσείς!

Η Τράπεζα Θεμάτων ανανεώνεται καθημερινά με τη συνεισφορά σας. Φροντίστε μόνο να ανεβάζετε στη σωστή κατηγορία (τάξη). Μην ξεχνάτε στα θέματα που στέλνετε να αφαιρείτε το ονοματεπώνυμό σας και το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:35 »

Αποσυνδεδεμένος depymak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΦΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:39:31 μμ »
Υποστηρίζω θερμά την ιδέα της τράπεζας θεμάτων απολυτηρίων εξετάσεων γυμνασίου-λυκείου.

Να κοινοποιήσω μάλιστα την  ακόλουθη εμπειρία μου: Συνάδελφος σε παράκλησή μου να μου δώσει τα θέματα που έβαλε στις προαγωγικές εξετάσεις της α΄λυκείου,στην οποία διδάσκει,αρνήθηκε κατηγορηματικά λέγοντάς μου ότι είναι παράνομο να κοινοποιούνται τα θέματα αυτά . Θα μου ήταν ευχάριστο να μάθω την άποψή σας για αυτό. Εγώ πάντως έχω αντίθετη άποψη, τα θέματα πρέπει να κοινοποιούνται και να είναι στη διάθεση της όλης της κοινότητας των εκπαιδευτκών. Έτσι μπορούμε να βοηθηθούμε οι διδάσκοντες ή να κρίνουμε και να διδαχθούμε. Μπορούμε να κρίνουμε και τη συνέπεια των συγγραφέων των θεμάτων στους διδακτικούς στόχους που οι ίδιοι προσπάθησαν ή δεν προσπάθησαν να υπηρετήσουν.
Να αναφερθεί επίσης ότι κάποιοι εκ των διδασκόντων στο σχολείο, νεμόμενοι και τα μαθήματα της πρόσθετης διδακτικής στήριξης στα αντίστοιχα μαθήματα , επιχειρούν να διαμορφώσουν "ρεύμα" μαθητών προς ώφελός τους....διατυπώνοντας θέματα που έχουν διδάξει μόνο στη πρόσθετη κι όχι μέσα στη τάξη.

Θα συνεισφέρω όπως μπορώ στη τράπεζα αυτή των θεμάτων!

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:57:00 μμ »
Εγώ θεωρώ κομπλεξικούς τους συναδέλφους που δεν κοινοποιούν τα θέματα των εξετάσεων. Είναι λυπηρό, γιατί δεν έχουν μάθει και δε θα νιώσουν τη χαρά να μοιράζονται με άλλους ανθρώπους ιδέες, γνώσεις και γιατί όχι τους προβληματισμούς τους. Δεν πιστεύω ότι με την κοινοποίηση των θεμάτων, ζημιώνεται κανείς. Αν ήταν έτσι και τα θέματα των πανελληνίων θα έμεναν κρυφά.
Αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει καταστάσεις φοιτητικές, όπου πολλοί φοιτητές δεν έδιναν τις σημειώσεις τους σε συμφοιτητές τους, λες και άμα τις διάβαζαν και οι άλλοι θα τους έκλεβαν το βαθμό.
Ευτυχώς στο δικό μου σχολείο υάρχει μια μεγάλη γενναιοδωρία και όλοι οι συνάδελφοι μοιράζουμε τα θεματα μας, μαλιστα υπάρχει ειδικός φάκελος με τα θέματα πρωτότυπα και αντίγραφα, όπου ο καθένας μας μπορεί να τα δει και να τα φωτοτυπησει. Φυσικά υπήρχε και φάκελος με περσινά θέματα και βοήθησε πολυ εμάς τους καινούργιους.
Το δικό μας φόρουμ πάντως αποδεικνύει περίτρανα τη γενναιοδωρία αλλά και τη δημοκρατικότητα που πρέπει να χαρακτηρίζει την εκπαιδευτική  κοινότητα. Ας είμαστε τουλαχιστον εμείς διαφορετικοί, για να κάνουμε και τους άλλους που διστάζουν ή δεν έχουν μάθει στη ζωή τους τη χαρά της προσφοράς
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2008, 02:33:28 μμ »
Υπερθεματίζω!!Αν κάτι  πρέπει να μας χαρακτηρίζει είναι η συναδελφικότητα και η τράπεζα θεμάτων ικασνοποιεί απόλυτα αυτόν τον σκοπό.Συγχαρητήρια στοους εμπνευστές, στους διαχειριστές λαι στους συναδέλφους που ανοιχτόχερα και χωρίς συντεχνιακό πνεύμα κοινοποιούν και βοηθούν με τον προσωπικό τους- ναι- μόχθο θέματα, ιδέες,σχέδια μαθήματος, προτάσεις διδασκαλίας. Είμαι σίγουρος πως σε μερικούς μήνες η τράπεζα θεμάτων θα είναι αγαπημένος "προορισμός" και πολύτιμος συνεργάτης μας.......

Αποσυνδεδεμένος depymak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΦΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 13, 2008, 01:47:27 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα στο "ανέβασμα" αρχείων pdf καθώς έχω προσπαθήσει δύο φορές με ένα αρχείο για τη φυσική της β΄γυμνασίου και δεν φαίνεται να τα κατάφερα.

Αποσυνδεδεμένος totos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 25, 2009, 01:35:38 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται όταν, από αβλεψία συναδέλφων, μπει στις εξετάσεις (προαγωγικές Γυμνασίου) θέμα εκτός ύλης; Συγκεκριμένα στον Όμηρο μπήκαν κάποιες ερωτήσεις σε στίχους που είχαν αφαιρεθεί. Επειδή υπήρξε αναφορά από γονέα, λέγεται ότι θα επαναληφθούν οι εξετάσεις για όλους του μαθητές. Ξέρει κανείς τι προβλέπεται νομοθετικά σ' αυτήν την περίπτωση (αν προβλέπεται) και ποιος απόφασίζει για την επανάληψη ή όχι των εξετάσεων;
Αυτά για το τυπικό. Το ουσιαστικό ερώτημα, δηλ. ποιες αρνητικές επιπτώσεις θα έχει η τυχόν επανάληψη των εξετάσεων στο σύνολο των παιδιών της τάξης τα οποία θα κληθούν χωρίς δική τους ευθύνη, να υποβληθούν για δεύτερη φορά στην ίδια εξεταστική διαδικασία, ας το αφήσουμε μια και δεν φαίνεται να απασχολεί κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 25, 2009, 09:27:50 πμ »
πραγματι, ειναι αδικο να βαλεις παλι τα παιδια στην ιδια διαδικασια απο "λαθος"ερωτημα.

κατα τη γνωμη μου σωστο θα ηταν (αν οντως ηταν εκτος υλης) να ακυρωθει η ερωτηση αυτη και οι μοναδες να μοιραστουν στις υπολοιπες ερωτησεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 25, 2009, 01:27:46 μμ »
Στην περίπτωση αυτή τον λόγο έχει ο σχολικός σύμβουλος των φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 25, 2009, 01:43:59 μμ »
Γιατί δεν αντικαταστάθηκαν αμέσως αυτές οι ερωτήσεις με άλλες ανάλογες εντός ύλης;
Πώς αντέδρασε ο διευθυντής του σχολείου στο ατόπημα/αβλεψία/απροσεξία των συναδέλφων;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 01:56:12 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 25, 2009, 01:51:11 μμ »
αφαιρεθεί. Επειδή υπήρξε αναφορά από γονέα, λέγεται ότι θα επαναληφθούν οι εξετάσεις για όλους του μαθητές.....

μονο ενας γονεας αντεδρασε? τι λενε τα παιδια στο συνολο τους? τι ακριβως ζητουσε η ερωτηση? πως ειχε η διατυπωση? πολλα πρεπει να δει κανεις.

μου αρεσουν οι ερωτησεις "εκτος"υλης.    Θα βαζω και γω....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος totos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 26, 2009, 01:18:48 πμ »
Στη διδαγμένη ραψωδία ψ (1-278) αφαιρέθηκαν οι στίχοι 1-150. Έπεσαν οι στίχοι 97 - 120 (η Πηνελόπη διστάζει αντικρύζοντας τον Οδυσσέα). Ερωτήσεις (από ότι ξέρω): α)Ποιο ήταν το δίλημμα της Πηνελόπης - λόγοι, β) Αφηγηματικές τεχνικές, γ) μεταφορές -εικόνες, δ) Ο ρόλος της γυναίκας στην Ομηρική κοινωνία(σε συνδιασμό με παράλληλο κείμενο που δόθηκε). Υπήρχαν και δύο ερωτήσεις από την εισαγωγή. Όπως βλέπετε οι ερωτήσεις αυτές θα μπορούσαν να δοθούν και σε επόμενους στίχους (από αυτούς που ήταν εντός ύλης). Αφού μιλάμε για μεταφρασμένο κείμενο, οι μαθητές μπορούσαν άνετα να γράψουν καλά, όπως κι έγραψαν στο σύνολό τους, γεγονός που αποδεικνύει ότι οι συνάδελφοι δούλεψαν καλά όλη τη χρονιά. Έτσι το "εκτός ύλης" πρέπει να μπει σε εισαγωγικά. Αλλά κι αν κάποιοι μείνουν στο τυπικό, θεωρώ ότι ένα λάθος δε διορθώνεται με δεύτερο και μεγαλύτερο λάθος όπως είναι η τυχόν επανάληψη των εξετάσεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.