*

Αποστολέας Θέμα: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?  (Αναγνώστηκε 9370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ήτανε πέρσυ υπεύθυνος VBI σε Λύκειο στις πανελλήνιες, τί αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI?

Ευχαριστώ
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2008, 10:41:03 πμ »
απ'οτι θυμαμαι,ο υπευθυνος vbi κι ο διευθυντης παιρνουν 400 ευρω και κατι.Καπως λιγοτερα παιρνουν οι γραμματεις(300 κατι),λιγοτερα τα μελη της επιτροπης και τα λιγοτερα παιρνει (περιπου 150) αυοτς που μεταφερει τα γραπτα στο σχολειο συγκεντρωσης γραπτων.Αυτα θυμαμαι απο προπερσι που ημουν σε επιτροπη.Κανονικα στο σχολειο ερχεται καποια στιγμη και πινακας με τα ποσα.ο υπευθυνος του vbi ομως απασχολειται περισσοτερες μερες και μετα το τελος των εξετασεων(καπου μεχρι τα μεσα ιουλιου,αν κι αυτα πληρωνονται επιπλεον)

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 17, 2008, 10:54:59 πμ »
Αυτό που λές για την απασχόληση μέχρι τα μέσα Ιουλίου μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος(ή κάποιος άλλος αν ξέρει). Δηλαδή τί ακριβώς κάνεις και τί λεφτά παίρνεις. Εννοείς την συγκέντρωση μηχανογραφικών;Ισχύει οτι σε αυτό προηγούνται οι Καθηγητές πληροφορικής και οι Διευθυντές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 17, 2008, 11:16:54 πμ »
 Εγώ που είμαι άσχετη, ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι vbi
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 17, 2008, 12:07:31 μμ »
Νομίζω ότι είναι το σύστημα μέσω του οποίου το σχολείο λαμβάνει τα θέματα των πανελληνίων.
Αντίθετα εγώ άκουσα ότι μετά από τον Διευθυντή και τον υπεύθυνο VBI (που σχεδόν πάντα είναι πληροφορικός του σχολείου), υπάρχει και βοηθός / αναπληρωτής VBI που παίρνει κάπου 350 (μεικτά είναι όλα αυτά νομίζω) και μετά τα μέλη (200 κάτι μεικτά) και τελευταίος ο γραμματέας. Σε μερικά σχολεία υπάρχουν και αναπληρωματικά μέλη που δεν πληρώνονται (δεν ξέρω αν υπάρχουν σε όλα).
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2008, 02:47:52 μμ »
Οι 2 χειριστές vbi πάιρνουν τα ίδια χρήματα, γύρω στα 400 ευρώ, ανάλογα και με το πόσα σάββατα είναι. Ο χειριστής vbi δεν έχει καμία σχέση με την παραμονή το καλοκαίρι, ο χειριστής του έπαφου είναι αυτός που μένει.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 17, 2008, 02:51:30 μμ »
η επιτροπη εξετασεων απαρτιζεται απο τα εξης μελη: προεδρος(συνηθως ο λυκειαρχης),δυο μελη vbi
(ολοι αυτοι παιρνουν τα περισσοτερα ,τα 400+ ευρω),γραμματεας(300+) ,δυο μελη(250+),δυο βοηθοι γραμματεις(200+) κι ο συνδεσμος που μεταφερει τα γραπτα(100+ ευρω).Χειριστες vbi μπαινουν ενας τουλαχιστον πληροφορικος και αν υπαρχει και δευτερος 'η μπορει να ειναι και μαθηματικος (συνηθως ) 'η οποιος αλλος εχει επαρκη γνωση σε υπολογιστες.Ο προεδρος και οι δυο χειριστες vbi μενουν ως τα μεσα ιουλιου ,οχι για μηχανογραφικα(αυτα κατατιθενται απευθειας στη διευθυνση) αλλα για καποια αλλη δουλεια.Δεν ξερω τωρα τι ακριβως,αν δεν απαντησει καποιος αλλος θα ρωτησω αυριο τον πληροφορικο μας.Θυμαμαι ομως οτι περυσι τον ιουλιο δεν εκαναν κατι φοβερο κι ειχαν συνεννοηθει και πηγαιναν εναλλαξ στο σχολειο.Τα χρηματα ειναι επιπλεον αλλα δεν ξερω ποσα

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 17, 2008, 02:52:40 μμ »
Οι 2 χειριστές vbi πάιρνουν τα ίδια χρήματα, γύρω στα 400 ευρώ, ανάλογα και με το πόσα σάββατα είναι. Ο χειριστής vbi δεν έχει καμία σχέση με την παραμονή το καλοκαίρι, ο χειριστής του έπαφου είναι αυτός που μένει.
στο σχολειο μου μαλλον ειναι το ιδιο προσωπο για vbi κι επαφο,ο πληροφορικος μας

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 17, 2008, 03:31:15 μμ »
Αν και το θέμα είναι άλλο, ξαναλέω επειδή είμαι και vbi κάθε χρόνο και έχω καθήσει και Ιούλιο. Η ανακοίνωση που έρχεται λέει ότι το καλοκαίρι παραμένει ο χειριστής του έπαφου, όχι ο vbi. Πέρυσι προσπάθησα να μη μπω vbi μήπως και γλυτώσω το καλοκαίρι και από τη διεύθυνση μου είπαν πως έτσι κι αλλιώς δεν είναι ο Vbi αυτός που κάθεται. Προφανώς στα περισσότερα σχολεία χεριστής του έπαφου είναι κάποιος καθηγητής πληροφορικής, σε κάποια σχολεία όμως με περισσότερους καθηγητές πληροφορικής, μπορεί άλλος να είναι vbi κι άλλος υπέυθυνος του έπαφου, άρα ο ένας να είναι στις πανελλαδικές κι ο άλλος το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 17, 2008, 11:37:05 μμ »
Αυτός που είναι χειριστής του έπαφου κάθεται μέχρι 20 Ιουλίου, δηλαδή 3 εργάσιμες εβδομάδες επιπλέον. Κάποιος που έχει κάτσει να μας πεί αν είναι χαλαρά τα πράγματα, δηλαδή αν πάς 2-3 φορές την εβδομάδα για για λίγες ώρες ή κανονικά κάθε μέρα. Επίσης η αποζημίωση, εφόσον είναι τρείς εργάσιμες εβδομάδες είναι 3/4 του μισθού γενικά ή του βασικού;
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:19:06 μμ »
Αυτός που είναι χειριστής του έπαφου κάθεται μέχρι 20 Ιουλίου, δηλαδή 3 εργάσιμες εβδομάδες επιπλέον. Κάποιος που έχει κάτσει να μας πεί αν είναι χαλαρά τα πράγματα, δηλαδή αν πάς 2-3 φορές την εβδομάδα για για λίγες ώρες ή κανονικά κάθε μέρα. Επίσης η αποζημίωση, εφόσον είναι τρείς εργάσιμες εβδομάδες είναι 3/4 του μισθού γενικά ή του βασικού;

Τα χρήματα για αυτόν που κάθεται μέχρι τις 20 Ιουλίου είναι αρκετά (περίπου 900€), καθώς υπολογίζεται σαν παρακράτηση αδείας και τα ΣΒΚ υπολογίζονται διπλά (εννοείται ότι τα ΣΚ δεν χρειάζεται να πας στο σχολείο). Τώρα εγώ που ήμουν πέρσι τα πράγματα ήταν αρκετά χαλαρά. Μάλιστα συννενοηθήκαμε και με το Διευθυντή τις μισές μέρες να πηγαίνει αυτός και τις άλλες μισές εγώ. Και οι 2 πάντως βαρούσαμε μύγες.
Το ωράριο ήταν απο τις 09:00 μέχρι και τις 12:30.
Αυτά στο δικό μου σχολείο, για άλλα δεν ξέρω.

Επιβεβαιώνω πάντως ότι ο υπεύθυνος μηχανογράφησης (δηλ. Έπαφος) είναι αυτός που πρεέπι να κάτσει, εκτός στην περίπτωση που παίρνει μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2008, 06:08:07 μμ »
900 ευρώ δεν είναι. Μετράνε μόνο οι εργάσιμες, όχι τα σαββατοκύριακα. Πρόπερσι που έμεινα πήρα 470 ευρώ για 15 εργάσιμες (δηλαδή τις 3 εβδομάδες από 1-20 ιουλίου). Πέρυσι δεν έμεινα μεν, αλλά όταν είδα την κατάσταση πληρωμής για αυτόν που έμεινε, ήταν 700 ευρώ κι αυτό γιατί πέρυσι έκατσαν μέχρι τις 27 ιουλίου λόγω του θέματος που προέκυψε με τα αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2008, 06:36:21 μμ »
Μία ερώτηση λίγο άσχετη με το πόσα λεφτά παίρνει αυτός που κάθεται μέχρι 20 Ιουλίου με το δευθυντή:είμαι υπεύθυνη για Έπαφο στο σχολείο μου, αλλά είμαι εκεί με απόσπαση που λήγει στις 30/06 και πρέπει να παρουσιαστώ εκεί που είναι η οργανική μου. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν μπορώ να μείνω;

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Τι αποζημίωση παίρνει ο υπεύθυνος VBI στην πανελλήνιες?
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 19, 2008, 08:04:29 μμ »
Νομίζω ότι το δελτίο τύπου του ΥΠΕΠΘ στις 28/3 για τις μεταθέσεις δεν αφήνει αμφιβολίες.

Οι μετατιθέμενοι οφείλουν να επικοινωνήσουν με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία ανήκει η περιοχή μετάθεσής τους προκειμένου να πληροφορηθούν τα κενά στις σχολικές μονάδες και την προθεσμία υποβολής δήλωσης τοποθέτησης σε αυτές. Οι εν λόγω εκπαιδευτικοί μετά την ανακοίνωση της τοποθέτησής τους παρουσιάζονται για ανάληψη υπηρεσίας στις νέες τους θέσεις με τη λήξη του διδακτικού έτους. Σε αυτούς περιλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικοί των οποίων η απόσπαση λήγει στις 31-8-2008, συνεχιζομένης όμως της εν λόγω απόσπασης μέχρι τη λήξη της. Από τα ανωτέρω εξαιρούνται όσοι από τους μετατιθέμενους εμπλέκονται με οποιοδήποτε τρόπο στη διαδικασία των εξετάσεων, οι οποίοι οφείλουν να παρουσιαστούν εντός εύλογου χρόνου μετά την εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους και οπωσδήποτε εντός του μηνός Ιουλίου 2008.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.