*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #560 στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:07:54 μμ »
8) Ασφαλώς και υπάρχουν κι εκεί καθηγητές που καθυστερούν, αδιαφορούν... γενικώς υπάρχουν πολλά φρούτα... Αλλά όχι να σε εκμεταλλεύονται. Τουλάχιστον όχι στον βαθμό που γίνεται εδώ στα δημόσια πανεπιστήμια. Αυτό εννοούσα με την πελατιακή σχέση: Πληρώνεις και αργά ή γρήγορα τελειώνεις.
Και ναι, μιλάω από προσωπικές εμπειρίες.

Ίσως και το εξ' αποστάσεως να είναι το καλύτερο, αν φυσικά βρεις  κάτι που να ταιριάζει με τα δικά σου ερευνητικά ενδιαφέροντα και να αξίζει τον χρόνο και χρήμα που θα διαθέσεις. Εξ' αποστάσεως άλλωστε, το χώσιμο είναι εξ' ορισμού δυσκολότερο ;)....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2017, 10:33:57 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:59 »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #561 στις: Απρίλιος 08, 2017, 12:18:43 πμ »
8) Πράγματι είναι δύσκολο... εκτός αν είσαι "διαπλεκόμενος", δηλαδή αν είσαι σε κυκλώματα ή - σε μια πιο αθώα εκδοχή- αν απλά έχεις γνωριμίες. Τότε κάποια πόρτα ανοίγει. Αλλιώς έχω να σου πω ότι όχι μόνο είναι δύσκολο (αυτό είναι το λιγότερο), αλλά και επικίνδυνο! Μη σου φαίνεται παράξενο...  Κανένας δε θα σε αναλάβει, αν δεν έχει να πάρει κάτι από σένα!!!
Εξηγούμαι:Το πιο καλό σενάριο είναι να ετοιμάσεις μια καλή ερευνητική πρόταση, να τη δει θετικά και κατ' επέκταση να σε προτιμήσει. Από εκεί και πέρα υπάρχει εύρος στο πόσο θα σου βγάλει το λάδι στη δουλειά (ή εκμεταλλευόμενος τη δουλειά σου)...  και κατ' επέκταση ακολουθούν πολλά ενδεχόμενα για το κατά πόσο θα έχει "αίσιο" ή "άδοξο" τέλος το διδακτορικό σου. Και εδώ θα σου πω τα άσχημα σενάρια: Ξέρω καθηγητές/τριες που στέλνουν τους υποψήφιους διδάκτορές τους στο σούπερ μάρκετ να τους ψωνίσουν (εννοείται με τα λεφτά του άμοιρου φοιτητή). Ξέρω καθηγητές/τριες που δε δουλεύουν καθόλου! και ο άμοιρος φοιτητής δουλεύει 19 ώρες το24ωρο (ναι! κοιμάται μόνο 4 ώρες, +1 για τις βιολογικές του ανάγκες) για να βγάλει δουλειά δική τους και όχι δική του!. Ξέρω καθηγητές/τριες που ζητάνε χρήματα από τους φοιτητές τους (δανεικά και αγύριστα). Ξέρω καθηγητές/τριες που βάζουν τους φοιτητές να πληρώνουν τη συμμετοχή για δημοσίευσεις στα συνέδρια, αυτοί δεν πληρώνουν τη συμμετοχή τους, αλλά το όνομά τους μπαίνει πάντα πρώτο, άσχετα με το αν δεν έχουν γράψει ούτε μια πρόταση για να βγει αυτή η δημοσίευση. Μπορώ να σου πω πολλά, γιατί η υπόθεση διδακτορικό είναι κάτι για το οποίο μπορείς να μιλάς μέρες... Το χειρότερο απ' όλα όμως, αλλά δυστυχώς και το πιο σύνηθες: Ξέρω καθηγητές/τριες που μπορούν να σε κρατήσουν 10 χρόνια +++ για να τους βγάζεις δουλειά, ώστε να πάρουν αυτοί/ες βαθμίδα και εσύ:
α) είτε να πάρεις εν τέλει το διδακτορικό σου, αν κάνεις ιωβεια υπομονή και δεχτείς ωστόσο να παραμελήσεις τον εαυτό σου, να καθυστερήσεις να κάνεις οικογένεια (ή και να μην κάνεις καθόλου) ή αν έχεις ήδη κάνει να παραμελήσεις αυτή την οικογένεια ή άλλους δικούς σου ανθρώπους.
β) είτε να μην πάρεις τίποτα απολύτως!... όχι επειδή στο τέλος μπορεί να σε διώξει, αλλά γιατί η πανουργία τους είναι τέτοια που μπορούν να σε κάνουν εσένα να φύγεις! Γιατί όταν θα σε έχει κρατήσει τόσα χρόνια και.. εξακολουθεί να σου βρίσκει συνέχεια λάθη, ώστε να μην τελειώνεις ποτέ (αλλά παραδόξως δεν είσαι και τόσο ανίκανη, ώστε τη δική τους δουλειά να την προχωράς), θα καταλάβεις ότι έχασες τόσα χρόνια από τη ζωή σου άδικα (ισχύουν τα όσα έγραψα στην περίπτωση (α) και εδώ, παραμέληση του εαυτού σου κτλ.) και θα φύγεις εσύ!
Εννοείται φυσικά ότι οι διαπλεκόμενοι δεν τυγχάνουν τέτοιας μεταχείρισης! Αυτοί μπορούν να βρουν επιβλέποντα, να γραφτούν, να πάρουν πάσο, να μην έχουν ιδέα και... η τύχη τους δουλεύει! ή μάλλον κάποιοι άλλοι δουλεύουν γι' αυτούς!
Εσύ απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις ετοιμάσει κάποια ερευνητική πρόταση και απλά προσπαθείς να "προωθηθείς" με το καλό βιογραφικό σου! Μπράβο για τους καλούς βαθμούς σου, αλλά πίστεψέ με δεν αρκούν για τη συγκεκριμένη θέση που ψάχνεις. Έχεις ερευνητικά ενδιαφέροντα; έχεις σκεφτεί τι θες να διερευνήσεις. Επίσης, έχεις μια βασική γνώση πάνω σε αυτό που θες να διερευνήσεις; Και κυρίως: ΓΙΑΤΙ θες να το κάνεις το διδακτορικό; Όλα αυτά πρέπει να τα απαντήσεις στον εαυτό σου.
Λυπάμαι πραγματικά αν φαίνονται απαισιόδοξα τα όσα γράφω, αλλά είναι αληθινά. Σίγουρα δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν και καλοί άνθρωποι, αλλά δυστυχώς κι αυτοί κάνουν εξυπηρετήσεις σε "διαπλεκόμενους", οπότε μάλλον έχουν συμπληρώσει και τις 5 θέσεις για διδάκτορες. Φτιάξε όμως μια ερευνητική πρόταση και ποτέ δεν ξέρεις...
Θα σου δώσω και 2 συμβουλές (για να μην πεις ότι μόνο σε απογοήτευσα). Αφού είσαι γυναίκα (αν κρίνω από το όνομά σου)
1. Μη συνεργαστείς με γυναίκα.
2. Βρες επιβλέποντα στη βαθμίδα του καθηγητή ή στη χειρότερη του αναπληρωτή καθηγητή. (Αν είσαι νέα και όμορφη ακόμα καλύτερα!!!)
Δε θα στα αναλύσω. Αλλωστε δε νομίζω ότι το καθένα θέλει και πολλή σκέψη. Αν θες τα λαμβάνεις υπόψη σου!
Καλή τύχη!
Υπερβολές, σεξισμός και ανυπόστατα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #562 στις: Απρίλιος 08, 2017, 08:37:40 πμ »
Αναφορικά με τα εξ αποστάσεως διδακτορικά, στην πραγματικότητα δεν είναι εξ αποστάσεως. Θα μιλήσω για το ΕΑΠ που κάτι φεγγάρια είχα απευθυνθεί. Εξ αποστάσεως είναι η μέθοδος διδασκαλίας στους προπτυχιακούς και στους μεταπτυχιακούς κύκλους, εφόσον δηλαδή υπάρχουν θεματικές ενότητες. Όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει διδακτορικό, οι καθηγητές έχουν τις ίδιες προσδοκίες-απαιτήσεις (και εννοώ το υγιές και αναμενόμενο κομμάτι, όχι το "χώσιμο") από τους υποψηφίους, όπως έχουν και οι καθηγητές των υπολοίπων πανεπιστημίων. Όταν συζητούσα με έναν καθηγητή μου το είχε πει ρητώς: δεν γίνεται να κάνουμε διδακτορικό και να είσαι στην πόλη σου, πρέπει να έρθεις στην Αθήνα. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αναρωτήθηκα στην αρχή γιατί; Κατάλαβα όμως ότι είχε δίκιο. Και εξηγώ: εξ αποστάσεως μπορεί να γίνει ως ένα σημείο το διδακτορικό, ή, για να είμαι πιο ακριβής, από ένα σημείο και μετά. Αν δηλαδή δεν είσαι σε κάποιο κέντρο, πώς θα κάνεις την έρευνά σου, πώς θα βρεις βιβλιογραφία, πώς θα μπεις σε μία ροή; Επίσης, τουλάχιστον μέχρι να μπει το νερό στο αυλάκι, θα χρειαστούν πολλές συναντήσεις και συζητήσεις με τον πρώτο επιβλέποντα (παίρνω ως δεδομένο ότι πρόκειται για καλό επιβλέποντα, που είναι πρόθυμος να ακούσει τις ιδέες σου και να κατευθύνει την έρευνα προς το σωστό σημείο). Αν και τελικά δεν έκανα το διδακτορικό μου στο ΕΑΠ ούτε σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο που δουλεύει με την μέθοδο εξ αποστάσεως, το κατάλαβα πολύ καλά όταν εκπονούσα την διατριβή μου και πραγματικά μετακόμισα στην πόλη της έδρας του πανεπιστημίου. Ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω και είμαι πεπεισμένη πως αν δεν το είχα κάνει, δεν θα είχα τελειώσει. Συνεπώς, όσοι προτίθενται να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή, να έχουν κατά νου, εφόσον βεβαίως στηρίζονται στις δικές τους δυνάμεις, ότι θα χρειαστεί να περάσουν πολλές ώρες στον χώρο του πανεπιστημίου, δηλαδή σε βιβλιοθήκες, σε σεμινάρια, σε συναντήσεις με καθηγητές (όχι μόνον με τον επιβλέποντα, αλλά και με όποιον σχετίζεται με το υπό εκπόνηση θέμα). Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και καμία διατριβή δεν μπορεί να γίνει αποκλειστικά από το σπίτι ή έστω με πέντε-δέκα επισκέψεις σε κάποια βιβλιοθήκη και άλλες τόσες συναντήσεις με τον επιβλέποντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2017, 08:41:02 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #563 στις: Απρίλιος 08, 2017, 08:45:10 πμ »
Αναφορικά με τα εξ αποστάσεως διδακτορικά, στην πραγματικότητα δεν είναι εξ αποστάσεως. Θα μιλήσω για το ΕΑΠ που κάτι φεγγάρια είχα απευθυνθεί. Εξ αποστάσεως είναι η μέθοδος διδασκαλίας στους προπτυχιακούς και στους μεταπτυχιακούς κύκλους, εφόσον δηλαδή υπάρχουν θεματικές ενότητες. Όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει διδακτορικό, οι καθηγητές έχουν τις ίδιες προσδοκίες-απαιτήσεις (και εννοώ το υγιές και αναμενόμενο κομμάτι, όχι το "χώσιμο") από τους υποψηφίους, όπως έχουν και οι καθηγητές των υπολοίπων πανεπιστημίων. Όταν συζητούσα με έναν καθηγητή μου το είχε πει ρητώς: δεν γίνεται να κάνουμε διδακτορικό και να είσαι στην πόλη σου, πρέπει να έρθεις στην Αθήνα. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αναρωτήθηκα στην αρχή γιατί; Κατάλαβα όμως ότι είχε δίκιο. Και εξηγώ: εξ αποστάσεως μπορεί να γίνει ως ένα σημείο το διδακτορικό, ή, για να είμαι πιο ακριβής, από ένα σημείο και μετά. Αν δηλαδή δεν είσαι σε κάποιο κέντρο, πώς θα κάνεις την έρευνά σου, πώς θα βρεις βιβλιογραφία, πώς θα μπεις σε μία ροή; Επίσης, τουλάχιστον μέχρι να μπει το νερό στο αυλάκι, θα χρειαστούν πολλές συναντήσεις και συζητήσεις με τον πρώτο επιβλέποντα (παίρνω ως δεδομένο ότι πρόκειται για καλό επιβλέποντα, που είναι πρόθυμος να ακούσει τις ιδέες σου και να κατευθύνει την έρευνα προς το σωστό σημείο). Αν και τελικά δεν έκανα το διδακτορικό μου στο ΕΑΠ ούτε σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο που δουλεύει με την μέθοδο εξ αποστάσεως, το κατάλαβα πολύ καλά όταν εκπονούσα την διατριβή μου και πραγματικά μετακόμισα στην πόλη της έδρας του πανεπιστημίου. Ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω και είμαι πεπεισμένη πως αν δεν το είχα κάνει, δεν θα είχα τελειώσει. Συνεπώς, όσοι προτίθενται να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή, να έχουν κατά νου, εφόσον βεβαίως στηρίζονται στις δικές τους δυνάμεις, ότι θα χρειαστεί να περάσουν πολλές ώρες στον χώρο του πανεπιστημίου, δηλαδή σε βιβλιοθήκες, σε σεμινάρια, σε συναντήσεις με καθηγητές (όχι μόνον με τον επιβλέποντα, αλλά και με όποιον σχετίζεται με το υπό εκπόνηση θέμα). Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και καμία διατριβή δεν μπορεί να γίνει αποκλειστικά από το σπίτι ή έστω με πέντε-δέκα επισκέψεις σε κάποια βιβλιοθήκη και άλλες τόσες συναντήσεις με τον επιβλέποντα.

Συμφωνω απολυτα, αν και το δικο μου ηταν εξ σποσυασεως. Μαλιστα ηταν σε αλλα χωρα. Με εσωσε το οτι αναφεροταν στην Ελληνικη πραγματικοτητα, οποτε μπορουσα να βρω βιβλιογραφια.
Αλλιως, εξ αποσυεσεως ειναι υπερβολικα δυσκολο. Αποκοβεσαι απο την ακαδημαϊκη κοινοτητα, δεν συναντας τον καθηγητη σου οσο συχνα χρειαζεσαι, δεν μπορεις ευκολα να εχεις προσβαση σε πηγες....
Αν ξεκινουσα τωρα (που δεν υπηρχε περιπτωση να ξεκινησω, γνωριζοντας τον κοπο που χρειαζεται) σιγουρα δεν θα ξεκινουσα μακρια απο το πανεπιστημιο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:59 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #564 στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:23:48 πμ »
Τι είπες τώρα..."αν ξεκινούσα τώρα (που δεν υπήρχε περίπτωση να ξεκινήσω, γνωρίζοντας τον κόπο που χρειάζεται)", μαγική φράση. Πραγματικά αν με ρωτούσα κάποιος δικός μου, δεν ξέρω τι θα απαντούσα. Είναι ένα άλλος κόσμος και ένα άλλος τρόπος ζωής. Όλα είναι αλλιώς, άπαξ και μπεις στην διαδικασία αυτή. Ακόμη και αν σου αρέσει, έρχονται πολλές στιγμές, τόσο κατά την εκπόνηση του διδακτορικού όσο και μετά (γιατί η έρευνα, άπαξ και την γνωρίσεις, δεν τελειώνει ποτέ) που πρέπει να συγκρουστείς και με το περιβάλλον σου και με τον εαυτό σου. Δεν ξέρω ποιο είναι χειρότερο, δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά κάποιες φορές είναι σφοδρές συγκρούσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2017, 12:01:09 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #565 στις: Απρίλιος 08, 2017, 02:34:17 μμ »
Εγω ειμαι σιγουρη! Αν μπορουσα να φανταστω τον κοπο που θελει, δεν θα το ξεκινουσα ποτε!
Προσωπικα επεσα στην παγιδα εχοντας κανει δυο μεταπτυχιακα, να το θεωρησω ως ενα μεγαλο μεταπτυχιακο. Ομως, δεν εχει καμια μα καμια σχεση!
Ειδικα σε ξενη γλωσσα και εξ αποστεσεως, οπως το εκανα εγω, ουτε στο χειροτερο εχθρο μου!

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #566 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:32:26 μμ »
Και τι μπορεί να κάνει κάποιος που εργαζεται; Δεν είναι δύσκολο να συνδυαστει δουλειά με διδακτορικό ιδιαίτερα σε άλλη πολη;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #567 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:55:58 μμ »
Και τι μπορεί να κάνει κάποιος που εργαζεται; Δεν είναι δύσκολο να συνδυαστει δουλειά με διδακτορικό ιδιαίτερα σε άλλη πολη;

Να ξεχάσει σ/κ, διακοπές, διασκέδαση και προσωπική ζωή. Η μεγάλη δυσκολία είναι ότι οι ώρες λειτουργίας βιβλιοθηκών, ιδρυμάτων, κλπ κλπ συμπίπτουν με τις ώρες εργασίας, οπότε θέλει πολύ καλό προγραμματισμό τις διάφορες ελεύθερες μέρες και πολλή βοήθεια από το περιβάλλον (έχω στείλει το μισό μου σόι να δανείζεται/επιστρέφει βιβλία). Το διαδίκτυο έχει κάνει κάποια πράγματα περισσότερο προσβάσιμα, ωστόσο το θέμα του χρόνου είναι άλυτο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #568 στις: Απρίλιος 08, 2017, 06:26:03 μμ »
Να ξεχάσει σ/κ, διακοπές, διασκέδαση και προσωπική ζωή. Η μεγάλη δυσκολία είναι ότι οι ώρες λειτουργίας βιβλιοθηκών, ιδρυμάτων, κλπ κλπ συμπίπτουν με τις ώρες εργασίας, οπότε θέλει πολύ καλό προγραμματισμό τις διάφορες ελεύθερες μέρες και πολλή βοήθεια από το περιβάλλον (έχω στείλει το μισό μου σόι να δανείζεται/επιστρέφει βιβλία). Το διαδίκτυο έχει κάνει κάποια πράγματα περισσότερο προσβάσιμα, ωστόσο το θέμα του χρόνου είναι άλυτο.


Αυτα ετσι και αλλιως θα τα ξεχασει!
Δεν εχω συναντησει υποψηφιο διδακτορα που να εχει ελευθερο χρονο, ειτε δουλευει παραλληλα ειτε οχι. Σιγουρα υπαρχουν, αλλα εγω δεν τους εχω βρει!

Το καλο ειναι οτι πλεον βρισκεις παρα πολλα πραγματα online. Υπαρχουν και sites σαν το sci-hub που σου λυνουν τα χερια. Και παλι, ομως, οι ωρες ειναι λιγες στη μετα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #569 στις: Απρίλιος 08, 2017, 06:46:00 μμ »
Να ξεχάσει σ/κ, διακοπές, διασκέδαση και προσωπική ζωή.

Να προσθέσω και το πεδίο: φίλοι.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #570 στις: Απρίλιος 08, 2017, 08:09:09 μμ »
Να ρωτήσω κάτι. Μόλις ξεκίνησα το διδακτορικό μου τον Μάρτιο αλλά με τον καθηγητή μου ούτε τακτικές συναντήσεις έχουμε ορίσει αν και τον είχα ρωτήσει σχετικά, ούτε με τα άλλα δύο μέλη της τριμελούς έχω βρεθεί. Πως το βρίσκετε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Charoula80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #571 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:06:52 πμ »
Εγω ειμαι σιγουρη! Αν μπορουσα να φανταστω τον κοπο που θελει, δεν θα το ξεκινουσα ποτε!
Προσωπικα επεσα στην παγιδα εχοντας κανει δυο μεταπτυχιακα, να το θεωρησω ως ενα μεγαλο μεταπτυχιακο. Ομως, δεν εχει καμια μα καμια σχεση!
Ειδικα σε ξενη γλωσσα και εξ αποστεσεως, οπως το εκανα εγω, ουτε στο χειροτερο εχθρο μου!

Σε ποιο πανεπιστήμιο το έκανες; Τι προβλήματα υπήξαν; Αν δεν καταφέρω να βρω καθηγητή Ελλάδα ή Κύπρο θα απευθυνθώ στο Leicester μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #572 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:23:46 πμ »
Να ρωτήσω κάτι. Μόλις ξεκίνησα το διδακτορικό μου τον Μάρτιο αλλά με τον καθηγητή μου ούτε τακτικές συναντήσεις έχουμε ορίσει αν και τον είχα ρωτήσει σχετικά, ούτε με τα άλλα δύο μέλη της τριμελούς έχω βρεθεί. Πως το βρίσκετε αυτό;

Σχετικά με τα δύο μέλη της επιτροπής, μην σε ανησυχεί. Είναι κάπως νωρίς για να τους συναντήσεις. Ας μπει πρώτα σε μία (ελάχιστη) ροή η έρευνα, για να μπορείς να τους πεις σε πιο σημείο είσαι και να προσθέσουν και αυτοί τις πινελιές τους. Αυτό βεβαίως ισχύει στην καλή περίπτωση. Υπάρχει και μία άλλη, κατά την άποψή μου καλύτερη, να μην ασχοληθούν καθόλου και να εναποθέσουν όλη την δουλειά σε σένα και στον κύριο επιβλέποντα και απλώς να περάσουν μία βόλτα στο τέλος (βλ. ημέρα δημόσιας υποστήριξης) να πουν πέντε άσχετες παρατηρήσεις και να τελειώσει η δουλειά εκεί.
Με τον επιβλέποντα είναι άλλη περίπτωση. Μήπως σου ανέθεσε να κάνεις κάποια πράγματα και μετά να επικοινωνήσεις μαζί του για συνάντηση; Εσύ ξέρεις τι να κάνεις ή είσαι στα χαμένα; Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να ξεκινήσεις, όπως μπορείς, για να μην περνάει ο καιρός άσκοπα. Μπορείς να ακολουθήσεις το σχέδιο της πρότασης. Επίσης μία άλλη καλή ιδέα είναι να αρχίσεις να συλλέγεις βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #573 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:50:22 πμ »
Σε ποιο πανεπιστήμιο το έκανες; Τι προβλήματα υπήξαν; Αν δεν καταφέρω να βρω καθηγητή Ελλάδα ή Κύπρο θα απευθυνθώ στο Leicester μάλλον.

Στο Leicester εκανα το δευτερο μεταπτυχιακο. Καλο πανεπθστημιο, καλη βιβλιοθηκη. Κλιμα πολυ international! Ωραια εμπειρια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.