*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252195 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #644 στις: Μάιος 09, 2017, 12:26:18 πμ »
Επειδή δεν ξέρω αν αυτό που μου συμβαίνει είναι οκ ή όχι, θέλω να ρωτήσω τους "παλιούς" αν είναι συνηθισμένο στην αρχή του διδακτορικού (3 μήνες πλέον) να αφήνεται μόνος ο υπ. διδ. χωρίς συναντήσεις με τον επιβλέποντα, σταθερή επικοινωνία μαζί του κ.λπ.

Είναι συνηθισμένο.
Δεν θα έπρεπε βέβαια και ούτε είναι κάτι καλό. Αλλά το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:02 »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #645 στις: Μάιος 09, 2017, 01:23:45 πμ »
Είναι συνηθισμένο.
Δεν θα έπρεπε βέβαια και ούτε είναι κάτι καλό. Αλλά το κάνουν.
Ευχαριστώ για την απάντηση naoh!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #646 στις: Μάιος 09, 2017, 08:36:09 πμ »
Αν έχεις σαφείς οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως δεν υπάρχει κάποιος σχεδιασμός, τότε χάνεις χρόνο και πρέπει άμεσα να συζητήσεις με τον επιβλέποντα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #647 στις: Μάιος 09, 2017, 09:36:21 πμ »
Δυστυχώς είναι συνηθισμένο σε όσους καθηγητές στο ελληνικό πανεπιστήμιο έχουν την παλιά νοοτροπία. Επίσης είναι συνηθισμένο να ξεκινάει κάποιος ένα διδακτορικό, παράλληλα με δουλειά ή οικογενειακές υποχρεώσεις, και να το προχωρά με αργούς ρυθμούς, οπότε οι καθηγητές αφήνουν κάποια πράγματα στη διακριτική ευχέρεια του υποψηφίου. Καλό θα ήταν να επιδιώξεις εσύ την επικοινωνία, αλλά με κάποια χειροπιαστή αφορμή, όχι "πέρασαν τόσοι μήνες και δεν ξέρω τι να κάνω". Μπορείς να κάνεις μια επισκόπηση της βιβλιογραφίας που σου χρειάζεται πχ και να την παρουσιάσεις στον καθηγητή, ή να πεις ότι έχεις εξετάσει το τάδε πρωτογενές υλικό, ή ότι έχεις κάποια πιθανά ερευνητικά ερωτήματα. Δεν χρειάζεται να είναι κάτι τόσο βαθυστόχαστο στην αρχή, αρκεί να φαίνεται ότι έχεις δουλέψει και ότι ξέρεις τι σου γίνεται, για να έχει και το κίνητρο ο άλλος να ασχοληθεί. Και αν ο επόπτης δεν επιδιώκει την επικοινωνία και την παρακολούθηση από μόνος του, σίγουρα πρέπει να "επιβάλεις" εσύ έναν ρυθμό, στέλνοντας ανά τακτά χρονικά διαστήματα δείγματα δουλειάς (που μπορεί στην τελική να μην έχουν καμία σχέση με το τι θα συμπεριληφθεί στη διατριβή, δεν παύουν όμως να είναι μικρά βηματάκια). Εάν βέβαια αμελεί εγκληματικά να μελετήσει ό,τι στέλνεις, μάλλον υπάρχει πρόβλημα συνεργασίας, αλλά ας μην προτρέχουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:02 »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #648 στις: Μάιος 10, 2017, 02:11:49 πμ »
@Lucinda και Έσπερος,
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, συνάδελφοι.

Σαφείς οδηγίες όχι, δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο κάποιες συζητήσεις τηλεφωνικές ή μέσω messenger μαζί του, μια πρώτη συνάντηση δια ζώσης τον Νοέμβριο του 2016 και τίποτα άλλο από εκεί και πέρα. Προσωπικά πάω ψάχνοντας για την εργασία. Υπάρχει μια σχετική απροθυμία από μεριάς του και να τον συναντήσω στο γραφείο του και να με ρωτήσει πρώτος τι γίνεται με την εργασία. Με τους προπτυχιακούς και τους μεταπτυχιακούς του βγαίνει έξω ακόμα και για καφέ, εμένα με κρατάει σε μια περίεργη απόσταση. Μια πρώτη απόπειρα συγγραφής έχει γίνει, έγραψα ένα θέμα, το παρέδωσα αλλά δεν πήρα σαφές feedback, μόνο μια σκόρπια άποψη περί βιβλιογραφικής μου ενημέρωσης για ένα επιμέρους θέμα.

Για το θέμα των εξωτερικών υποχρεώσεων από μεριάς μου που αναφέρθηκε, όχι δεν υπάρχουν κωλύματα τέτοιου είδους.

Γενικά θέλω να πω πως εισπράττω μια αδιαφορία, μια άρνηση ίσως, μια απόσταση από μεριάς του και μερικές φορές σκέφτομαι πως καλό είναι να δουλέψω μόνη μου χωρίς να τον ενοχλώ. Δεν λέω πως είναι εχθρικός αλλά και αυτό που αντιμετωπίζω τώρα στις αρχές δεν είναι επίβλεψη σύμφωνα με τα όσα ακούω από άλλους συναδέλφους. Άλλοι υπ. διδάκτορες του τμήματος έχουν μια πολύ έντονη παρουσία στο τμήμα, και μάλιστα κάποιοι μεταπτυχιακοί έχουν συνεργαστεί μαζί του σε βιβλιοπαρουσιάσεις. Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω και να το χειριστώ όλο αυτό.

Να προσθέσω κάτι τελευταίο: είναι πολύ νέος και εξαιρετικά επιτυχημένος στον τομέα του με άριστες σπουδές οπότε πιθανώς δεν τίθεται θέμα παλιάς νοοτροπίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 02:14:16 πμ από maria_1 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #649 στις: Μάιος 10, 2017, 08:54:21 πμ »
Αυτο ειναι πολυ κακο δειγμα, δυστυχως. Τοτε θα πρεπει να γινεις πιο φορτικη, γιατι αλλιως θα βασανιζεσαι χωρις λογο. Καλυτερα να τεθουν τα ορια νωρις, αφου δεν εχεις αλλες υποχρεωσεις φανταζομαι οτι θα ηθελες σε 3-4 χρονια να τελειωνεις, οπως ειναι το λογικο.
Τα αλλα δυο μελη της τριμελου ειναι πιο συνεργασιμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 01:10:15 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Τι είχαμε τι χάσαμε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #650 στις: Μάιος 10, 2017, 12:04:40 μμ »
Συνάδελφε, σε καταλαβαίνω απόλυτα στον προβληματισμό και τις επιφυλάξεις σου. Η άποψή μου είναι η εξής. Επειδή το διδακτορικό είναι ένα θέμα που απαιτεί η πρωτοβουλία να ανήκει a priori στον υποψήφιο, διότι αυτός έχει τη θέληση και την επιθυμία, η προσπάθεια για τη σωστή συνεργασία και τελική ευόδωση βαραίνει περισσότερο τον ίδιο. Ο καθηγητής, με τις όλες υποχρεώσεις του, είναι φυσικό να είναι επιφυλακτικός με έναν ξένο και διαχυτικότερος με όσους γνωρίζει από το προπτυχιακό. Με τη συνεπή σου δουλειά, τα ολοκληρωμένα κεφάλαια και τελικά με το δείγμα δουλειάς και επιμονής σου, είμαι σίγουρη πως θα τον κάνεις να σε εκτιμήσει. Η δουλειά σου θα λειτουργεί ως έμμεση αξίωση να κάνει και εκείνος το χρέος του προς εσένα. Φρονώ, τέλος, πως οι επιφυλακτικοί στη φύση τους άνθρωποι, αν εκτιμήσουν μετα από καιρό το συνεργάτη τους, του ανοίγονται και του προσφέρουν αφειδώλευτα περισσότερο από τους εν γένει ανοιχτούς. Σου γράφω μέσα από αυτά την προσωπική μου εμπειρία και ελπίζω να σο δώσω κουράγιο. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #651 στις: Μάιος 10, 2017, 01:17:16 μμ »
Συμφωνω απολυτα και με την τελευταια αναρτηση και γι' αυτο ειπα προηγουμενως οτι συχνα οι καθηγητες εχουν συνηθισει με υποψηφιους που για δικους τους λογους δεν βιαζονται, οποτε περιμενουν την πρωτη κινηση απο τον υποψηφιο. Λογικα ενας προσιτος και νεος ανθτωπος αν δει καλα δειγματα θα συνεργαστει, νομιζω ομως οτι η κοπελα θα πρεπει να ειναι σε ετοιμοτητα γιατι δυστυχως υπαρχουν ακομα προβληματικες νοοτροπιες στο ελληνικο πανεπιστημιο, και αν δεν ξερεις απο πριν τον καθηγητη πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα για να αντιμετωπισεις εγκαιρως οτιδηποτε στραβο.

Παντως θα πω για αλλη μια φορα κατι που κατα καιρους εχουμε τονισει αρκετοι εδω: το διδακτορικο ειναι λιγο σαν το ανεκδοτο "σκασε και κολυμπα". Δεν σε παιρνει κανεις απο το χερι να σου πει τι να διαβασεις και πως να κινηθεις. Απλως στην Ελλαδα καποιοι το εχουν παρακανει και περιμενουν να δουν πρωτη φορα δειγμα γραφης την τελικη μορφη, που θα τη διαβασουν σε 5-6 μηνες το συντομοτερο και μετα θα φας αλλον εναν χρονο μεχρι να το δουν οι υπολοιποι 6...

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #652 στις: Μάιος 10, 2017, 04:10:05 μμ »
@Έσπερος
Με τα άλλα δύο μέλη δεν έχω συναντηθεί γιατί σύμφωνα με τον επιβλέποντα είναι άκαιρο και άσκοπο ακόμα.

@Τι είχαμε τι χάσαμε
Ναι, πολύ σωστή άποψη και έχεις δίκιο συνάδελφε. Σίγουρα σαφώς είναι μια αιτία αυτό που περιγράφεις.

Πάντως όσο και αν δεν αρχίσαμε καλά, ελπίζω στη συνέχεια να τα πάμε καλύτερα με τον επιβλέποντα. Αν όμως σε ένα χρόνο από ώρα συνεχίζεται αυτή η κατάσταση, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά για το αν θα το παρατήσω ή αν απλώς θα αρκεστώ στη μοναχική πορεία του να γράφω μόνη μου χωρίς καθοδήγηση. Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτό που ήδη αντιμετωπίζω με την έννοια πως δεν μπορώ να του επιβάλω κάτι που δεν θέλει.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας συνάδελφοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 04:23:39 μμ από maria_1 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #653 στις: Μάιος 10, 2017, 04:59:35 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι περιμένει από σένα ένα δείγμα δουλειάς. Βασίσου στην πρόταση που κατέθεσες στο Τμήμα σου και ξεκίνα να γράφεις κάτι που να σου φαίνεται πιο βατό. Δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις από την αρχή. Ούτως ή άλλως, τα μέρη στο τέλος ενώνονται. Κάνε και την βιβλιογραφική έρευνά σου. Συγκέντρωσε άρθρα και βιβλία που να σχετίζονται με το θέμα. Διάβασέ τα, κράτησε σημειώσεις για παραπομπές. Είναι τόσο αρχή και τα περιθώρια δεν έχουν στενέψει, μπορείς να μετατρέψεις το μειονέκτημα σε πλεονέκτημα και να δουλέψεις προς όποια κατεύθυνση σε εξυπηρετεί. Όταν είσαι σε ένα ικανοποιητικό στάδιο, μπορείς να ζητήσεις μία συνάντηση και να παρουσιάσεις την δουλειά σου. Ειδάλλως, τι; Θα πας και θα πεις στον καθηγητή, τι; Αν του παρουσιάσεις δουλειά και αυτός θα πάρει μπρος και, αφενός, θα ξέρει τι να σου πει και πώς να σε κατευθύνει και, αφετέρου, να διαπιστώσει ότι έχει έναν άνθρωπο απέναντί του που το πολέμησε φιλότιμα, οπότε πρέπει να ενεργοποιηθεί και αυτός αναλόγως. Αν άρχισες από τώρα να σκέφτεσαι να εγκαταλείψεις πάντως, δεν είναι καλό σημάδι.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #654 στις: Μάιος 10, 2017, 05:19:50 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι περιμένει από σένα ένα δείγμα δουλειάς. Βασίσου στην πρόταση που κατέθεσες στο Τμήμα σου και ξεκίνα να γράφεις κάτι που να σου φαίνεται πιο βατό. Δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις από την αρχή. Ούτως ή άλλως, τα μέρη στο τέλος ενώνονται. Κάνε και την βιβλιογραφική έρευνά σου. Συγκέντρωσε άρθρα και βιβλία που να σχετίζονται με το θέμα. Διάβασέ τα, κράτησε σημειώσεις για παραπομπές. Είναι τόσο αρχή και τα περιθώρια δεν έχουν στενέψει, μπορείς να μετατρέψεις το μειονέκτημα σε πλεονέκτημα και να δουλέψεις προς όποια κατεύθυνση σε εξυπηρετεί. Όταν είσαι σε ένα ικανοποιητικό στάδιο, μπορείς να ζητήσεις μία συνάντηση και να παρουσιάσεις την δουλειά σου. Ειδάλλως, τι; Θα πας και θα πεις στον καθηγητή, τι; Αν του παρουσιάσεις δουλειά και αυτός θα πάρει μπρος και, αφενός, θα ξέρει τι να σου πει και πώς να σε κατευθύνει και, αφετέρου, να διαπιστώσει ότι έχει έναν άνθρωπο απέναντί του που το πολέμησε φιλότιμα, οπότε πρέπει να ενεργοποιηθεί και αυτός αναλόγως. Αν άρχισες από τώρα να σκέφτεσαι να εγκαταλείψεις πάντως, δεν είναι καλό σημάδι.
Έχω ήδη αρχίσει να δουλεύω και έχω παρουσιάσει εργασία 6500 λέξεων στους δύο μήνες από την ανάληψη του διδακτορικού. Ήδη έχω συγκεντρώσει βιβλιογραφία και ακόμα συγκεντρώνω και εμβαθύνω σε περαιτέρω ερευνητικούς δρόμους.

Απλώς αναρωτιέμαι αν είναι συνηθισμένη τακτική η επίβλεψη να γίνεται με τους όρους και τις συνθήκες που περιέγραψα πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #655 στις: Μάιος 10, 2017, 05:23:08 μμ »
Μην απογοητεύεσαι, προχώρα δυνατά.  :)
Είσαι σε καλό δρόμο, η υποστήριξη θα έρθει και αυτή.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #656 στις: Μάιος 11, 2017, 01:08:49 πμ »
Μην απογοητεύεσαι, προχώρα δυνατά.  :)
Είσαι σε καλό δρόμο, η υποστήριξη θα έρθει και αυτή.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #657 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 07:01:26 μμ »
Καλησπέρα!
Τι έκταση θα πρέπει να έχει μία πρόταση διδακτορικής διατριβής?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.