*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #406 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 06:45:08 μμ »
Gregx καλησπέρα, που σκέπτεσαι κάνεις το διδακτορικό αν επιτρέπεται; εντός Ελλάδος ή εκτός?
έχεις βρει κάποιο ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:24 »

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #407 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 04:43:07 πμ »
Από το νόμο 3848 του 2010 (άρθρο 3, για τον διορισμό μέσω ΑΣΕΠ):

- Η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους στο γνωστικό αντικείμενο του κλάδου ή της ειδικότητας για την οποία διαγωνίσθηκε ο υποψήφιος: δύο (2) μονάδες

- Η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους στη διδακτική του γνωστικού αντικειμένου του κλάδου ή της ειδικότητας για την οποία διαγωνίσθηκε ο υποψήφιος ή στις επιστήμες της αγωγής: δυόμιση (2,50) μονάδες

- Η κατοχή διδακτορικού διπλώματος στο γνωστικό αντικείμενο του κλάδου ή της ειδικότητας για την οποία διαγωνίσθηκε ο υποψήφιος: τρεις (3) μονάδες

- Η κατοχή διδακτορικού διπλώματος στη διδακτική του γνωστικού αντικειμένου του κλάδου ή της ειδικότητας για την οποία διαγωνίσθηκε ο υποψήφιος, ή στις επιστήμες της αγωγής: πέντε (5) μονάδες.


Συμπερασματικά, παίρνεις τα τρία μόρια, εφόσον είναι για τον κλάδο σου (ΠΕ70) ή την ειδικότητα (ΠΕ70,5). Αν είναι στην διδακτική (ακόμη και γενικότερα στις επιστήμες της αγωγής), παίρνεις 5 μόρια επιπλέον στον ΑΣΕΠ. Σε κάθε περίπτωση, όταν βρεις το θέμα, κάνε σχετικό ερώτημα στην αντίστοιχη υπηρεσία του ΥΠΑΙΘ για να είσαι σίγουρος.

αυτα αλλαξανε,
πλεον ιδια μορια παιρνεις απο 5 τοσο για αγωγη οσο για το αντικειμενο καθαυτο
και 3 για το μεταπτυχιακο

νομιζω πλεον μαλιστα παει και αθροιστικα(που ηταν και το σωστο) δηλαδη παιρνεις και του μαστερ και του phd αν εχεις not :D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2014, 09:11:33 μμ από trobadoyros »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #408 στις: Ιούλιος 10, 2015, 04:01:14 μμ »
Από πότε πρέπει να αρχίσει κανείς να οργανώνεται για διδακτορικό; Εννοώ δηλαδή από πότε πρέπει να αρχίσει να φροντίζει για το θέμα, να σκέφτεται ποιούς επόπτες θα ήθελε για να συζητήσει μαζί τους την πιθανότητα διδακτορικού, και όλα αυτά; 

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #409 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:07:36 πμ »
Από την στιγμή που θα το αποφασίσει. Δεν νομίζω ότι έχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Αν κάποιος βέβαια είναι μεταπτυχιακός φοιτητής α΄ κύκλου και προς τα τελειώματα, είναι σε αρκετά πλεονεκτική θέση και νομίζω μπορεί να αρχίσει να ανιχνεύει τις επιλογές του με σοβαρές πλέον συζητήσεις με καθηγητές. Σε κάθε άλλη περίπτωση, και μετά από την απόκτηση του μεταπτυχιακού α΄ κύκλου, όποτε το αποφασίσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:24 »

Αποσυνδεδεμένος Aetos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #410 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 12:08:24 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Είμαι αναπληρωτής εκπαιδευτικός (Π.Ε. 16 – Μουσικός) και έχω MBA. Ενδιαφέρομαι να κάνω διδακτορικό σε ερευνητικές περιοχές της Εκπαιδευτικής Ηγεσίας. Γνωρίζει κάνεις αν μπορώ να γίνω δεκτός στο ανοικτό πανεπιστήμιο κύπρου, γιατί στα διδακτορικά προγράμματα της επιστήμης της αγωγής ζητάνε οι υποψήφιοι να κατέχουν τον ίδιο μεταπτυχιακό τίτλο!

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #411 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 02:28:03 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Είμαι αναπληρωτής εκπαιδευτικός (Π.Ε. 16 – Μουσικός) και έχω MBA. Ενδιαφέρομαι να κάνω διδακτορικό σε ερευνητικές περιοχές της Εκπαιδευτικής Ηγεσίας. Γνωρίζει κάνεις αν μπορώ να γίνω δεκτός στο ανοικτό πανεπιστήμιο κύπρου, γιατί στα διδακτορικά προγράμματα της επιστήμης της αγωγής ζητάνε οι υποψήφιοι να κατέχουν τον ίδιο μεταπτυχιακό τίτλο!

Ευχαριστώ!!!

Θα προτεινεις θεμα (υποστηριζοντας το γραπτως), θα συννενοηθεις με τον καθηγητη και ολα ειναι ανοιχτα. Στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο ομως, να υπολογιζεις πανω απο 10.000 ευρω κοστος

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #412 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 08:06:01 μμ »
Να πληρώσει 10.000 για διδακτορική διατριβή; Συνήθως, δίνουν υποτροφία, όχι δίδακτρα. Άντε στη χειρότερη απλά χωρίς κόστος.   :o
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #413 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 01:19:24 πμ »
Εχεις δικιο, νομιζα οτι λεει για το Πανεπιστημιο Λευκωσιας, οπου εκει ισχυει ο,τι εχω γραψει...

Αποσυνδεδεμένος Aetos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #414 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 09:16:48 πμ »
Το κόστος για διδακτορικές σπουδές στο ΑΠΚΥ είναι περίπου 4000 ευρώ, εάν το τελειώσεις σε 3 χρόνια!!! Το θέμα είναι κατά πόσο εύκολο είναι να επικοινωνήσεις με τους καθηγητές εκεί πριν γίνεις δεκτός για πιθάνο θέμα διδακτορικής διατριβής... Έχει κάνει κανένας αίτηση για διδακτορικό στο ΑΠΚΥ;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #415 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:34:29 μμ »
Μια ερώτηση (που ίσως έχει απαντηθεί ήδη) μπορεί κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό ταυτόχρονα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2016, 03:06:32 μμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #416 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:40:53 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Είμαι αναπληρωτής εκπαιδευτικός (Π.Ε. 16 – Μουσικός) και έχω MBA. Ενδιαφέρομαι να κάνω διδακτορικό σε ερευνητικές περιοχές της Εκπαιδευτικής Ηγεσίας. Γνωρίζει κάνεις αν μπορώ να γίνω δεκτός στο ανοικτό πανεπιστήμιο κύπρου, γιατί στα διδακτορικά προγράμματα της επιστήμης της αγωγής ζητάνε οι υποψήφιοι να κατέχουν τον ίδιο μεταπτυχιακό τίτλο!

Ευχαριστώ!!!

Συναδελφε καλησπέρα ειμαι κι εγω αναπληρωτρια πε16 και τελειωνω φετος το διδακτορικό μου στο ΕΚΠΑ.Για τον τομέα που γ΄ραφεις δεν γνωρίζω πολλά.Έχεις μεταπτυχιακό?Εδω πάντως αν δεν εχεις μεταπτυχιακό δεν γινεσαι δεκτός σε διδακτορικό.Πάντως συμβουλή μην αρχισεις ενα διδακτορικό χωρις να γνωρίζεις που θα σου χρησιμευσει!Ειναι πολύ επίπονη διαδικασία το διδακτορικό.Υπαρχουν βεβαια διδακτορικά που απλά τα πληρώνεις σε κάποια πανεπιστήμια...

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #417 στις: Μάρτιος 13, 2016, 06:54:01 μμ »
Ποια ειναι αυτα τα πανεπιστημια βρε συνάδελφε?!?!
Μονο που ακουω κατι τετοια εκνευριζομαι!!!
Κι εγώ απο ΕΚΠΑ είμαι κ τα εχω δει όλα.
Εάν υπάρχουν τετοια πανεπιστημια δεν θα επρεπε να κινητοποιη8ουμε ολοι εμεις οι μακακες που μας εχει βγει η παναγιιαααα!!!!?!?
ελεος

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #418 στις: Μάρτιος 13, 2016, 09:21:53 μμ »
 :(Mη μου πεις οτι δεν ξερεις?όλα αυτα τα εξ αποστάσεως τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #419 στις: Μάρτιος 14, 2016, 09:05:49 πμ »
Καλα, μην φτανοθμε στην απολυτη εξισωση εξαποστασεως= επι πληρωμη χωρις δουλεια!

Για πτυχια η μεταπτυχιακα που αγοραζεις απο ταχυδρομικες θυριδες ανυπαρκτων αγγλικων πανεπιστημιων εχω ακουσει. Για διδατορικο τετοιο, ουτε εχω ακουσει, ουτε μπορω να φανταστω. Ο δοαταπ πρωτα απ' ολα ζηταει να δει και την ιδια τη διατριβη, δεν παει να 'σαι απο το Χαρβαρντ και την Οξφορδη! Ξερω οτι τα "φρονιστηρια" που σου γραφουν εργασιες ενιοτε ανακατευονται και σε διδακτορικα, αλλα και παλι δεν ειναι ευκολο, ειναι παρα πολλη δουλεια που δεν γινεται ξεπετα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.