*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #532 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 03:03:03 μμ »
Lucinda, γιατί λες ότι απορρίπτεται η επέκταση της διπλωματικής του μεταπτυχιακού στο διδακτορικό; Στην ιστορία τουλάχιστον συμβαίνει πολύ συχνά να δουλευτεί μια μελέτη περίπτωσης στο μεταπτυχιακό και να γενικευτεί στο διδακτορικό, όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Σίγουρα δεν είναι "παίρνω το μεταπτυχιακό, προσθέτω και το βαφτίζω διδακτορικό", αλλά ακολουθείται η ίδια μεθοδολογία, σαφώς με πολλή περισσότερη έρευνα στο πεδίο και με μεγαλύτερο βάθος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:29 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #533 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 03:47:08 μμ »
Η απάντηση έχει ήδη δοθεί μέσα από την ερώτησή σου. Δεν μπορείς να "πάρεις το μεταπτυχιακό, να προσθέσεις και να το βαπτίσεις διδακτορικό", το οποίο ισοδυναμεί με μία απλή επέκταση. Από εκεί και έπειτα κάθε περίπτωση είναι εξεταστέα.
Να το πω καλύτερα, το διδακτορικό θα πρέπει να περιλαμβάνει εντελώς νέα ερευνητικά δεδομένα. Νομίζω σε αυτό θα συμφωνούσαμε όλοι. Αν μία πρόταση πληροί αυτή την προϋπόθεση, μπορεί να περάσει από κρίση.

Υ.Γ. Εγώ διατύπωσα έναν γενικό κανόνα, ο οποίος, τουλάχιστον στην περιοχή που εγώ κινούμαι, είναι απαράβατος: το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό είναι δύο σαφώς διαφορετικές εργασίες ως προς το περιεχόμενό τους.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #534 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 05:29:40 μμ »
@Lucinda και @harac
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!  :)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #535 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 08:08:13 μμ »
Από ότι φαίνεται, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.
Lucinda, Έσπερος, elranna,

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:29 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #536 στις: Μάρτιος 16, 2017, 09:02:58 πμ »
Καλημέρα.
Ποιες είναι οι προϋποθέσεις ώστε να αναγνωριστεί ένα διδακτορικό ως ειδικής αγωγής?

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #537 στις: Απρίλιος 04, 2017, 10:30:11 μμ »
Καλησπέρα σας
Με εκπλήσσει ιδιαίτερα και με απογοητεύει η δυσκολία εξεύρεσης επιβλέποντα για διδακτορική διατριβή. Πριν πολλά χρόνια αποφοίτησα με άριστα και με υποτροφία στο βασικό μου πτυχίο. Δεν έκανα τότε επιπλέον σπουδές, παρότι μου προτάθηκε, για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα μεταπτυχιακό, αποφοιτώντας ξανά πρώτη με 9,7 (διπλωματική: 10). Παρά την καλή μου ακαδημαϊκή επίδοση, αλλά και συνεργασία μου με το τμήμα και τον επιβλέποντα καθηγητή, αντιμετωπίζω σημαντική δυσκολία σχετικά με το διδακτορικό. Ο καθηγητής μου και άλλοι 2 που έχω απευθυνθεί, τυγχάνει να έχουν ήδη υπό την επίβλεψή τους το μέγιστο αριθμό διδακτορικών (5 νομίζω). Βέβαια μου είπαν να δώσω λίγο χρόνο -περίπου 1 μήνα- να δουν αν θα μπορούσαν να με προτείνουν σε κάποιον συνεργάτη τους που πιθανόν έχει κενή θέση. Εν αναμονή λοιπόν και λίγο απογοητευμένη, αναρωτιέμαι τι θα μπορούσα να κάνω προκειμένου να ενισχύσω την πιθανότητα θετικής έκβασης της προσπάθειάς μου. Είναι πράγματι τόσο δύσκολο ή έπεσα στην περίπτωση?  :( 

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2017, 10:34:55 μμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #538 στις: Απρίλιος 04, 2017, 11:48:14 μμ »
μήπως μπορείς να αναφέρεις και τη σχολή για την οποία ενδιαφέρεσαι; Ίσως υπάρχει ΤΩΡΑ  (δεν γνωρίζω) κάποια αυστηροποίηση στον αριθμό των φοιτητών που θα μπορούσε να επιβλέπει κάποιος. Μερικές σχολές έχουν και εξετάσεις εισαγωγής στο Β κύκλο μεταπτυχιακών σπουδών π.χ. το φιλολογικό Θεσσαλονίκης και πολλοί μένουν έξω. Σε άλλες πάλι είναι πάρα, μα πάρα πολύ εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #539 στις: Απρίλιος 05, 2017, 12:21:16 πμ »
Υφίσταται ο περιορισμός, αυτό το γνωρίζω. Όσο για το τμήμα, καθότι είμαι επί της διαδικασίας αναζήτησης και ενώ αναμένω απαντήσεις, δεν θα ήθελα να αναφερθώ συγκεκριμένα σε πρόσωπα και πράγματα. Ελπίζω να γίνει κάτι, είναι κρίμα τόση προσπάθεια και δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #540 στις: Απρίλιος 05, 2017, 04:57:13 μμ »
Για να σε παρηγορήσω, εγώ έκανα δέκα χρόνια ακριβώς να βρω επιβλέποντα. Στο μεσοδιάστημα άπειρες προσπάθειες και κάθε φορά με ενισχυμένο βιογραφικό και συστάσεις και και και...και στο τέλος εκεί που είπα "πάει, δεν με θέλει, τελευταία προσπάθεια" (και το εννοούσα) βρέθηκε ο καθηγητής και πήγε και πολύ καλά και τελείωσα στα τρία χρόνια και η συνεργασία ήταν γενικώς άψογη και συνεχίζει με ερευνητικό πρόγραμμα. Μην απογοητεύεσαι. Η συντριπτική πλειοψηφία δυστυχώς είναι ή δήθεν ή με συμπληρωμένο αριθμό υποψηφίων διδακτόρων. Υπάρχουν όμως κάποιοι καθηγητές, πρόθυμοι να δώσουν ευκαιρίες και να συνεργαστούν με νέους ερευνητές.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #541 στις: Απρίλιος 05, 2017, 05:10:55 μμ »
Καλησπέρα σας
Με εκπλήσσει ιδιαίτερα και με απογοητεύει η δυσκολία εξεύρεσης επιβλέποντα για διδακτορική διατριβή. Πριν πολλά χρόνια αποφοίτησα με άριστα και με υποτροφία στο βασικό μου πτυχίο. Δεν έκανα τότε επιπλέον σπουδές, παρότι μου προτάθηκε, για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα μεταπτυχιακό, αποφοιτώντας ξανά πρώτη με 9,7 (διπλωματική: 10). Παρά την καλή μου ακαδημαϊκή επίδοση, αλλά και συνεργασία μου με το τμήμα και τον επιβλέποντα καθηγητή, αντιμετωπίζω σημαντική δυσκολία σχετικά με το διδακτορικό. Ο καθηγητής μου και άλλοι 2 που έχω απευθυνθεί, τυγχάνει να έχουν ήδη υπό την επίβλεψή τους το μέγιστο αριθμό διδακτορικών (5 νομίζω). Βέβαια μου είπαν να δώσω λίγο χρόνο -περίπου 1 μήνα- να δουν αν θα μπορούσαν να με προτείνουν σε κάποιον συνεργάτη τους που πιθανόν έχει κενή θέση. Εν αναμονή λοιπόν και λίγο απογοητευμένη, αναρωτιέμαι τι θα μπορούσα να κάνω προκειμένου να ενισχύσω την πιθανότητα θετικής έκβασης της προσπάθειάς μου. Είναι πράγματι τόσο δύσκολο ή έπεσα στην περίπτωση?  :(

Μία ιδέα είναι να εξετάσεις από το Διαδίκτυο το προφίλ και την έρευνα κάποιων καθηγητών που νομίζεις ότι σε ενδαφέρουν και να τους επισκεφτείς στο γραφείο τους ή (αν είναι μακρυά) να τους στείλεις το βιογραφικό σου με email.
Με δεδομένο ότι έχεις καλό βιογραφικό δεν νομίω ότι είναι και τόσο δύσκολο να βρεις επιβλέπωντα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #542 στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:08:56 μμ »
Οι καθηγητές, κανονικά θα έπρεπε να δέχονται ευκολότερα  άτομα με γερό βιογραφικό (δημοσιεύσεις, συνέδρια κλπ) διότι εκτός του γεγονότος ότι έτσι προωθείται η έρευνα, εμπλουτίζουν και το δικό τους cv. Μαζί με τον βασιλικό, ποτίζεται και η γλάστρα. Έχω βαρεθεί να ακούω ότι ο ένας και ο άλλος που βοηθούν τα πανεπιστήμια με τις γνωριμίες/δημόσιες σχέσεις τους, παίρνουν διδακτορικά και μεταδιδακτορικά με τη σέσουλα.
Agse,
εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #543 στις: Απρίλιος 05, 2017, 11:00:51 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω να παρουσιάσω δημοσιεύσεις στο βιογραφικό μου, καθώς απείχα για αρκετά χρόνια από το χώρο της έρευνας. Μόνο τις υψηλές επιδόσεις/ διακρίσεις στα πτυχία μου, που ελπίζω κάποια στιγμή να κεντρίσουν το ενδιαφέρον κάποιου. Ελπίζω να μη χρειαστούν 10 χρόνια, διότι ηλικιακά μάλλον θα έχω παραμεγαλώσει. Παρεμπίπτοντος Lucinda, συγχαρητήρια για την υπομονή σου και την επιτυχία σου. Ευχαριστώ για τη συμβουλή (naoh), αλλά και τις ευχές (harac).

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #544 στις: Απρίλιος 05, 2017, 11:12:40 μμ »
Σίγουρα μετρούν και οι υψηλές επιδόσεις/διακρίσεις. Όσο  για την ηλικία, αν δεν έχεις βλέψεις σε πανεπιστημιακή καρριέρα, ποτέ δεν είναι αργά.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #545 στις: Απρίλιος 06, 2017, 01:27:02 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω να παρουσιάσω δημοσιεύσεις στο βιογραφικό μου, καθώς απείχα για αρκετά χρόνια από το χώρο της έρευνας. Μόνο τις υψηλές επιδόσεις/ διακρίσεις στα πτυχία μου, που ελπίζω κάποια στιγμή να κεντρίσουν το ενδιαφέρον κάποιου. Ελπίζω να μη χρειαστούν 10 χρόνια, διότι ηλικιακά μάλλον θα έχω παραμεγαλώσει. Παρεμπίπτοντος Lucinda, συγχαρητήρια για την υπομονή σου και την επιτυχία σου. Ευχαριστώ για τη συμβουλή (naoh), αλλά και τις ευχές (harac).

Νομίζω ότι οι υψηλές σου επιδόσεις είναι αρκετές για να κεντρίσει το ενδιαφέρον κάποιου καθηγητή.
Το θέμα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον που σου τραβάει και εσένα το ενδιαφέρον και ασχολείται πραγματικά με το θέμα που σε ενδιαφέρει. Γιατί έχει πολύ "σαβούρα" που ψάχνουν μόνο για αγγαρείες.
Καλή σου τύχη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.