*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 251300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #616 στις: Απρίλιος 13, 2017, 12:00:02 πμ »
naoh,

δηλαδή, σε δουλειά να βρισκόμαστε....Αν και έχω δει και ενδιαφέρον υλικό σε μερικά που έπεσαν στα χέρια/υπολογιστή μου.

Εκτιμώ την ειλικρίνειά σου :)

Σίγουρα υπάρχει και ενδιαφέρον υλικό και καλή δουλειά από κάποιους.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο πήχης δεν βρίσκεται χαμηλά και ότι δεν μετράνε οι δημόσιες σχέσεις :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #617 στις: Απρίλιος 13, 2017, 12:20:04 πμ »
Είναι σαν να βλέπεις μία θεατρική παράσταση. Ανεξάρτητα από το αν είναι καλό ή κακό το έργο, δεν γνωρίζεις πάντα τι μπορεί να έχει συμβεί στο παρασκήνιο. Απλώς μπορείς να υποθέσεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #618 στις: Απρίλιος 13, 2017, 01:42:16 πμ »
Είναι σαν να βλέπεις μία θεατρική παράσταση. Ανεξάρτητα από το αν είναι καλό ή κακό το έργο, δεν γνωρίζεις πάντα τι μπορεί να έχει συμβεί στο παρασκήνιο. Απλώς μπορείς να υποθέσεις. ;)
Κάπως έτσι ;)

Κατά τη γνώμη μου το μόνο αξιόπιστο κριτήριο είναι δημοσίευση σε καλό περιοδικό.
Που θα περάσει από κριτές (τουλάχιστον 3) και είναι και αρκετά χρονοβόρα διαδικασία
(1-2 χρόνια από τη στιγμή που θα στείλεις τη δουλειά σου μέχρι την τελική έγκριση).

Κατά τα άλλα, έχει δημιουργηθεί και πρόγραμμα που παράγει papers με "ασυναρτησίες" σε επιστημονικό ύφος, με αποδοχή μάλιστα σε συνέδρειο:
https://en.wikipedia.org/wiki/SCIgen

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και πολύ καλές δημοσιεύσεις σε συνέδρια.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #619 στις: Απρίλιος 13, 2017, 08:00:19 πμ »
Νομίζω οι δημοσιεύσεις με τον ίδιο τον καθηγητή,τις οποίες παρουσιάζουμε ως ανακοίνωση σε συνέδριο,είναι κάτι ποιοτικό. Αλλα πρέπει ο ίδιος να έχει χρόνο να διαθέσει και κυρίως να θέλει κάτι ποιοτικό. Μπορουμε όμως και σε περιοδικά να κάνουμε δημοσίευσεις ανάλογα με το τι επιλέγουμε ως θέμα. Από κει και πέρα όλα ενεχουν τον κίνδυνο να μην είναι αξιόλογα.Θελει και προσωπικό ψάξιμο και δυστυχώς οι γνωριμίες μετρούν. Χρειαζεται βοήθεια και προσοχή εκ μέρους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2017, 08:03:40 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #620 στις: Απρίλιος 13, 2017, 08:34:49 πμ »
Κατά την άποψή μου μία καλή δημοσίευση σε ένα αξιόλογο επιστημονικό περιοδικό είναι ανώτερη από μία ανακοίνωση σε ένα συνέδριο. Αυτό βεβαίως είναι υποκειμενική άποψη, έχω, ωστόσο, ακούσει από ιδιαιτέρως αξιόλογους καθηγητές να το υποστηρίζουν. Από την άλλη πλευρά όμως, όταν κάποιος θα διεκδικήσει μία θέση για την οποία απαιτείται διδακτορικός τίτλος όλα περνούν εκ νέου από το μικροσκόπιο, ακόμη και η προαναφερόμενη καλή δημοσίευση, αλλά και η ίδια η διατριβή. Γι' αυτό μαζί με το βιογραφικό καταθέτεις και το διδακτορικό και όλες τις δημοσιεύσεις σου σε τόσα αντίτυπα όσα είναι και τα εκάστοτε μέλη της επιτροπής κρίσης.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #621 στις: Απρίλιος 13, 2017, 03:11:29 μμ »
Κατά την άποψή μου μία καλή δημοσίευση σε ένα αξιόλογο επιστημονικό περιοδικό είναι ανώτερη από μία ανακοίνωση σε ένα συνέδριο. Αυτό βεβαίως είναι υποκειμενική άποψη, έχω, ωστόσο, ακούσει από ιδιαιτέρως αξιόλογους καθηγητές να το υποστηρίζουν. Από την άλλη πλευρά όμως, όταν κάποιος θα διεκδικήσει μία θέση για την οποία απαιτείται διδακτορικός τίτλος όλα περνούν εκ νέου από το μικροσκόπιο, ακόμη και η προαναφερόμενη καλή δημοσίευση, αλλά και η ίδια η διατριβή. Γι' αυτό μαζί με το βιογραφικό καταθέτεις και το διδακτορικό και όλες τις δημοσιεύσεις σου σε τόσα αντίτυπα όσα είναι και τα εκάστοτε μέλη της επιτροπής κρίσης.

Σαφώς και μία δημοσίευση σε καλό περιοδικό είναι πολύ πιο αξιόπιστη από συμμετοχή σε συνέδριο.
Και πολύ πιο δύσκολο να το πετύχεις θα έλεγα εγώ.
Κατά τα άλλα, αν κάποιος πρέπει να διεκδικήσει μία θέση σε Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, δυστυχώς το τελευταίο που περνάει από το μικροσκόπιο είναι το διδακτορικό σου.

Υπάρχουν άλλα πράγματα πιο "σημαντικά" που περνούν από το μικροσκόπιο. Οι Δημόσιες σχέσεις, αν είσαι γιος/κόρη καθηγητή, οι πολιτικές σου γνωριμίες κτλ.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #622 στις: Απρίλιος 14, 2017, 11:27:22 πμ »
Για άρση πιθανής παρεξήγησης, δεν είπα ότι είμαι κατά του διδακτορικού, μάλιστα στο χώρο της ιατρικής , Φιλολογίας, Δικαίου,  χημείας, βιολογίας κλπ η έρευνα είναι ευνοική  για τη χώρα.
Επίσης δεν θεωρώ ότι οι Ελβετοί, που έχουν παγκοσμίως την πρωτοκαθεδρία στους διδάκτορες, ότι είναι ευφυέστεροι από τους Ελληνες.
 
Είναι άλλο πράγμα όμως ένας Ελβετός να κάνει διδακτορική έρευνα  με σκοπό να πάει την πρωτοπόρο ελβετική ωρολογοποιία ένα βήμα παραπέρα και άλλο ένας Ελληνας -και δη διορισμένος που παραμένει στη χώρα - με το επιχείρημα "έτσι και για να τό 'χω"!

Στην πρώτη περίπτωση οι Ελβετοί  ανεβάζουν ακόμη ψηλότερα τον πήχυ ποιότητας για οτιδήποτε  αναγράφει επάνω του "swiss made"   ενώ στη δεύτερη η όποια πρωτότυπη και καινοτόμος  έρευνα καταρρέει ανεκμετάλευτη  ελλείψει συντελεστών αξιοποίησης,  υποβαθμίζoντας έτσι τον  τίτλο phd.

Με λίγα λόγια, αν ο σκοπός του phd ήταν για διορισμό στο Δημόσιο ή "έτσι για να το 'χω", πολύ φοβάμαι οτι δεν θα υπήρχαν διδακτορικά.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #623 στις: Απρίλιος 14, 2017, 11:37:03 πμ »

Υπάρχουν άλλα πράγματα πιο "σημαντικά" που περνούν από το μικροσκόπιο. Οι Δημόσιες σχέσεις, αν είσαι γιος/κόρη καθηγητή, οι πολιτικές σου γνωριμίες κτλ.
Απόλυτα σωστο!
Η σύγκλητος πρέπει να είναι πάντα  "ευνοική" και να μην τους "ταράζει τα νερά"!
Διαφορετικά μένεις στην απέξω όπως πχ, Νανόπουλος, Γιάννης  ΑΡγύρης κλπ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #624 στις: Απρίλιος 14, 2017, 12:21:06 μμ »
Για άρση πιθανής παρεξήγησης, δεν είπα ότι είμαι κατά του διδακτορικού, μάλιστα στο χώρο της ιατρικής , Φιλολογίας, Δικαίου,  χημείας, βιολογίας κλπ η έρευνα είναι ευνοική  για τη χώρα.
Επίσης δεν θεωρώ ότι οι Ελβετοί, που έχουν παγκοσμίως την πρωτοκαθεδρία στους διδάκτορες, ότι είναι ευφυέστεροι από τους Ελληνες.
 
Είναι άλλο πράγμα όμως ένας Ελβετός να κάνει διδακτορική έρευνα  με σκοπό να πάει την πρωτοπόρο ελβετική ωρολογοποιία ένα βήμα παραπέρα και άλλο ένας Ελληνας -και δη διορισμένος που παραμένει στη χώρα - με το επιχείρημα "έτσι και για να τό 'χω"!

Στην πρώτη περίπτωση οι Ελβετοί  ανεβάζουν ακόμη ψηλότερα τον πήχυ ποιότητας για οτιδήποτε  αναγράφει επάνω του "swiss made"   ενώ στη δεύτερη η όποια πρωτότυπη και καινοτόμος  έρευνα καταρρέει ανεκμετάλευτη  ελλείψει συντελεστών αξιοποίησης,  υποβαθμίζoντας έτσι τον  τίτλο phd.

Με λίγα λόγια, αν ο σκοπός του phd ήταν για διορισμό στο Δημόσιο ή "έτσι για να το 'χω", πολύ φοβάμαι οτι δεν θα υπήρχαν διδακτορικά.

Στη χώρα μας,  σίγουρα θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερη σύνδεση των πανεπιστημίων με την αγορά, ειδικα σε όσες περιπτώσεις  έχουν να κάνουν με τεχνολογία και εργαστηριακή έρευνα. Από την άλλη πλευρά, ακριβώς, επειδή μας λείπουν υποδομές, εργαστήρια κλπ. που απαιτούν χρήμα, έχουμε υπερπληθώρα διδακτορικών σε θεωρητικά αντικείμενα (δες στο ΕΚΤ). Όταν δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλά, κάνεις κάτι άλλο (που μπορεί, επίσης να είναι καλό). Να το πώ πιό απλά. Όταν έχεις πορτοκαλιές, κάνεις πορτοκαλάδα. Από θεωρία καλά πάμε.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #625 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:59:32 πμ »
Είτε θεωρητικό είτε οτιδήποτε άλλο, το διδακτορικό είναι διδακτορικό. Απαιτεί πρωτοτυπία και αυτό από μόνο του είναι ένα χαρακτηριστικό που καθιστά την διαδικασία δύσκολη. Και όποιος πιστεύει ότι τα θεωρητικά θέματα είναι πιο βατά, ας δοκιμάσει και θα αλλάξει γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #626 στις: Απρίλιος 29, 2017, 03:28:26 μμ »
Σωστά. Όταν έγραψα "από θεωρία καλά πάμε" το εννούσα κυριολεκτικά. Εκεί, ίσως και να τα πηγαίνουμε και καλύτερα από άλλες χώρες που έχουν ρίξει το βάρος αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Charoula80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #627 στις: Μάιος 02, 2017, 03:16:05 μμ »
Είμαι σε αναζήτηση καθηγητή για το διδακτορικό και έχω απογοητευτεί!!! Πώς κάνατε την προσέγγιση εσείς;
Μιλήσατε με τη γραμματεία του πανεπιστημίου, με τον εκάστοτε υπεύθυνο PhD;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #628 στις: Μάιος 02, 2017, 04:25:18 μμ »
Καταρχάς, δες ποιοι καθηγητές έχουν αντικείμενο σχετικό με το θέμα της διατριβής. Όταν καταλήξεις σε κάποια άτομα, στείλε e-mail αρχικά σε αυτόν που θεωρείς ότι σου ταιριάζει καλύτερα. Ανάλογα με την απάντηση, συνεχίζεις. Φυσικά, το καλύτερο απ' όλα είναι να τον γνωρίζεις ήδη (π.χ. από το Τμήμα σου ή το Μεταπτυχιακό), ώστε να βελτιώσεις τις πιθανότητες να σε δεχτεί. Επίσης, καλό είναι να τον συναντήσεις και από κοντά, για να του αναλύσεις καλύτερα τι θέλεις να κάνεις. Δώσε προτεραιότητα σε όσους είναι επίκουροι ή αναπληρωτές, μιας και η επίβλεψη διατριβών μετράει για την ανέλιξή τους στον επόμενο βαθμό.   ;)

Αποσυνδεδεμένος Charoula80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #629 στις: Μάιος 02, 2017, 04:51:17 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Προς το παρόν έχω στείλει email σε κάποιους αλλά δεν έχω λάβει απάντηση! Αν για μια διερευνητική ερώτηση δεν απαντάνε φαντάζομαι πόσο δύσκολη θα είναι η επικοινωνία κατά την διάρκεια της έρευνας!
Πιστεύεις ότι χρειάζεται να στέλνω και το βιογραφικό μου; Μέχρι τώρα απλά ανέφερα μόνο τα ακαδημαϊκά προσόντα (σπουδές, Μ.Ο κλτ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.