*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 251257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #672 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:09:33 πμ »
Και στο εξωτερικο (μπορεί να) βασίζεται η ΔΔ στο μεταπτυχιακό.
Φίλη μου, η οποία είχε υποτροφία 1+3 (1 χρόνος για μεταπτυχιακό και 3 χρόνια για διδακτορικό), στο μεταπτυχιακό της έκανε μια πρώτη εξερεύνηση του θέματος και η έρευνα της αποτέλεσε (σχεδόν) την πιλοτική έρευνα του διδακτορικού. Στο επόμενο στάδιο, προχώρησε σε πιο βαθιά ανάλυση των δεδομένων από την πιλοτική της έρευνα, ταυτόχρονα εμπλούτισε τη βιβλιογραφία και επέκτεινε και την έρευνα σε πολύ μεγαλύτερο δείγμα.
Εγώ έκανα σχεδόν το ίδιο θέμα (ίδια θεματική περιοχή) με την εργασιά του μεταπτυχιακού μου, αλλά υπό τελείως διαφορετική οπτική και επιστημονικό πλαίσιο (το μεταπτυχιακό ήταν business  και το διδακτορικό κοινωνιολογία).


Βέβαια, θα το ξαναπώ άλλη μια φορά και ας γινομαι κουραστική. Αν κάποιος μου είχε εξηγήσει αναλυτικά τι δημαίνει "κάνω διδακτορικό" από άποψη δουλειάς και απαιτήσεων δεν θα το είχα κάνει ΠΟΤΕ!!!! Έχοντας ολοκληρώσει 2 μεταπτυχιακά σχετικά εύκολα, θεώρησα λαθεμένα και αφελώς ότι το διδακτορικό θα είναι ένα μεγάλο μεταπτυχιακό..... Μπριτς! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2018, 12:12:04 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #673 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 01:26:10 πμ »
Συνάδελφοι ευχαριστώ, πολύ χρήσιμες οι οπτικές όλων σας! Μολονότι -να πω την αλήθεια- περισσότερο μπερδεύτηκα τώρα και προβληματίστηκα, είναι όμως πολύ εποικοδομητικό αυτό το μπέρδεμα γιατί σε πολλά θέματα είχα κι έχω πλήρη άγνοια.

Θα γίνω λίγο πιο σαφής στο τι είχα κατά νου να κάνω -και λέω "είχα" γιατί μετά τις συζητήσεις μας έχω αρχίσει να το "στρίβω" πάλι από δω κι από κει το θέμα. Είχα, λοιπόν, σκοπό να εμβαθύνω και να προεκτείνω το ζητούμενο δύο μεταπτυχιακών εργασιών μου εξαμήνου, οι οποίες βασίζονταν σε ερωτήματα που ετέθησαν κατά τη διάρκεια των παραδόσεων του αντίστοιχου μαθήματος. Ο καθηγητής, το περιεχόμενο του συγκεκριμένου μαθήματος αλλά και τα θέματα που ερεύνησα ήταν τεράστια πηγή έμπνευσης για μένα και η αφετηρία για περαιτέρω έρευνα.

Κι εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω και το άλλο: είναι εξίσου αντιεπιστημονικό να βασίσεις το θέμα/ υπόθεση εργασίας του διδακτορικού σου στο περιεχόμενο - κύριο άξονα διδασκαλίας ενός μεταπτυχιακού μαθήματος; Δηλαδή, αν πχ. συζητήθηκαν στην τάξη 5-10 επιστημονικά ερωτήματα που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο, αν εσύ έχεις απομονώσει το ένα συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει και θέλεις διακαώς να ασχοληθείς επιστημονικά μ' αυτό και να το ψάξεις σε βάθος, είναι "μασημένη τροφή"; Ρωτάω επειδή υποτίθεται ότι ο καθηγητής το έχει ανακοινώσει στο περιεχόμενο του μαθήματος, έχει συζητηθεί στο πλαίσιο των διαλέξεων και πιθανόν κάποιες όψεις του να έχουν συμπεριληφθεί σε εργασίες.

H Lucinda μου εξήγησε προηγουμένως με ποιο τρόπο μπορεί ένα θέμα να αποκτήσει πρωτοτυπία, π.χ. εξετάζοντάς το συγκριτικά. Όμως με προβληματίζει και πάλι το γεγονός ότι το "θέμα" μου, κάποια πλευρά του έστω, αποτελούσε ένα από τα αντικείμενα διδασκαλίας ενός μεταπτυχιακού μαθήματος κι εκεί κολλάω με την αντιεπιστημονικότητα και την πιθανή έλλειψη πρωτοτυπίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2018, 01:29:04 πμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #674 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 01:56:59 πμ »
Εξαρτάται από σένα νομίζω - και τον επόπτη. Έχω δει διδακτορικό όχι μόνο να αναπαράγει τις ιδέες αλλά και τη φρασεολογία του επόπτη (ενν. ότι δεν πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο). Δεν είναι κακό ούτε αντιεπιστημονικό να ξεκινάει από μτ εργασίες. Και το δικό μου ξεκίνησε από  ερωτήματα-ενδιαφέροντα που είχα θέσει σε μεταπτυχιακό. Αλλά τώρα αυτές μου φαίνονται σαν παιδιακίσματα. Δες το ότι είναι σαν να κυκλώνεις το θέμα σου σιγά σιγά. Αν έχεις την ωριμότητα και σε απασχολεί η πρωτοτυπία, αυτό θα λάβει μορφή στο διδακτορικό σου.

Δεν διάβασα πιο πριν το νήμα, αν στοχεύεις και σε υποτροφία με την κατάθεση της ερευνητικής πρότασης. Εκεί ναι. Πρέπει να αποδείξεις και ότι έχεις ασχοληθεί με τον τομέα για να το φέρεις εις πέρας και ότι είναι πρωτότυπο θέμα για να αξίζει χρηματοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #675 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:36:01 πμ »
Για να βρεις το θεμα σου πρεπει να βρεις το "κενο" στη βιβλιογραφια. Ξεκινα εχοντας μια ενοτητα στο μυαλο σπυ, στη συνεχεια ψαξε τι εχει ερευνηθει για το θεμα, δες μια πτυχη που σε ενδιαφερει και ψαξε τι δεν εχουν δει. Αυτο θα ειναι το κενο!
Αυτο θα σπυ δωσει μια πρωτοτυπη εργασια.
Πχ θες να δεις την επιδοση στο σχολειο. Ψαχνοντας βλεπεις οτι εχουν ασχοληθει  πολλοι με την επιδοση σε σχεση με την ωρα εναρξης του σχολειου. Αυτο σου αρεσει, λλα το εχουν δει πολλοι. Συνεχιζεις το ψαξιμο και βλεπεις οτι δεν εχουν ασχοληθει με την επιδοση σε σχεση με την ωρα εναρξης του σχολειου σε τπυριστικες περιοχες αφου εχει αρχισει η τπυριστικη σεζον. Ε, αυτο ειναι πρωτοτυπη ερευνα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #676 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 02:01:41 μμ »
Κατάλαβα Emmaki, ευχαριστώ. Κάποια πράγματα ήταν πολύ συγκεχυμένα μέσα στο μυαλό μου όσον αφορά την επιλογή θέματος. Ίσως επειδή έχω και πάνω από 10ετία εκτός παν/μίων και σπουδών και κάπου "το'χω χάσει"... :-\

Να ρωτήσω τώρα το εξής. Ο καθηγητής μου ζήτησε να του στείλω ένα υπόμνημα επιστημονικών ενδιαφερόντων (αν αποδίδω σωστά το "statement of research interests"). Άρα εδώ γράφω σε γενικές γραμμές το πεδίο ενδιαφέροντος και κάποια ζητήματα που θέλω να εξετάσω. Όχι ακόμα κανονική πρόταση. Μπορώ να του πω ότι δεν έχω ακόμη σχηματίσει ξεκάθαρα την πρόταση αλλά ότι ακόμη την δουλεύω ή θα φανεί ανεύθυνο αυτό;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #677 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 10:30:41 πμ »
Καλημέρα σας, έστειλα την πρόταση του διδακτορικού  πριν 10 ημέρες, και δεν έχω καμία ανταπόκριση... το e mail πήγε, δεν ήρθε mail σφάλματος. αμέσως πριν στείλω το mail είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον καθηγητή.

Δε θα έπρεπε να μου έχει στείλει κάποιες επισημάνσεις?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Μέχρι πότε είναι η καταληκτική ημερομηνία? Μήπως να δοκιμάσω και αλλού την τύχη μου?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 10:35:02 πμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #678 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 12:12:07 μμ »
Η καταληκτική αναγράφεται σε ενδεχόμενη προκήρυξη. Σε αυτήν την περίπτωση, τα αποτελέσματα ανακοινώνονται εντός 10-15 ημερών μετά την παρέλευσή της. Εάν δεν υπάρχει προκήρυξη, την καταθέτει ο φοιτητής σε συνεννόηση με τον καθηγητή, ώστε να περάσει στην αμέσως επόμενη ΓΣΕΣ του αντίστοιχου Τμήματος.  ;)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #679 στις: Φεβρουάριος 19, 2018, 08:28:49 πμ »
Καλημέρα σας, έστειλα την πρόταση του διδακτορικού  πριν 10 ημέρες, και δεν έχω καμία ανταπόκριση... το e mail πήγε, δεν ήρθε mail σφάλματος. αμέσως πριν στείλω το mail είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον καθηγητή.

Δε θα έπρεπε να μου έχει στείλει κάποιες επισημάνσεις?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Μέχρι πότε είναι η καταληκτική ημερομηνία? Μήπως να δοκιμάσω και αλλού την τύχη μου?

Μετά από 2 mail και ένα τηλεφώνημα που έκανα στην καθηγήτρια (η απάντηση 'ηταν πως θα το μελετήσει με το πέρας της εξεταστικής των προπτυχιακών), πήρα απόφαση πως δεν θα μου απαντήσει ποτέ. Την πρόταση την είχα στείλει τον Αύγουστο του 2016 και όπως φαντάζεσαι απάντηση δεν έλαβα ποτε.
Ελπίζω να έχεις καλύτερη τύχη!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #680 στις: Φεβρουάριος 19, 2018, 10:57:48 πμ »
Εμενα με πλησιασε πρωτη καθηγητρια και μου προτεινε διδακτορικο, αφου με ακουσε σε ενα συνεδριο. Μου ζητησε απλα ενα βιογραφικο και μια προταση μιας σελιδας, για το τυπικο, οπως ειπε. Αυτο εγινε προν απο 12 χρονια! Ακομα περιμενω την απαντηση της! Στο μεταξυ πηγα εξω οπου τελειωσα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #681 στις: Φεβρουάριος 19, 2018, 11:11:25 μμ »
τελικά τον πήρα τηλ και μου είπε ότι θα δώσει αυτός θέματα και ότι δεν ενδιαφέρεται. δεν μπήκε καν στον κόπο να μου απαντήσει τόσο καιρό φυσικά. δεν πειράζει, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλίές.

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #682 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 03:08:29 μμ »
Γενικά να ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολα, σχεδόν ακατόρθωτο να σε πάρει κάποιος σε διδακτορικό χωρίς να σε ξέρει.εννοω από πριν φοιτητής του κτλ.Πρεπει να έχεις μια πολύ δυνατή πρόταση και γερά νεύρα,αν δεν έχεις λόγο να το κάνεις μη το ξεκινάς,στο λέει κάποιος που τώρα μόλις τελείωσε μετά από 7 μισή χρόνια επιμονής.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #683 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 08:00:35 μμ »
Γιατί τόσο δύσκολα; Δηλαδή και εδώ  μετρούν περισσότερο οι προσωπικές γνωριμίες, παρά τα αντικειμενικα προσόντα του υ.δ. (πρώτα απ' όλα δυνατή πρόταση, καλή διπλωματική στο μεταπτυχιακό, συμμετοχές σε διεθνή συνέδρια, πανεπιστημιακά άρθρα, σεμινάρια κλπ);

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #684 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 08:18:59 μμ »
Δυστυχώς, ναι. Κυρίως σε κάποιες σχολές στο ΕΚΠΑ, αν δεν είσαι φοιτητής τους, δεν σε εγκρίνουν εύκολα, πράγμα που φαίνεται και από τις προκηρύξεις τους, όπου έχουν κατεβάσει τον "πήχη", ζητώντας -για παράδειγμα- ξένη γλώσσα επιπέδου B2 (Lower), προσαρμόζοντάς τις στο αναμενόμενο επίπεδο γνώσης των φοιτητών τους.  ;)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #685 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 08:55:38 μμ »
Έτσι λοιπόν  θα προκόψουμε; Ευλογώντας τα γένια μας;  Χωρίς να δίνεται περιθώριο στην αξιοκρατία;    :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.