*

Αποστολέας Θέμα: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 139404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:31:09 μμ »
Και εγώ συμφωνώ με emmaki, το έχω προαναφέρει άλλωστε ότι μου θυμίζει κάτι τέτοιο. Μήπως το θέμα πρέπει να προχωρήσει παραπέρα;  Επιμένω, από πού κι ως πού το ΑΠΚΥ συνεργάζεται με την συγκεκριμένη ΔΙΔΕ; Μήπως έχει ανοίξει παραθυράκι που επιτρέπει σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας να διοργανώνουν κάτι τέτοιο;  Το καταλαβαίνω να γίνεται με ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ. Αλλά με Διδε; Και γιατί να υπάρχει διαφορά στις τιμές 400 ευρώ ανά ενότητα;  Να θέσουμε το θέμα στις ΕΛΜΕ ή όπου αλλού κρίνουμε σωστό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:40 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:31:48 μμ »
Και επισήμως το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει αυτό το μεταπτυχιακό ειδικά για την Ελλάδα!
Παράθεση
http://www.ouc.ac.cy/?page=uni_news&id=984&lang=gr



Τώρα, αν εγώ πω ότι αυτό είναι εμπορευματοποίηση, θα γίνω πολύ κακιά;
Μου θυμίζει τα σεμιναρια ειδικής αγωγής που διοργάνωναν διάφοροι φορείς, επειδή η ΕΑ έκανε διορισμούς.....
ΈΚλεισε εκείνη η πόρτα, ας ανοίξει αυτή των μεταπτυχιακών!

Που είναι το κακό να υπάρχει ακόμα ένα μεταπτυχιακό ρε emmaki ? τι σε πείραξε δηλαδή το ότι είναι με χρήματα ? ξέρεις πολλά δωρεάν μεταπτυχιακά πια ?
Μακάρι να γίνουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ τα μεταπτυχιακά να έχουμε ΕΠΙΛΟΓΕΣ και να μην υπάρχουν μονοπώλια

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:38:18 μμ »
Για να προλάβω το emmaki, δεν θεωρώ ότι είναι κακό να γίνεται άλλο ένα μεταπτυχιακό. Με απασχολεί το τι κρύβεται από πίσω. Ρωτώ αν αυτό προβλέπεται νομοθετικά και από πού. Δηλαδή σε λίγο οι 50 Διδε της Χώρας θα συνδιοργανώνουν η καθεμιά το δικό της μεταπτυχιακό; Το θέμα φαίνεται εξόχως σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:55:24 μμ »
Για να προλάβω το emmaki, δεν θεωρώ ότι είναι κακό να γίνεται άλλο ένα μεταπτυχιακό. Με απασχολεί το τι κρύβεται από πίσω. Ρωτώ αν αυτό προβλέπεται νομοθετικά και από πού. Δηλαδή σε λίγο οι 50 Διδε της Χώρας θα συνδιοργανώνουν η καθεμιά το δικό της μεταπτυχιακό; Το θέμα φαίνεται εξόχως σοβαρό.

το πιο πιθανόν είναι η συγκεκριμένη ΔΙΔΕ να παρέχει κάποιο είδους γραμματειακή υποστήριξη και ίσως και κάποιους χώρους για εξετάσεις κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:40 »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:00:24 μμ »
μακαρι το εν λογω μεταπτυχιακο να ισχυει και να αναγνωριζεται...8000 ευρω ομως ειναι πολλα για να ρισκαρεις
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 05:01:59 μμ »
Και επισήμως το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει αυτό το μεταπτυχιακό ειδικά για την Ελλάδα!
Παράθεση
http://www.ouc.ac.cy/?page=uni_news&id=984&lang=gr



Τώρα, αν εγώ πω ότι αυτό είναι εμπορευματοποίηση, θα γίνω πολύ κακιά;
Μου θυμίζει τα σεμιναρια ειδικής αγωγής που διοργάνωναν διάφοροι φορείς, επειδή η ΕΑ έκανε διορισμούς.....
ΈΚλεισε εκείνη η πόρτα, ας ανοίξει αυτή των μεταπτυχιακών!

Που είναι το κακό να υπάρχει ακόμα ένα μεταπτυχιακό ρε emmaki ? τι σε πείραξε δηλαδή το ότι είναι με χρήματα ? ξέρεις πολλά δωρεάν μεταπτυχιακά πια ?
Μακάρι να γίνουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ τα μεταπτυχιακά να έχουμε ΕΠΙΛΟΓΕΣ και να μην υπάρχουν μονοπώλια

Δεν είναι ΦΥΣΙΚΑ κακό να υπάρχει και 1 και 2 και 100 νέα μεταπτυχιακά. Εγώ ειδικά είμαι η τελευταία που θα πω αν πρέπει ή δεν πρέεπι να υπάρχουν μεταπτυχιακά τα οποία θα παρακολουθει κάποιος, μιας και εγώ προσωπικά δεν σταματώ να κάνω σπουδές σε διάφπρα αντικέμενα (και δεν θα σταματήσω όσο μπορώ).
Το κακό είναι μία ΔΗΜΟΣΙΑ υπηρεσία να γίνεται μαγαζάκι του κάθε πανεπιστημίου (Ελληνικού ή όχι) και να έχει το ρόλο του διαμεσολαβητή σε ένα πρόγραμμα σπουδών ΕΙΔΙΚΑ για Έλληνες, που έχει τόσα πολλά δίδακτρα!
Αν επρόκειτο απλά για ανακοίνωση-ενημέρωση για τα προγράμματα που προσφέρονται από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν θα αντιδρούσα. Όταν όμως γίνεται ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ τότε τα πράγματα αλλάζουν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 06:23:14 μμ »
το πιο πιθανόν είναι η συγκεκριμένη ΔΙΔΕ να παρέχει κάποιο είδους γραμματειακή υποστήριξη και ίσως και κάποιους χώρους για εξετάσεις κλπ


Μιλάς με υποθέσεις ή επικοινώνησες με τη συγκεκριμένη β' θμια?
Υπάρχει κάποιος που να μίλησε με τις κυρίες που αναφέρονται ως υπεύθυνες στην ανακοίνωση? Εγώ όποτε τηλεφώνησα εκεί, είχαν "βγει για λίγο έξω". Μου πρότειναν να τις καλέσω στο κινητό τους, πράγμα που δεν έκανα. Θα ξαναπάρω. Πού θα πάει, δε θα πατήσουν εκεί?
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 06:32:08 μμ »
Βρε παιδιά, είναι τόσο σαφές αυτό που είπαμε κι εγώ κι ο/η emnaki! Επαναλαμβάνω τα γραφόμενά μας:

η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή.

και

Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .


Στο ΕΑΠ ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Το πιο κοντινό είναι το "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και το "Εκπαίδευση Ενηλίκων", αλλά αυτά είναι δύο προγράμματα που ΑΠΛΩΣ έχουν κάποιες κοινές ενότητες με το μεταπτυχιακό του ΑΠΚΥ. Αυτό σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό αυτό που προσφέρεται από το ΑΠΚΥ μέσω της ΔΔΕ Κιλκίς ΔΕΝ αναγνωρίζεται αυτή τη στιγμή.

Ετσι ακριβώς είναι η κατάσταση...
Αλήθεια γιατί κάποιος που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό να μην παρακολουθήσει με λιγότερα χρήματα το σχεδόν αντίστοιχο στο ΕΑΠ ; (αν κληρωθεί βέβαια)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:02:49 μμ »
Βρε παιδιά, είναι τόσο σαφές αυτό που είπαμε κι εγώ κι ο/η emnaki! Επαναλαμβάνω τα γραφόμενά μας:

η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή.

και

Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .


Στο ΕΑΠ ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Το πιο κοντινό είναι το "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και το "Εκπαίδευση Ενηλίκων", αλλά αυτά είναι δύο προγράμματα που ΑΠΛΩΣ έχουν κάποιες κοινές ενότητες με το μεταπτυχιακό του ΑΠΚΥ. Αυτό σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό αυτό που προσφέρεται από το ΑΠΚΥ μέσω της ΔΔΕ Κιλκίς ΔΕΝ αναγνωρίζεται αυτή τη στιγμή.

Ετσι ακριβώς είναι η κατάσταση...
Αλήθεια γιατί κάποιος που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό να μην παρακολουθήσει με λιγότερα χρήματα το σχεδόν αντίστοιχο στο ΕΑΠ ; (αν κληρωθεί βέβαια)



απαντησες μονη σου!!!!οποτε μαλλον ρητορικη ηταν η ερωτηση :-\
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:54:01 μμ »
Όσον αφορά την Εκπαίδευση Ενηλίκων του ΕΑΠ δεν μπορείς έτσι απλά να κάνεις αίτηση....Για να γίνεις δεκτός πρέπει να έχεις ένα απο τα παρακάτω κριτήρια ενώ το Πανεπιστήμιο Κύπρου δεν έχει τέτοιες προυποθέσεις...

Γίνονται δεκτοί:
 
α) Απόφοιτοι Πανεπιστημίων ή Α.Τ.Ε.Ι. οι οποίοι έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς μια ή περισσότερες από τις παρακάτω Θ.Ε. στο πλαίσιο των προγραμμάτων του Ε.Α.Π. που οδηγούσαν σε Πιστοποιητικό Μεταπτυχιακής Επιμόρφωσης: 1) Aνοικτή και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, 2) Εκπαίδευση Ενηλίκων, 3) Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων, 4) Εξέλιξη του Παιδιού στο Κοινωνικό Περιβάλλον, 5) Εκπαιδευτική Έρευνα στην Πράξη. Προηγούνται όσοι συμπλήρωσαν 3 Θ.Ε., έπονται όσοι συμπλήρωσαν 2 Θ.Ε., ακολουθούν όσοι συμπλήρωσαν 1 Θ.Ε.
 
β) Απόφοιτοι Πανεπιστημίων ή Α.Τ.Ε.Ι. ή κάτοχοι αντίστοιχου τίτλου σπουδών του εξωτερικού αναγνωρισμένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. οι οποίοι εργάζονται ή εργάστηκαν
·         στο Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.Ε.Κ.Ε.) ή
·         στη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων, ή
·         σε Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων, ή
·         σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, ή
·         σε προγράμματα Συμβουλευτικής Γονέων, ή
·         σε Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης πιστοποιημένα από το Ε.ΚΕ.ΠΙΣ, ή
·         σε Κ.Ε.ΣΥ.Υ. πιστοποιημένα από το Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
·         σε Ν.Ε.Λ.Ε., ή
·         στις Διαχειριστικές Αρχές/Ειδικές υπηρεσίες Υπουργείων και Περιφερειών οι οποίες ιδρύθηκαν βάσει του Ν. 2860/2000, ή
·         στο Ε.ΚΕ.ΠΙΣ. Επίσης,
·         όσοι έχουν ολοκληρώσει πρόγραμμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών άνω των 200 ωρών, ή
·         είναι εκπαιδευτές ενηλίκων συνεργαζόμενοι με τη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων και το Ι.Δ.Ε.Κ.Ε., ή
·         είναι εγγεγραμμένοι στο εισαγωγικό μητρώο Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙ.Σ., ή
·         εγγεγραμμένοι στο Ενιαίο Μητρώο Αξιολογητών του Υπουργείου Εργασίας ή
·          στο Μητρώο Αξιολογητών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
·         στο Μητρώο Εκπαιδευτών Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
·         Στο Μητρώο Εκπαιδευτών του ΕΚΔΔΑ, ή
·         είναι απόφοιτοι του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθώς και του τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:08:06 μμ »
Βρε παιδιά, είναι τόσο σαφές αυτό που είπαμε κι εγώ κι ο/η emnaki! Επαναλαμβάνω τα γραφόμενά μας:

η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή.

και

Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .


Στο ΕΑΠ ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Το πιο κοντινό είναι το "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και το "Εκπαίδευση Ενηλίκων", αλλά αυτά είναι δύο προγράμματα που ΑΠΛΩΣ έχουν κάποιες κοινές ενότητες με το μεταπτυχιακό του ΑΠΚΥ. Αυτό σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό αυτό που προσφέρεται από το ΑΠΚΥ μέσω της ΔΔΕ Κιλκίς ΔΕΝ αναγνωρίζεται αυτή τη στιγμή.

Ετσι ακριβώς είναι η κατάσταση...
Αλήθεια γιατί κάποιος που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό να μην παρακολουθήσει με λιγότερα χρήματα το σχεδόν αντίστοιχο στο ΕΑΠ ; (αν κληρωθεί βέβαια)

απαντησες μονη σου!!!!οποτε μαλλον ρητορικη ηταν η ερωτηση :-\

Απάντησα (εχεις δίκιο) γιατί προσπαθώ να "μπαίνω στα παπούτσια του άλλου" και να προσπαθώ να κατανοώ τη θέση/άποψη του.
Η ερώτηση (εκτος απο ρητορική ,όπως το θέτεις) νομίζω μεταφέρει κι έναν ουσιώδη προβληματισμό...ζούμε σε εποχές δύσκολες οικονομικά και όχι μόνο  :(
Χαίρομαι τους ανθρώπους που αγαπούν να σπουδάζουν ,αν τίθεται όμως κ θέμα αναγνώρισης μεταπτυχιακού ,θα ήταν φρόνιμο νομίζω να το σκεφτεί κάποιος πολύ ώριμα πριν αποφασίσει σχετικά.

Καλή δύναμη στις αποφάσεις σας  :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:16:35 μμ »
Θεωρώ ότι είναι τόσο μεγάλη η αγωνἰα πολλών από εμάς να κάνουν ένα μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (για τους γνωστούς λόγους) που θα παραβλέψουν όσα αναφέρθηκαν εδώ μέσα και θα το ρισκάρουν.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:47:19 μμ »
Προσωπικά δεν με απασχολεί το θέμα της παιδαγωγικής επάρκειας για ΑΣΕΠ, απλά εδώ και χρόνια προσπαθώ να κάνω εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό ( εργάζομαι όλη μέρα και δεν έχω την ''πολυτέλεια'' να παρακολουθήσω πρόγραμμα που απαιτεί φυσική παρουσία, ούτε υπάρχει η δυνατότητα να σταματήσω να δουλεύω ). Στο ΕΑΠ δεν έχω κληρωθεί, αν και πέρυσι ήμουν πολύ κοντά, ήμουν στους αναπληρωματικούς και σε ένα αγγλικό μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως που με δέχτηκαν τα χρήματα ήταν ακόμα περισσότερα από του ΑΠΚΥ και μάλιστα τα ήθελαν όλα την ίδια χρονιά, σε δύο ισόποσες δόσεις.  ::) Πάντως και τα δίδακτρα του ΑΠΚΥ μου φαίνονται πολλά. Αλλά και του ΕΑΠ δεν είναι λίγα.  :-X

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 12:28:13 πμ »
Είναι πολύ δύσκολο να κληρωθείς στο ΕΑΠ, ειδικά σε αυτό το μεταπτυχιακό. Ξέρω άτομα που προσπαθούν χρόνια και ακόμα να κληρωθούν. Έτσι το ΑΠΚΥ φαίνεται στα μάτια πολλών ως η εναλλακτική λύση. Πάντως ούτε κι εκεί είναι εύκολο να επιλεγείς. Το πρόβλημα είναι ότι στο ΑΠΚΥ δεν δημοσιεύονται τα μόρια που συγκέντρωσε καθένας. Δεν μπορείς δηλαδή να ελέγξεις με ποια κριτήρια επιλέγονται οι υποψήφιοι. Συνάδερφος εκπαιδευτικός έκανε αίτηση πέρυσι και ήταν απλώς επιλαχών (με βαθμό πτυχίου χαμηλό, γνώση αγγλικών, άριστη γνώση Η/Υ, ερευνητική εμπειρία και πενταετή εκπαιδευτική προϋπηρεσία). Απλώς πληροφορήθηκε ότι δεν ήταν επιτυχών. Γιατί και πώς δεν το έμαθε ποτέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.