*

Αποστολέας Θέμα: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 139480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 01:49:13 πμ »
Βρε παιδιά, είναι τόσο σαφές αυτό που είπαμε κι εγώ κι ο/η emnaki! Επαναλαμβάνω τα γραφόμενά μας:

η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή.

και

Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .


Στο ΕΑΠ ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Το πιο κοντινό είναι το "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και το "Εκπαίδευση Ενηλίκων", αλλά αυτά είναι δύο προγράμματα που ΑΠΛΩΣ έχουν κάποιες κοινές ενότητες με το μεταπτυχιακό του ΑΠΚΥ. Αυτό σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό αυτό που προσφέρεται από το ΑΠΚΥ μέσω της ΔΔΕ Κιλκίς ΔΕΝ αναγνωρίζεται αυτή τη στιγμή.

Ετσι ακριβώς είναι η κατάσταση...
Αλήθεια γιατί κάποιος που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό να μην παρακολουθήσει με λιγότερα χρήματα το σχεδόν αντίστοιχο στο ΕΑΠ ; (αν κληρωθεί βέβαια)

απαντησες μονη σου!!!!οποτε μαλλον ρητορικη ηταν η ερωτηση :-\

Απάντησα (εχεις δίκιο) γιατί προσπαθώ να "μπαίνω στα παπούτσια του άλλου" και να προσπαθώ να κατανοώ τη θέση/άποψη του.
Η ερώτηση (εκτος απο ρητορική ,όπως το θέτεις) νομίζω μεταφέρει κι έναν ουσιώδη προβληματισμό...ζούμε σε εποχές δύσκολες οικονομικά και όχι μόνο  :(
Χαίρομαι τους ανθρώπους που αγαπούν να σπουδάζουν ,αν τίθεται όμως κ θέμα αναγνώρισης μεταπτυχιακού ,θα ήταν φρόνιμο νομίζω να το σκεφτεί κάποιος πολύ ώριμα πριν αποφασίσει σχετικά.

Καλή δύναμη στις αποφάσεις σας  :)


εχεις δικιο, απλα προσπαθησα να απαντησω χιουμοριστικα αλλα μαλλον πικρα μου βγηκε!!! :-\
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:42:56 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 01:27:59 μμ »
Βρε παιδιά, είναι τόσο σαφές αυτό που είπαμε κι εγώ κι ο/η emnaki! Επαναλαμβάνω τα γραφόμενά μας:

η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή.

και

Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .


Στο ΕΑΠ ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Το πιο κοντινό είναι το "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και το "Εκπαίδευση Ενηλίκων", αλλά αυτά είναι δύο προγράμματα που ΑΠΛΩΣ έχουν κάποιες κοινές ενότητες με το μεταπτυχιακό του ΑΠΚΥ. Αυτό σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό αυτό που προσφέρεται από το ΑΠΚΥ μέσω της ΔΔΕ Κιλκίς ΔΕΝ αναγνωρίζεται αυτή τη στιγμή.

Ετσι ακριβώς είναι η κατάσταση...
Αλήθεια γιατί κάποιος που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό να μην παρακολουθήσει με λιγότερα χρήματα το σχεδόν αντίστοιχο στο ΕΑΠ ; (αν κληρωθεί βέβαια)

απαντησες μονη σου!!!!οποτε μαλλον ρητορικη ηταν η ερωτηση :-\

Απάντησα (εχεις δίκιο) γιατί προσπαθώ να "μπαίνω στα παπούτσια του άλλου" και να προσπαθώ να κατανοώ τη θέση/άποψη του.
Η ερώτηση (εκτος απο ρητορική ,όπως το θέτεις) νομίζω μεταφέρει κι έναν ουσιώδη προβληματισμό...ζούμε σε εποχές δύσκολες οικονομικά και όχι μόνο  :(
Χαίρομαι τους ανθρώπους που αγαπούν να σπουδάζουν ,αν τίθεται όμως κ θέμα αναγνώρισης μεταπτυχιακού ,θα ήταν φρόνιμο νομίζω να το σκεφτεί κάποιος πολύ ώριμα πριν αποφασίσει σχετικά.

Καλή δύναμη στις αποφάσεις σας  :)


εχεις δικιο, απλα προσπαθησα να απαντησω χιουμοριστικα αλλα μαλλον πικρα μου βγηκε!!! :-\

Μην ανησυχείς rebecca... ,καμμία πίκρα κ καμμία παρεξήγηση απο την πλευρά μου  :)
Κατανοώντας  την αγωνία κ το άγχος των νεότερων εξέφρασα (ως μεγαλύτερη κ βλέποντας τα πράγματα απο κάποια απόσταση) τη δική μου κ μόνο άποψη χωρίς (νομίζω) καμμία διάθεση σύγκρισης και κριτικής των ΕΑΠ κ ΑΠΚΥ.Οι προϋποθέσεις σπουδών στα δύο πανεπιστήμια είναι γνωστές ,καθένας αποφασίζει σύμφωνα με το συμφέρον του.

Χρειάστηκε να κάνω στο ΕΑΠ αίτηση μόνο 2 φορές. Κληρώθηκα ως επιλαχούσα σε πολύ κακή θέση κατάταξης κι όμως με δέχτηκαν τελικά στο "Σπουδές στην Εκπαίδευση".Το παρακολουθώ και το απολαμβάνω γνωρίζοντας πως δε δίνει παιδαγωγική επάρκεια και κατα τη γνωμη μου δίνει κ λίγα μόρια στον ΑΣΕΠ (καμμία μοριοδότηση δεν μπορεί να αντιπαρατεθεί με τους κόπους ,την αγωνία κ το προσωπικό-οικογενειακό κόστος μέχρι να ολοκληρώσεις τις σπουδες σου).

Ναι λοιπόν σε κάθε είδους συνέχιση των σπουδών μας ,αρκεί να γίνεται απο αγάπη για τη μάθηση κ την προσωπική μας εξέλιξη και όχι απο κάθε λογής εξαναγκασμό.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 01:40:59 μμ »
Ναι λοιπόν σε κάθε είδους συνέχιση των σπουδών μας ,αρκεί να γίνεται απο αγάπη για τη μάθηση κ την προσωπική μας εξέλιξη και όχι απο κάθε λογής εξαναγκασμό.


Συμφωνώ απόλυτα!
Η μάθηση, η εξερεύνηση νεων (ή και γνώριμων) γνωστικών τομέων και αντικειμένων πρέπει να είναι συνειδητές επιλογές και να γίνονται όχι για απόκτηση μορίων κλπ, γιατί μόνο έτσι μπορούν να γίνονται σωστά!
Αν αγαπάς αυτό που κάνεις το κάνεις και καλά. Αν όμως γίνεται από "υποχρέωση" τότε γίνεται και πρόχειρα απλά για να γίνει!

Και το λέω εγώ, που δεν έχω σταματήσει από τότε που περασα στο πανεπιστήμιο να αποκτώ καινούριες γνώσεις, να κάνω μεταπτυχιακά, να διαβάζω, και τώρα να κάνω διδακτορικό το οποίο όταν τελειώσω ήδη σκέφτομαι τι άλλο να κάνω!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 01:57:17 μμ »
τελικά αυτό το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:42:56 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 02:06:18 μμ »
τελικά αυτό το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται ή όχι?

Κανέις δεν ξέρει και κανείς δεν μπορεί να σου πει υπέυθυνα!

Βλέπεις τις προϋποθέσεις του ΔΟΑΤΑΠ, βλέπεις το πρόγραμμα σπουδών και κάνεις τις επιλογές σου!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 04:37:19 μμ »


...πάντως υποτίθεται ότι μέχρι εχτές θα ενημερώνανε από την ιστοσελίδα τους (διδε κιλκις) αλλά καμμιά καινούργια ανακοίνωση δεν υπάρχει....
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 04:55:49 μμ »
Σήμερα που επικοινώνησα είπαν ότι θα βγάλει ανακοίνωση το Πανεπιστήμιο Κύπρου στην ιστοδελίδα της Δ/θμιας Κιλκίς.Μέχρι τέλος εβδομάδας.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 08:00:23 μμ »
Μήπως έμαθε κανείς κάποιο νέο, κάποια εξέλιξη επί του θέματος;; Ανακοίνωσαν πουθενά αν πρέπει να σταλούν δικαιολογητικά κ.λπ.;;  ???

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:27:39 πμ »
συνάδελφοι, ενδιαφέρομαι πάρα πολύ γι αυτό το μεταπτυχιακό αλλά στη σελίδα του δοαταπ δεν φαίνεται να είναι αναγνωρισμένο αυτό το τμήμα. και λέει καθαρά ότι θα πρέπει να υπάρχει το ίδιο μεταπτυχιακό στο εαπ. άρα δεν είναι αναγνωρισμένο. δηλαδή αν δώσεις ασεπ δεν θα πάρεις μόρια. έστειλα μνμ στο δοαταπ και ελπίζω να μου απαντήσουν άμεσα.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 05:49:49 μμ »
καλησπέρα, σήμερα με πήρανε τηλέφωνο από τη διδε κιλκίς να μου πουν αν θέλω να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο στο τορίνο που κοστίζει μονο 8100 ευρώ  :o :o :o :o για μια χρονιά. σαν να ήθελε να με πείσει ότι είναι καλύτερο από της κύπρου.. κάτι παίζει εδώ. εν τω μεταξύ τον ρωτούσα αν είναι αναγνωρισμένο (της Κύπρου) και μου έλεγε πως το γράφει στη σελίδα. φυσικά όταν ζήτησα βεβαίωση γραπτή γι αυτό που μου λέει το έπαιξε κινέζος. στον δοαταπ επίσης μου είπαν ότι εγγράφως θα πάρω απάντηση μετά από πολλούς μήνες. αλλά σίγουρα για να αναγνωρίζεται θα πρέπει ένα τουλάχιστον μάθημα να το δώσω στην Κύπρο και να μην συνεργάζεται με κανέναν άλλο φορέα στην Ελλάδα. τελικά θα μάθουμε ποτέ αν αναγνωρίζεται???
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:58:47 μμ »
και μένα τα ίδια μου είπανε. Για την αναγνώριση του ανοιχτού της Κύπρου μου είπαν ότι αναγνωρίζεται, αλλά ποιον να πιστέψεις. Τον υπάλληλο που κοιτάει την ώρα πότε θα φύγει από το γραφείο? αναρωτιέμαι γιατί εφόσον ξεκινάνε μια πρωτοβουλία δεν την φέρουν σε πέρας όμορφα και ωραία και επίσημα να πουν ναι αναγνωρίζεται ή προς το παρόν δεν αναγνωρίζεται. Όσον αφορα το πανεπιστήμιο του Τορίνου, όταν ρώτησα αν αναγνωρίζεται μου είπε ο υπάλληλος ναι. Άραγε ισχύει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 07:33:22 μμ »
Τι ναι αυτά που ακούω; Κι άλλο μεταπτυχιακό; Από πού ξεφύτρωσε τούτο πάλι; Και 8.100 το χρόνο; Λεπτομέρειες;

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 07:45:32 μμ »
καλησπέρα, σήμερα με πήρανε τηλέφωνο από τη διδε κιλκίς να μου πουν αν θέλω να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο στο τορίνο που κοστίζει μονο 8100 ευρώ  :o :o :o :o για μια χρονιά. σαν να ήθελε να με πείσει ότι είναι καλύτερο από της κύπρου.. κάτι παίζει εδώ. εν τω μεταξύ τον ρωτούσα αν είναι αναγνωρισμένο (της Κύπρου) και μου έλεγε πως το γράφει στη σελίδα. φυσικά όταν ζήτησα βεβαίωση γραπτή γι αυτό που μου λέει το έπαιξε κινέζος. στον δοαταπ επίσης μου είπαν ότι εγγράφως θα πάρω απάντηση μετά από πολλούς μήνες. αλλά σίγουρα για να αναγνωρίζεται θα πρέπει ένα τουλάχιστον μάθημα να το δώσω στην Κύπρο και να μην συνεργάζεται με κανέναν άλλο φορέα στην Ελλάδα. τελικά θα μάθουμε ποτέ αν αναγνωρίζεται???

το θεμα ειχε αυτο το μεταπτυχιακο? κι εσενα πως σε πηραν? εχεις καποια συνεργασια με τη διδε κιλκις?

Αποσυνδεδεμένος chob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 08:58:06 μμ »
Τελικά οι αιτήσεις μοριοδότησης για το Α.Π. Κύπρου πότε θα γίνουν????
Πάντως στον ΔΟΑΤΑΠ που πήρα κ εγώ τηλ μου είπαν οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα (προφορικά βέβαια)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.