*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 31, 2023, 07:52:15 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας, αν μπορείτε. Ποτέ δηλώνουμε στο σχολείο της οργανικής ότι θέλουμε να συμπληρώσουμε με β' ανάθεση ή/και β' ειδικότητα? Τον Ιούνιο ή στην αρχή του σχολικού έτους, όπως λέει ο νόμος
4823/2021 αρ. 100;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/όποια μπορέσει να δώσει τα φώτα του/της. 🙂
Τον μαιο-ιουνιο στις οργανικες διαδικασιες καταχωρουνται απο τον διευθυντη σχολειου οι Α αναθεσεις, αλλα ο εκπκος δε συμμετεχει  σε αυτη τη διαδικασια.
Ομως με την εναρξη του σχολ ετους δηλ απο  αυριο οι εκπκοι καθε κλαδου θα μοιρασουν μαθηματα καταρχας Α αναθεσης  για να υποβαλλουν στο διευθυντη τις προτασεις τους. Εαν διαπιστωθει οτι εχουν πλεονασμα ωρων, καθως επισης και ελλειμμα ωρων σε μαθηματα αλλου κλαδου που τα εχουν εκεινοι  ως β αναθεση, τοτε θα συμπεριλαβουν στις προτασεις/προτιμησεις τους και αυτες τις β αναθεσεις. Εαν και εφοσον συνεχιζει να υφισταται ελλειμμα ωρων σε καποιο κλαδο τα μαθηματα του οποιου ειναι αναθεσεις β ειδικοτητας ενος εκπου του σχολειου που συνεχιζει να εχει πλεονασμα, τοτε θα αναλαβει κι αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2023, 07:53:56 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:43 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 31, 2023, 08:45:10 μμ »
Με μία προσθήκη . Αυριο δεν θα γίνει τίποτα. Σε πολλές ΔΔΕ οι αναθέσεις έγιναν μέσα στο καλοκαίρι για να δωθούν τα κενά.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 31, 2023, 09:02:49 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, συνάδελφοι! Να είστε καλά!

Κι εγώ αυτό που λες ήξερα, g.t, αλλά έγινε αυτό που λες εσύ, gismix.

Βλέπω ξαφνικά μια διάθεση σε άλλο σχολείο χωρίς να έχω κάνει αίτηση και παίρνω την απάντηση ότι έπρεπε να έχω δηλώσει ότι θέλω να συμπληρώσω στο σχολείο της οργανικής τον Ιούνιο! Μου το λένε δε με τόση βεβαιότητα που άρχισα να αμφιβάλω για τα αυτονόητα!

Να επισημάνω επίσης ότι καμία σχετική ενημέρωση δεν είχα τον Ιούνιο, ούτε έγινε κάποια συζήτηση στο σχολείο.
Εκτός αυτού, έχουν τοποθετηθεί άλλοι συνάδελφοι στο σχολείο, οπότε τέρμα οι ώρες β' ανάθεσης!

Έχω κάνει ένσταση και σκοπεύω φέτος να μην υποχωρήσω. 💪

Και πάλι σας ευχαριστώ! 🙂
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 12:21:46 πμ »

Κι εγώ αυτό που λες ήξερα, g.t, αλλά έγινε αυτό που λες εσύ, gismix.

Βλέπω ξαφνικά μια διάθεση σε άλλο σχολείο χωρίς να έχω κάνει αίτηση και παίρνω την απάντηση ότι έπρεπε να έχω δηλώσει ότι θέλω να συμπληρώσω στο σχολείο της οργανικής τον Ιούνιο! Μου το λένε δε με τόση βεβαιότητα που άρχισα να αμφιβάλω για τα αυτονόητα!


Η αληθεια ειναι οτι (ΚΑΙ) φετος αλλά και τα 2 προηγουμενα χρονια (οπως ειπε και ο συναδελφος πριν)  οι διαδικασιες για τοποθετησεις σε λειτουργικα, τουλαχιστον στις ΔΔΕ, εγιναν εντος αυγουστου διότι το υπουργειο ζητησε κενα για αναπληρωτες. Το γεγονος αυτο  αναγκασε τα πυσδε να υπολογισουν ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ αναθεσεις σε καθε σχολειο για να καταγραφουν πλεονασματα/ελλειμματα και  χωρις φυσικα να ρωτηθουν οι Σ.Δ. Οποτε μπορει μεν  το πυσδε σε ενα σχολειο να υπολογισε πχ οτι τις χημειες, ελλειψει χημικου,  θα τις παρει ο οργανικα ανηκοντας φυσικος, αυτο ΟΜΩΣ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι δε θα μοιραστουν αυριο  τα μαθηματα με τη γνωστη διαδικασια και οτι ΔΕ θα παρθει η σχετικη αποφαση συλλογου περι αναθεσεων. Μαλιστα στο παραδειγμα που ανεφερα υπαρχει περιπτωση, στη μοιρασια των ειδικοτητων που θα γινει αυριο,  τις χημειες να τις παρει ο βιολογος πχ αντι για του φυσικου. Εννοειται λοιπον πως ο καθε κλαδος αυριο θα μοιρασει μαθηματα και αν υπαρχει συμφωνια θα τα δωσουν στον προγραμματιστη για το προγραμμα και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΥΣΔΕ ΔΕ θα εμπλακει σε  ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΟΙΡΑΣΙΑΣ α+β αναθεσεων. ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΕΙ πχ να αφησουν οι φιλολογοι ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και να παρουν ιστοριες+φιλοσοφιες με αποτελεσμα να πλεοναζουν οι ξενογλωσσοι ή οι ΠΕ78 ή οι ΠΕ01 του σχολειου, τοτε λογικα θα παρεμβει το πυσδε και το οποιο ειναι βεβαιο οτι θα ειχε φροντισει στους δικους του πινακες (του αυγουστου) να κλεισει το ωραριο των ξενογλωσσν κ.α με  πχ ιστοριες
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΆΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΛ



Βλέπω ξαφνικά μια διάθεση σε άλλο σχολείο χωρίς να έχω κάνει αίτηση ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΔΙΕΘΕΣΑΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ Ή ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ και παίρνω την απάντηση ότι έπρεπε να έχω δηλώσει ότι θέλω να συμπληρώσω στο σχολείο της οργανικής τον Ιούνιο! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2ο ανηκουστο οτι δηλ ΘΑΠΡΕΠΕ να κανεις δηλωση οτι επιθυμεις να συμπληρωσεις στην οργανικη σου, τη στιγμη που ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΩΡΕς ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕς ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΑΝΗΚΟΝΤΕΣ Μου το λένε δε με τόση βεβαιότητα που άρχισα να αμφιβάλω για τα αυτονόητα!

Να επισημάνω επίσης ότι καμία σχετική ενημέρωση δεν είχα τον Ιούνιο, ούτε έγινε κάποια συζήτηση στο σχολείο.
Εκτός αυτού, έχουν τοποθετηθεί άλλοι συνάδελφοι στο σχολείο, οπότε τέρμα οι ώρες β' ανάθεσης!

Έχω κάνει ένσταση και σκοπεύω φέτος να μην υποχωρήσω. 💪

Και πάλι σας ευχαριστώ! 🙂

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2023, 07:25:33 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:43 »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 03:09:45 μμ »
Επειδή δεν θέλω να παραπληροφορώ, έστω άθελά μου, να διευκρινίσω τα εξής:
-Αιτήσεις έγιναν, εγώ δεν έκανα, γιατί θα συμπλήρωνα με β' ανάθεση κλπ.
-Το σχολείο ενημερώθηκε, εγώ από το σχολείο όχι.

Δέχομαι ότι μπορεί να γίνει κάποιο λάθος εκ παραδρομής, αλλά τόσος κόπος να αποδείξω τα αυτονόητα, έλεος!

Πολύτιμες οι πληροφορίες και οι αναλύσεις σου, g.t!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2023, 03:17:23 μμ από City »
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος avra33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 08, 2023, 04:03:34 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας που έχει προσληφθεί στην ειδική αγωγή σε τμήμα ένταξης  μπορεί να συμπληρώνει το ωράριο του σε τμήμα γενικής τάξης στο σχολείο τοποθέτησής του. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο; 

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 08, 2023, 07:10:59 μμ »
Όχι γιατί προσλαμβάνονται από άλλο πίνακα. Πολύ πιθανό στον πίνακα της γενικής να προηγούνται άλλοι, οπότε έχουν σειρά πρόσληψης (για γενική) καλύτερη από τον αναπληρωτή ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος avra33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 08, 2023, 10:01:51 μμ »
Για μόνιμο εκπαιδευτικό πρόκειται.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 09, 2023, 11:01:28 πμ »
Υπό προϋποθέσεις.
Υπάρχει κενό με Α ή Β ανάθεση σε άλλο σχολείο ειδικής αγωγής; Αν ναι τότε συμπληρώνει εκεί.
Αν δεν υπάρχει κενό για την ειδικότητά σου σε κανένα σχολείο ειδικής αγωγής και υπάρχει κενό γενικής (στο σχολείο του ή σε άλλο σχολείο της ομάδας ή της περιοχής ευθύνης του ΠΥΣΔΕ συνολικά) τότε με απόφαση ΠΥΣΔΕ μπορεί να πάρει μαθήματα στη γενική. Στην τελευταία περίπτωση εννοείται να μην υπάρχει αδιάθετος εκπαιδευτικός γενικής που έχει ανάθεση τα μαθήματα γενικής που διεκδικεί ο εκπαιδευτικός ειδικής.
Με άλλα λόγια, κουλουβάχατα...

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 09, 2023, 02:10:10 μμ »
Αυτό που περιγράφει ο συνάδελφος έχει γίνει στο δικό μας σχολείο με αναπληρωτρια. Προσλήφθηκε ως ειδικής και την έχουν βάλει για 8 ώρες γεβικής ΚΠΑ σε γυμνασιο.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 30, 2024, 08:51:06 πμ »
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι. Εγώ, ως διορισμένος τον Αύγουστο του 2023 θα "πάρω" οργανική σε Λύκειο πριν τη λήξη του σχολικού έτους.
Υπάρχει ισχυρή πιθανότητα εκεί να μη συμπληρώνω ωράριο (23 ώρες) και οι ΠΕ03 δεν παίρνουμε άλλα μαθήματα στο Λύκειο.
Μπορώ να ζητήσω προκαταβολικά (δηλαδή μέσα στον Ιούνιο) τη διάθεσή μου (για συμπλήρωση ωρατίου) σε γειτνιάζον Γυμνάσιο; (όπου ξέρω ότι υπάρχει λειτουργικό αλλά όχι οργανικό κενό)
Μπορεί η αίτησή μου να είναι έτσι γενική; Δηλαδή "εφόσον δεν συμπληρώνω ωράιο να διατεθώ στο Γυμνάσιο..." ή πρέπει να περιμένω την οριστικοποίηση των τμημάτων/ωρών (τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτεμβρίου) για να ξέρω πόσες ακριβώς ώρες θα μου "λείπουν" για να κάνω τότε αίτηση διάθεσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2024, 08:52:42 πμ από Alan Turing »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 30, 2024, 09:52:04 πμ »
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι. Εγώ, ως διορισμένος τον Αύγουστο του 2023 θα "πάρω" οργανική σε Λύκειο πριν τη λήξη του σχολικού έτους.
Υπάρχει ισχυρή πιθανότητα εκεί να μη συμπληρώνω ωράριο (23 ώρες) και οι ΠΕ03 δεν παίρνουμε άλλα μαθήματα στο Λύκειο.
Μπορώ να ζητήσω προκαταβολικά (δηλαδή μέσα στον Ιούνιο) τη διάθεσή μου (για συμπλήρωση ωρατίου) σε γειτνιάζον Γυμνάσιο; (όπου ξέρω ότι υπάρχει λειτουργικό αλλά όχι οργανικό κενό)
αρχικα προκειται να γινουν οι συνεδριασεις των πυσδε για τις οργανικες εσωτερικες υπηρεσιακες μεταβολες. Η εικονα που εχω ειναι οτι αυτες θα ξεκινησουν εντος απριλιου και θα ολοκληρωθουν εντος μαιου. Τον ιουνιο το καθε πυσδε ασχολειται με τα κενα των αποσπασεων απο πυσδε σε πυσδε. Αν ησουν στα δωδεκανησα και στις κυκλαδες πχ οι λειτουργικες διαδικασιες, αφου αυτες αφορουν την περιπτωσή σου, θα ξεκιναγαν εντος ιουλη. Ομως στην πλειοψηφία των πυσδε αυτες θα ξεκινησουν εντος αυγουστου. Επομενως τον ιουνιο ειναι σιγουρο οτι δεν θα μπορεσεις να υποβαλεις τετοια αιτηση γιατι δε θα τρεχουν οι σχετικες διαδικασίες -
Μπορεί η αίτησή μου να είναι έτσι γενική; Δηλαδή "εφόσον δεν συμπληρώνω ωράιο να διατεθώ στο Γυμνάσιο..." ή πρέπει να περιμένω την οριστικοποίηση των τμημάτων/ωρών (τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτεμβρίου) για να ξέρω πόσες ακριβώς ώρες θα μου "λείπουν" για να κάνω τότε αίτηση διάθεσης;
η αιτηση για τοποθετηση ή συμπληρωση σε λειτουργικα κενα δεν είναι σε καμία περιπτωση εξατομικευμένη, αλλά εντάσσεται στα πλαισια κεντρικης διαδικασιας που θα εκκινήσει κατοπιν σχετικης προσκλησης απο το πυσδε. Την τελευταια 7ετία οι αιτησεις αυτες γινονται εντος αυγουστου και σε καθε περιπτωση θα πρεπει να δηλωσεις κατα σειρα προτιμησης συγκεκριμενα γυμνασια που θα εχουν διαθεσιμες κενες ωρες και οι οποιες θα εχουν καταγραφει στο συνολικο πινακα λειτουργικων κενών που θα αναρτηθει στην ιστοσελιδα της δδε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.