*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 460966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #756 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 02:05:44 πμ »
Συμφωνα με τη νομοθεσια, ναι. Διαφορετικα θα ετρωγε το κενο που καποιος συναδελφος θελει για μεταθεση-διορισμο.

Ο χημικος δεν εχει προβλημα, θα καλυψει τωρα το κενο λειτουργικα και του χρονου με τις συνταξιοδοτησεις/μεταθεσεις, θα κανει αιτηση για να τοποθετηθει σε οργανικο κενο χημικου.

Ασε που με την αλλαγη ωραριου του χρονου που εξαφανιζεται η Βιολογια ΓΠ και εισαγεται η 6ωρη Χημεια για εκατονταδες σχολες ειναι πιθανο το συγκεκριμενο κενο (αν ειναι σε λυκειο χωρις χημικο) να μετατραπει σε οργανικο κενο χημικου! :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #757 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 11:33:39 πμ »
Ερωτηση: εχεις ενα οργανικο κενο καποιας ειδοκοτητας και εχεις 3 στη διαθεση και το κενο δεν το θελει κανενας. Δεν πρεπει υποχρεωτικα να τοποθετησεις στο κενο τον τελευταιο σε μορια? Την απαντηση βεβαια τη ξερω αλλα κουβεντα να γιναται... Μετα βεβαια βγαινουν οι τοποθετησεις, παραμενουν στη διαθεση οι παραπανω και το κενο εξαφανιζεται γαι να εμφανιστει παλι την επομενη χρονια που θα προκυψουν νεα οργανικα κενα.
Το κακο εχει παραγινει στα πυσδε. Εχει οργανικο κενο και το δηλωνεις? θα το παρεις ασχετως αν εχουν αναγκη απο κατευθυνσεις σε αλλο σχολειο. Επισης δε νοειται να υπαρχει οργανικο κενο και να μην καλυπτεται αφοσον εχεις ατομα στη διαθεση. Αν υπαρχει οντως το κενο πρεπει να καλυφθει αλλιως αν καλυπτεται με διαθεση απο το γυμνασιο (οπως το λυκειο της οργανικης μου) μην το δινει καθολου!!
Άλλα οπως ξερετε υπαρχουν παρα πολλα "ευελικτα" κενα που καλυπτονται μονο αν βρεθει το "καταλληλο" ατομο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2014, 11:36:32 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #758 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 12:37:05 μμ »
Συναδελφε, αφου το κενο ειναι της ιδιας ειδικοτητας με τους διαθεσιτες, ειναι πιθανο να συμβαινουν 2 πραγματα:
1) ο τελευταιος διαθεσιτης που δεν το δηλωσε ειναι βυσμα και τον αφηνουν να καλυψει λειτουργικο κενο κοντα στο σπιτι του παρα να του δωσουν οργανικη που δε θελει!!!
2) το κρατανε επιτηδες για να συνεχιζει αυτη η ειδικοτητα να δεχεται μεταθεσεις στην περιοχη, ασχετα που υπαρχουν διαθεσιτες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #759 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 03:28:29 μμ »
Το 2ο δεν παιζει. Οσο για το πρωτο δε μπορω να επεκταθω μιας και ειμαι και διαχειριστης αλλα ο τελευταιος διαθεσιτης χλωμο το βλεπω να παει ποτε σε αυτη την οργανικη, αλλωστε θα λειπει για καιρο. Οποτε εχει κια λογικη οτι αφου δεν προκειται να παει παλι λειτουργικο κενο θα μεινει.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #760 στις: Ιούνιος 17, 2015, 07:51:43 μμ »
Και μετά τις μεταθέσεις τι έχει σειρά ;   :)
Δια βίου υπεράριθμος .....   :)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #761 στις: Ιούνιος 17, 2015, 07:54:32 μμ »
Οχι σου λένε που έχει Βιολογία και πας και την κάνεις! ;D :'(

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #762 στις: Ιούνιος 17, 2015, 08:27:12 μμ »
Και μετά τις μεταθέσεις τι έχει σειρά ;   :)
Δια βίου υπεράριθμος .....   :)
Πρώτα δια βίου στη διάθεση...μετά στον υπόλοιπο...βίο...δια βίου υπεράριθμος ;).
ΥΓ Γι΄αυτό εγώ δεν μετακινούμαι εν μέσω θαλασσοταραχής ;D...... ;)
Οχι σου λένε που έχει Βιολογία και πας και την κάνεις! ;D :'(
Δίκιο έχεις..αλλά που να το βρεις;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 08:28:51 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #763 στις: Ιούνιος 17, 2015, 09:02:08 μμ »
Για μένα βλέπω να ισχύει κάτι πιο προχωρημένο. 
Στη διάθεση μέχρι το θάνατο γιατί σύνταξη δεν θα πάρω ποτέ.   :)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #764 στις: Ιούνιος 19, 2015, 05:23:41 μμ »
Παιδια τα φωτα σας....

Πηρα μεταθεση και αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι ενα μακρινο σχολειο...
Οι επιλογες προτιμησης ειναι 20, τα οργανικα κενα 15 (εκ των οποιων και αυτο) και οι αιτουντες βελτιωσης θεσης 50 αρα θα προκυψουν και αλλα κενα με τις καραμπολες....
Αν δεν το δηλωσω καθολου το σχολειο, και το δηλωσει καποιος με ψηλοτερα μορια απο εμενα εστω ως 20η επιλογη.... το παιρνει αυτος?


Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #765 στις: Ιούνιος 19, 2015, 05:40:04 μμ »
Οι επιλογές μπορούν να είναι και πάνω από 20, μου είχε πέρυσι ένας αιρετός. Δηλαδή, μου είπε ότι, αν πχ εσύ βάλεις 25, είναι υποχρεωμένοι από την υπηρεσία να δεχθούν την αίτησή σου.
Αυτό που ρωτάς θα ήθελα να το ξέρω και εγώ. Όπως επίσης αν δεν είναι ένα το σχολείο που δε θες, αλλά πολλά, αυτά θα δοθούν ντε και καλά στους τελευταίους;
Και κάτι άλλο. Από αυτούς που μετατέθηκαν αφαιρούνται τα 2 μόρια της 1ης προτίμησης, σωστά; Δηλαδή, αν ένας από μετάθεση είχε 100 τώρα έχει 98, ενώ αυτός που ζητάει βελτίωση και έχει 100, εξακολουθεί να έχει 100 στη συνεξέταση;

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #766 στις: Ιούνιος 19, 2015, 05:44:57 μμ »
Παιδια τα φωτα σας....

Πηρα μεταθεση και αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι ενα μακρινο σχολειο...
Οι επιλογες προτιμησης ειναι 20, τα οργανικα κενα 15 (εκ των οποιων και αυτο) και οι αιτουντες βελτιωσης θεσης 50 αρα θα προκυψουν και αλλα κενα με τις καραμπολες....
Αν δεν το δηλωσω καθολου το σχολειο, και το δηλωσει καποιος με ψηλοτερα μορια απο εμενα εστω ως 20η επιλογη.... το παιρνει αυτος?

Όχι απαραίτητα, γιατί μπορεί να τοποθετηθεί αυτός π.χ. στην 10η επιλογή του, επομένως δεν έχει σημασία τι δήλωσε από την 11η επιλογή και μετά.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #767 στις: Ιούνιος 19, 2015, 06:06:57 μμ »
Οι επιλογές μπορούν να είναι και πάνω από 20, μου είχε πέρυσι ένας αιρετός. Δηλαδή, μου είπε ότι, αν πχ εσύ βάλεις 25, είναι υποχρεωμένοι από την υπηρεσία να δεχθούν την αίτησή σου.
Αυτό που ρωτάς θα ήθελα να το ξέρω και εγώ. Όπως επίσης αν δεν είναι ένα το σχολείο που δε θες, αλλά πολλά, αυτά θα δοθούν ντε και καλά στους τελευταίους;
Και κάτι άλλο. Από αυτούς που μετατέθηκαν αφαιρούνται τα 2 μόρια της 1ης προτίμησης, σωστά; Δηλαδή, αν ένας από μετάθεση είχε 100 τώρα έχει 98, ενώ αυτός που ζητάει βελτίωση και έχει 100, εξακολουθεί να έχει 100 στη συνεξέταση;
Σωστα, στις τοποθετησεις συνεξεταζονται ολα εκτος απο τα 2 μορια της πρωτης προτιμησης για τους μετατιθεμενους.
Τωρα οσον αφορα τα σχολεια που δε θες, αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι αν δεν τα δηλωσει κανενας, τοτε πανε σε αυτους με τα λιγοτερα μορια, εφοσον δεν εχουν πιασει καποια απο τις προτιμησεις τους.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #768 στις: Ιούνιος 19, 2015, 06:09:29 μμ »
Όχι απαραίτητα, γιατί μπορεί να τοποθετηθεί αυτός π.χ. στην 10η επιλογή του, επομένως δεν έχει σημασία τι δήλωσε από την 11η επιλογή και μετά.
εχεις δικιο σε αυτο. απλα αν δεν πιασει καμια απο τις 19 πρωτες επιλογες παει στο κακο σχολειο...ετσι δεν ειναι?

Παντως εχω την αισθηση οτι με ολες αυτες τις καραμπολες (οργανικα κενα, μετατιθεμενοι, βελτιωσεις, διαθεση κλπ....) εχει πολυ μεγαλη σημασια το ποιες και ποσες προτιμησεις θα δηλωσεις και ας εχεις απο τα λιγοτερα μορια.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #769 στις: Ιούνιος 19, 2015, 06:46:14 μμ »
Ο αιρετός που ανέφερα παραπάνω, όταν έψαχνα πληροφορίες για το ποια σχολεία έχουν κενά, με συμβούλεψε να δηλώσω τα σχολεία με κριτήριο τις προτιμήσεις μου και όχι τα κενά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.