*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 449404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #840 στις: Ιούλιος 25, 2016, 07:01:19 μμ »
Εχω και αλλη απορια, αν κανω αιτηση αποσπασης εντος ΠΥΣΠΕ αυτη θα εξεταστει μετα απο τις τοποθετησεις οσων ειναι στην διαθεση της α/θμιας ή πριν απο αυτες;
Η σειρά είναι:
Λειτουργικά υπεράριθμοι, σε διάθεση,  αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΠΕ (με τη μοριοδότηση των αποσπάσεων  συγκρινόμενοι μεταξύ τους), οι ανήκοντες στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης (όχι πολύτεκνοι) προηγούνται έναντι των υπολοίπων εκπαιδευτικών (με εξαίρεση τους λειτουργικά υπεράριθμους).
Παιζει να εξεταστει και μετα απο τις τοποθετησεις οσων ειναι στη διαθεση της δ/θμιας και διατιθενται στην α/θμια;;; γιατι συναδελφος με ειπε οτι αυτο εχει συμβει και αυτο στο νομο του!!!
Κανονικά δεν πρέπει με την έννοια ότι οι οργανικά ανήκοντες σε ένα ΠΥΣΠΕ (είτε σε διάθεση είτε με οριστική τοποθέτηση), προηγούνται όλων όσων δεν ανήκουν οργανικά στο ΠΥΣΠΕ (είτε αποσπασμένοι από άλλο ΠΥΣΠΕ είτε με διάθεση από την βθμια).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2016, 07:03:49 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:17 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #841 στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:44:15 μμ »
Συνάδελφε athapris δικαιούσαι KAI βελτίωση θέσης γιατί η υπηρεσία με δική της υπαιτιότητα δεν σου έδωσε οργανική όπως θα έπρεπε.
Οπότε με μια χρονιά στη διάθεση θα ξεχρεώσεις την πρώτη οργανική όταν σου δοθεί. Αυτό που λες συμβαίνει όταν έχεις ήδη οργανική κάνεις βελτίωση και πάρεις νέα οργανική τότε σαφώς πρέπει να την υπηρετήσεις για να δικαιούσαι εκ νέου βελτίωση θέσης.

Είναι επιβεβαιωμένο από το Υπουργείο αυτό που ισχυρίζoμαι, και σωστά συμφωνεί και η συνάδελφος silkcut.
Συμφωνώ κι εγώ καθώς έχω κάνει βελτίωση χωρίς να έχω υπηρετήσει στο σχολείο της οριστικής μου τοποθέτησης. Πιο συγκεκριμένα, έχω κάνει 2 χρόνια στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, μετά τοποθετήθηκα οριστικά σε σχολείο όπου δεν υπηρέτησα ποτέ, καθώς έπαιρνα αποσπάσεις (για 2 χρονιές). Στη συνέχεια αιτήθηκα και πήρα βελτίωση, (αφού είχα ξεχρεώσει την 1η οργανική όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ).
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #842 στις: Αύγουστος 10, 2016, 04:50:07 μμ »
Φέτος κατά τις τοποθετήσεις σε οργανικά κενά εφαρμόστηκε σε μεγάλο πύσδε του λεκανοπεδίου η "συμπλήρωση ωραρίου με α ανάθεση σε επίπεδο πύσδε κ όχι σχολικής μονάδας" (δικός μου περιγραφικός χαρακτηρισμός της διαδικασίας). Συγκεκριμένο πχ σε γυμνάσιο της περιοχής αυτής υπάρχουν 15 ώρες φυσικής και ανήνουν οργανικά μόνο 1 χημικός κ 1 γεωλόγος. Όλα τα προηγούμενα χρόνια δεν τοποθετούσαν φυσικό, με τις ώρες φυσικής κ βιολογίας συμπλήρωναν ωράριο οι οργανικά τοποθετημένοι χημικός κ γεωλόγος.
Φέτος τοποθετήθηκε με οργανική 15 ωρών φυσικής συνάδελφος φυσικός. Ως αποτέλεσμα οι αρχαιότεροι πε04 χημικός κ γεωλόγος θα μετακινηθούν σε άλλα σχολεία του πυσδε για συμπλήρωση ωραρίου με την α ή β ανάθεση τους.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #843 στις: Αύγουστος 10, 2016, 06:47:19 μμ »
η τοποθέτηση αυτή(αν έγινε όντως έτσι)  είναι παράνομη και οι άλλοι δύο χημικός και γεωολόγος μπορούν να προσφύγουν στο ΠΥΣΔΕ απειλώντας με παράβαση καθήκοντος. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά και να μην τα ξαναλέμε και γινόμαστε κουραστικοί. Εφόσον στο σχολείο υπήρχαν δύο εκπαιδευτικοί που συμπλήρωναν ωράριο (ομαδοποιημένα για τους ΠΕ04) δεν μπορεί να τοποθετηθεί άλλος. Όλα τα άλλα δεν ισχύουν. Και θα πρέπει να λέμε πιο ΠΥΣΔΕ είναι για να μην αφηνουμε εντυπώσεις. Αν και υποψιάζομαι ότι είναι η Δ Αθήνας. Συνάδελφοι που θίγεστε κάντε αγωγή στο ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:17 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #844 στις: Αύγουστος 10, 2016, 07:03:03 μμ »
Επίσης ζητάω να γραφεί πιο γυμνασιο είναι και θα βρω εγώ τους συναδέλφους να τους ενημερώσω προσωπικά για το θέμα. Διαφορετικά να μην γραφουμε σε ένα γυμνασιο κάποιου ΠΥΣΔΕ έγινε αυτό γιατί δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις εδικότερα όταν έχουμε παραδεχτεί ότι δεν ξέρουμε το καθεστώς των ΠΕ04. Ζητώ από την silkcut μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία του Γυμνασίου. Στην συνέχεια θα επικοινωνήσω με τους συναδέλφους προτείνοντας συγκεκριμένες ενέργειες και στη περίπτωση αγωγής συγκεκριμένο δικηγόρο που θα αναλάβει το θέμα. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσω στη συνέχεια να ενημερωσω και το Forum για την πραγματική εξέλιξη της υπόθεσης.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #845 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:07:10 μμ »
Δεν νομίζω ότει είναι η Δ αθήνας, γιατί είχαν ανακοινώσει ότι τα δίνουν όλα σε όλους

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #846 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:16:19 μμ »
Διαφορετικά να μην γραφουμε σε ένα γυμνασιο κάποιου ΠΥΣΔΕ έγινε αυτό γιατί δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις εδικότερα όταν έχουμε παραδεχτεί ότι δεν ξέρουμε το καθεστώς των ΠΕ04. Ζητώ από την silkcut μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία του Γυμνασίου. Στην συνέχεια θα επικοινωνήσω με τους συναδέλφους προτείνοντας συγκεκριμένες ενέργειες και στη περίπτωση αγωγής συγκεκριμένο δικηγόρο που θα αναλάβει το θέμα. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσω στη συνέχεια να ενημερωσω και το Forum για την πραγματική εξέλιξη της υπόθεσης.
???Μην περιμένεις πμ.
Ο λόγος απλός:
Χωρίς να με γνωρίζεις με αμφισβητείς δημοσίως.
Γιατί δεν γνωρίζουμε το καθεστώς του υπερκλάδου πε04.. ;D ;D.
Δλδ έλεος...
Κ καλά να επικοινωνήσεις για να τους ενημερώσεις για τα δικαιώματά τους..
Αυτό το "θα τους προτείνω συγκεκριμένο δικηγόρο τι τόθελες;;; :o
Απάντησα σε σχετικό πμ που μούστειλε συνάδελφος σου. Αν αυτός επιθυμεί ας επικοινωνήσει μαζί σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 10:20:56 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #847 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:21:32 μμ »
@platonas,
η silkcut είναι εξαιρετική συνάδελφος, γράφει χρόνια στο φόρουμ αυτό, απαντά με υπομονή σε όλους,έχει βοηθήσει με τις απαντήσεις της και ποτέ δεν μεταφέρει κάτι αν δεν είναι σίγουρη...
κάποιοι είμαστε πολλά χρόνια στο φόρουμ και καταλαβαίνουμε....
διακρίνεται όντως από τα γραφόμενά σου κάτι εναντίον της, και καλό θα ήταν να το σταματήσεις....
φιλικά πάντα :)



Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #848 στις: Αύγουστος 11, 2016, 12:26:32 πμ »
Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει κάτι εναντίον κάποιου.. Απλά μερικές φορές τα ζητήματα προκαλούν λίγο έως πολύ ένθερμες αντιδράσεις.

Από εκεί και πέρα είναι ουσιώδες σε όποια υπηρεσιακή κατάσταση και αν βρισκόμαστε (ωρομίσθιοι - αναπληρωτές - μόνιμοι) να φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε για το γενικότερο πλαίσιο, τα έννομα συμφέροντά μας, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.

Μου έχει τύχει να είναι πασίδηλος ο εμπαιγμός συναδέλφου, να του λέμε ότι κάποιοι (μέλη ΠΥΣΔΕ) έπαιξαν μπιλιάρδο στην πλάτη του και εκείνος από χαρακτήρα απλά να αποδέχεται το απαράδεκτο.

Εάν δεν το επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι. Έχω κάνει ένσταση για περίπτωση τοποθέτησης εκπ/κου άλλης ειδικότητας που πήρε τη θέση άλλου που προηγούνταν και απορρίφθηκε επειδή "λέει" δεν είχα έννομο συμφέρον.
Λες και η ευνομία, η αξιοκρατία, η εμπιστοσύνη στις εκπαιδευτικές διαδικασίες δεν αποτελούν γενικότερο συμφέρον του κλάδου.


Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #849 στις: Αύγουστος 11, 2016, 09:25:01 πμ »
Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει κάτι εναντίον κάποιου.. Απλά μερικές φορές τα ζητήματα προκαλούν λίγο έως πολύ ένθερμες αντιδράσεις.

Από εκεί και πέρα είναι ουσιώδες σε όποια υπηρεσιακή κατάσταση και αν βρισκόμαστε (ωρομίσθιοι - αναπληρωτές - μόνιμοι) να φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε για το γενικότερο πλαίσιο, τα έννομα συμφέροντά μας, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.

Μου έχει τύχει να είναι πασίδηλος ο εμπαιγμός συναδέλφου, να του λέμε ότι κάποιοι (μέλη ΠΥΣΔΕ) έπαιξαν μπιλιάρδο στην πλάτη του και εκείνος από χαρακτήρα απλά να αποδέχεται το απαράδεκτο.

Εάν δεν το επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι. Έχω κάνει ένσταση για περίπτωση τοποθέτησης εκπ/κου άλλης ειδικότητας που πήρε τη θέση άλλου που προηγούνταν και απορρίφθηκε επειδή "λέει" δεν είχα έννομο συμφέρον.
Λες και η ευνομία, η αξιοκρατία, η εμπιστοσύνη στις εκπαιδευτικές διαδικασίες δεν αποτελούν γενικότερο συμφέρον του κλάδου.

Αρχικά: Νομίζω ότι καλώς έκανε η silkcut και ανέφερε αυτή την περίπτωση Γ/Σ σε κάποιο ΠΥΣΔΕ
Έπειτα: ΝΑΙ troll, έτσι είναι το "τρέχον" Νομικό καθεστώς: Δικαίωμα ένστασης έχει κάποιος/-α ΜΟΝΟ αν είναι άμεσα θιγόμενος με κάποιο τρόπο.
Εν συνεχεία: ΝΑΙ, υπάρχουν πολλοί συνάδελφοί μας (για να θυμηθώ το άλλο topic "Είμαστε τελικά συνάδελφοι;" που άνοιξε ο platonas και μπήκα το πρωΐ σήμερα να απαντήσω στον platonas για τον τρόπο που του απάντησε ένας άλλος "συνάδελφός" μας {της Ειδικής συγκεκριμένα, αν λέει κάτι αυτό} και είδα ότι κλείδωσε η silkcut ως διαχειρίστρια και είχε σβήσει και την απάντηση του "συναδέλφου" της Ειδικής), πολλοί συνάδελφοί μας που για τους δικούς τους λόγους (ΠΑΝΤΑ έχοντας σχέση με το πως "αντιμετωπίζουν" τα θέματά τους σε σχέση με το επάγγελμά τους) ΔΕΝ επιθυμούν να προχωρήσουν σε περαιτέρω ενέργειες,
όπως τα "δικαστικά" που προτείνει ο platonas.

Platonas
είσαι δικαιολογημένος να εξανίστασαι  για πολλά που συμβαίνουν στο χώρο της Ελληνικής Εκπαίδευσης, αφού κι εσύ ο ίδιος τα βιώνεις: Από ακατάρτιστους (γνωστικά ή παιδαγωγικά) συναδέλφους ως και τυπικές διαδικασίες (πχ τοποθετήσεων, αναθέσεων μαθημάτων, ακόμα και πιο συγκεκριμένων όπως Ωρολογίων Προγραμμάτων κάθε εκπαιδευτικού στο ίδιο σχολείο),

Αυτό δεν είναι λόγος (η δικαιολογημένη αγανάκτησή σου) να θες να "πιέσεις" ΑΛΛΟΥΣ συναδέλφους σε άλλα σχολεία να "πράξουν τα δέοντα":
Γιατί:
Μυαλό έχουν, συμφέρον έχουν και αν και αυτοί "πιέζονται",
θα έκαναν ό,τι κινήσεις απιατούνται για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους, ιδίως αν είναι στα (τρέχοντα, γιατί μπορεί και να αλλάξουν στο μέλλον) νόμιμα πλαίσια θεσμοθετημένα.


ΠΡΑΚΤΙΚΑ (από ό,τι κατάλαβα):
Μιλάμε για Γ/Σ με 3 τμήματα σε κάθε τάξη.
Άρα για:
15 ώρες Φυσικής
9 ώρες Βιολογίας
6 ώρες Χημείας
και 9 ώρες Γεωγραφίας.

Με σύνολο 39 ώρες ΠΕ04 και αν συνυπολογίσουμε τα προηγούμενα έτη που ήταν περισσότερες οι ώρες των ΠΕ04, οι Χημικός και Γεωλόγος κάλυπταν το υποχρεωτικό τους ωράριο με α΄και β΄αναθέσεις.
Αν αγνοήσουμε το πως πήραν οργανική σε αυτό το Γ/Σ ( αν οι τοποθετήσεις τους έγιναν μετά το σπάσιμο του κλάδου , αν όχι τότε αν υπήρχαν τότε >11 ώρες α΄ανάθεσης όταν πήραν οργανική),

ΡΩΤΩ:
Δεν υπάρχει οργανική θέση (15 ώρες>12 ώρες) ΠΕ04.01 Φυσικού στο σχολείο;
Πού είναι ο εκπαιδευτικός που θα καλύψει (εννοείται με το τρέχον νομικό πλαίσιο, έτσι;) αυτές τις ώρες;

ΠΡΟΦΑΝΩΣ:
Χάριν της μη μετακίνησης εκπαιδευτικών πολλά ΠΥΣΔΕ δε θα έβγαζαν οργανική σε αυτό το Γ/Σ.
Αυτό το ΠΥΣΔΕ, όμως έβγαλε και νομίζω ότι έκανε το "τυπικό" του πράματος, αφού δεν έβγαλε υπεραρριθμίες πιο πριν.

Νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι πρέπει να ρυθμιστεί οριστικά αυτό το πρόβλημα άλλων αντιμετωπίσεων των ειδικοτήτων του κλάδου ΠΕ04 από διαφορετικές Δ/νσεις, γιατί αν ΔΕΝ υπάρχει εννιαία Νομική "αντιμετώπιση", ΤΟΤΕ μπορεί να εισβάλλουν "προσωπικές προτιμήσεις". Θα θυμάσαι, platonas, σε ένα άλλο topic που είχα γράψει:

Λίγο βύσμα + καλή θέληση  ===> Όλα "λύνονται".

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #850 στις: Αύγουστος 11, 2016, 10:01:17 πμ »
Εν συνεχεία: ΝΑΙ, υπάρχουν πολλοί συνάδελφοί μας (για να θυμηθώ το άλλο topic "Είμαστε τελικά συνάδελφοι;" που άνοιξε ο platonas και μπήκα το πρωΐ σήμερα να απαντήσω στον platonas για τον τρόπο που του απάντησε ένας άλλος "συνάδελφός" μας {της Ειδικής συγκεκριμένα, αν λέει κάτι αυτό} και είδα ότι κλείδωσε η silkcut ως διαχειρίστρια και είχε σβήσει και την απάντηση του "συναδέλφου" της Ειδικής), πολλοί συνάδελφοί μας που για τους δικούς τους λόγους (ΠΑΝΤΑ έχοντας σχέση με το πως "αντιμετωπίζουν" τα θέματά τους σε σχέση με το επάγγελμά τους) ΔΕΝ επιθυμούν να προχωρήσουν σε περαιτέρω ενέργειες, όπως τα "δικαστικά" που προτείνει ο platonas.
Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι διαχειρίστρια και ως εκ τούτου δεν έχω δυνατότητα να κλειδώνω θέματα. Μάλλον μπερδεύτηκες από την τελευταία ανάρτηση (μου) σ΄ εκείνο το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2016, 10:21:10 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #851 στις: Αύγουστος 11, 2016, 10:06:01 πμ »
Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι διαχειρίστρια κ ως εκ τουτου δεν έχω δυνατότητα να κλειδώνω θέματα. Μάλλον μπερδευτηκες απο την τελευταία ανάρτηση (μου) σ εκείνο το θέμα.

Ναι, θα μπερδεύτηκα,
Ποιός το΄κλεισε;
Το τελευταίο post είναι δικό σου (και έχεις δίκιο σε ό,τι λες)

Ανοίξτε το ξανά http://www.pde.gr/index.php?topic=33152.msg938710#msg938710 να "λύσουμε" τα άλυτα... :D

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #852 στις: Αύγουστος 11, 2016, 10:45:26 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ καθώς έχω κάνει βελτίωση χωρίς να έχω υπηρετήσει στο σχολείο της οριστικής μου τοποθέτησης. Πιο συγκεκριμένα, έχω κάνει 2 χρόνια στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, μετά τοποθετήθηκα οριστικά σε σχολείο όπου δεν υπηρέτησα ποτέ, καθώς έπαιρνα αποσπάσεις (για 2 χρονιές). Στη συνέχεια αιτήθηκα και πήρα βελτίωση, (αφού είχα ξεχρεώσει την 1η οργανική όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ).

Τότε κακώς δεν επιτρέπεται από διεύθυνση σε συνάδελφο που έχει υπηρετήσει 1 χρονιά στη διάθεση και έλαβε κατόπιν την οργανική της θέση, να προβεί σε βελτίωση θέσης εντός του πυσπε (αίτηση μετάθεσης εκτός, καταθέτει κανονικά)...Επίσης, αυτό που αναφέρω στηρίζεται σε γεγονότα και δεν αποτελεί δική μου αφηρημένη εκτίμηση...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #853 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:12:42 πμ »
ΡΩΤΩ:
Δεν υπάρχει οργανική θέση (15 ώρες>12 ώρες) ΠΕ04.01 Φυσικού στο σχολείο;
Πού είναι ο εκπαιδευτικός που θα καλύψει (εννοείται με το τρέχον νομικό πλαίσιο, έτσι;) αυτές τις ώρες;
ΠΡΟΦΑΝΩΣ:
Χάριν της μη μετακίνησης εκπαιδευτικών πολλά ΠΥΣΔΕ δε θα έβγαζαν οργανική σε αυτό το Γ/Σ.
Αυτό το ΠΥΣΔΕ, όμως έβγαλε και νομίζω ότι έκανε το "τυπικό" του πράματος, αφού δεν έβγαλε υπεραρριθμίες πιο πριν.
Στον  πίνακα κενών πλεονασμάτων για ρύθμιση οργανικών υπεραριθμιών δε δόθηκαν ούτε κενά ούτε πλεονάσματα στους πε04 σε 6 γυμνάσια του εν λόγω πύσδε, σωστά κατά τη γνώμη μου γιατί δεν υπάρχουν σύμφωνα με το ισχύον νομικό πλαίσιο (λαμβάνοντας υπόψη τις οργανικές τοποθετήσεις τα ωράρια και τις β αναθέσεις των άλλων οργανικά τοποθετημένων πε04 αυτών των σχολείων). ¨
Μετά τη ρύθμιση οργανικών υπεραριθμιών και τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων, εμφανίστηκαν κενά φυσικής 15 ή 20 ωρών σ΄αυτά τα γυμνάσια. Τα κενά διεκδίκησαν διαθεσίτες και αιτούντες βελτίωση. Τελικά μετά και τις 2 φάσεις τοποθετήσεων σε οργανικά κενά καλύφθηκαν στην α φάση από συναδέλφους φυσικούς τα 4 από αυτά (τα 3 από διαθεσίτες, το 1 από βελτίωση).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.