*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 449351 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #406 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:03:04 πμ »
χμμμ.... Δεν ειμαι φιλολογος αλλα δεν βλεπω το προβλημα γιατι να μην ισχυει εις το διηνεκες. Δηλαδη, δεν γραφει κατι περιοριστικο οπως "αυτο ισχυει για 1 χρονια μονο" ή κατι τετοιο.  :)

@nirvana2
πρεπει να χαρακτηριστει απο το ΠΥΣΔΕ σας ως υπεραριθμος (επισημα δηλαδη, οχι στο μιλητο). Αρα παραμενεις εσυ στο σχολειο νομιζω
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:36 »

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #407 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:07:58 πμ »
@nirvana2
πρεπει να χαρακτηριστει απο το ΠΥΣΔΕ σας ως υπεραριθμος (επισημα δηλαδη, οχι στο μιλητο). Αρα παραμενεις εσυ στο σχολειο νομιζω
[/quote]
silver μου αφου υπήρχαν δύο κενά άρα το παίρνει αυτοδίκαια κατά την γνώμη μουυ..και για να χαρακτηριστεί υπεράριθμος δεν έπρεπε να γίνει όλη η διδαδικασία χαρακτηρισμού υπεραριθμίας για όλους τους εκπαιδευτικούς του παραμένοντος σχολείου?κάτι που δεν έχει γίνει από όσο γνωρίζω..απλα για να ξέρω γιατί στο ΠΎΣΠΕ που ανήκω τους φοβάμαι ολίγον..ως πολύ (πρωτοβάθμια είμαι ελπίζω να ισχύουν τα ίδια και για την πρωτοβάθμια ) ;) ;) σε ευχαριστώ για όλα!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #408 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:08:17 πμ »
Patreas, ο υπεραριθμος εχει την προτεραιοτητα στα παντα απο οτι φαινεται, και πριν και μετα την οριστικη τοποθετηση. ακομα και στην ταυτοχρονη τοποθετηση δηλαδη, επειδη ηρθε ως υπεραριθμος προηγειται στην τοποθετηση στο σχολειο. Δεν υπαρχουν χρονικοι περιορισμοι στην παρακατω διατυπωση:

Προσοχή.   
Σε αυτή μόνο τη συγκεκριμένη περίπτωση, της ταυτόχρονης τοποθέτησης, αν υπάρχει εκπαιδευτικός που τοποθετήθηκε ως υπεράριθμος (με αίτηση άρσης υπεραριθμίας) το ίδιο σχολικό έτος αυτός σε καμία περίπτωση δε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #409 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:09:22 πμ »
Έστωσαν 3 εκπαιδευτικοί ίδιας ειδικότητας σε μια σχολική μονάδα που έχουν τοποθετηθεί το ίδιο σχολικό έτος, οι 2 "κανονικά" και ο ένας από άρση υπεραριθμίας. Ας πούμε ότι υπάρχουν και άλλοι της ίδιας ειδικότητας που έχουν οργανική τοποθέτηση ακόμα πιο παλιά, ενώ δεν υπάρχουν νεότεροι.

Μειώνεται το μαθητικό δυναμικό και πρέπει ένας από τους 2 "κανονικούς" να βγει υπεράριθμος. Βγαίνει και καταλαμβάνει οργανική αλλού (από άρση υπεραριθμίας εκεί που πάει).

Αν στο μέλλον προκύψει στην ίδια σχολική μονάδα νέα υπεραριθμία σε αυτή την ειδικότητα (και δεν είχε μεσολαβήσει κάποια νεότερη οργανική τοποθέτηση σε αυτή την ειδικότητα), θα βγει υπεράριθμος ο έτερος "κανονικός";
σύμφωνα με το πως αντιλαμβάνομαι εγώ τη διατύπωση ναι, θα βγει υπεράριθμος ο έτερος κανονικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2014, 01:11:04 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:36 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #410 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:14:15 πμ »
κατσε γιατι μπερδευτηκα καπως nirvana2.
Εχουμε 2 εκπαιδευτικους που ταυτοχρονα τοποθετηθηκαν στο τελος του σχ.ετους 2013-2014 σε μια σχολικη μοναδα οπου και οι 2 προηλθαν απο σχολεια που συγχωνευτηκαν/καταργηθηκαν;

Αν ναι, τοτε παμε βαση μοριων θεωρω..
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #411 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:17:08 πμ »
Όταν συγχωνεύονται 2 σχολεία για να γίνει ο χαρακτηρισμός των υπεράριθμων και η τοποθέτησή τους πρέπει να συγκριθούν μεταξύ τους όλοι οι εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας (δάσκαλοι εν προκειμένω) για να δούμε ποιος είναι ο τελευταίος τοποθετηθείς κλπ,
nirvana2 δε τα λέγαμε και τις προάλλες σε άλλο νήμα, ή τάχω μπερδέψει ???;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #412 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:20:26 πμ »
κατσε γιατι μπερδευτηκα καπως nirvana2.
Εχουμε 2 εκπαιδευτικους που ταυτοχρονα τοποθετηθηκαν στο τελος του σχ.ετους 2013-2014 σε μια σχολικη μοναδα οπου και οι 2 προηλθαν απο σχολεια που συγχωνευτηκαν/καταργηθηκαν;

Αν ναι, τοτε παμε βαση μοριων θεωρω..
Και εγω έχω μπερδευτεί..ναι από δύο σχολεία, το δικό μου πριν 2 χρονια και του συναδελφου με τις νέες συγχωνεύσεις φέτος. Αδείασανε δύο θέσεις με  τις μεταθέσεις. Εμένα με κάλεσε το Πυσπε να δηλώσω κατα προτεραιότητα λόγω υπεραριθμίας μου για τη1 οργανική που προέκυψε, δεν ξαναέγινε κρίση υπεραριθμίας για όλους τους δασκάλους του σχολείου μιας και υπήρχε ο αντιστοιχος αριθμός θέσεων και την δεύτερη οργανική την παίρνει ο συνάδελφος απο το σχολείο το τωρινό που σγχωνευτηκε.Τώρα το σεπτέμβρη που σίγουρα θα βγει κάποιος υπεράριθμος πως θα γίνει η κρίση?? :-[ :-[
3 σχολεία βασικά συγχωνεύτηκαν....σε ένα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2014, 01:23:52 πμ από nirvana2 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #413 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:27:34 πμ »
Λοιπον, αφου ο αλλος συναδελφος πηγαινει στο νεο σχολειο που προκυπτει υστερα απο τη συγχωνευση του παλιου δικου του, τοτε προηγειται αυτος στην τοποθετηση σε σχεση με σενα και εξηγω:

Σε περίπτωση συγχώνευσης σχολικών μονάδων για τη διαπίστωση της τυχόν υπεραριθμίας κρίνονται όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων που συγχωνεύονται Δε λαμβάνεται υπόψη ποιας σχολικής μονάδας το όνομα διατηρήθηκε μετά τη συγχώνευση ή αν δόθηκε νέο. Για τον καθορισμό του έτους τοποθέτησης λαμβάνεται υπόψη το έτος που οι εκπαιδευτικοί τοποθετήθηκαν στο κάθε σχολείο πριν τη συγχώνευση ( 115393/Δ2/28-9-2012 Διεύθυνση Προσωπικού Β/θμιας Εκπ/σης Τμήμα Γ΄).

αρα αυτος θεωρειται οτι εχει παλαιοτερη τοποθετηση σε σχεση με σενα που θα τοποθετηθεις φετος. Φυσικα αφου ειστε  και οι δυο υπεραριθμοι (εκανα λαθος πριν, αυτοματα χαρακτηριζεται υπεραριθμος αφου συγχωνευεται το σχολειο του) τελευταιος τοποθετηθεις θεωρησε εσυ.

Προσωπικη ερμηνεια ολα τα παραπανω, οπως τα καταλαβαινω απο τη νομοθεσια

ααα, κατσε τωρα το ειδα. λες 3 σχολεια σε 1 συγχωνευτηκαν. Αρα σε πιανει και εσενα το παραπανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2014, 01:30:07 πμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #414 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:34:28 πμ »
Το ιιδιο έτος τοποθετηθηκαμε στα προηγούμενα σχολεία...οπότε αν κατάλαβα καλά μετά πάει με μόρια..άρα παω για λειτουργικά υπεράριθμη..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!!
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΕΙ...δεν βλεπω να παραμενω σε ενα σχολείο θα γυρίσω το νομο όλε >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2014, 01:36:26 πμ από nirvana2 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #415 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:38:14 πμ »
ναι... αφου ειχατε ιδιο ετος τοποθετησης στα παλια σχολεια που γινονται 1 και τοποθετηστε ταυτοχρονα φετος τοτε παει με τα μορια η επιλογη ή μη για λειτουργικα υπεραριθμος

τιποτα....!!!  :)
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #416 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:40:40 πμ »
 ;) τώρα το κατάλαβα..σου εύχομαι και γενικά μας εύχομαι σε όλους να μας πάνε όλα καλα!!!! ;) (και το Σεπτέμβρη καλυτερα ???)
silcut ευχαριστώ και εσένα αλλά ξεκαθαρίζω ακόμα στο μυαλό μου πράγματα..με μπέρδευε αυτό με τα 3 σχολεία!
Καλο βράδυ σε όλους! :)

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #417 στις: Ιούλιος 24, 2014, 02:43:53 μμ »
Επειδή σε εμάς τους ΠΕ04 υπάρχει μπέρδεμα μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:
Στο νομό μου είμαι μόνο εγώ στη διάθεση (χημικός) και υπάρχουν μόνο κενά φυσικών και βιολόγων (αρκετά). 
Εγώ θα παραμείνω στη διάθεση ή θα τοποθετηθώ σε κάποιο από αυτά υποχρεωτικά;
Συνάδελφος φυσικός (με οργανική σε άλλη πόλη) που ζήτησε βελτίωση μπορεί μπορεί να διεκδικήσει το κενό του βιολόγου στην πόλη κατοικίας του;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #418 στις: Ιούλιος 24, 2014, 06:04:03 μμ »
Όχι δε μπορεί ουτε αυτός ουτε εσύ να πάρεις οργανική αλλης ειδικότητας. Και αν γίνει αυτό θα γίνει παράτυπα με μαγείρεμα. Με το νομο μπορεί να γίνει αυτό μονο ως άρση υπεράριθμιας, δηλαδή δε συμπληρώνει το 12ωρο φυσικής, βγαινεις υπεράριθμος και ειτε μένεις στο σχολειο που είσαι και καλύπτει με β ανάθεση στην ομάδα σχολείων ειτε  παίρνεις οργανική οποίας ειδικότητας είναι διαθεσιμη σε αλλη ομάδα σχολείων ( υπο προϋποθέσεις το τελευταιο)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #419 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:53:55 μμ »
Η κάθε δδε υπολογίζει με τον δικό της τρόπο τα οργανικά κενά και πλεονάσματα για οργανικές τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ, πχ η γ Αθήνας δεν εφάρμοσε την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ για τον υπολογισμό οργανικών κενών/πλεονασμάτων σε όλα τα σχολεία αρμοδιότητας της αλλά μόνο στα γυμνάσια και στα γενικά λύκεια, για τα επαλ εξέδωσε "εσωτερική'' εγκύκλιο, ο Πειραιάς υπολογίζει στα οργανικά κενά και τα διευθυντικά κενά,
γι αυτό (μεταξύ άλλων) και το φαινόμενο της υπεραριθμίας θα διαιωνίζεται επ΄άπειρον.
http://dide-peiraia.att.sch.gr/images/stories/pysde/2014-07/yperarithmies/DIEYKRINISEIS_GIA_TOYS_PINAKES.doc
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2014, 11:56:04 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.