*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 449358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:36:25 πμ »
Επειδή σε εμάς τους ΠΕ04 υπάρχει μπέρδεμα μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:
Στο νομό μου είμαι μόνο εγώ στη διάθεση (χημικός) και υπάρχουν μόνο κενά φυσικών και βιολόγων (αρκετά). 
Εγώ θα παραμείνω στη διάθεση ή θα τοποθετηθώ σε κάποιο από αυτά υποχρεωτικά;
Συνάδελφος φυσικός (με οργανική σε άλλη πόλη) που ζήτησε βελτίωση μπορεί μπορεί να διεκδικήσει το κενό του βιολόγου στην πόλη κατοικίας του;
Αν δεν το ζητήσει κάποιος άλλος πε04, ακόμα και αν εσύ δεν κάνεις αίτηση, θα πάρεις οργανική υποχρεωτικά. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε εμάς πέρισυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:35 »

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #421 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:45:34 πμ »
Όχι δε μπορεί ουτε αυτός ουτε εσύ να πάρεις οργανική αλλης ειδικότητας. Και αν γίνει αυτό θα γίνει παράτυπα με μαγείρεμα. Με το νομο μπορεί να γίνει αυτό μονο ως άρση υπεράριθμιας, δηλαδή δε συμπληρώνει το 12ωρο φυσικής, βγαινεις υπεράριθμος και ειτε μένεις στο σχολειο που είσαι και καλύπτει με β ανάθεση στην ομάδα σχολείων ειτε  παίρνεις οργανική οποίας ειδικότητας είναι διαθεσιμη σε αλλη ομάδα σχολείων ( υπο προϋποθέσεις το τελευταιο)
Ειδικότερα για τον κλάδο ΠΕ04* ( σχετ. η αριθμ. 60818/Δ2/27-05-2011 εγκύκλιος  του ΥΠΔΒΜΘ)
-    Η κρίση και η άρση της υπεραριθμίας θα γίνει ενιαία στον κλάδο και
 - οι τοποθετήσεις των υπεραρίθμων όπως και οι βελτιώσεις, οι τοποθετήσεις των νεομετατιθέμενων  και όσων εκπαιδευτικών βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ανήκουν στον κλάδο ΠΕ04  θα γίνουν κατά κλάδο και ειδικότητα

Από τα παραπάνω μου φαίνεται ότι σε πρώτη φάση οι υπεράριθμοι θα τοποθετηθούν κατά προτεραιότητα μόνο αν υπάρχει κενό στην ειδικότητά τους και όχι ενιαία. Καταλαβαίνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #422 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:49:12 πμ »
Μια ερώτηση για τους πε04. Γυμνάσιο έχει 14 ώρες κενό γεωγραφίας και 16 ώρες κενό βιολογίας. Τι οργανική θα βγει; Βιολόγου ή βιολόγου-γεωλόγου;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:56:58 πμ »
Μια ερώτηση για τους πε04. Γυμνάσιο έχει 14 ώρες κενό γεωγραφίας και 16 ώρες κενό βιολογίας. Τι οργανική θα βγει; Βιολόγου ή βιολόγου-γεωλόγου;
Με βάση αυτο που κατάλαβες...... Φυσικού!
Η εγκυκλιος που παρά θέτεις ορίζει αυτό που ειπε ο giokspy. Αν δοθεί οργανική σε αλλη ειδικότητα ειναι λάθος. Αν δεν εχει κενό στην σωστη ειδικότητά, καλύπτει λειτουργικό κενό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:35 »

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #424 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:26:45 πμ »
Με βάση αυτο που κατάλαβες...... Φυσικού!
Η εγκυκλιος που παρά θέτεις ορίζει αυτό που ειπε ο giokspy. Αν δοθεί οργανική σε αλλη ειδικότητα ειναι λάθος. Αν δεν εχει κενό στην σωστη ειδικότητά, καλύπτει λειτουργικό κενό.
Το ίδιο πράγμα λέμε. Ωστόσο πέρισυ στο δικό μας ΠΥΣΔΕ οργανικό κενό φυσικού δόθηκε υποχρεωτικά στον τελευταίο στα μόρια διαθεσίτη χημικό. Δεν λέω ότι είναι σωστό, απλώς επισημαίνω τι κάνουν τα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #425 στις: Ιούλιος 25, 2014, 03:03:54 πμ »
Αν δεν το ζητήσει κάποιος άλλος πε04, ακόμα και αν εσύ δεν κάνεις αίτηση, θα πάρεις οργανική υποχρεωτικά. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε εμάς πέρισυ.
Έτσι γίνεται πάντα!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #426 στις: Ιούλιος 25, 2014, 03:45:34 πμ »
Έτσι γίνεται πάντα!  ;)
Με βάση ποιό νόμο?

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #427 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:15:10 πμ »
Οι πε4 μαλώνουν για τα κενά , οι πε2 μαλώνουν για τις αναθέσεις , η καλύτερη ειδικότητα μακράν είναι η δικιά μας τελικά.   :)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #428 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:04:17 μμ »
Κάπου διάβασα πως οι υπηρεσιακές μεταβολές θα συνδεθούν με την αποδοχή της αξιολόγησης.
Δεν θα μπορείς να ζητάς μετάθεση απόσπαση βελτίωση οριστική τοποθέτηση αν δεν έχεις δεχθεί να αξιολογηθείς αν κατάλαβα καλά.

Αποσυνδεδεμένος Alex27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #429 στις: Ιούλιος 25, 2014, 02:46:42 μμ »
Οι πε4 μαλώνουν για τα κενά , οι πε2 μαλώνουν για τις αναθέσεις , η καλύτερη ειδικότητα μακράν είναι η δικιά μας τελικά.   :)

Κάτι από παιδικές κόντρες μου θυμίζει αυτό. Παλιμπαιδισμός!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #430 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:34:01 μμ »
Με βάση ποιό νόμο?
Δεν ξέρω ποιόν νόμο, αλλά ξέρω οτι δεν αφήνουν οργανικό κενό χωρίς να το καλύψουν, εφόσον υπάρχουν άτομα. Πριν λίγα χρόνια στην περιοχή μετάθεσής μου υπήρχε ένα οργανικό κενό στην ειδικότητά μου και καμμιά δεκαριά στη διάθεση. Δεν δήλωσε κανένας το κενό (από όσο ξέρω) γιατί ήταν δύσκολο λόγω απόστασης. Δόθηκε σε αυτόν που είχε τα λιγότερα μόρια, χωρίς να το έχει δηλώσει. (τουλάχιστον αυτή την πληροφόρηση είχα.
 Επίσης από την περιοχή πρώτου διορισμού μου, τη χρονιά που έφυγα, άνοιξαν τόσα οργανικά κενά στην ειδικότητά μου, όσοι ήταν στη διάθεση και όλοι πήραν οριστική τοποθέτηση.
 Αν ισχύει κάτι διαφορετικό καλό θα είναι να το ξέρουμε.   :)
  

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #431 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:39:27 μμ »
Εμένα μ΄αρέσουν οι ΠΕ01.
Συνήθως είναι 1 στο σχολείο, μόνος βάζει θέματα, μόνος καθορίζει την ύλη, δε χρειάζεται να τα βρει με κανέναν. Δεν μπερδεύεται με β΄αναθέσεις και κανείς δε θα του πάρει το δικό του μάθημά.
Άσε που κάνει μάθημα σε μικρότερα τμήματα γιατί οι φασαριόζοι μαθητές συνήθως παίρνουν απαλλαγή.
Το μάθημά του δεν εξετάζεται πανελλαδικά, άρα και να μην μάθουν και κάτι οι μαθητές δεν πειράζει και τόσο, δεν τον τρώνε οι τύψεις!!! Κανείς δε θα τον κατηγορήσει ότι βάζει τους βαθμούς που βάζει για να ψαρέψει ιδιαίτερα!  :) είχα κι άλλα υπόψη αλλά τα ξεχνάω τώρα (έτσι κι αλλιώς εκτός θέματος είμαι, admin αν θες σβήστα, δίκιο θα 'χεις!!!)  ;)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PAPEN_13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ΠΕ 04.02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #432 στις: Ιούλιος 25, 2014, 06:01:47 μμ »
Γνωρίζει κάποιος αν πάρουμε οργανική φέτος όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στην απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ; Δηλαδή θα χρειαστεί αναπληρωτής για να φύγουμε;

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #433 στις: Ιούλιος 25, 2014, 06:16:09 μμ »
Υπεράριθμος χημικός μπορεί να πάρει κενό κάποιας άλλης ειδικότητας ΠΕ04 εφόσον δεν το ζητήσει άλλος; Κάποια ΠΥΣΔΕ που το κάνουν σε ποιο νόμο βασίζονται; να κάνω θετική δήλωση ή όχι άρσης υπεραριθμίας βάζοντας τα άλλα κενά; κενά στην ειδικότητά μου δεν υπάρχουν. Παρακαλώ για μια τεκμηριωμένη συμβούλή και γρήγορα γιατί η προθεσμία τελειώνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.