*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 460991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #504 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:27:28 πμ »
Εννοείται ότι προηγείται μόνο στην ίδια ή όμορη ομάδα ο υπεράριθμος. Αλλιώς μπαίνει στη διαδικασία των βελτιώσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:21 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #505 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:35:08 πμ »
Θα ήθελα να με διαφωτίσει καποιος αν μπορεί. Υπάρχει στην πόλη μου ένα λυκειο που έχει έλλειμα: μία ώρα φυσικής , πέντε ώρες χημείας και επτά ώρες βιολογιας. Το ΠΙΣΔΕ αν και το έβγαλε την προηγούμενη εβδομάδα ως κενό Φυσικής (λανθασμένα νομίζω) το αναίρεσε εχθές και δεν το παρουσιάζει καν ως κενό γιατι όπως αναφέρει δεν υπάρχει κανένα μαθημα με κενό 12 ή επίπλέον ώρες. Είναι σωστή η ενέργεια ή όχι; Μαθαίνω ότι σε άλλα ΠΙΣΔΕ (Φλώρινα, Θεσ/νίκη) κενά αυτου του είδους δίνονται χαρακτηρισμένα με βάση το μάθημα που έχει τις περισσότερες ώρες σε έλλειμα. Υπάρχει καποιος νόμος ,οδηγία που να ορίζει τι πρέπει να γίνει. Αν γνωρίσει κάποιος ας βοηθήσει την κατάσταση γιατί θέλω να κάνω ένσταση αλλά δεν γνωρίζω ύπαρξη νόμου για να τη στηρίξω.
Και εγω θα ηθελα μια διευκρίνηση σε αυτό. Για παράδειγμα η γ αθήνας εβγαλε 51 κενά ΠΕ04 επειδή όταν έβλεπε-12 σε οποιαδηποτε ειδικότητα ΠΕ04 εδινε οργανικό κενό ανεξάρτητα που οι συνολικές ώρες δεν ήταν αρκετές. Αν το εκανε με το τρόπο φλώρινας θα εβγαζε 41

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #506 στις: Ιούλιος 30, 2014, 03:01:51 πμ »
Αρα ρυθμίζεται η υπεραριθμία ΠΕ04 ενιαία μονο στην ιδια ή όμορη ομάδα,(επειδή ρυθμιση και αρση εχουμε μονο στην ιδια ή όμορη ομάδα, πιο μακριά δεν είναι ρυθμιση) και άρα μπορει να τοποθετηθεί ενιαία μονο στην ίδια η όμορη ομάδα από την προηγούμενη οργανική του. Αν δεν έχει κανένα κενο ΠΕ04 στην ίδια ή όμορη ομάδα, θα τοποθετηθεί οργανικά σε αλλη ομάδα της περιοχής του ανα ειδικότητα, και όχι ενιαία.

Επιτελους συνεννοηθηκαμε... ;D

Astro, η τοποθετηση ανα ειδικοτητα εχει νοημα διοτι η συγχωνευση τμηματων που λες μπορει να μη συμβει ποτε. Επισης, καποιος απο τους παλιους μπορει να φυγει (συνταξη, μεταθεση!) και να μην κινδυνευει πλεον ο καινουριος.

Αποσυνδεδεμένος koslyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #507 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:06:31 πμ »
Εάν κάποιος έχει παντρευτεί τέλος Μαιου (μέτα τις αιτήσεις των μεταθέσεων) δικαιούται να πάρει τα μόρια του γάμου (4 μόρια) για την οριστική τοποθέτηση ή λαμβάνονται υπόψη τα αρχικά μόρια που είχαν υπολογιστεί για τις μεταθέσεις;
Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που διευκρινίζει τον τρόπο υπολογισμού των μορίων για την οριστική τοποθέτηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:21 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #508 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:11:05 πμ »
Ξέρω ότι λαμβάνονται υπόψη τα αρχικά μόρια.
Για τα λειτουργικά κενά του Σεπτέμβρη όμως μπορείς να πάρεις τα μόρια του γάμου, αν προσκομίσεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και εφόσον έχεις τις προυποθέσεις, παίρνεις και τα μόρια της συνυπηρέτησης.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #509 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:00:04 μμ »
Στον Πειραιά εδέησαν επιτέλους ν' ανακοινώσουν τα οργανικά κενά, μετά τη ρύθμιση των υπεραριθμιών. Ή, μάλλον, για να είμαι πιο ακριβής, εδέησαν ν' ανακοινώσουν τα οργανικά κενά ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ, γιατί στους ΠΕ06, οργανικά κενά στην Α' Πειραιά, γιοκ, zip, nada! Παρ' όλα αυτά, θα πρέπει να κάνουμε δήλωση, συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία μας. Και αυτό δε μπορεί να γίνει τώρα, αλλά μετά τις 6/8. Τους μπιπ-μπιπ τώρα, ή δεν τους μπιπ-μπιπ;

Άμα ξανακούσω κανένα να μου λέει ότι κάνω τρεις μήνες διακοπές, θα του πω ό,τι λέει το τραγούδι:

https://www.youtube.com/watch?v=XBZ-M7Axuac

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 11:03:32 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος snow03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #510 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:33:16 πμ »
Εννοείται ότι προηγείται μόνο στην ίδια ή όμορη ομάδα ο υπεράριθμος. Αλλιώς μπαίνει στη διαδικασία των βελτιώσεων.


Καλημέρα και από εμένα. Όταν κάποιος κριθεί οργανικά υπεράριθμος προηγείτε στις νέες οριστικές τοποθετήσεις στην ίδια ή όμορη όμάδα σχολείων έναντι όλων εκείνων που είναι στη διάθεση αλλά και όσων ζητούν βελτίωση θέσης. Μέχρι εδω τα εχω εμπεδώσει. Ποιά είναι η όμορη ομάδα σχολείων όμως; Εγώ θεωρώ ότι είναι ομάδα σχολείων του ίδιου δήμου και μόνο. Σωστά τα λέω; Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει και αν ξέρετε πείτε μου σας παρακαλώ και τη νομοθεσία για να μη με βρίσκουν κορόιδο καθε φορά.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #511 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:31:59 πμ »
Κάθε Διεύθυνση ανακοινώνει τα σχολεία κάθε ομάδας και ταυτόχρονα τις όμορες κάθε ομάδας.
Αναζήτησε λοιπόν τα συγκεκριμένα στοιχεία στο site της Διεύθυνσης που σε ενδιαφέρει, ή ρώτα στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σου.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #512 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:42:26 πμ »
Άρα εσείς ξεκαθαρίσατε γρηγορότερα από μας :(,
ελπίζω τώρα που μείνατε οι μισοί να μην είστε πάλι τριψήφιο νούμερο ;) ;D,
οπότε και θα ξεφρακάρετε οριστικά (να μπορέσουμε να έρθουμε και μεις....) :).

Όχι τώρα πρέπει να είμαστε λίγο πάνω από 50 και μετά τις φετινές οριστικές τοποθετήσεις οι πε3 που θα παραμείνουν στη διάθεση του μεγαλύτερου πυσδε ίσως να μπορούν να μετρηθουν με τα δάχτυλα δύο χεριών.   :)

Ελπίζω να μην έκανα λάθος υπολογισμούς , γιατί πολύ αισιόδοξα τα περιγράφω τα πράγματα.   :)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #513 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:06:58 πμ »
Κάθε Διεύθυνση ανακοινώνει τα σχολεία κάθε ομάδας και ταυτόχρονα τις όμορες κάθε ομάδας.
Αναζήτησε λοιπόν τα συγκεκριμένα στοιχεία στο site της Διεύθυνσης που σε ενδιαφέρει, ή ρώτα στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σου.
Οπωσδήποτε το ανακοινώνει η κάθε διεύθυνση, αλλά μπορεί κάποιος να το βρεί και μόνος: όμορες ομάδες είναι όλες οι ομάδες που "εφάπτονται" στη δική μας, ανεξαρτήτως Δήμου. Στην επαρχία είναι πανεύκολο, σε μεγαλουπόλεις όπως Αθήνα Θεσ/νίκη κλπ, ίσως είναι κάπως δυσκολότερο, γιατί πρέπει να ξέρει κάποιος που ακριβώς βρίσκεται το κάθε σχολείο. Για νησιωτικές περιοχές όπως Δωδεκάνησα, Κυκλάδες δεν γνωρίζω.
  

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #514 στις: Αύγουστος 05, 2014, 04:28:20 μμ »
Σήμερα έβγαλε και η ΔΔΕ Βοιωτίας τα οργανικά κενά & υπεραριθμίες (http://dide.voi.sch.gr/our_index.php) και καλεί τους υπεράριθμους να κάνουν δήλωση εάν επιθυμούν ή όχι να κριθούν υπεράριθμοι.
Λύστε μου μια απορία: Γιατί να θέλει κάποιος να κριθεί ή όχι υπεράριθμος. Αφού είναι ήδη υπεράριθμος. Πώς μπορεί να μην είναι; Γιατί να πρέπει να κάνει δήλωση "Δεν επιθυμώ να κριθώ υπεράριθμος."; Αφού είναι.
Με συγχωρείτε για το αφελές της ερώτησης. Είμαι νεοδιόριστη και δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω πώς δουλεύει το σύστημα.

2η απορία: Εγώ που είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, δεν είμαι υπεράριθμη; Θα πρέπει κι εγώ να δηλώσω ότι θέλω ή δεν θέλω να κριθώ υπεράριθμη; Ή μήπως θα πρέπει να περιμένω να τελειώσει η διαδικασία και μετά θα κάνω αίτηση τοποθέτησης στα λειτουργικά κενά που θα προκύψουν;

**Προς τους συντονιστές: Συγνώμη αν η ερώτηση έγινε σε λάθος τόπικ, αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα σχετικό με υπεραριθμίες στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:38:38 μμ »
Το ναι ή το όχι (να κριθώ υπεράριθμος) καθορίζει ποιος θα χαρακτηριστεί υπεράριθμος, αν πουν όχι όλοι οι οργανικά ανήκοντες στο σχολείο που διαπιστώθηκε υπεραριθμία στη συγκεκριμένη ειδικότητα, τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται ο τελευταίος τοποθετηθείς, αν πουν πχ 2 ναι τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια μετάθεσης, η διαδικασία άρσης υπεραριθμίας δεν αφορά όσους είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, αυτοί περιμένουν να τελειώσουν οι διαδικασίες ρύθμισης υπεραριθμίας για να δηλώσουν στα εναπομείνοντα οργανικά κενά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #516 στις: Αύγουστος 05, 2014, 06:55:00 μμ »
Να ρωτήσω κάτι.
Ένας υπεράριθμος που δεν πήρε οριστική τοποθέτηση στη διαδικασία άρσης υπεραριθμίας μπορεί να συμμετάσχει στη διαδικασία βελτιώσεων μόνο αν το είχε αιτηθεί πριν κάποιους μήνες ( τότε που κάναμε αίτηση και οι υπόλοιποι ) ή μπορεί να συμμετάσχει και χωρίς να το είχε αιτηθεί τότε ;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #517 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:13:26 μμ »
μπορεί και τώρα μόνο αν στη δήλωση τύπου β όπου δηλώνουν τις προτιμήσεις τους (στην ομάδα τους ή την όμορη περιπτώσεις α και β) οι υπεράριθμοι είχε δηλώσει την περίπτωση γ δηλαδή να τοποθετηθεί χωρίς προτεραιότητα σε οποιοδήποτε σχολείο της δδε του συγκρινόμενος με όσους ζητούν βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση με βάση τα συνολικά μόρια.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.