*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 449348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #658 στις: Αύγουστος 21, 2014, 03:52:52 μμ »
Είναι δύο διαφορετικά γυμνάσια σε κοντινά χωριά. Το ερώτημα είναι το εξής:
Είναι νόμιμο; Εάν όχι τότε ο καθένας μπορεί να το καταγείλλει στο Υπουργείο και να χάσει ο συνάδερφος την οργανική του ξαφνικά μετά από ένα χρόνο, τρία χρόνια , ή μετά από αμοιβαία μετάθεση και να τον ξαναγυρίσουν πίσω.
Δηλαδή γιατί να είσαι εκτεθειμένος στις ορέξεις του κάθε ενός; εφόσον ο νόμος δεν το προβλέπει ας μην ανοίξει οργανική; σωστά;

"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:52 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #659 στις: Αύγουστος 21, 2014, 03:58:17 μμ »
Είναι δύο διαφορετικά γυμνάσια σε κοντινά χωριά. Το ερώτημα είναι το εξής:
Είναι νόμιμο; Εάν όχι τότε ο καθένας μπορεί να το καταγείλλει στο Υπουργείο και να χάσει ο συνάδερφος την οργανική του ξαφνικά μετά από ένα χρόνο, τρία χρόνια , ή μετά από αμοιβαία μετάθεση και να τον ξαναγυρίσουν πίσω.
Δηλαδή γιατί να είσαι εκτεθειμένος στις ορέξεις του κάθε ενός; εφόσον ο νόμος δεν το προβλέπει ας μην ανοίξει οργανική; σωστά;

Θεωρητικά έχεις δίκιο εφόσον αποδείξεις ότι τότε που δόθηκε δεν υπήρχαν οι συγκεκριμένες ώρες που δικαιολογούσαν την ύπαρξη οργανικής.
Πρακτικά εγώ προσωπικά δεν το έχω δει να γίνεται ποτέ. Αν θες να το κάνεις πρέπει να το αποδείξεις αλλιώς μάλλον δεν θα κάνεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #660 στις: Αύγουστος 21, 2014, 04:41:55 μμ »
Δεν αναφέρεται (νομίζω πουθενά) αλλά το κάνουν.
Οταν βλέπεις οργανική χωρίς ώρες (σε κάποια ΠΥΣΔΕ) γίνεται κατά κόρον και συνήθως είναι συστεγαζόμενο Γυμνάσιο-Λύκειο.
Μην ξεχνάτε οτι παλιά, επί εξαταξίων Γυμνασίων αυτά τα τωρινά συστεγαζόμενα Γυμνάσια-Λύκεια ήταν μία ενιαία σχολική μονάδα!   ;)
  

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #661 στις: Αύγουστος 21, 2014, 04:43:33 μμ »
Μην ξεχνάτε οτι παλιά, επί εξαταξίων Γυμνασίων αυτά τα τωρινά συστεγαζόμενα Γυμνάσια-Λύκεια ήταν μία ενιαία σχολική μονάδα!   ;)

Καλά υπάρχει ακόμα εν ενεργεία εκπαιδευτικός που να έχει οργανική από εξατάξιο?  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος expert23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #662 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:16:27 πμ »
και στη δική μας περιοχή εγινε το ίδιο.
οργανικό κενο του κλάδου ΠΕ04 το άφησαν κενο,δεν υπήρχε η συγκεκριμένη ειδικότητα να το παρει και εγω που το ειχα δηλώσει έμεινα στη διάθεση..
παω για ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #663 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:28:47 πμ »
Κάποιος συνάδελφος προανέφερε ότι για θέσεις λυκείων πρέπει να έχεις τουλάχιστον πενταετή υπηρεσία (ν.1566/85). Μπορώ να βασιστώ σε αυτό και να κάνω ένσταση για συνάδελφο 'αλλης  ειδικότητας που έχουμε ίδια Α  ανάθεση (κενό λυκείου) αλλά δεν έχει συμπληρώσει πενταετή υπηρεσία;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2014, 12:37:36 πμ από astro »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #664 στις: Αύγουστος 23, 2014, 02:03:03 πμ »
Σχολείο Α εμφανιζόταν ως πιθανό κενό από βελτίωση.
Στα πιθανά κενά δεν εμφανιζόταν δίπλα πλήθος ωρών, όπως εμφανιζόταν στα πραγματικά κενά.
Έφυγε συνάδελφος απ΄το Α και πήρε οργανική σε σχολείο Β
Στο Α δεν πήγε κανένας.
Παίζει να είναι κάτι άλλο εκτός από λάθος/παράνομο κλπ;
Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να ήταν πλεονάζων ο συνάδελφος του σχολείου Α και με την βελτίωσή του, να έπαψε να έχει πλεόνασμα ωρών το σχολείο, οπότε γι΄αυτό δεν το έδωσαν σε άλλον;
Μα αν ήταν πλεονάζων, τότε θα έπρεπε να έχει ρυθμιστεί πριν με τις υπεραριθμίες
Παραμιλάω... για βοηθάτε ρε παιδιά!

ΥΓ Είναι ακριβώς η περίπτωση που περίεγραφε η silkcut και σχολιάζαμε προ ημερών ή υπάρχει και κάποια άλλη παράμετρος που μου διαφεύγει;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #665 στις: Αύγουστος 23, 2014, 02:33:11 πμ »
 Και στο δικό μας ΠΥΣΔΕ έγιναν αλλαγές αφού ανακοινώθηκαν κάποιες "προσωρινές" τοποθετήσεις. Δοθηκε χρόνος για ενστάσεις και μετά έγιναν πολλές αλλαγές κυρίως από "καραμπόλες".
 Τι είναι πιο πιθανό, να έκανε το ΠΥΣΔΕ κάποιο λάθος στα μόρια κάποιου; Υπάρχει ενδεχόμενο να έκανε κάποιος ένσταση για σχολείο που δεν είχε δηλώσει, βλέποντας εκ των υστέρων οτι τον βόλευε και οτι εκεί τοποθετήθηκε άλλος με πιο λίγα μόρια;
  

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #666 στις: Αύγουστος 23, 2014, 08:36:31 πμ »
Σχολείο Α εμφανιζόταν ως πιθανό κενό από βελτίωση.
Στα πιθανά κενά δεν εμφανιζόταν δίπλα πλήθος ωρών, όπως εμφανιζόταν στα πραγματικά κενά.
Έφυγε συνάδελφος απ΄το Α και πήρε οργανική σε σχολείο Β
Στο Α δεν πήγε κανένας.
Παίζει να είναι κάτι άλλο εκτός από λάθος/παράνομο κλπ;
Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να ήταν πλεονάζων ο συνάδελφος του σχολείου Α και με την βελτίωσή του, να έπαψε να έχει πλεόνασμα ωρών το σχολείο, οπότε γι΄αυτό δεν το έδωσαν σε άλλον;
Μα αν ήταν πλεονάζων, τότε θα έπρεπε να έχει ρυθμιστεί πριν με τις υπεραριθμίες
Παραμιλάω... για βοηθάτε ρε παιδιά!

ΥΓ Είναι ακριβώς η περίπτωση που περίεγραφε η silkcut και σχολιάζαμε προ ημερών ή υπάρχει και κάποια άλλη παράμετρος που μου διαφεύγει;

Νομίζω είναι πιθανό να ήταν υπεράριθμος , να μη ρύθμισε την υπεραριθμία του και να είχε κάνει αίτηση βελτίωσης.
Αλλά περίμενε την άποψη της ειδικού bitch καλύτερα , μη βασιστείς σε μένα.   :)
Σε μας πάντως φαίνονται κενά και πλεονάσματα σε ώρες για το κάθε σχολείο , απλά υπάρχουν αρκετά λάθη γιατί αυτή την εποχή δεν είσαι σίγουρος αφού ένα τμήμα πάνω ή κάτω αλλάζει τα δεδομένα.   :)
Επίσης δεν ξέρω αν κάνουν και εσκεμμένα λάθη στα νούμερα που παρουσιάζουν.
Σε κάθε περίπτωση το δικό μας πυσδε είναι πιο καθαρό , φαινομενικά τουλάχιστον.   :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #667 στις: Αύγουστος 23, 2014, 09:04:27 πμ »

Σχολείο Α εμφανιζόταν ως πιθανό κενό από βελτίωση.
Στα πιθανά κενά δεν εμφανιζόταν δίπλα πλήθος ωρών, όπως εμφανιζόταν στα πραγματικά κενά.
Έφυγε συνάδελφος απ΄το Α και πήρε οργανική σε σχολείο Β
Στο Α δεν πήγε κανένας.
Παίζει να είναι κάτι άλλο εκτός από λάθος/παράνομο κλπ;
Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να ήταν πλεονάζων ο συνάδελφος του σχολείου Α και με την βελτίωσή του, να έπαψε να έχει πλεόνασμα ωρών το σχολείο, οπότε γι΄αυτό δεν το έδωσαν σε άλλον;
Μα αν ήταν πλεονάζων, τότε θα έπρεπε να έχει ρυθμιστεί πριν με τις υπεραριθμίες
Παραμιλάω... για βοηθάτε ρε παιδιά!

ΥΓ Είναι ακριβώς η περίπτωση που περίεγραφε η silkcut και σχολιάζαμε προ ημερών ή υπάρχει και κάποια άλλη παράμετρος που μου διαφεύγει;
Νομίζω είναι πιθανό να ήταν υπεράριθμος , να μη ρύθμισε την υπεραριθμία του και να είχε κάνει αίτηση βελτίωσης.
Αλλά περίμενε την άποψη της ειδικού bitch καλύτερα , μη βασιστείς σε μένα.   :)
Σε μας πάντως φαίνονται κενά και πλεονάσματα σε ώρες για το κάθε σχολείο , απλά υπάρχουν αρκετά λάθη γιατί αυτή την εποχή δεν είσαι σίγουρος αφού ένα τμήμα πάνω ή κάτω αλλάζει τα δεδομένα.   :)
Επίσης δεν ξέρω αν κάνουν και εσκεμμένα λάθη στα νούμερα που παρουσιάζουν.
Σε κάθε περίπτωση το δικό μας πυσδε είναι πιο καθαρό , φαινομενικά τουλάχιστον.   :)

έστω Κώστας αυτός που θα εμφάνιζε το πιθανό κενό από βελτίωση.
Έστω Γιώργος αυτός που έφυγε τελικά με βελτίωση, υπηρετούσε στο ίδιο σχολείο και είχε περισσότερα μόρια από τον Κώστα.
Αν ο Κώστας ήταν υπεράριθμος αλλά δεν είχε ρυθμίσει την υπεραριθμία του ως είχε δικαίωμα τότε το κενό που "άνοιξε" από τον Γιώργο σωστά δεν δόθηκε αλλού διότι ουσιαστικά "δόθηκε" στον Κώστα για να λύσει την υπεραριθμία του- να πάψει δηλαδή να είναι υπεράριθμος.
Επομένως κάποιες ώρες απο το κενό που άφησε ο Γιώργος  ( αυτές που θα απομείνουν δλδ από όσες πάρει ο Κώστας για να συμπληρώσει το δικό του ωράριο και να μην είναι πλέον υπεράριθμος ) θα δοθούν για συμπλήρωση ή ΑΜΩ/ Ωρομίσθιο σε ύστερη φάση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #668 στις: Αύγουστος 23, 2014, 09:06:52 πμ »
Κάποιος συνάδελφος προανέφερε ότι για θέσεις λυκείων πρέπει να έχεις τουλάχιστον πενταετή υπηρεσία (ν.1566/85). Μπορώ να βασιστώ σε αυτό και να κάνω ένσταση για συνάδελφο 'αλλης  ειδικότητας που έχουμε ίδια Α  ανάθεση (κενό λυκείου) αλλά δεν έχει συμπληρώσει πενταετή υπηρεσία;

όχι ! ο 1566 αναφέρει ότι νεοδιόριστος με προϋπηρεσία κάτω των 5 ετών δεν πρέπει να τοποθετείται σε λύκειο ( αν και προφανώς αυτό καταστρατηγείται εκ των πραγμάτων ). Η περίπτωση που ανέφερα παραπάνω είναι μία τραβηγμένη απ τα μαλλιά ( περίπτωση ισοβαθμίας συστέγαση σχολείου κτλ κτλ ) και μπορεί - θεωρητικά - να χρησμοποιηθεί από το πυσδε ως ύστατο μέτρο.
Κατά τα λοιπά για τις τοποθετήσεις ισχύουν όσα αναφέρονται στα πδ50 και πδ100.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #669 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:03:46 πμ »
Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να ήταν πλεονάζων ο συνάδελφος του σχολείου Α και με την βελτίωσή του, να έπαψε να έχει πλεόνασμα ωρών το σχολείο, οπότε γι΄αυτό δεν το έδωσαν σε άλλον;
Μα αν ήταν πλεονάζων, τότε θα έπρεπε να έχει ρυθμιστεί πριν με τις υπεραριθμίες
Παραμιλάω... για βοηθάτε ρε παιδιά!
Μπορεί αυτός που βελτιώθηκε να πλεόναζε κατά πχ 11 ώρες οπότε δεν τον βλέπεις στον πίνακα με τα πλεονάσματα (υπεραριθμίες) γιατί δεν πλεόναζε κατά τουλάχιστον 12 ώρες για να χαρακτηριστεί υπεράριθμος, μετά τη βελτίωσή του αν αυτός είχε πχ ωράριο 21 ώρες, βγαίνει κενό 10 ωρών δηλαδή όχι οργανικό.
Αυτό βέβαια είναι υπόθεση, μια ερώτηση στο ΠΥΣΔΕ κρίνεται απαραίτητη. :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #670 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:05:37 πμ »
Έστω ότι μετά τη διαδικασία τοποθετήσεων έχουν μείνει κάποια επιπλέον οργανικά κενά και η δ/νση ζηταει να κάνουν αιτήσεις για να καλυφθουν τα κενά. Έστω ότι εγώ είχα ζητήσει βελτίωση, αλλά δεν πήρα και παραμένω στην οργανική μου αλλά υπάρχει ένα κενό σε ένα σχολείο που δεν είχα ζητήσει εξαρχής αλλά τώρα με τη νέα διαδικασία θα ήθελα νατο δηλώσω. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάποιοι συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας έχουν τοποθετηθεί με τις αρχικές αιτήσεις και τοποθετούμαι στη συνέχεια και εγώ (λίγες μέρες μετα). Στη συμπλήρωση ωραρίου ποιος προηγείται; Αυτός που πήρε την οργανική με την αρχική διαδικασία ή αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια δεδομένου ότι η τοποθέτηση έγινε την ίδια χρονιά αν και με λίγες μέρες διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #671 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:11:14 πμ »
Και στο δικό μας ΠΥΣΔΕ έγιναν αλλαγές αφού ανακοινώθηκαν κάποιες "προσωρινές" τοποθετήσεις. Δοθηκε χρόνος για ενστάσεις και μετά έγιναν πολλές αλλαγές κυρίως από "καραμπόλες".
 Τι είναι πιο πιθανό, να έκανε το ΠΥΣΔΕ κάποιο λάθος στα μόρια κάποιου; Υπάρχει ενδεχόμενο να έκανε κάποιος ένσταση για σχολείο που δεν είχε δηλώσει, βλέποντας εκ των υστέρων οτι τον βόλευε και οτι εκεί τοποθετήθηκε άλλος με πιο λίγα μόρια;
όχι (χοντρό να γίνει κάτι τέτοιο, κάτι τέτοιο δεν αποδεικνύεται βέβαια σε καμία περίπτωση ακόμα και αν έχει γίνει), πολλές φορές γίνονται λάθη στα μόρια (δεν λαμβάνουν υπόψη μόρια εντοπιότητας συνυπηρέτησης που  πρέπει να προστίθενται στα υπόλοιπα σταθερά μόρια μόνο για τα σχολεία των αντίστοιχων δήμων), διορθώνοντας αυτά τα λάθη δημιουργούνται και καραμπόλες στις τοποθετήσεις και συνήθως ο/οι τελευταίος/οι μένουν μπουκάλα (στη διάθεση) ;D.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.