*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 459357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 23, 2014, 06:03:53 μμ »
από πού τσέκαρες τις υπεραριθμίες του συγκεκριμένου σχολείου; Διότι αν υπηρχε υπεραριθμία και ο καθηγητής επέλεξε να παραμείνει ων υπεράριθμος προφανώς δε θα φαινόταν κάπου...
Απ΄τον πίνακα κενών/πλεονασμάτων δεν προκύπτει υπεραριθμία στην ειδικότητα σ΄αυτό το σχολείο
Αν υπήρχε θα φαινόταν το όνομα του σχολείου και δίπλα +τόσες ώρες
Επιπλέον, όταν κληθήκαμε να κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά, τα σχολεία που είχαν πλεόνασμα ωρών είχαν ειδική σήμανση (κόκκινο χρώμα) στη λίστα με τα σχολεία κι αυτό στο οποίο αναφέρομαι δεν είχε τέτοια σήμανση. Αρα υπεραριθμία ολόκληρη, κανονική βρε αδερφέ!  :) δεν υφίστατο. Ίσως το ΠΥΣΔΕ έκρινε όπως λέει η Silkcut ότι εκεί υπάρχει μια wanna be υπεραριθμία και είπε να την προλάβει!
Τις ώρες του σχολείου στην ειδικότητα και τα ωράρια των καθηγητών που λές guset σαφώς τα ξέρει το ΠΥΣΔΕ, εγώ πού να τα βρώ;  8)
Τέλοσπάντων μη σας ζαλίζω άλλο, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, έτσι για να ακούτε τα χαίρια των άλλων ΠΥΣΔΕ και να χαίρεστε για το δικό σας!!!  :)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:11 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 23, 2014, 06:23:57 μμ »
Απ΄τον πίνακα κενών/πλεονασμάτων δεν προκύπτει υπεραριθμία στην ειδικότητα σ΄αυτό το σχολείο
Αν υπήρχε θα φαινόταν το όνομα του σχολείου και δίπλα +τόσες ώρες
Επιπλέον, όταν κληθήκαμε να κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά, τα σχολεία που είχαν πλεόνασμα ωρών είχαν ειδική σήμανση (κόκκινο χρώμα) στη λίστα με τα σχολεία κι αυτό στο οποίο αναφέρομαι δεν είχε τέτοια σήμανση. Αρα υπεραριθμία ολόκληρη, κανονική βρε αδερφέ!  :) δεν υφίστατο. Ίσως το ΠΥΣΔΕ έκρινε όπως λέει η Silkcut ότι εκεί υπάρχει μια wanna be υπεραριθμία και είπε να την προλάβει!
Τις ώρες του σχολείου στην ειδικότητα και τα ωράρια των καθηγητών που λές guset σαφώς τα ξέρει το ΠΥΣΔΕ, εγώ πού να τα βρώ;  8)
Τέλοσπάντων μη σας ζαλίζω άλλο, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, έτσι για να ακούτε τα χαίρια των άλλων ΠΥΣΔΕ και να χαίρεστε για το δικό σας!!!  :)

Εχεις δίκιο αν και οι αιρετοί σε πολλά ΠΥΣΔΕ τα δείχνουν. Δεν ξέρω αν μπορείς ως άμεσα ενδιαφερόμενη να αιτηθείς να δεις για το συγκεκριμένο σχολείο τα + και τα - πριν την βελτίωση.
Παρόλο που ο νόμος είναι ξεκάθαρος μπορώ να σου πω το εξής.... Πολλά ΠΥΣΔΕ για να μην βγάλουν κάποιον υπεράριθμο (που δεν θέλει) εις γνώση τους παίζουν με τα νούμερα και τις ώρες. Π.χ. ξεχειλώνουν τις αναθέσεις και με το project π.χ. κ.τ.λ Από την άλλη αν δεν θέλουν να δώσουν οργανική ή να καλύψουν μια λάθος οργανική είναι ευκαιρία όταν φεύγει κάποιος να μην το ξαναδίνουν το κενό... Π.χ. θυμάμαι πριν κάποια χρόνια ένα ΠΥΣΔΕ που έδινε οργανικές με 4 ώρες (ναι με τέσσερις) από κει και πέρα με διάφορα τεχνάσματα βλέπε παράλληλες Α αναθέσεις ή αλλα το φύλαγε για να μην βγει υπεράριθμος ο/η συγκεκριμένος/η. Οταν έφυγε η κατάσταση επανήρθε στα πρότερα επίπεδα...
Τώρα εσύ έχεις δύο οδούς.

α) Αν το ΠΥΣΔΕ χαμπαριάζει από λόγια τότε συζήτησε και μάθε τι έγινε σε προφορικό επίπεδο.
β) Αν δεν χαμπαριάζει από λόγια στείλε ένσταση... Ακόμα και να σε κοροιδέψουν φέτος του χρόνου είσαι καλυμένη από την απάντηση τους (άμα είναι της πλάκας) να μην ξαναχρησιμοποιήσουν την ίδια δικαιολογία για να σε ξαναρίξουν... άσε που πλέον σε λαμβάνουν σοβαρά υπόψη...

Η συμβουλή μου γενικώς είναι η διαπραγμάτευση χωρίς χαρτιά... τετ α τετ και προσωπικό επίπεδο... και είπα κάντε τους χαζούς ώστε να τους δίνετε την εντύπωση ότι σας έχουν του χεριού τους και να τους ξεφύγει και καμιά κοτσάνα... μην πάτε απευθείας εγγράφως γιατί το επεξεργάζονται το θέμα μέχρι να απαντήσουν...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 23, 2014, 06:42:50 μμ »
Καλά τα λες και δίκιο έχεις, αλλά το τετ α τετ δεν παίζει. Είμαι διακοπές και δεν τις χαλάω με τίποτα και για τίποτα!!! Αυτή τη βδομάδα που μας έρχεται, την περιμέναμε ένα χρόνο για να είμαστε μαζί με τον άντρα μου και τα παιδιά. Πιο εύκολο μου είναι να συντάξω ένα κείμενο και να τους το στείλω, εξάλλου, copy-paste αυτά που λέμε εδώ θα τους πω! Ευχαριστώ για όλα, όλους πάντως, που μοιράζεστε τις καλοκαιρινές "αγωνίες" μου, θα ενημερώνω και μακάρι να είναι τέτοια τα προβλήματά μας πάντα!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:38:03 μμ »
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μία ερώτηση. Έχω πάρει μετάθεση φέτος και δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη, καθώς τώρα έβγαλαν τα κενά. Ο σύζυγός μου, στρατιωτικός, πήρε κι αυτός μετάθεση στην ίδια περιοχή. Τα 4 μόρια της συνυπηρέτησης, όπως είναι φυσικό, δεν μέτρησαν κατά την διαδικασία των μεταθέσεων, διότι η μετάθεση του συζύγου ανακοινώθηκε τον Ιούνιο. Κατά την διαδικασία των τοποθετήσεων σε οργανικά κενά θα πρέπει να μου προσμετρηθούν;;; από την α/θμια μου είπαν πως όχι, αλλά από την προηγούμενη πως ναι. Φυσικά κανείς δεν μου τεκμηρίωσε την απόψή του. Αν όντως βασίζονται σε κάποιο νόμο, τότε οκ. Αλλά μου φάνηκε λίγο αυθαίρετο και αβάσιμο. Όποιος γνωρίζει παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 24, 2014, 02:52:57 πμ »
Οι τοποθετήσεις στα οργανικά κενά γίνονται με βάση τα "παραστατικά" που έχουν ήδη στα χέρια τους τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Δηλαδή τα μόρια που έχεις είναι ήδη υπολογισμένα από την διαδικασία των μεταθέσεων συν, πλην κάτι για τα μόρια από την 1η επιλογή και δε θυμάμαι αν είναι και τίποτε άλλο που αλλάζει.
Απ΄όσο γνωρίζω τα Υπηρεσιακά Συμβούλια δε δέχονται τώρα κανένα άλλο χαρτί, ούτε συνυπηρέτησης, ούτε οικογενειακής κατάστασης γιατί πχ κάποιος απέκτησε παιδί, ούτε εντοπιότητας επειδή κάποιος τώρα συμπλήρωσε διετία. Εύχομαι να μη σου χρειαστεί και να πάρεις οργανική, αλλά αν δεν τα καταφέρεις ,να προσκομίσεις το χαρτί της συνυπηρέτησης, ώστε να πάρεις τα μόρια για τα λειτουργικά.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 25, 2014, 07:17:05 μμ »
Ερώτηση: νεοδιοριστος δευτεροβάθμιας (Μάρτιος 2014) δικαιουται να παρει οργανικη τώρα (εφόσον υπάρχει) ή πρέπει όντως να συμπληρωθούν 12 μήνες όπως ισχυρίζεται το ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος mstam4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 25, 2014, 07:34:30 μμ »
Ένας ονομαστικά υπεραριθμος που τοποθετήθηκε με την διαδικασία της άρσης της υπεραριθμιας, μπορεί να συμμετέχει στην διαδικασία των βελτιώσεων? Έχει κάνει αίτηση βελτίωσης όταν γινόταν οι αιτήσεις μετάθεσης-βελτίωσης.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 25, 2014, 08:05:26 μμ »
Ένας ονομαστικά υπεραριθμος που τοποθετήθηκε με την διαδικασία της άρσης της υπεραριθμιας, μπορεί να συμμετέχει στην διαδικασία των βελτιώσεων? Έχει κάνει αίτηση βελτίωσης όταν γινόταν οι αιτήσεις μετάθεσης-βελτίωσης.
Ναι, εφόσον είχε κάνει αίτηση βελτίωσης. Γνωστή μου στη Δυτ. Θεσ/κη έκανε άρση υπεραριθμίας και τώρα έκανε και βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος zoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 25, 2014, 09:22:27 μμ »
 :)
Ερώτηση: νεοδιοριστος δευτεροβάθμιας (Μάρτιος 2014) δικαιουται να παρει οργανικη τώρα (εφόσον υπάρχει) ή πρέπει όντως να συμπληρωθούν 12 μήνες όπως ισχυρίζεται το ΠΥΣΔΕ;
Ανήκω σ' αυτή την περίπτωση, ΠΕ 02. Πήρα κανονικά οργανική!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:04:59 μμ »
Ευχαριστώ zoula! Αν επιτρέπεται, σε ποιο ΠΥΣΔΕ είσαι; Αν δεν θέλεις να το κοινοποιησεις, στείλε μου pm. Οπως φαίνεται ο καθένας εφαρμόζει οποίο νόμο θέλει.

Αποσυνδεδεμένος four

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 26, 2014, 01:10:58 μμ »
μια ερώτηση. Τοποθετούνται δύο εκπαιδευτικοί την ίδια ημέρα στο ίδιο σχολείο οργανικά. Ο ένας π.χ. με 100 μόρια μετάθεσης και ο άλλος με 95. Ο δεύτερος όμως έχει εντοπιότητα και συνυπηρέτηση, άρα συν 8 μόρια. Έτσι;;Ποιος θεωρείται τελευταίος τοποθετιθείς;;;Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 26, 2014, 01:15:05 μμ »
Τελευταίος τοποθετηθείς είναι αυτός που έχει τα λιγότερα συνολικά μόρια μετάθεσης, δηλαδή αυτός με τα 100 μόρια αφού ο άλλος έχει 95+4+4=103, με αυτά τα μόρια τοποθετήθηκε στο σχολείο (με την προϋπόθεση ότι το σχολείο ανήκει στο δήμο στον οποίο έχει εντοπιότητα και συνυπηρέτηση).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος four

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 26, 2014, 01:43:43 μμ »
Ευχαριστώ πολύ silkcut! Εγώ είμαι αυτή με τα 100, αλλά δεν πειράζει! Είπα μήπως τα μόρια συνυπηρέτησης και εντοπιότητας δεν προσμετρώνται για υπεραριθμίες κτλ, αφού δεν είναι κάτι σταθερό.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 27, 2014, 07:10:17 πμ »
Άλλαξε δήμο και σε λίγα χρόνια θα είναι ο άλλος τελευταίος .  :)
Μετά βέβαια μπορεί να κάνει ένα παιδί και να πας πάλι εσύ τελευταία.
Και η ζωή συνεχίζεται.   :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.