*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνίσματα τετραμήνων  (Αναγνώστηκε 50469 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 11, 2009, 09:08:31 μμ »
Δυστυχώς, υπάρχουν απίστευτα πράγματα που λειτουργούν "παραδοσιακά" στα σχολεία μας και παντελής άγνοια της νομοθεσίας τόσο από εμάς όσο και από τους προϊσταμένους μας. [Βλ. δικαιώματα/υποχρεώσεις ωρομισθίων για παράδειγμα].

Μια συμβουλή που μου έδωσαν (γιατί κι εμένα με παραξένεψε το θέμα) είναι να το βαφτίσεις "γραπτή άσκηση". Έτσι και ωριαίο μπορεί να είναι και είσαι μέσα στο νόμο. Στο γραμμα βέβαια, όχι στο πνεύμα, αλλά είναι και περίεργος ο νόμος. Μπορούμε να κάνουμε άπειρα τεστ, αλλά μόνο ένα διαγώνισμα; Δεν μπορώ να καταλάβω τι είχε στο νου του ο νομοθέτης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:10 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 11, 2009, 09:37:02 μμ »
Στο δικό μου σχολείο βάζουμε όλοι διαγώνισμα και στα 2 τετράμηνα.
Το 1ο είναι όντως υποχρεωτικό, για να έχεις στοιχεία στα χέρια σου τόσο για την επίδοση των παιδιών όσο για το τι θα βάλεις στον έλεγχό τους.
Το 2ο διαγώνισμα είναι προαιρετικό. Αν έχεις τμήμα Πανελληνίων, είναι δυνατό να μην ελέγχεις τις επιδόσεις των μαθητών σου;;;  :o
Επιθυμώ να βάζω, π. χ., διαγωνίσματα επαναληπτικά στα Λατινικά ανά 5 κεφάλαια. Εσύ θα με υποχρεώσεις να μην βάζω;;;  ???
Μάλιστα, στο σχολείο μου μετά την 25η έχουμε όλοι οι διδάσκοντες Γ' Λυκείου προσομοίωση.

Αν μετά την "απολογία" σου στο διευθυντή επιμείνει να το ακυρώσεις, πες του ότι δεν θα το κάνεις. Βάπτισέ το τεστ, πες του διευθυντή ότι είναι επίσημο έγγραφο και ότι δεν το ακυρώνεις και ότι κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει καταγγελία εναντίον σου στο Υπεπθ από τα παιδιά ή τους γονείς τους ότι σκίζεις επίσημα έγγραφα που οφείλουν να βρίσκονται στο σχολείο για κάθε ενδεχόμενο έλεγχο...

Υ. Γ.: Γιατί δεν τηλ στην Β/θμιά σου να ρωτήσεις τι ισχύει με βάση το νόμο;;; Αυτοί θα ξέρουν... Κι αν δε θέλεις να "προδοθείς" στη δική σου Β/θμια, υπάρχουν τόσες άλλες σε όλη τη χώρα!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2009, 09:38:49 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 11, 2009, 09:54:28 μμ »
Μου φαίνονται απίστευτα αυτά που διαβάζω.... ??? ???

Βέβαια, ομολογώ ότι κι εγώ ήμουν με την εντύπωση ότι το δεύτερο διαγώνισμα είναι απλά προαιρετικό...δεν ήξερα ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κιόλας!!! (καλά, αυτή η διάταξη έρχεται κατευθείαν από τη ζώνη του λυκόφωτος...)

Πάντως, στην πράξη αυτό δεν τηρείται. Δεν έχω ακούσει κανένα σχολείο που να υπάρχει περιορισμός στο να βάλεις και δεύτερο διαγώνισμα, ή να τίθεται γενικώς θέμα ή ν'ασχολείται κανείς με αυτό! Εγώ στη Γ' Λυκείου τους βάζω Λατινικά κανονικότατο διαγώνισμα κάθε 5 κεφάλαια (το οποίο βαφτίζω βέβαια  "Γραπτή επαναληπτική εξέταση") και στην Ιστορία στο τέλος κάθε κεφαλαίου (σε Προσφυγικό και Κόμματα έγραψαν και ενδιάμεσα). Από που κι ως που τόσες αντιδράσεις για ένα διαγώνισμα, ποιον βλάπτει στο κάτω κάτω (το πολύ πολύ εσένα που θα τα διορθώσεις... ;D ;D).

Κάτι δεν πάει καλά πάντως με τις αντιδράσεις του διευθυντή σου. Προτείνω να απευθυνθείς στη Δευτεροβάθμια ή στο Σχολικό Σύμβουλο να δεις τι γίνεται...
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2009, 01:09:52 πμ »
Η παραγωγή γραπτού λόγου στην Έκφραση -Έκθεση μαζί με  γλωσσικές ασκήσεις σε 1 2ωρο θεωρούνται διαγώνισμα ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:10 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:26:37 πμ »
Η παραγωγή γραπτού λόγου στην Έκφραση -Έκθεση μαζί με  γλωσσικές ασκήσεις σε 1 2ωρο θεωρούνται διαγώνισμα ή όχι;

Έχει και περίληψη και ασκήσεις και έκθεση;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 08:38:02 μμ »
Τα διαγωνίσματα - τεστ που βάζετε τα επιστρέφετε στους μαθητές σας; (αφού τα διορθώσετε) ή τα κρατάτε;

πρέπει να τα κρατάμε ή να τα επιστρέφουμε; υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι πρέπει να τα διατηρεί ο καθηγητής στο αρχείο του μέχρι το τέλος της χρονιάς;
ή μήπως υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να μην τα επιστρέφουμε, πέρα του ότι δεν θέλουμε να γινόμαστε αντικείμενο σχολιασμού από τους φροντιστές  & να μην αποκαλύπτουμε το στυλ μας, το τι βάζουμε, να μην "μας μάθουν" και γίνουμε προβλέψιμοι κλπ κλπ;

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το καλύτερο είναι να επιστρέφονται στους μαθητές ώστε να μπορούν να τα ανακαλούν όποτε θέλουν και να ανατρέχουν στα λάθη που έκαναν. Για μας "σαβούρα" είναι και μαζεύουμε χαρτούρα....

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 11:30:23 μμ »
Δεν υπάρχει κάποια τυπική υποχρέωση ή κάποιος κανονισμός που να υπαγορεύει τη φύλαξη των πρόχειρων διαγωνισμάτων  απ' όσα γνωρίζω.

καλό είναι όμως να τα κρατάς σε κάποιο συρτάρι στο σχολείο για να έχεις "αποδεικτικό υλικό" αν έλθει κάποιος αγριεμένος γονέας. επίσης, βοηθούν (κυρίως στα φιλολογικά) στη διαμόρφωση άποψης για την πορεία ενός μαθητή (π.χ. πώς έγραφε, ορθογραφία, εικόνα γραπτού). Αρκετά συχνά ανατρέχω σε προηγούμενα διαγωνίσματα γι'αυτούς τους λόγους. Θυμάμαι έναν (παλιό) μαθηματικό που μου 'λεγε ότι όταν έλθει κάποιος γονέας, τους δείχνει τα διαγωνίσματα, γι'αυτό οι μαθητές του δεν τολμούν να παραπονεθούν στους γονείς τους για τους βαθμούς που πήραν!

Αντίθετα, τα γραπτά των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων μένουν στο σχολείο όπου (πιθανόν) υπόκεινται σε έλεγχο από επιτροπή της δευτεροβάθμιας...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2011, 02:22:10 πμ από θάνος73 »
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 12:21:02 πμ »
Τα διαγωνίσματα - τεστ που βάζετε τα επιστρέφετε στους μαθητές σας; (αφού τα διορθώσετε) ή τα κρατάτε;

πρέπει να τα κρατάμε ή να τα επιστρέφουμε; υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι πρέπει να τα διατηρεί ο καθηγητής στο αρχείο του μέχρι το τέλος της χρονιάς;
ή μήπως υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να μην τα επιστρέφουμε, πέρα του ότι δεν θέλουμε να γινόμαστε αντικείμενο σχολιασμού από τους φροντιστές  & να μην αποκαλύπτουμε το στυλ μας, το τι βάζουμε, να μην "μας μάθουν" και γίνουμε προβλέψιμοι κλπ κλπ;

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το καλύτερο είναι να επιστρέφονται στους μαθητές ώστε να μπορούν να τα ανακαλούν όποτε θέλουν και να ανατρέχουν στα λάθη που έκαναν. Για μας "σαβούρα" είναι και μαζεύουμε χαρτούρα....
Aπ'ότι ξέρω, μόνο τα διαγωνίσματα τριμήνου-τετραμήνου πρέπει να φυλάσσονται στο σχολείο σε ειδικό φάκελο.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:06:16 μμ »
Καλησπερα! Ηθελα να μοιραστω μια απορια μου: οταν ενας μαθητης σε φροντιστηριο γραψει διαγωνισμα, το χει παραδωσει()οπως ισχυριζεται) κ αυτο χαθει, τοτε ξαναγραφει στα ιδια θεματα για να βαθμολογηθει η σε διαφορετικα? Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 04:01:10 μμ »
Μου έχει τύχει, σε μαθητή κάτω του μετρίου, ισχυριζόταν ότι έχασα το γραπτό του, για να μην δώσω έκταση τον έβαλα να γράψει σε νέα θέματα, με αυστηρή επίβλεψη. Φυσικά έγραψε κάτω από τη βάση.
Η αλλη μου απορία είναι η εξής: αν λείπει κάποιος μαθητής από το διαγώνισμα τετραμήνου, χωρίς μάλιστα να είναι δικαιολογημένες οι απουσίες, το ξαναγράφει ή αν θέλω δεν βάζω συμπληρωματικό διαγώνισμα;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 07:11:09 πμ »
φυσικά και το ξαναγράφει. τον στέλνεις στο γραφείο όπου τον επιβλέπει όποιος έχει κενό, ή τον παίρνεις από άλλο μάθημα αν είναι δυνατόν και τον επιβλέπεις εσύ.

δεν έχει να κάνει με το αν ειναι δικαιολογημένη η απουσία. μπορεί να απουσίασε και να μην μπορεί να δικαιολογήσει την απουσία του πχ δεν έχει λεφτά να πληρώσει γιατρό...

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 10:35:51 πμ »
Μιλάω για απουσία μονόωρη. Επί τούτου.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 10:53:50 πμ »
Υπαρχει κανενα καλο παιδι και αξιο παλικαρι εδω μεσα να μου πει αν υπαρχουν πουθενα διαγωνισματα σε ηλεκτρονικη μορφη? Η τελος παντων που μπορω να βρω τα θεματα του ΚΕΕ γιατι παλευω εδω και ωρες να μπω και δεν με λυπαται το σαιτ? Για αρχαια και λατινικα γ λυκειου.

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=cat260

Και μπορείτε να εμπλουτίσετε τη βάση με δικό σας υλικό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνίσματα τετραμήνων
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 11:39:39 πμ »
Μιλάω για απουσία μονόωρη. Επί τούτου.

μπορεί αυτήν την 1 ώρα να απουσίασε γιατί πήγε στον γιατρό και μετά επέστρεψε.
Όπως και να έχει, πρέπει να γράψει ωριαίο διαγώνισμα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159626
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.