*

Αποστολέας Θέμα: Επιτηρησεις  (Αναγνώστηκε 4651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος J-PHYS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιτηρησεις
« στις: Μάιος 07, 2008, 11:27:46 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς πόσες επιτηρησεις πρέπει να κάνουμε στις εξετάσεις;

είμαι σε Λύκειο και Γυμνάσιο, συνολικα διδάσκω 6 μαθήματα

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρησεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:48 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2008, 12:32:09 μμ »
Ανάλογα με τις ανάγκες της σχολικής μονάδας - δεν υπάρχει δηλαδή θεσπισμένο μέγιστο όριο. Σε ορισμένα σχολεία πάντως συνηθίζεται οι καθηγητές που διδάσκουν πολλά μαθήματα και ως εκ τούτου κάνουν πολλές εισηγήσεις να έχουν μικρότερο αριθμό επιτηρήσεων σε σχέση με τους συναδέλφους τους.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2008, 02:51:59 μμ »
Κι αν δεν συμβαίνει, να το διεκδικούν διότι το δικαιούνται. Η εκτροφή κηφήνων δεν είναι αρμοδιότητα ΥΠΕΠΘ...αν και το έχει επιτύχει με απίστευτα αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2008, 03:11:15 μμ »
παίζει ρόλο και το πλήθος των τμημάτων που έχει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρησεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:48 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2008, 06:09:33 μμ »
Δυστυχώς GEMINI 3 δεν "δικαιούται" ο συνάδελφος που έχει πολλές εισηγήσεις ή πολλά τμήματα να έχει λιγότερες επιτηρήσεις από τους άλλους. Αυτό γίνεται άτυπα (εάν γίνεται) στα πλαίσια μίας αμοιβαίας κατανόησης των συναδέλφων. Αυτό που δικαιούται ο κάθε συνάδελφος όμως (@J-PHYS) είναι να έχει τον ίδιο αριθμό επιτηρήσεων με τους υπόλοιπους (με μικρές αποκλίσεις μόνο). Εσύ συνάδελφε που είσαι σε δύο σχολεία να διεκδικήσεις να κάνεις επιτηρήσεις αναλογικά με τις ώρες που κάνεις στο σχολείο . πχ εάν στο ένα σχολείο κάνεις 1/3 του ωραρίου σου να κάνεις 1/3 επιτηρήσεις κτλ κτλ Και φυσικά πρέπει να φέρεις σε επαφή τους διευθυντές ή τους προγραμματιστές των σχολείων για να φροντίσουν να μην είσαι σε 2 σχολεία την ίδια μέρα .

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2008, 07:22:34 μμ »
Ως τώρα στα σχολεία που ήμουν γινόταν προσεκτική μέτρηση των επιτηρήσεων και εισηγήσεων ώστε να μην υπάρχει αδικία π.χ. Φιλόλογος με 6 τμήματα και 6 διαφορετικές εισηγήσεις (εγώ πέρυσι) είχα το πολύ 3-4 επιτηρήσεις. Οι ειδικότητες χωρίς εισηγήσεις ήταν κάθε μέρα επιτήρηση και τις πιο πολλές διπλοβάρδια. Είναι το ίδιο να έχεις να διορθώσεις 200 γραπτά και το ίδιο κανένα και ποτέ όλη τη χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2008, 08:12:20 μμ »
Ως τώρα στα σχολεία που ήμουν γινόταν προσεκτική μέτρηση των επιτηρήσεων και εισηγήσεων ώστε να μην υπάρχει αδικία π.χ. Φιλόλογος με 6 τμήματα και 6 διαφορετικές εισηγήσεις (εγώ πέρυσι) είχα το πολύ 3-4 επιτηρήσεις. Οι ειδικότητες χωρίς εισηγήσεις ήταν κάθε μέρα επιτήρηση και τις πιο πολλές διπλοβάρδια. Είναι το ίδιο να έχεις να διορθώσεις 200 γραπτά και το ίδιο κανένα και ποτέ όλη τη χρονιά;

Πραγματικά πάντως είναι ανάλογα με το μέγεθος της σχολικής μονάδας.
Σ'εμάς (πολύ μικρό Λύκειο με ένα τμήμα ανά τάξη -εγώ κάνω 8 διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα!) θα γίνει το εξής απίθανο

η Α και η Β Λυκείου θα γράφουν μαζί στην ίδια (μεγαλούτσικη) αίθουσα με δύο άτομα μέσα που θα είναι ταυτόχρονα εισηγητές και επιτηρητές!!! Δηλ. ο εισηγητής της Α Λυκείου θα είναι επιτηρητής στα παιδιά της Β και αντίστροφα!!!  :o :o
Οι περισσότεροι συνάδελφοι το δέχτηκαν με τη λογική "να γλιτώσουμε επιτηρήσεις". Εμένα μου φαίνεται εντελώς παράλογο αλλά ως ο τελευταίος τροχός της αμάξης δεν δικαιούμαι να ομιλώ όπως όλοι γνωρίζουμε... ::) ;D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2008, 08:31:11 μμ »


η Α και η Β Λυκείου θα γράφουν μαζί στην ίδια (μεγαλούτσικη) αίθουσα με δύο άτομα μέσα που θα είναι ταυτόχρονα εισηγητές και επιτηρητές!!! Δηλ. ο εισηγητής της Α Λυκείου θα είναι επιτηρητής στα παιδιά της Β και αντίστροφα!!!  :o :o
Οι περισσότεροι συνάδελφοι το δέχτηκαν με τη λογική "να γλιτώσουμε επιτηρήσεις". Εμένα μου φαίνεται εντελώς παράλογο αλλά ως ο τελευταίος τροχός της αμάξης δεν δικαιούμαι να ομιλώ όπως όλοι γνωρίζουμε... ::) ;D

daffyduck αυτό είχε γίνει και στο περσινό μου σχολείο, που δεν ήταν μικρό, αντιθέτως ήταν μεγαλούτσικο, αλλά επειδή ήταν ΤΕΕ είχε πολλές κατευθύνσεις και διαφορετικά μαθήματα. Στο γυμναστήριο γράφανε μέχρι και 3 διαφορετικά μαθήματα μαζί και ήταν πολύ συχνό να είναι κάποιος εισηγητής στο 1/3 της αίθουσας και επιτηρητής σε άλλο 1/3. Δεν το βρίσκω προσωπικά ούτε παράλογο ούτε παράτυπο. Αντιθέτως είναι και καλό γιατί είσαι ως εισηγητής συνέχεια στην αίθουσα για να λύνεις τις απορίες των μαθητών, αντί να τρέχεις από αίθουσα σε αίθουσα. Το θέμα είναι να μην είσαι επιτηρητής σε μάθημα "συναφές" με την ειδικότητά σου (εάν αυτό είναι δυνατόν) για λόγους ασφαλείας των εξετάσεων.
Άσε που πρακτικά είμασταν όλοι επιτηρητές σε όλους τους μαθητές που σημαίνει ότι περισσότερα μάτια "πρόσεχαν" τις αντιγραφές .

@GEMINI 3
Παράθεση
Είναι το ίδιο να έχεις να διορθώσεις 200 γραπτά και το ίδιο κανένα και ποτέ όλη τη χρονιά;
Όχι δεν είναι. Γι αυτό υπάρχει και αυτός ο άτυπη πρακτική. Αλλά επαναλαμβάνω ότι είναι άτυπη. Δεν είσαι νομικά κατωχυρωμένος να ζητήσεις λιγότερες επιτηρήσεις γιατί είσαι εισηγητής σε πολλά μαθήματα. Και επιπλέον πρέπει πάντα να κρατούνται και οι ισορροπίες. Να θυμόμαστε ότι οι συνάδελφοι που δεν έχουν πολλές εισηγήσεις δεν είναι δυνατόν να βγάζουν την δουλειά των επιτηρήσεων ουσιαστικά μόνοι τους. Πχ η περίπτωση που αναφέρεις εσύ (κάθε μέρα για τους μη εισηγητές) μου φαίνεται (προσωπικά) λίγο υπερβολική.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2008, 01:35:00 πμ »
Όχι, δεν είναι υπερβολικό, αν έχεις τρεις γυμναστές στο Γυμνάσιο με 12 ώρες τη βδομάδα ο καθένας πέρυσι, και φέτος με 8 ο ένας και 13 ο άλλος, και τα παιδιά να παίζουν μονίμως ποδόσφαιρο όταν έχουν αυτόν με το οκτάωρο! Ενώ όλοι οι Φιλόλογοι πλήρες ωράριο και πάνω από 6 εισηγήσεις όλοι. Δίκαια πράγματα!
Άτυπο είναι και συμφωνώ μαζί σου αλλά οι διεκδικήσεις δεν αφορούν πάντα σε νομικά κατοχυρωμένα κεκτημένα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2008, 11:07:54 πμ »
Όχι, δεν είναι υπερβολικό, αν έχεις τρεις γυμναστές στο Γυμνάσιο με 12 ώρες τη βδομάδα ο καθένας πέρυσι, και φέτος με 8 ο ένας και 13 ο άλλος, και τα παιδιά να παίζουν μονίμως ποδόσφαιρο όταν έχουν αυτόν με το οκτάωρο! Ενώ όλοι οι Φιλόλογοι πλήρες ωράριο και πάνω από 6 εισηγήσεις όλοι. Δίκαια πράγματα!
Άτυπο είναι και συμφωνώ μαζί σου αλλά οι διεκδικήσεις δεν αφορούν πάντα σε νομικά κατοχυρωμένα κεκτημένα.

Τελικά είναι 3 ή 2 οι γυμναστές και αν υποθέσουμε οτι είναι 2 με 8 και 13 ώρες , τότε δεν μπορούσε να ειναι ενας με λίγες ώρες υπερωρία ?

Εκτος θέματος , βέβαια η ερώτηση μου ......

Εντός θέματος ........ φαίνεται λογικό , αυτός που δεν έχει εισηγήσεις να κάνει περισσότερες επιτηρήσεις .

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2008, 02:33:42 μμ »
Παράθεση
δεν είναι υπερβολικό [ενν. να κάνουν δυσάναλογα πολλές επιτηρήσεις οι γυμναστές], αν έχεις τρεις γυμναστές ... με 8 [ώρες] ο ένας και 13 ο άλλος, και τα παιδιά να παίζουν μονίμως ποδόσφαιρο όταν έχουν αυτόν με το οκτάωρο!...Δίκαια πράγματα


Ασφαλώς πρέπει να υπάρχει κατανόηση μεταξύ των συναδέλφων ώστε να μην επιβαρύνεται κανείς υπέρμετρα. Από κει και πέρα, όμως, νομίζω πως μπαίνουμε σε ολισθηρές ατραπούς όταν αρχίζει ο καθένας να αποτιμά την προσφορά των συναδέλφων του για να αποδείξει πως αυτοί πρέπει να κάνουν περισσότερες επιτηρήσεις - στο όνομα μάλιστα της δικαιοσύνης.

Για να μη φτάσουμε σε αυτό που πρότεινε κάποτε συνάδελφος - όσες είχαν πάρει την προηγούμενη χρονιά άδεια ανατροφής τέκνου να κάνουν διπλάσιες επιτηρήσεις, επειδή "όσο αυτές κάθονταν πέρυσι, εμείς δουλεύαμε".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2008, 02:49:30 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2008, 07:19:21 μμ »
Κ-Κ : Πέρυσι είχαμε τρεις γυμναστές που ο καθένας είχε 12 ώρες τη βδομάδα (καλά διαβάσατε) και φέτος σε άλλο σχολείο έχουμε δύο με 8 ώρες ο ένας και 13 ο άλλος!

Marcus, διαφωνώ μαζί σου ως προς την έννοια της Δικαιοσύνης και της συναδελφικότητας στο σχολείο αλλά δεν θα ήθελα να το συνεχίσω. Και φυσικά δεν χωράει σύγκριση σε καμμία περίπτωση αυτού που υποστηρίζω με την άδεια ανατροφής - για όνομα του Θεού!

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2008, 09:53:15 μμ »
Χαίρομαι που συμφωνούμε ότι είναι αντισυναδελφικό και ίσως ανήθικο ορισμένοι συνάδελφοι να θεωρούν ότι προσφέρουν περισσότερο από όσες -από προσωπική επιλογή- έκαναν χρήση της άδειας μητρότητας.

Θα ήθελα όμως να προβληματισθείς μήπως είναι εξίσου αντισυναδελφικό και ανήθικο ορισμένοι συνάδελφοι να θεωρούν ότι προσφέρουν περισσότερο από όσους -με ευθύνη της υπηρεσίας- συνέβη να έχουν μειωμένο ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρησεις
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2008, 10:20:28 μμ »
Θα ήθελα όμως να προβληματισθείς μήπως είναι εξίσου αντισυναδελφικό και ανήθικο ορισμένοι συνάδελφοι να θεωρούν ότι προσφέρουν περισσότερο από όσους -με ευθύνη της υπηρεσίας- συνέβη να έχουν μειωμένο ωράριο.

Ας συγκρίνουμε όμοια φαινόμενα, δηλαδή δύο συναδέλφους με ίδιο ωράριο. Θεωρείτε ότι και πάλι όλοι απασχολούνται το ίδιο στο σχολείο και στο σπίτι; (διάβασμα, προετοιμασία διαγωνισμάτων, διόρθωση γραπτών, εισηγήσεις στις εξετάσεις κτλ). Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Υπάρχουν κατά τη γνώμη μου ειδικότητες που περνούν πολύ καλύτερα από κάποιες άλλες, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.
Και φυσικά δεν αναφέρομαι στην αίσθηση ευθύνης που μπορεί να διακρίνει (ή να μην διακρίνει ) τον καθένα, αλλά στις απαιτήσεις που έχει το αντικείμενο από τον εκπαιδευτικό τόσο στο σχολείο, όσο και αργότερα στο σπίτι του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.