*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 08:41:02 μμ »
ξαναλεω οτι δεν ξερω την διαδικασια καλα γιατι δεν ειχα ποτε ενδιαφερθει γι αυτη.  Οι δυο ΠΕ3 του σχολειου μου , ειπαμε οτι αν υπαρχει καποιος αλλος ΠΕ3 που θελει την ΠΔΣ τοτε ας την παρει. (δεν την θελαμε , ασε που οι 3 απο τις 5 ωρες που πηραμε ειναι για συμπληρωση ωραριου και δεν θα τις πληρωθουμε...)  Μαθηματικος δεν θελησε να ερθει εκει πανω ισως..? επρεπε να παρουμε ΠΔΣ για συμπληρωση ωραριου..? δεν ξερω ,τι ισχυει?  αυτα ξερω αυτα λεω.. οποιος εχει ορεξη ας διαβασει τα παρακατω μπας και βρει ακρη για τα ζητηματα ΠΔΣ...

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank894j.php


Υ.Γ.   
Διοριστηκα μεσω ΑΣΕΠ χωρις ούτε μισο μοριο προυπηρεσιας ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:46 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 08:50:54 μμ »
Προφανώς εννοείς ότι δε θα τις πληρωθείτε επιπλέον,αφού δεδομένου ότι συμπληρώνουν το ωράριό των μόνιμων,είναι ήδη πληρωμένες.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:09:49 μμ »
προφανως..

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 03:18:14 πμ »
το ποιος θα κάνει την ΠΔΣ θεωρώ ότι πρέπει να το κρίνουν τα παιδιά.αν η ΠΔΣ έχει συμμετοχή και τα παιδιά ζητάνε να έχουν τον ίδιο καθηγητή που τους κάνει και το κανονικό μάθημα τότε ίσως πρέπει να γίνει έτσι.
όπως υπάρχουν μόνιμοι οι οποίοι είναι αδιάφοροι έτσι υπάρχουν και ωρομίσθιοι το ίδιο αδιάφοροι.γνώμη μου είναι όλα να γίνονται με κριτήριο το ώφελος των παιδιών.επιπλέον το κάθε σχολείο έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:46 »

repa

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 03:32:16 πμ »
Θέλω απλά να καταθέσω ότι στα σχολεία στην αττική και σε άλλες πόλεις(απ' ό,τι εγώ έχω δει κι έχω ακούσει από συναδέλφους ), ότι αν υπάρχουν 8 καθηγητές που έχουν αναλάβει ΠΔΣ σε ένα σχολείο άντε 2 από αυτούς να είναι μόνιμοι.Φέτος με τη συμπλήρωση ωραρίου μου έχουν πει ότι οι μόνιμοι δε θέλουν με τίποτα να πάρουν ΠΔΣ.Αυτά ξέρω αυτά σας λέω...
Καληνύχτα γιατί πήγε 4....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2008, 03:36:23 πμ από e-liza »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 11:34:47 πμ »
ξαναλεω οτι δεν ξερω την διαδικασια καλα γιατι δεν ειχα ποτε ενδιαφερθει γι αυτη.  Οι δυο ΠΕ3 του σχολειου μου , ειπαμε οτι αν υπαρχει καποιος αλλος ΠΕ3 που θελει την ΠΔΣ τοτε ας την παρει. (δεν την θελαμε , ασε που οι 3 απο τις 5 ωρες που πηραμε ειναι για συμπληρωση ωραριου και δεν θα τις πληρωθουμε...)  Μαθηματικος δεν θελησε να ερθει εκει πανω ισως..? επρεπε να παρουμε ΠΔΣ για συμπληρωση ωραριου..?

Ναι, επρεπε να παρετε ΠΔΣ για συμπληρωση ωραριου κι αυτες τις ωρες δε θα τις πληρωθειτε εξτρα. Αυτο ισχυει απο φετος, γιατι μεχρι περισυ η καθε ωρα πληρωνοταν εξτρα 19 ευρω, ασχετα αν ο μονιμος συμπληρωνε ωραριο ή οχι! Γι'αυτο κι οι μονιμοι μεχρι περισυ κυνηγουσαν να κανουν ΠΔΣ, ενω φετος το ενδιαφερον εχει πεσει κατακορυφα.

Αλλά απο τη στιγμη που συμπληρωνετε ωραριο, κανεις δε σας υποχρεωνει να παρετε επιπλεον ωρες ΠΔΣ και οσοι ειναι αδιοριστοι δεν το θεωρουν συναδελφικα σωστο, γιατι θα μπορουσε να την κανει ενας ωρομισθιος και να παιρνει οχι μονο τα χρηματα, αλλά και τα πολυτιμα μορια προϋπηρεσιας για διορισμο που οι μονιμοι ουτως ή αλλως δεν παιρνουν. Ακομη κι η εγκυκλιος λεει ο Σχεδιαστης να κανει προσπαθεια να καλυπτει με ωρομισθιους τουλαχιστον τις μισες ωρες της ΠΔΣ.

το ποιος θα κάνει την ΠΔΣ θεωρώ ότι πρέπει να το κρίνουν τα παιδιά.αν η ΠΔΣ έχει συμμετοχή και τα παιδιά ζητάνε να έχουν τον ίδιο καθηγητή που τους κάνει και το κανονικό μάθημα τότε ίσως πρέπει να γίνει έτσι.
όπως υπάρχουν μόνιμοι οι οποίοι είναι αδιάφοροι έτσι υπάρχουν και ωρομίσθιοι το ίδιο αδιάφοροι.γνώμη μου είναι όλα να γίνονται με κριτήριο το ώφελος των παιδιών.

Δε νομιζω οτι μπορεις κανεις να ισχυριστει οτι το οφελος των παιδιων ειναι να τους κανει ΠΔΣ ο ιδιος καθηγητης που τους κανει το κανονικο μαθημα. Οι μαθητες εχουν να παρουν διαφορετικα πραγματα απο διαφορετικους καθηγητες. Εξαλλου, οταν ο καθηγητης ειναι καινουριος στο σχολειο, πώς να ξερουν εκ των προτερων τα παιδια αν ειναι καλος ή οχι για να τον ζητησουν? Τον ζητανε επειδη ετσι ειναι η παραδοση στο σχολειο τους, οπου παντα οι καθηγητες του κανονικου μαθηματος επαιρναν την ΠΔΣ που πληρωνοταν αδρα.

Πώς υποθετεις εκ των προτερων οτι ο συναδελφος σου μπορει να ειναι αδιαφορος? Καλεστε καποιον να κανει την ΠΔΣ κι αν δεν ειναι καλος, ο Σχεδιαστης μπορει να τον διωξει παραυτα, υπαρχει σχετικη παραγραφος μεσα στη συμβαση. Απο τη στιγμη που δεν καλεσαν κανεναν, πώς αμεσως βγαινει η ρηση "δεν ερχονται"? Εγω πηγαινα πανω απο 400 χλμ να κανω ΠΔΣ για να προστεθει στα μορια του ΑΣΕΠ και δεν ηταν καν δυσπροσιτο! Κι αυτο που μου ειχαν πει ηταν: "παλια κανεις δεν ηθελε να ερχεται γιατι το θεωρουσαν μακρια, αλλά τωρα που εχουν σφιξει οι καιροι, ολοι πανε παντου"...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:08:15 μμ »
Ξαναλεω οτι δηλωσαμε και οι δυο μονιμοι ΠΕ3 του σχολειου οτι σε περιπτωση που θελει να παρει καποιος μη μονιμος τις ωρες ΠΔΣ ευχαριστως να τις παρει αυτος. Παρολα αυτα μας ειπαν δεν υπαρχει καποιος αλλος και συνεπως να τις παρουμε εμεις για συμπληρωση ωραριου και για το καλο των παιδιων που εκει πανω δεν εχουν επιλογες φροντιστηριων κλπ κλπ. Ετσι και εγινε. Εγω λεω αυτα που ξερω. Αν καποιος μου ειπε κατι που δεν ισχυει , αυτο μεταφερω. Και επειδη το νομισμα εχει δυο οψεις παντα , θα πω και κατι τελευταιο. Διοριστηκα μεσω ΑΣΕΠ χωρις να εχω προσαυξηση απο προυπηρεσια μιας και δεν ειχα ουτε μισο μοριακι προυπηρεσιας. Επρεπε δηλαδη να γραψω πολυ παραπανω απο οσους μαζευαν μοριακια προυπηρεσιας. Και καλα απο αυτους που επαιρναν με διάφανους τροπους μοριακια. Απο οσα εχω καταλαβει ομως , δεν υπαρχουν μονο τετοιοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:09:57 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:09:56 μμ »
Στον ΑΣΕΠ η αξία της προυπηρεσίας είναι ασήμαντη.
6 μήνες σου δίνουν μισό μόριο μόνο επιπλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:19:31 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:18:23 μμ »
Μην πω και την αποψη μου για τους διορισμους εκτος ΑΣΕΠ και παει αλλου η κουβεντα...
Ας μεινω σε αυτο. Θα μπορουσα να εχω χασει το διορισμο για το μισο μοριακι που αναφερεις..
Καλημέρα..

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:28:13 μμ »
Διοριστηκα μεσω ΑΣΕΠ χωρις να εχω προσαυξηση απο προυπηρεσια μιας και δεν ειχα ουτε μισο μοριακι προυπηρεσιας. Επρεπε δηλαδη να γραψω πολυ παραπανω απο οσους μαζευαν μοριακια προυπηρεσιας. Και καλα απο αυτους που επαιρναν με διάφανους τροπους μοριακια. Απο οσα εχω καταλαβει ομως , δεν υπαρχουν μονο τετοιοι.

Δεν εχεις αδικο. Αλλά αφου το συστημα ειναι 60-40 με ΑΣΕΠ και προϋπηρεσια, τι νοημα εχει η διαμαρτυρια? Ας γινει το συστημα μονο με ΑΣΕΠ ή μονο με προϋπηρεσια, να τελειωσουν τα παραπονα κι απο τις δυο πλευρες. Για οσους ομως, με το παρον συστημα, εχουν μονο ΑΣΕΠ και χρειαζονται ελαχιστα μορια παραπανω για να πανε αναπληρωτες, τι εχεις να πεις? Ειναι δικαιο να μου παιρνει τη θεση του αναπληρωτη καποιος που εμφανιζει προϋπηρεσια καθε χρονο και μηδεν ΑΣΕΠ??? (γι'αυτο κι εγω πηγαινα τοσες ωρες δρομο για εκεινο το 2ωρο ΠΔΣ... για να συμπληρωσω τα μορια του ΑΣΕΠ για αναπληρωση, οχι γιατι την εβρισκα με το εβδομαδιαιο ταξιδι)

Να εισαι σιγουρος οτι τα βυσματα, αν δεν παρουν προϋπηρεσια απο το δικο σου σχολειο, θα την παρουν απο αλλου. Αλλά οσο περισσοτερες ωρες δινονται σε ωρομισθιους, τοσο περισσοτερες οι πιθανοτητες να ΜΗΝ ειναι ολοι βυσματα, μιας κι εκ των πραγματων οι βυσματουχοι δε θα μπορουν να καλυψουν τοσες ωρες κι η Δευτεροβαθμια θ'αναγκαστει να καλεσει κι ασχετους ωρομισθιους.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:33:43 μμ »
Ειδες που συμφωνουμε σε παρα πολλα αν οχι και σε ολα? Βρες κατω απο το μηνυμα μου μια δ/ση , κανε κλικ πανω και μπες να υπογραψεις αν συμφωνεις.. καλημερα!


Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:42:23 μμ »
Εκανα click, αλλά δε μου βγαζει τιποτα να υπογραψω, το link με στελνει σε privacy.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 02:46:22 μμ »
Εκανα click, αλλά δε μου βγαζει τιποτα να υπογραψω, το link με στελνει σε privacy.
Πάτα το κουμπάκι "Συνέχεια" και είσαι οκ, δεν είναι κλειδωμένο.
Κάνε αναζήτηση για το club "ASEP"

Αποσυνδεδεμένος Filippos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 02:49:38 μμ »
Καλησπερα σε ολους . Αυτο που εχω να πω εγω , γιατι αν καταλαβα υπαρχει καποια ενταση , ειναι οτι : αν εχεις βισμα διαβαινε .... Τα τμηματα τα δημιουργουν οι διευθυντες των σχολειων . Επομενως ξεκινουν οποτε αυτοι " θελουν " . Περσι , ειδα προϋπηρεσια σε διαφορες ειδικοτητες απο 15/9 . Εγω παλι ειχα απο 23/10 .

Πέρσι το πρόγραμμα ξεκίνησε 29/10. Μήπως θυμάσαι πρόπερσι το 23/10;
Το πρόγραμμα ανοίγει με την επίσημη έναρξη και δεν μπορεί να δεχτεί ώρες πριν από αυτές τις ημερομηνίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.