*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 267769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #938 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 04:46:42 μμ »

tha katathesw ta xartia m gia pds alla prepei na valw kai meson gia na me paroun??apokleietai na me parou  epeidi exw ta prosonta??


Πλάκα μας κάνεις; Ποιά προσόντα; ΜΕΣΟΝ έχεις;

Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:07:57 »

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #939 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 05:22:59 μμ »
El_Pikpo γράφτηκα στο pde για σένα! Τι γνωρίζεις για το βυσματόμετρο? Ξέρεις να σπας κωδικούς στο μηχάνημα?

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #940 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 08:35:35 μμ »
καλησπέρα....μπορεί όποις γνωρίζει να μου πει αν στην δευτεροβάθμα α' αθήνας , β' αθήνας και γ' αθήνας μπορύμε να στείλουμε την αίτηση ταχυδρομικά γιατί δεν έχω αυτοκίνητο και μου είναι πολύ δύσκολη η μετακίνηση...θα μπλεχτώ με τα λεωφορεία για να πάω από την μια άκρη της αθήνας στην άλλη....αν μπορείτε απαντήστε μου για να μην ταλαιπωρηθώ....ευχαριστώ πολύ...όποιος ξέρει ας μου απαντήσει... ???

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #941 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 08:38:20 μμ »
Ναι είπε ο υπ. Παιδείας στην πρόσληψη ωρομισθίων από τον πίνακα για την ΠΔΣ 
Τρίτη, 08 Σεπτέμβριος 2009 
Ρεπορτάζ:esos.gr
 Θετικά απάντησε ο υπ. Παιδείας στο αίτημα για την  πρόσληψη ωρομισθίων εκπαιδευτικών για την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη από τον πίνακα ωρομισθίων που του έθεσαν οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ στη διάρκεια της σημερινής συνάντησης .
 Οσον αφορά την εξόφληση των αμοιβών των εκπαιδευτικών για τα δεδουλευμένα στη Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη ο κ. Σπηλιωτόπουλος είπε πως δεν είναι δικό του θέμα αλλά του υπ. Οικονομίας.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:07:57 »

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #942 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 08:56:38 μμ »
Αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Μόνο που πρέπει να συνοδευτούν τα λόγια από έργα, ώστε να ξέρουμε τι ισχύει ρητά.
Επιτέλους, κουράστηκα να χαίρομαι για κάτι που μπορεί να αναθεωρηθεί με τόση ευκολία, σαν να μην είχε ποτέ ειπωθεί.
Εν ολίγοις, μήπως ο Άρης μοίρασε ανέδοξες δεσμεύσεις;;;;;;;;;
Ο ίδιος, νομίζω, ότι ξέρει πως δε θα είναι ξανά Υπουργός.
Γιατί να μας χαλάσει την καρδιά, λοιπόν!!!
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #943 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 09:02:40 μμ »
πότε θ αρχισουν να καλουν για πδσ??????και ποτε για πρωινη ωρομισθια????ξερει κανεις????

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #944 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 09:30:58 μμ »
Να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση. Όπως είναι γνωστό κάνουμε αίτηση για ωρομίσθιους σε μια περιφέρεια. Αν πάρουν από τους πίνακες ωρομισθίας, σημαίνει πως ΠΔΣ σε άλλη περιφέρεια δεν θα μπορούμε να κάνουμε. Καλά τα λέω?

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #945 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 09:41:40 μμ »

tha katathesw ta xartia m gia pds alla prepei na valw kai meson gia na me paroun??apokleietai na me parou  epeidi exw ta prosonta??


Πλάκα μας κάνεις; Ποιά προσόντα; ΜΕΣΟΝ έχεις;


μπορει να ειναι ωραια η κοπελα που ξερεις εσυ τα προσοντα της;μην απογοητευεις τον κοσμο αστους να ελπιζουν.

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #946 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 07:30:06 πμ »


       Επι  τέλους ΤΕΡΜΑ  στα  πάσης φύσεως  Ρουσφέτια για ΠΔΣ.  Οι προσλήψεις και εδώ από Πίνακα Ωρομισθίων. Αρχίζουνε με τις φωνές μας να

       κλείνουν τρύπες και παράθυρα.....όσο και αν κάποιοι τώρα  στενοχωριούνται..  Συγχαρητήρια σε όλους μας που αντιδρούσαμε...

       Υπάρχει συνέχεια για περισσότερη Αξιοκρατία.....

       Σας μεταφέρω  από alfavita τα καλά νέα:alfavita.gr:


      Τι συζητήθηκε στη συνάντηση της ΟΛΜΕ με τον υπουργό Παιδείας για την ΠΔΣ, τους ωρομίσθιους, τους διορισμούς που εκκρεμούν κ.λπ.


Την Τρίτη, 8/7, έγινε η συνάντηση του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ με τον υπουργό Παιδείας κ. Α. Σπηλιωτόπουλο. Στη συνάντηση αυτή από τη μεριά του

υπουργείου συμμετείχαν εκτός από τον υπουργό η Γ.Γ. του ΥΠΕΠΘ κα Γκοτσοπούλου και ο κ. Γούσης.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες η ΟΛΜΕ ζήτησε να προσληφθούν οι ωρομίσθιοι της ΠΔΣ από τον ενιαίο πίνακα και ο υπουργός Παιδείας δεσμεύτηκε ότι

θα υλοποιήσει την πρόταση της Ομοσπονδίας (τις επόμενες ημέρες θα δούμε πόσο η δέσμευση θα γίνει πράξη).

 

Επίσης η ΟΛΜΕ ζήτησε να καταργηθεί το ασυμβίβαστο για τους ωρομίσθιους. Ο υπουργός Παιδείας συμφώνησε να μη συμπεριληφθεί στην

αίτηση των ωρομισθίων η δήλωση ότι δεν μπορούν να δουλεύουν αλλού (τις επόμενες ημέρες θα δούμε πόσο η δέσμευση θα γίνει πράξη).

 

Η ΟΛΜΕ ζήτησε να αποσύρει το ΥΠΕΠΘ την εγκύκλιο με την οποία καταργεί την απαλλαγή από τις εξωδιδακτικές εργασίες των υπευθύνων

εργαστηρίων. Δεν υπήρξε σαφής απάντηση από τη μεριά του ΥΠΕΠΘ.

 

Η ΟΛΜΕ ζήτησε έκτακτη επιχορήγηση των σχολείων για την προμήθεια των υλικών που υπαγορεύει η εγκύκλιος για τη γρίπη και διορισμό μονίμων

καθαριστριών. Ο υπουργός Παιδείας απάντησε ότι θα δοθούν χρήματα στις σχολικές επιτροπές αλλά για το δεύτερο θέμα ήταν αρνητικός.

 

Επίσης σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες μέσα στην εβδομάδα αναμένεται το ΦΕΚ που εξαιρεί την εκπαίδευση από την απαγόρευση διορισμών

γεγονός που σημαίνει ότι θα γίνουν οι διορισμοί που εκκρεμούν από το ΑΣΕΠ και επίσης προσλήψεις αναπληρωτών.

 

Συζητήθηκαν και άλλα θέματα. Επίσημα για όλα τα ζητήματα θα εκδοθεί δελτίο τύπου από την ΟΛΜΕ στην αυριανή τακτική συνεδρίαση του Δ.Σ.

 

Ρεπορτάζ:  alfavita.gr - Νίκος Αναστασίου

 

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #947 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 12:11:02 μμ »
Aντιγράφω από την υ.α. για την ΠΔΣ, που ισχύει από πέρσι:
" ΣΤ. Εκπαιδευτικό Προσωπικό ΠΔΣ 

1.      Στην ΠΔΣ διδάσκουν μόνιμοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί οποιασδήποτε βαθμίδας εκπαίδευσης και τύπου σχολείου  ή και ωρομίσθιοι  εκπαιδευτικοί, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την κείμενη νομοθεσία:
α) Οι μόνιμοι και αναπληρωτές καθηγητές που συμμετέχουν στην ΠΔΣ επιλέγονται από τον ΔΔΕ για τις σχολικές μονάδες που ανήκουν απευθείας στη Δ/νση ΔΕ ή από τον ΠΓ για τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς του, κατόπιν εκδήλωσης ενδιαφέροντος και εισήγησης του Σχεδιαστή-Αξιολογητή. Είναι δυνατόν ή να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο με απασχόληση στην ΠΔΣ, εφόσον η οικεία Δ/νση ΔΕ δεν τους έχει ήδη διαθέσει για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλη σχολική μονάδα ή να τους ανατίθενται ώρες υπερωριακής απασχόλησης, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία περί υπερωριών.

β) Οι ωρομίσθιοι καθηγητές προσλαμβάνονται από το ΔΔΕ  με βάση τους πίνακες, ανά ειδικότητα, που έχουν καταρτίσει οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ύστερα από εισήγηση του Προϊσταμένου Γραφείου, όπου υφίσταται, για τις σχολικές μονάδες του Γραφείου του. Η πρόσληψή τους ολοκληρώνεται με την υπογραφή της σύμβασης (Πρότυπο έγγραφο 14).  Σε κάθε περίπτωση, προηγούνται της επιλογής οι πολύτεκνοι ωρομίσθιοι καθηγητές που έχουν 3 παιδιά και άνω."

 

Με βάση το γεγονός ότι η υ.α. είναι πάνω από μια εγκύκλιο το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι αν θελήσει κάτι να κάνει αυτό είναι να θεσπίσει κοινά κριτήρια κατάρτισης των πινάκων στις ΔΔΕ. Δυστυχώς δεν προλαβαίνει να προβεί σε νομοθετική ρύθμιση- τροποποίηση της εν λόγω υ.α. (η οποία αναθέτει στην κάθε ΔΔΕ να καταρτίσει τους δικούς της πίνακες) ώστε οι προσλήψεις να γίνουν από τους υπάρχοντες πίνακες ωρομισθίων ανά περιφέρεια.

 

Πολύ φοβάμαι όμως ότι στην παρούσα φάση ή δεν θα κάνει τίποτε ή θα αναβάλει (παγώσει) το πρόγραμμα έναρξης της ΠΔΣ για μετά τις εκλογές αφήνοντας τη νέα κυβέρνηση να αποφασίσει.

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #948 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 02:11:55 μμ »


    Δε  χρειάζεται καμμιά νομοθετική ιδιαίτερη ρύθμιση παρά μόνο μια ΝΕΑ υπουργική Απόφαση , που θα αντικαθιστά την αντίστοιχη του

    προκατόχου του.


    Νομίζω ότι είναι  πλέον θέμα ημερών η έκδοση της νέας εγκυκλίου για προσλήψεις στη ΠΔΣ με βάση τη σειρά στον ισχύοντα

     πίνακα  Ωρομισθίων (2009-10 ).









Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #949 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 02:48:36 μμ »
Ναι φίλε xristis αν είναι με βάση τον πίνακα ωρομισθίων να σου τονίσω ότι κάποιοι έκαναν τα χαρτιά τους σε άλλες περιοχές για πρωινή ωρομισθία και σε άλλες περιοχές για ΠΔΣ...

πχ εγώ δήλωσα Ανατολική Μακεδονία - Θράκη για ωρομίσθια

για ΠΔΣ δήλωσα όμως περιοχές της κεντρικής Μακεδονίας : Πιερία, Ημαθία, Θεσσαλονίκη, Λάρισα.....

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση...δεν είμαι ενταγμένη στος πίνακες ωρομισθίων Θεσσαλίας και Κεντρικής Μακεδονίας όπου έκανα αιτήσεις για ΠΔΣ.....

είμαι στην Ανατολική Μακεδονία που όμως δεν έκανα αίτηση για ΠΔΣ!!!!!!!!!11


Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #950 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 02:58:29 μμ »
Ναι είπε ο υπ. Παιδείας στην πρόσληψη ωρομισθίων από τον πίνακα για την ΠΔΣ 
Τρίτη, 08 Σεπτέμβριος 2009 
Ρεπορτάζ:esos.gr
 Θετικά απάντησε ο υπ. Παιδείας στο αίτημα για την  πρόσληψη ωρομισθίων εκπαιδευτικών για την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη από τον πίνακα ωρομισθίων που του έθεσαν οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ στη διάρκεια της σημερινής συνάντησης .
 Οσον αφορά την εξόφληση των αμοιβών των εκπαιδευτικών για τα δεδουλευμένα στη Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη ο κ. Σπηλιωτόπουλος είπε πως δεν είναι δικό του θέμα αλλά του υπ. Οικονομίας.

:-X
και παραμονές εκλογών... περίμενε κανείς οτι θα έλεγε οχί;;; ???
Δηλαδή... όποιος και να ήταν, είτε μπλε, είτε πρασινος, είτε κόκκινος, είτε τιρκουαζ... παλι όχι δεν θα έλεγε;;;; ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος kwstas_pe03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #951 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 06:20:49 μμ »
Ναι φίλε xristis αν είναι με βάση τον πίνακα ωρομισθίων να σου τονίσω ότι κάποιοι έκαναν τα χαρτιά τους σε άλλες περιοχές για πρωινή ωρομισθία και σε άλλες περιοχές για ΠΔΣ...

πχ εγώ δήλωσα Ανατολική Μακεδονία - Θράκη για ωρομίσθια

για ΠΔΣ δήλωσα όμως περιοχές της κεντρικής Μακεδονίας : Πιερία, Ημαθία, Θεσσαλονίκη, Λάρισα.....

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση...δεν είμαι ενταγμένη στος πίνακες ωρομισθίων Θεσσαλίας και Κεντρικής Μακεδονίας όπου έκανα αιτήσεις για ΠΔΣ.....

είμαι στην Ανατολική Μακεδονία που όμως δεν έκανα αίτηση για ΠΔΣ!!!!!!!!!11



Το γεγονός ότι έκανες αίτηση για ωρομισθία στην Θράκη και όχι στην περιοχή σου, σημαίνει ότι δεν έχεις αρκετά μόρια και ήθελες να καβατζώσεις θέση στην Θράκη που χρειάζεται λιγότερα μόρια. Και πάρα πολύ καλά έκανες!
Το γεγονός ότι έκανες αίτηση για ΠΔΣ στην περιοχή σου σημαίνει ότι έχεις βύσμα για εκεί (φαίνεσαι αρκετά εκνευρισμένη για την αξιοκρατική μέθοδο πρόσληψης ΠΔΣ από τους πίνακες).

Συγγνώμη, αλλά να μαζέψεις μόρια με την αξία σου ώστε να είσαι ικανός/ή να δουλέψεις στην περιοχή σου, και όχι να αγωνίζεσαι με τα βύσματά σου!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.