*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266504 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1134 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:10:16 μμ »
Μέχρι τώρα, για ΠΔΣ σε καλούσαν από τα σχολεία στα οποία έχεις πάει βιογραφικό...
Αν σου δώσουν ώρες ΠΔΣ σε κάποιο από τα σχολεία που έχεις δηλώσει ενδιαφέρον και τις αρνηθείς....
χάνεις τις ώρες που άλλοι παρακαλάνε να πάρουν...
Είναι αρκετό αυτό...


Ποτέ δεν πήγα βιογραφικό σε κάποιο σχολείο.
Δε βγάζω νόημα από αυτό που γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1135 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:26:32 πμ »
Μέχρι τώρα, για ΠΔΣ σε καλούσαν από τα σχολεία στα οποία έχεις πάει βιογραφικό...
Αν σου δώσουν ώρες ΠΔΣ σε κάποιο από τα σχολεία που έχεις δηλώσει ενδιαφέρον και τις αρνηθείς....
χάνεις τις ώρες που άλλοι παρακαλάνε να πάρουν...
Είναι αρκετό αυτό...


Ποτέ δεν πήγα βιογραφικό σε κάποιο σχολείο.
Δε βγάζω νόημα από αυτό που γράφεις.


Όταν θελήσει κάποιος να διδάξει στην ΠΔΣ πρώτη φορά έχει κάποια πιθανότητα να τον καλέσουν αν πάει βιογραφικό σε όλα τα σχολεία του νομού που τον ενδιαφέρει. Δεν αρκεί ουσιαστικά δηλ. η αίτηση στην δευτεροβάθμια (τυπικά αρκεί).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2009, 12:28:15 πμ από sotirios1977 »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1136 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 05:04:34 πμ »
Μέχρι τώρα, για ΠΔΣ σε καλούσαν από τα σχολεία στα οποία έχεις πάει βιογραφικό...
Αν σου δώσουν ώρες ΠΔΣ σε κάποιο από τα σχολεία που έχεις δηλώσει ενδιαφέρον και τις αρνηθείς....
χάνεις τις ώρες που άλλοι παρακαλάνε να πάρουν...
Είναι αρκετό αυτό...


Ποτέ δεν πήγα βιογραφικό σε κάποιο σχολείο.
Δε βγάζω νόημα από αυτό που γράφεις.

Συνάδελφε... Έχεις δίκιο να μη βγάζεις νόημα... Τί να σου πώ?...
Εγώ έκανα αίτηση πρώτη φορά πέρυσι... Ο μικρός αδερφός μου τότε πήγαινε λύκειο... Περνόντας από το λύκειο του αδερφού μου κα πρώιν δικό μου λύκειο συνάντησα εναν πρωιιν καθηγητή μου και μέσα σ αυτά που λέγαμε του ανέφερα πως ίσως εργαζόμουνα στην ΠΔΣ και βρισκόμασταν πλέον συχνότερα... Με ρώτησε αν έχω κάνει αίτηση και του απάντησα θετικά... Η επώμενη ερώτησή του ήταν: "Βιογραφικό έφερες στον κύριο "Τάδε"?"... Δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο και του απάντησα όχι... Μου είπε πως θα έπρεπε να φέρω βιογραφικό... Μέχρι και σήμερα που βλέπω την ερώτησή σου... υπέθετα πως ήταν παράληψη και ελλειπής ενημέρωσή μου... Σήμερα έχω κι εγώ την απορία: Αναφέρεται κάπου επίσημα το βιογραφικό στα σχολεία? Αναφέρεται στην εγκύκλιο? (που τελικά είναι υουργική απάφαση και όχι εγκύκλιος) ... Δεν ξέρω να σου απαντήσω... ίσως και να μην αναφέρεται πουθενά... Εγώ πάντως το κατέθεσα εγκαίρως με την εντύπωση πως ήμουν ελλειπώς ενημερωμένος από δικό μου λάθος... προφανώς δεν πήρα αριθμό προτοκόλου ή οτιδήποτε άλλο αποδεικνύει πως κατέθεσα το ζητούμενο βιογραφικό...
Κατα τα Μάρτιο πέρασα από το συγκεκριμένο λύκειο για να ρωτήσω πως τα πάει ο αδερφός μου... Με την ευκαιρία ρώτησα αν έχουν φτιαχτεί τμήματα ΠΔΣ και αν ναί γιατί δε με καλέσαν...
Μου απάντησαν θετικά στο οτι όντως έχουν φτιαχτεί και λειτουργούν και με παρέπεμψαν στον υπέυθυνο καθηγητή της ΠΔΣ για να μάθω το γιατί δε με καλέσαν....
Όταν τον βρήκα και τον ρώτησα... μου ζήτησε ονοματεπώνυμο και ειδικότητα και έψαξε κάτι χαρτιά στο συρτάρι του... Δε βρήκε το δικό μου και μου έκανε μεγάλη εντύπωση...
Ευτυχώς εκείνη την ώρα περνούσε μια πρωιν καθηγήτριά μου (που με είχε δεί να του δίνω το βιογραφικό και του επιβεβαίωσε το γεγονός)...
Η απάντησή του ήταν πως μάλλον θα χάθηκε... Για να διορθώσει όμως, μου πρότεινε να ψάξω (μέσω του αδερφού μου) να βρώ παιδιά που να ενδιαφέρονται για ΠΔΣ και μου υποσχέθηκε πως αν βρώ έστω και λίγα θα φτιάξει τμήμα και θα μου το δώσει... Ρώτησα τον αδερφό μου (3η Λυκείου) και μου απάντησε πως όλοι οι φίλοι του πηγαίνουν φροντιστήριο και δεν έχουν χρόνο...
Δεν τα κηνύγησα περισσότερο... Έτυχε όμως να είμαι σε ένα φροντιστήριο εκείνη τη χρονιά και να πετύχω εκεί αυτόν που είχε πάρει τις ώρες ΠΔΣ στο συγκεκριμένο λύκειο να λέει: "Εντάξει... εγώ είχα τον κύριο "Τάδε" και μου είχε πεί από την αρχή πως θα μου δώσει όσες ώρες μπορούσε στην ΠΔΣ... μου τις έδωσε και ειμαι καλυμένος απο ωρες φέτος..."
Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα με ποιό τρόπο είχε "χαθεί" το βιογραφικό μου...
Πιστεύω πως σου είπα αρκετά...
Το οτι δεν έχεις δεί πουθενά αναφορά για βιογραφικά στα λύκεια... κάτι σημαίνει...
Το οτι δε δίνουν αριθμό προτοκόλου στα βιογραφικά που καταθέτουμε... επίσης σημαίνει κάτι...
Προφανώς τιποτα απ όλα αυτά δεν είναι τυχαίο...
και προφανώς... το σύστημα αυτό πρέπει να αλλάξει επειγόντως...

ΥΓ1: Όταν φέτος έκανα την αίτηση στη δευτεροβάθμια Χανίων τους ρώτησα: "Αφού σας έδωσα βιογραφικό εδώ... χρειάζεται να καταθέσω και στα σχολεία?" Είχα βλέπεις μέσα μου την ελπίδα πως θα καλούσαν από πίνακες... Η απάντηση που πήρα ήταν: "Εγώ θα σου πώ με ποιό τρόπο θα το κηνυγήσεις?"...

ΥΓ2: Αν καταθέσεις βιογραφικό σε οποιοδήποτε λύκειο... γράψε κάπου μεσα και τα μόρια που έχεις στον πίνακα τον ωρομίσθιων...
Όχι επειδή είμαι σίγουρος οτι θα τους ενδιαφέρει... Απλώς για να μή μπορουν να σου πούν αργότερα πως δεν το ήξεραν... και για να καταλάβουν πως θα συνεχίσεις να διεκδικήσεις την πρόσληψη...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2009, 07:28:44 πμ από koleygr »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1137 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 09:59:47 πμ »
Καλημέρα!
Χθες έβλεπα την εκπομπή του Λαζόπουλου, ο οποίος μίλησε αρκετή ώρα για την κατάσταση που επικρατεί στα Stage του ΟΑΕΔ.
Για όσους δεν γνωρίζουν περί αυτού, στα Stage εργάζονται άτομα που καλύπτουν θέσεις μονίμων (τί σας θυμίζει;), παίρνουν 400 ευρώ το μήνα περίπου (τί σας θυμίζει;), δεν έχουν ένσημα κτλ. Τραγική η κατάσταση δηλαδή.

Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Για εμάς τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς γιατί δεν λένε τίποτα;; Που στο κάτω-κάτω είμαστε και πτυχιούχοι και διδάσκουμε στα παιδιά τους κάτω από αυτές τις συνθήκες;;

Για την ΠΔΣ γιατί δεν λένε κάτι στα κανάλια;; Έχει ποτέ αφιερώσει εκπομπή κάποιος για τα δικά μας τα χάλια;

Νομίζω πως όχι! και νομίζω ότι δεν είναι ενημερωμένοι! Δεν εξηγείται αλλιώς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1138 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 10:04:13 πμ »
Το εχω αναφερει ξανα στο φορουμ αλλα θα το επαναλαβω.Εστειλα βιογραφικο με φαξ σε περιπου 10 σχολεια.Θα εστελνα και σ αλλα ομως ενας απο τους διευθυντες των σχολειων ενοχληθηκε και με πηρε τηλ να με ρωτησει γιατι το στειλα και ετσι μου εκοψε τη φορα.Επισης σε καποιο σχολειο της περιφεριεας μου στο οποιο πηγα η ιδια το βιογραφικο ο συντονιστης δεν το δεχθηκε καθολου με το δικαιολογητικο οτι αποφασιζει η δευτεροβαθμια.Εγω κατεληξα οτι εαν δεν εχεις ανθρωπο στη δευτεροβαθμια τα βιογραφικα ειναι αχρηστα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1139 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 10:14:06 πμ »
Βιογραφικά πήγαιναν στα σχολεία (εγώ δεν το πρόλαβα αυτό) όταν την επιλογή των καθηγητών της πδσ την έκαναν οι συντονιστές.
Πλέον δε γίνεται αυτό,αφού η ΔΔΕ στέλνει λίστα με τους καθηγητές (πως προκύπτει δε γνωρίζω) στα σχολεία για να αρχίσουν οι συντονιστές τα τηλέφωνα.
Είναι και κάποιες ΔΔΕ βέβαια που καλούν οι ίδιες.

Γιατί να έχει αριθμό πρωτοκόλλου το βιογραφικό?
Αφού τα συράπτουν με την αίτηση και παίρνει η αίτηση αριθμό πρωτοκόλλου.
Εξάλλου,αίτηση χωρίς αντίγραφο πτυχίου και βιογραφικό δε γίνεται δεκτή.

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1140 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 10:42:28 πμ »
Όταν πήρα τηλέφωνο σε κάποιες δευτεροβάθμιες για να ρωτήσω αν θα μου δώσουν κάποιες ώρες, κάποιες μου είπαν ότι περιμένουν να τους προτείνουν πρώτα οι διευθυντές των σχολείων άτομα, και αν δεν προτείνουν θα στείλουν από τη δευτεροβάθμια άλλα άτομα.
Δηλαδή, αν πας βιογραφικό σε σχολείο και σε προτείνει ο διευθυντής, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να σε πάρουν στο σχολείο του.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1141 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 11:45:13 πμ »
Μέχρι τώρα, για ΠΔΣ σε καλούσαν από τα σχολεία στα οποία έχεις πάει βιογραφικό...
Αν σου δώσουν ώρες ΠΔΣ σε κάποιο από τα σχολεία που έχεις δηλώσει ενδιαφέρον και τις αρνηθείς....
χάνεις τις ώρες που άλλοι παρακαλάνε να πάρουν...
Είναι αρκετό αυτό...


Ποτέ δεν πήγα βιογραφικό σε κάποιο σχολείο.
Δε βγάζω νόημα από αυτό που γράφεις.

Συνάδελφε... Έχεις δίκιο να μη βγάζεις νόημα... Τί να σου πώ?...
Εγώ έκανα αίτηση πρώτη φορά πέρυσι... Ο μικρός αδερφός μου τότε πήγαινε λύκειο... Περνόντας από το λύκειο του αδερφού μου κα πρώιν δικό μου λύκειο συνάντησα εναν πρωιιν καθηγητή μου και μέσα σ αυτά που λέγαμε του ανέφερα πως ίσως εργαζόμουνα στην ΠΔΣ και βρισκόμασταν πλέον συχνότερα... Με ρώτησε αν έχω κάνει αίτηση και του απάντησα θετικά... Η επώμενη ερώτησή του ήταν: "Βιογραφικό έφερες στον κύριο "Τάδε"?"... Δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο και του απάντησα όχι... Μου είπε πως θα έπρεπε να φέρω βιογραφικό... Μέχρι και σήμερα που βλέπω την ερώτησή σου... υπέθετα πως ήταν παράληψη και ελλειπής ενημέρωσή μου... Σήμερα έχω κι εγώ την απορία: Αναφέρεται κάπου επίσημα το βιογραφικό στα σχολεία? Αναφέρεται στην εγκύκλιο? (που τελικά είναι υουργική απάφαση και όχι εγκύκλιος) ... Δεν ξέρω να σου απαντήσω... ίσως και να μην αναφέρεται πουθενά... Εγώ πάντως το κατέθεσα εγκαίρως με την εντύπωση πως ήμουν ελλειπώς ενημερωμένος από δικό μου λάθος... προφανώς δεν πήρα αριθμό προτοκόλου ή οτιδήποτε άλλο αποδεικνύει πως κατέθεσα το ζητούμενο βιογραφικό...
Κατα τα Μάρτιο πέρασα από το συγκεκριμένο λύκειο για να ρωτήσω πως τα πάει ο αδερφός μου... Με την ευκαιρία ρώτησα αν έχουν φτιαχτεί τμήματα ΠΔΣ και αν ναί γιατί δε με καλέσαν...
Μου απάντησαν θετικά στο οτι όντως έχουν φτιαχτεί και λειτουργούν και με παρέπεμψαν στον υπέυθυνο καθηγητή της ΠΔΣ για να μάθω το γιατί δε με καλέσαν....
Όταν τον βρήκα και τον ρώτησα... μου ζήτησε ονοματεπώνυμο και ειδικότητα και έψαξε κάτι χαρτιά στο συρτάρι του... Δε βρήκε το δικό μου και μου έκανε μεγάλη εντύπωση...
Ευτυχώς εκείνη την ώρα περνούσε μια πρωιν καθηγήτριά μου (που με είχε δεί να του δίνω το βιογραφικό και του επιβεβαίωσε το γεγονός)...
Η απάντησή του ήταν πως μάλλον θα χάθηκε... Για να διορθώσει όμως, μου πρότεινε να ψάξω (μέσω του αδερφού μου) να βρώ παιδιά που να ενδιαφέρονται για ΠΔΣ και μου υποσχέθηκε πως αν βρώ έστω και λίγα θα φτιάξει τμήμα και θα μου το δώσει... Ρώτησα τον αδερφό μου (3η Λυκείου) και μου απάντησε πως όλοι οι φίλοι του πηγαίνουν φροντιστήριο και δεν έχουν χρόνο...
Δεν τα κηνύγησα περισσότερο... Έτυχε όμως να είμαι σε ένα φροντιστήριο εκείνη τη χρονιά και να πετύχω εκεί αυτόν που είχε πάρει τις ώρες ΠΔΣ στο συγκεκριμένο λύκειο να λέει: "Εντάξει... εγώ είχα τον κύριο "Τάδε" και μου είχε πεί από την αρχή πως θα μου δώσει όσες ώρες μπορούσε στην ΠΔΣ... μου τις έδωσε και ειμαι καλυμένος απο ωρες φέτος..."
Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα με ποιό τρόπο είχε "χαθεί" το βιογραφικό μου...
Πιστεύω πως σου είπα αρκετά...
Το οτι δεν έχεις δεί πουθενά αναφορά για βιογραφικά στα λύκεια... κάτι σημαίνει...
Το οτι δε δίνουν αριθμό προτοκόλου στα βιογραφικά που καταθέτουμε... επίσης σημαίνει κάτι...
Προφανώς τιποτα απ όλα αυτά δεν είναι τυχαίο...
και προφανώς... το σύστημα αυτό πρέπει να αλλάξει επειγόντως...

ΥΓ1: Όταν φέτος έκανα την αίτηση στη δευτεροβάθμια Χανίων τους ρώτησα: "Αφού σας έδωσα βιογραφικό εδώ... χρειάζεται να καταθέσω και στα σχολεία?" Είχα βλέπεις μέσα μου την ελπίδα πως θα καλούσαν από πίνακες... Η απάντηση που πήρα ήταν: "Εγώ θα σου πώ με ποιό τρόπο θα το κηνυγήσεις?"...

ΥΓ2: Αν καταθέσεις βιογραφικό σε οποιοδήποτε λύκειο... γράψε κάπου μεσα και τα μόρια που έχεις στον πίνακα τον ωρομίσθιων...
Όχι επειδή είμαι σίγουρος οτι θα τους ενδιαφέρει... Απλώς για να μή μπορουν να σου πούν αργότερα πως δεν το ήξεραν... και για να καταλάβουν πως θα συνεχίσεις να διεκδικήσεις την πρόσληψη...


Είναι αυτό που αναφέρουν και οι εταιρίες στισ αγγελίες: επικοινωνιακές δυνατότητες...
Η περσινή ΥΑ περιγράφει σε πολλές σελίδες όλη τη γραφειοκρατία για την οργάνωση της ΠΔΣ, αλλά ξεχνάει να θέσει αντικειμενικά κριτίρια για την επιλογή καθηγητών. Οι εγκύκλιοι στέλνονται για να διευκρινίζουν την εφαρμογή των νόμων, κι αυτή που στάλθηκε φέτος δεν διέφερε πολύ από από ένα σημείωμα για αγορά πραγμάτων από το super market. Είναι φανερό ότι στο υπουργείο δεν είχαν καμιά διάθεση να αλλάξουν φέτος τη διαδικασία επιλογής και ειδικά εν μέσω προεκλογικής περιόδου. Επίσης επαναλαμβάνω ότι κάθε επόμενη κίνηση πρέπει να στοχεύει στο νέο υπουργό παιδείας μέσα στην άλλη βδομάδα, έτσι ώστε να αποδείξει ότι η αξιοκρατία που ευαγγελίζονται όλοι είναι και επιδίωξή τους. Επειδή ακόμα ουσιαστικά δεν έχει ξεκινήσει η ΠΔΣ, είναι πανεύκολο να διορθωθούν τα πράγματα. Επίσης είναι πρόδηλο ότι αν δεν υπάρξει πίεση ο νέος υπουργός δεν έχει απολύτως κανένα λόγο να αλλάξει την κατάσταση που εξυπηρετεί μια χαρά το πελατιακό σύστημα της Ελλάδας. Η μόνη πρακτική κίνηση λοιπόν είναι η άμεση οργανωμένη ενημέρωση και πίεση στο νέο υπουργό. Όλα τα άλλα είναι κουβεντούλα να περνάει η ώρα.

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1142 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:41:33 μμ »
Βιογραφικά πήγαιναν στα σχολεία (εγώ δεν το πρόλαβα αυτό) όταν την επιλογή των καθηγητών της πδσ την έκαναν οι συντονιστές.
Πλέον δε γίνεται αυτό,αφού η ΔΔΕ στέλνει λίστα με τους καθηγητές (πως προκύπτει δε γνωρίζω) στα σχολεία για να αρχίσουν οι συντονιστές τα τηλέφωνα.
Είναι και κάποιες ΔΔΕ βέβαια που καλούν οι ίδιες.

Γιατί να έχει αριθμό πρωτοκόλλου το βιογραφικό?
Αφού τα συράπτουν με την αίτηση και παίρνει η αίτηση αριθμό πρωτοκόλλου.
Εξάλλου,αίτηση χωρίς αντίγραφο πτυχίου και βιογραφικό δε γίνεται δεκτή.


Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Παλιά, δηλ. μέχρι πριν δυο χρόνια, πήγαινες βιογραφικό στα σχολεία. Μετά, τα σχολεία (οι συντονιστές) επέλεγαν αυτούς που θα διδάξουν στην ΠΔΣ και ενημέρωναν τη δευτεροβάθμια. Εκεί ο διευθυντής αν κάποιος είχε πολλές ώρες σε ένα σχολείο (δυο μαθήματα δηλ. τουλάχιστον), μπορούσε να παρέμβει και να διεκδικήσει το ένα μάθημα να δοθεί σε κάποιον της επιλογής του.
Επίσης, αν κάποιος μόνιμος ζητούσε να κάνει ΠΔΣ, ο συντονιστής το δεχόταν αφού θα έπρεπε να ζήσει 10 μήνες κάθε μέρα με τον μόνιμο. Δηλ. προτιμούσε να μην διαταραχθούν οι σχέσεις μαζί του.
Αν κάποιος ήταν αναπληρωτής και χρειαζόταν τα μόρια της ΠΔΣ για να διοριστεί, πάλι θα προτιμούνταν από κάποιον καινούργιο που θα ζητούσε αυτές τις ώρες.
Σε αυτό να προσθέσουμε και την αβεβαιότητα του διευθυντή αν κάποιος που είναι καινούργιος θα σταθεί στην τάξη.

Με αυτή την κατάσταση να επικρατεί στην πλειονότητα των περιπτώσεων, οι ώρες που έμεναν για τους καινούργιους ήταν πάντα λίγες. Έπρεπε δηλ. να πέσεις στην περίπτωση που δεν ζητάει ο μόνιμος ή ο αναπληρωτής ώρες της ΠΔΣ και επίσης δεν υπήρχε κάποιος ωρομίσθιος από την προηγούμενη χρονιά για αυτές τις ώρες.

Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια οι συντονιστές έπαιρναν την πρωτοβουλία και έκαναν ΠΔΣ μόνο με ωρομίσθιους. Αν έβρισκες ένα τέτοιο σχολείο αυξάνονταν οι πιθανότητες σου να πάρεις κάποιες ώρες. Αυξάνονταν ακόμα περισσότερο όσο πιο κακή φήμη είχε το σχολείο και όσο πιο απομακρυσμένο από το κέντρο ήταν, αφού δεν εκδηλωνόταν μεγάλο ενδιαφέρον.



Τώρα που η αρχική επιλογή γίνεται από τη δευτεροβάθμια (από πέρυσι), ο συντονιστής (το σχολείο) και πάλι έχει λόγο. Όπως πριν είχε και η δευτεροβάθμια.



Όσον αφορά τον αριθμό πρωτοκόλλου ο συνάδελφος υποψιάζομαι αναφέρεται στο βιογραφικό που καταθέτεις στο σχολείο. ( Όχι σε αυτό που καταθέτεις στην δευτεροβάθμια).  Εκεί κάποια σχολεία δίνουν αριθμό πρωτοκόλλου και κάποια άλλα όχι. Σε κάποια συμπληρώνεις και αίτηση όταν καταθέτεις το βιογραφικό. Σε άλλα όχι. Επίσης, λόγω του ότι από πέρυσι τον κύριο λόγο επίσημα έχουν οι δευτεροβάθμιες, κάποια δέχονται βιογραφικά και κάποια αρνούνται επικαλούμενα αυτή την αλλαγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2009, 12:46:20 μμ από sotirios1977 »

Αποσυνδεδεμένος aaakasparov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1143 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 08:23:31 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, πριν καιρό είχε γράψει κάποιος στο φόρουμ ότι ένας με ΠΔΣ+ΣΔΕ
δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 11 ώρες...

εννοούσε τη βδομάδα ή το μήνα;

Επειδή σκέφτομαι αν από Δευτέρα,(πρώτα ο Θεός) μου δώσουν ένα 2ωρο ΠΔΣ τη βδομάδα,
αμέσως το μήνα φτάνω τις 8 ώρες, άρα μου μένει ένα 3ωρο για ΣΔΕ...
Είμαι σωστός;

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1144 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 08:27:58 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, πριν καιρό είχε γράψει κάποιος στο φόρουμ ότι ένας με ΠΔΣ+ΣΔΕ
δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 11 ώρες...

εννοούσε τη βδομάδα ή το μήνα;

Επειδή σκέφτομαι αν από Δευτέρα,(πρώτα ο Θεός) μου δώσουν ένα 2ωρο ΠΔΣ τη βδομάδα,
αμέσως το μήνα φτάνω τις 8 ώρες, άρα μου μένει ένα 3ωρο για ΣΔΕ...
Είμαι σωστός;

11 ώρες τη βδομάδα.....

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1145 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 07:43:45 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, πριν καιρό είχε γράψει κάποιος στο φόρουμ ότι ένας με ΠΔΣ+ΣΔΕ
δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 11 ώρες...

εννοούσε τη βδομάδα ή το μήνα;

Επειδή σκέφτομαι αν από Δευτέρα,(πρώτα ο Θεός) μου δώσουν ένα 2ωρο ΠΔΣ τη βδομάδα,
αμέσως το μήνα φτάνω τις 8 ώρες, άρα μου μένει ένα 3ωρο για ΣΔΕ...
Είμαι σωστός;

Νομίζω ότι μόνο δεκάωρα δίνουν φέτος. Γιατί αν σου δώσουν εσένα 2 ώρες κάποιος θα έχει 8 μόνο

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1146 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:09:03 μμ »
ξερει κανεις ποσους περιπου φιλολογους θα παρουν στην α αθηνας για ΠΔΣ? Τι σειρα πρεπει να εχεις για να ελπιζεις?
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1147 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:11:32 μμ »
Καλησπερα μηπως γνωριζετε και τον αριθμο στην Δυτικη Αττικη;Για τους φιλολογους επισης.Πως μπορουμε να παρουμε μια εικονα για να προσανατολιζομαστε;

"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.